Skocz do zawartości
cavarr

Asus P5b/deluxe/premium...

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, mam juz Win 7 64-bity i rzeczywiscie chodzi super szybko, ale...... wykrylem kolejny problem i jestem juz totalnie zalamany.... W sumie problemy sa dwa i sklaniam sie coraz bardziej ku temu ze chyba mam uszkodzona plyte glowna. Wyjasniam:

 

1. Po zainstalowaniu Win 7, chcialem sprawdzic czy GTX 285 wkoncu zacznie dziala i odpalilem 3D Mark.

Niestety 3D Mark wykrzaczyl sie zaraz po uruchomieniu benchmarkow. Poprostu karta znowu zartefakcila. Zrobilem 2 takie proby, podczas pierwszej byly to zwykle artefakty... podczas drugiej system sie zawiesil totalnie. Czytalem troche o 3D Marku i wiem ze na Win 7 64-bity czasami szwankuje wiec probuje sobie to tym wytlumaczyc i jednoczesnie pytam czy jest inna aplikacja ktora pozwoli to przetestowac... najlepiej test plyty i karty graficznej ale moze nia az tak zaawansowana jak 3D Mark... ale to nie wszystko, bo...

 

2. Pierwsze uruchomienie jest bardzo bolesne...

Do komputera mam raczej dostep wieczorami po pracy, ale czesto rano uruchmiam go. Normalnie odpalal sie bez wiekszych problemow, natomiast ostatnio zaobserwowalem, ze 1sze uruchomienie powoduje:

- zawieszenie systemu

lub

- plyta sie nie podnosi

lub

- plyta sie podnosi ale informuje ze przeszla OC i prosi o F1 i F2

 

potem po przejsciu do BIOS (gdzie wszystko jest identyczne - nic nie zmieniam), plyta podnosi sie i "chodzi" normalnie.

 

Dzieje sie tak glownie przy pierwszysm uruchomieniu lub po dluzszym wylaczeniu. Natomiast komputer wlaczony rano i nie wylaczany dziala poprawnie. Czy ktos ma pomysly co moze byc nie tak, bo mysle o trzech przyczynach:

1. Bateria

2. Wirus

3. Uszkodzona plyta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być FurMark do przetestowania grafy. Najlepiej jakbyś wsadził swoją grafę do innego kompa i tam solidnie przetestował "smarkami" i jakimiś bardziej wymagającymi grami,wtedy będziemy mieli pewność, że grafa nie stanowi tu problemu.

 

Co do wieszania przy włączaniu kompa to wygląda to tak jakbyś podkręcił proca, komp nie wstaje, restartuje się i wstaje z deafult'owymi ustawieniami. Podkręciłeś tego proca i sprawdziłeś stabilność? Może za mało napięcia/za duże taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... juz wiem co bylo problemem... Wyglada na to ze moja "naprawa" gniazda na pamiec spowodowala ze pamiec jest widziana, ale niestety nie funkcjonuje poprawnie. Wyjalem ja i teraz dziala poprawnie tylko ze niestety mamy 3GB... :(

 

Stad kolejne pytania:

1. Czy komukolwiek udalo sie zainstalowac w P5B Deluxe 4GB w jednej kosci. Z tego co wiem jest to chyba niemozliwe, ale pytam czy jest taka mozliwosc, a jezeli tak, czy jest jakis konkretny model pamieci z ktorym ta P5B Dlx bedzie dobrze dzialac - wiem ze max plyty to 8GB

 

2. Zakladajac ze nie mozna wrzucic 4GB w jednej kosci, mimo wszystko chcialbym rozbudowac pamiec do minimum 4GB lub wiecej. Teraz mam wpakowane 3 x 1GB (Kingston Hyperx 1066 DDR2: KHX8500D2K2/2GN).

 

Myslalem o tym zeby wyjac jedna z kosci i w jej miejsce wpakowac teraz 1x4GB (o ile jest taka mozliwosc) lub 1x2GB lub 2x2GB lub 3x2GB. Pewnie na samym poczatku ze wzgledu na fundusze pojde w 1x, ale pozniej dokupie kolejne. Szukam optymalnego rozwiazania, bo teraz z 4 bankow pamieci mam teraz tylko 3 aktywne.

 

Kart graficzna na razie odpuszczam, bo dziala... co prawda nie eksperymentowalem jeszcze z grami bo na razie mam swiezy system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie obsłuży kości 4GB, niekiedy ma już problemy z 2GB...

 

Naprawdę jest Ci potrzebne tyle ramu? Ja posiadam 2x2GB i wystarcza z dużą nawiązką, no chyba że ram jest Ci potrzebny do jakiś zaawansowanych zastosowań, wówczas bierz 2 x 2GB i 1GB tych Twoich Kingstonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam juz potencjalne wyjasnienie problemow z grafika, ale niestety nie wiem co moze byc przyczyna :(

 

Dla przypomnienia .... to jest EVGA GTX 285 FTW, czyli ma podkrecone zegary np. clock standardowo w 285 jest na 700, a w FTW na 720 (tzw default value). Na szczescie EVGA daje z karta narzedzie Precision Tool, ktorym troche sie pobawilem. Okazuje sie, ze zmieniajac ustawienia na 700, czyli na domyslne ustawienia standardowej karty... ta chodzi bez problemu. W praktyce przy wlaczonym precision tool i przy:

 

a) clock ustawionym na default FTW czyli na 720

po uruchomieniu czegokolwiek, karta sprawia wrazenie jakby nie dzialala, tzn. dziala w Windows, ale przy obciazeniu 3D Mark lub na jakiejkolwiek grze wyskakuja artefakty, sam 3D mark nie chce sie uruchomic, itp itd. Dodam tylko ze to sa ustawienia defaultowe dla karty FTW, ktora ma poprostu fabrycznie podkrecone zegary. Co ciekawe karta zachowuje sie "dziwnie" bo nawet wentylator nie zaczyna sie krecic szybciej. Stawiam na to ze to jest FTW ale chyba z wada techniczna... :( lub cos nie tak jest z czujnikiem temperatury, sam nie wiem... moze trzeba byloby to jakos lepiej chlodzic ????

 

b) clock przestawiony z 720 na 700 czyli standardowa czestotliwosc dla standardowych wersji 285

po uruchomieniu 3d mark, nie artefakci - dziala i nawet dochodzi do konca testow i wyrzuca wynik. Uruchamialem rowniez probnie gierke i dziala na max ustawieniach i wentylator karty rozkreca sie na 100%, karta ma temperatore okolo 87stopni. Generalnie dziala poprawnie... i reaguje poprawnie na zmiany obciazen. Wyglada to mniej wiecej tak jakby dla 720 byla nieaktywna i aktywowala sie przy czestotliwosci 700... Probowalem na 710 i niestety nie dziala dobrze :(

 

Przeszukalem rozne fora, ale nie znalazlem odpowiedzi. Napisze jeszcze na forum EVGA, moze cos podpowiedza. Mysle ze chyba (?) moja obudowa nie odprowadza dobrze ciepla, pomimo 5 duzych wentylatorow w srodku lub cos jest nie tak z tym FTW, z drugiej strony nie gram na potege, wiec nie ma sensu tego reklamowac, tym bardziej ze ona wkoncu dziala... tyle ze wyglada na to ze przeplacilem 200-300PLN :( jakis rok temu. Moze ktos mial podobny problem ? Prosze o linki lub pomysly...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciejka123

To chyba niewłaściwy topic na forum. Poszukaj w dziale PurePC.pl - Forum Dyskusyjne > Sprzęt i Podkręcanie > Karty Graficzne > Nvidia

 

Masz racje, ale gdybys przeczytal wczesniejsze wiadomosci, zobaczylbys dlaczego omawiam temat zwiazany z karta na forum poswieconym plytom glownym. Dlatego dziekuje za sugestie, poszukam rowniez tam odpowiedzi, ale mimo wszystko prosze o komentarz lub opinie co sprawdza... Pisalem na forum EVGA i tam sugeruja ze to kwestia zasilacza a ten jest markowy Thermaltake Toughpower 750W Cable Management

 

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem najprostszy sposób to załadować tego GTX285 do innego kompa i sprawdzić czy tam będzie krzaczył, wtedy będzie można wyeliminować podejrzenie o uszkodzeniu karty bądź znaleźć źródło problemu właśnie w karcie;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam następujący problem i chciałem sie upewnić czy na pewno jest uwalona moja P5b.

 

cfg kompa:

8600GTS

2x1GB OCZ Reaper Silver Edition

P5B

E6420 2.13 @ 3.00

Be Quiet 450W

Asus Xonar DX

Samsung F3 1TB + jakis seagate 300GB

 

cfg napisany z pamięci więc może sie nieznacznie różnić od tego co jest w rzeczywistości (szczególnie pamięci ram)

 

podkręcałem proca, wszystko pieknie wszedl na 3,00 potem trzeba bylo podnosic vcore wiec sobie darowalem bo mam boxowe chlodzenie. No i zmienilem mnoznik FSB:DRAM tak ze pamieci mialy bodajze 911 Mhz no i płyta już nie wstała :/ resety CMOS wyjmowanie baterii itd nic nie pomogło.

 

Myslalem ze spokojnie wstanie, bo na 850 smigalo.

 

Pozyczylem od kumpla jakies tanie ramy hynixa - tez nie chodzily. Dałem mu swoje zeby sprawdził czy moje działają - u niego wszystko smiga. Próbowałem je przestawiac miejscami, 1 kostka 2kostki itd nic nie pomogło. Niestety nie mam w obudowie głośniczka systemowego wiec nie wiem czy wypikuje jakies bledy.

 

Co jeszcze mogę zrobić? Proc raczej OK bo się normalnie grzeje, NB też się nagrzewa, grafika raczej też OK, zasilacza nie podejrzewam...

 

Dobrze wysunąłem wniosek że płyta padła? A konkretniej myslalem że sie posypały sloty pamięci.

Edytowane przez garrowq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udalo sie komus uruchomic radka z gf na p5b deluxe ? wchodze w NVIDIA PhysX Properties -> Settings i nie moge zaznaczyc GeForce PhysX. mam stery w wersji 185.85, bo czytalem ze od 186 blokuje nVidia mozliwosc zastosowania gf do physx wraz z radkiem. mam radeona 4890 i gf8800gts640mb.

Edytowane przez teges

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udalo sie komus uruchomic radka z gf na p5b deluxe ? wchodze w NVIDIA PhysX Properties -> Settings i nie moge zaznaczyc GeForce PhysX. mam stery w wersji 185.85, bo czytalem ze od 186 blokuje nVidia mozliwosc zastosowania gf do physx wraz z radkiem. mam radeona 4890 i gf8800gts640mb.

 

Zainstaluj sterowniki SIDE`A :-)

 

http://side.pl.pl/news.php

 

jest tam odblokowana wspolpraca ati i nvidia :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Piszę w tym temacie, gdyż wczoraj dostałem niezłych palpitacji serca. Ale od początku.

Od pół roku byłem szczęśliwym posiadaczem zestawu komputerowego zbudowanego na tej płytce (e5200, p5b premium, amacrox 500W, 6 gb ram patriot, HD 4870), nie bawiłem się w podkręcanie proca, karty czy ramu. Wszystko działało dla mnei lux na fabrycznych ustawieniach. Wczoraj przeszedłem na win7 i doszedłem do wniosku (teraz bardzo tego żałuję) że zrobię też updejt biosa. Plik znalazłem w tym temacie, ściągnałem .ROM na dysk i przy użyciu programu do update (Asus update) załadowałem ten plik. Erase przeszedł bez problemu, wgranie też, ale pod sam koniec wyskoczył błąd. Komputer wymusił reset po czym dostałem komunikat, że BIOS jest uszkodzony i zaczęła się procedura wyszukiwania brakującego pliku: najpierw z floppy, potem z cd, następnie z usb. Umieściłem płytę cd (którą dostałem razem z mobo) i udało się wgrać ten brakujący plik. Szczęśliwy że udało się już wszystko uratować, zresetowałem komputer. I w tym momencie zamarłem...Mogłem włączyć komputer na 2 sekundy, po czym następował reset, 2 sek i kolejny reset i tak w kółko. Odpalały się tylko wentylatory po czym po ok. 2 sek komp dostawał bzika i automatycznie kolejny raz się automatycznie resetował.

Próbowałem przestawić zworkę, wyjąć baterię z płyty, w końcu poodłączałem komponenty zostawiając samą płytę z procem i zasilaniem. Po wyjęciu ramu speaker milczał.

Czy ktoś kiedykolwiek miał do czynienia z takim problemem? Czy oznacza to, że płyta główna nadaje się na śmietnik?

 

 

http://support.asus.com/technicaldocuments...SLanguage=pl-pl

3 i 4 obrazek od dołu -> właśnie w ten sposób probowałem ukatualnić Bios

ERASE ROM ukończyło się sukcesem

FLASH ROM także

VERIFY ROM tutaj już nie zrobiło, gdyż wyskoczył błąd

 

Dodam, że płyta jest jeszcze na gwarancji i czy uważacie że mam prawo reklamowac produkt? Nowy bios ściągałem ze strony producenta i uaktualniałem tak jak jest napisane na jego stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że płyta jest jeszcze na gwarancji i czy uważacie że mam prawo reklamowac produkt? Nowy bios ściągałem ze strony producenta i uaktualniałem tak jak jest napisane na jego stronie.

 

Odpisałem ci już na pclabie, ale o tym tam nie napisałeś, więc jeszcze raz ci odpowiem. Jeśli masz jeszcze tą płytę na gwarancji i jeśli nie udało ci się jej uruchomić mimo wyciągnięcia baterii na ok 15 min. to jak najbardziej możesz ją reklamować. Padnięcie biosu nie zdarza się tylko i wyłącznie podczas jego aktualizacji, dlatego taka usterka jest bez żadnego problemu uznawana na gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z posiadaczy P5B Deluxe ma jakiś pomysł dlaczego płyta nie chce działać stabilnie powyżej FSB 340 z Core 2 Duo E6300? Była zawsze reklamowana jako legenda OC na forach, a tu kolega chce podkręcić i kupa. Pamięci 2 x 2 GB Kingston Value RAM DDR2-800 CL5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zabrałem się za podkręcanie E8400 na p5b deluxe.

Procek stoi stabilnie na 4.2GHz i 1.4V po pencil-modzie, ale zaczynają się schody jeśli chodzi o ram, więcej niż 940Mhz nie chcą iść nawet po podniesieniu napięcia do 2.4V, pamięci to (Corsair XMS2 1066 5.5.5.15 2.1V).

Jest na nie jakiś sposób, podnosić jakieś inne wartości?

 

Edit: Już doczytałem kilka stron wcześniej :oops: , po prostu się szybkie ramy nie lubią się z p5b :lol:

 

Edit: Poszły na 1000MHz, dałem 2,3V timingi 5.5.5.15.6.42.12.12.12.12

Edytowane przez carflex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r4zen dzięki za odpowiedź - już widzę, że quada pociągnie :)

I teraz bardzo ważne pytanie - mam E6750 wykręconego na 3,5 MHz - zastanawiam się nad przesiadką na i5, warto? Czy może lepiej kupić Q8300.

Z pozostałych elementów mam 4 x 1GB Patriota low latency a mobacz to oczywiście P5B Premium, który kręci tego procka jak szalony.

Jest sens dokupowania do tego zestawu Quad-a na 775?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bry,

Ostatnio podmieniałem procesor w mojej p5b premium. Z E5200 na taki sam, tylko bardziej krętliwą sztukę. Wszystko przebiegło bezproblemowo, płyta elegancko wstaje, procesor się ładnie kręci. Pojawił się jednak problem, mianowicie po kilku dniach płyta zaczęła długo startować. Prawdopodobnie płyta. Podmieniałem procesor na starty, testowałem na różnych konfiguracjach RAMu. Nie zmieniałem jeszcze grafiki, bo chwilowo nie mam dostępu do żadnej.

W każdym razie, od momentu wciśnięcia power do pierwszego piknięcia przedtem upływało około 2 sekund. Teraz potrafi nawet 30. Wszystko działa stabilnie, przechodzi testy.

Bios w płycie to 1102.

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś przy okazji burzy komp prawdopodobnie zmarł, objawy nie uruchamia się, jedynie miga na niebiesko dioda ASUS na płycie głównej (p5b premium reszta jak w podpisie) kondensatory są ok, w zasilaczu również, jutro sprawdzę na innym zasilaczu. Jakieś podejrzenia?

 

zastosowanie innego zasilacza (OCZ 500W zasilanie procesora 4 pin zamiast 8 ale to chyba OK?) spowodowało że dioda ASUS świeci normalnie ale komputer dalej nie odpala Dołączona grafika

Raczej nie wygląda to dobrze jest sens sprawdzać mój zasilacz w innym komputerze czy lepiej nie ryzykować??

Edytowane przez Adikss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem już (wspominałem w poście wyżej) wtedy dioda świeci normalnie ale komp i tak się nie uruchamia, reset BIOSu też próbowałem

 

Sądzę że płyta + zasilacz padnięte, dyski przeżyły w tym SSD, ram będzie się zaraz testować

Edytowane przez Adikss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przepraszam że odkopałem dinozaura ale jestem w beznadziejnej sytuacji i nie wiedziałem gdzie szukać pomocy na temat płyty p5b delux

Proszę o wyrozumiałość i mam nadzieje, że znajdą się życzliwi ludzie którzy pomogą. 

 

jakiś czas temu spaliła mi się płyta główna i trochę podzespołów w moim PC. chciałem kupić coś lepszego ale najbardziej zależało mi na karcie dźwiękowej zintegrowanej na płycie głównej. wiem że to nie jest extra sprzęt ale mi wystarcza. ważne żeby było wyjście cyfrowe (nie ważne czy optyczne czy coaxial) bo chciałem podpiąć amplituner od kina domowego. padło na ausa p5b delux (używka ale w full wyposażeniu). 

kompa złożyłem wszystko zainstalowałem i działało - system operacyjny windows 7 64 bit 

problemem okazał się dźwięk, na przednim panelu po podłączeniu słuchawek słychać było mnóstwo trzasków, pisków i innych zakłóceń. przy pracy dysków czy nawet przy ruchy myszką były zakłócenia. Ale po podłączeniu w zielone gniazdo z tyłu wszystko było OK. dźwięk w słuchawkach normalny bez zakłóceń. 

w programie do ustawień SoundMAX musiałem tylko przełączyć na głośniki (wtedy miałem podpięte słuchawki i nie było zakłóceń) albo przełączałem na SPDIF i słuchałem dźwięków na kinie domowym. wszystko było pięknie i bez konfliktów aż do momentu jak przypadkowo nie odinstalowałem dźwięku.

 

zainstalowałem wszystko od nowa i jest problem - jak podepnę pod przedni panel słuchawki to są zakłócenia a jak podepnę słuchawki pod tylne zielone gniazdo to nic nie słychać. w programie SoundMAX przełączam na głośniki i też jest cisza - a kiedyś działało. Dodatkowo jak podłączam głośniki na tylny panel to wyskakuje mi okienko informacyjne o podłączanych urządzeniach i uparcie informuje że słuchawki muszę podpiąć na przedni panel.

 

czy ktoś wie co zrobić i jak ustawić, żeby podpięte z tyłu słuchawki pracowały jak zwykłe głośniki? żeby sprzęt nie chciał słuchawek tylko w przednim panelu? 

dodatkowo spotkałem się z problemem zainstalowania nowszych sterowników do dźwięku. jak znalazłem nowe i pod system wiindows 7 64bit to i tak podczas instalowania wyskakiwał komunikat że nie ma zgodności z systemem.  

 

pozdrawiam i proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...