Skocz do zawartości
cavarr

Asus P5b/deluxe/premium...

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemacik. Poniewaz w kompie mam 4 napędy optyczne (2x CD-RW, 1xDVD-RW, 1xDVD). Jak wiadomo P5b Deluxe WiFi/AP oferuje tylko jeden port IDE, wiec musiałem dokupic kontroler WinFast na PCI. Ma on dwa wejscia, takze moglbym wszystkie napedy podlaczyc do kontrolera i jednocześnie uwolnić MoBo od obsługi napędów. Czy taki manerw jakos pozytywnie wpłynie na system czy to nie bedzie miało wiekszego znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak wygląda sprawa z temperaturą NB na waszych płytach?

Ja mam ustawione na 1.55 i jak dotknę do radiatora to 2 s parzy.

Czy u was jest tak samo, czy raczej nie macie z tym problemu?

A po co masz 1.55V? Ja przy szynie 400Mhz mam ustawione minimum (1.25) i działa.

A jeśli chodzi o temperaturę to i owszem gorące bydle jest (oczywiście przy wysokim napięciu czyli przy 1.55 czy 1.45)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co masz 1.55V? Ja przy szynie 400Mhz mam ustawione minimum (1.25) i działa.

A jeśli chodzi o temperaturę to i owszem gorące bydle jest (oczywiście przy wysokim napięciu czyli przy 1.55 czy 1.45)

No właśnie problem jest w tym ,że proc zachowuje się dziwnie - raz działa na na napięciu NB 1.25, raz musiałem dać 1.45 a ostatnio nie chciła isć inaczej jak na 1.55V - porąbane.

Nie wiem czy nie ma to związku z dzielnikiem pamieci 4:5 - kupiłem nowe pamięci 1000 MHz i pojade teraz na 2:3 - może coś to zmieni.

Napisz jakie masz dokładnie ustawienia w biosie - chodzi mi szczególnie o napięcie FSB, dałeś auto, czy ustawiłeś jaką wartośc.

I czy w zakładce CPU configuration masz wszystko na disable, czy coś masz włączone.

Ja mam na enable: CPU TM function i Execiute disable Bit - reszta na disable.

thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uporalem sie ze zmina rozdzielczosci ekranu. Napiecie ICH mam na auto i wszystko smiga :D

 

Po tych zabiegach podkrecilem go nawet do 3800 ale stabilny to on nie byl :P

Moge dac max napiecie na procka ale temperatura go zabije prawie 80 stopni bylo :(

nie wiem co teraz, moze zainwestowac w WC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej miarodajny i najlepiej nadający się do pomiarów jest asusowy PCprobe, choć i jemu zdarza się pokazać głupotę. Pod power podpięty jest 12cm wiatrak, aż się boję okno otwierać, jak pomyślę jaki jaki ma ciąg przy tych 42.000rpm, jeszcze komp mi z domu ucieknie (w rzeczywistości jak ma 800rpm to jest wszystko) :lol:

 

Dołączona grafika

 

Do procka polecam core temp, choć akurat u mnie różnica pomiędzy PCprobe nie jest jakaś zastraszająca, 1-2stopnie

 

cze!

U mnie roznica w temp. procka pomiedzy CoreTemp a PCprobe jest 6-9 oC (PC probe zawyza!) :blink:

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie ma to związku z dzielnikiem pamieci 4:5 - kupiłem nowe pamięci 1000 MHz i pojade teraz na 2:3 - może coś to zmieni.

Napisz jakie masz dokładnie ustawienia w biosie - chodzi mi szczególnie o napięcie FSB, dałeś auto, czy ustawiłeś jaką wartośc.

I czy w zakładce CPU configuration masz wszystko na disable, czy coś masz włączone.

Ja mam na enable: CPU TM function i Execiute disable Bit - reszta na disable.

thx

Wszystko mam na min V (manualnie) FSB na 1.325V, a enable tak jak Ty.

Tylko że ja mam 6400 i to jeszcze na starym stepingu więc....

Jak kręciłem to przy takich ustawieniach uruchamiał się na 320Mhz, 375Mhz i 400Mhz (więcej mi się nie chciało, może kiedyś bo przecież 3200Mhz to i tak :rolleyes: ). Za każdym razem pamięc ustwaiałem na 800 (lub tuz ponizej przy 375) i nie było problemów.

 

Jeśli faktycznie nie rusza Ci zestaw przy innym napięciu niż 1.45 lub 1.55 to wymień chłodzenie na NB (ja bym się bał).

 

Aha a jak jest u Ciebie na 320Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mam na min V (manualnie) FSB na 1.325V, a enable tak jak Ty.

Tylko że ja mam 6400 i to jeszcze na starym stepingu więc....

Jak kręciłem to przy takich ustawieniach uruchamiał się na 320Mhz, 375Mhz i 400Mhz (więcej mi się nie chciało, może kiedyś bo przecież 3200Mhz to i tak :rolleyes: ). Za każdym razem pamięc ustwaiałem na 800 (lub tuz ponizej przy 375) i nie było problemów.

 

Jeśli faktycznie nie rusza Ci zestaw przy innym napięciu niż 1.45 lub 1.55 to wymień chłodzenie na NB (ja bym się bał).

 

Aha a jak jest u Ciebie na 320Mhz?

Na 320 nie próbowałem ustawiać.

A co do chłodzenia to kupiłem wentyl 40 mm i zamocuje go do radiatora za pomocą taśmy termo- przewodzącej, także go schłodzę.

Jak dotrą pamięci to przetestuje na dzielniku 2:3 i zobacze.

Zdaje sobie sprawę , że obecne proce nie kręcą się tak jak te pierwsze , ale IHMO 1.55 na NB to przesada, tym bardziej , że na początku działał na 1.25V i 1.4V na procku.

 

 

Zmieniłem dzielnik 1:1 - napięcie CPU 1.35v, NB 1.25V i FSB 1.3 V - 9x333Mhz - i jak na rzie Orthos śmiga koło 50 min.

Sądzę ,że problem był po stronie pamięci i dzielnika.

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witan, posiadam płytę główną ASUS P5B Deluxe. Dysk podłączony jako SATA nie jest wykrywany w instalce XP co jest rzeczą oczywistą (wiem o sterownikach z floppa). Jednak, w ogole nie posiadam stacji dyskietek, wiec rozwiazalem problem tak. Na mojej plycie w biosie, mozna ustawic tryb pracy SATA na tryb Enhanced a tam zamiast AHCI wybrac IDE. Wtedy dysk widziany jest normalnie jako IDE i XP go łapie. Pytanie moje brzmi - czy "wymuszony" ( nie wiem czy to jakaś emulacja czy co ) wpływa negatywnie na wydajność lub możliwości jakie oferuje prawdziwe SATA ? Wie ktos moze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witan, posiadam płytę główną ASUS P5B Deluxe. Dysk podłączony jako SATA nie jest wykrywany w instalce XP co jest rzeczą oczywistą (wiem o sterownikach z floppa). Jednak, w ogole nie posiadam stacji dyskietek, wiec rozwiazalem problem tak. Na mojej plycie w biosie, mozna ustawic tryb pracy SATA na tryb Enhanced a tam zamiast AHCI wybrac IDE. Wtedy dysk widziany jest normalnie jako IDE i XP go łapie. Pytanie moje brzmi - czy "wymuszony" ( nie wiem czy to jakaś emulacja czy co ) wpływa negatywnie na wydajność lub możliwości jakie oferuje prawdziwe SATA ? Wie ktos moze?

Zintegruj sobie sterownik z instalką windowsa programem nlite lub podobnymi i problem bedzie rozwiązany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze ktoś polecic jakiś dobry program do kontroli obrotów wentylatorow?

Moim zdaniem najlepszy wciaz jest MBM... Zobacz ten post i kolejny moj kilka ponizej... Do Twojej plyty sa juz gotowe ustawienia do zaaplikowania. Sam na razie nie testowalem, bo bez proca siedze (qwa :mur: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cze!

U mnie roznica w temp. procka pomiedzy CoreTemp a PCprobe jest 6-9 oC (PC probe zawyza!) :blink:

 

Pozdro

A umnie PC Probe zaniża :-) Wg niego mój E6600 ma 36 stopni, wg CoreTemp ma 44 stopnie. Komu wierzyć?

 

Przy okazji się spytam: czy temperatura MB na poziomie 45 stopni powinna mnie niepokoić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rwerp:

 

moim zdaniem tempy maz w normie. bardziej wiarygodnym programem jest core temp moge sie mylic ale to jest moje zdanie

 

pozdrawiam rafiki20 :D

Edytowane przez rafiki20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Everest wyświetla mi obie wartości:

 

Procesor 36 C

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 45 C

Procesor nr 2 / rdzeń nr 2 46 C

 

Z czego wnioskuję, że pierwsza temperatura pochodzi z innego czujnika niż dwie pozostałe, które są z czujników w rdzeniach procesora. Jakie bogactwo czujników! ;-)

Edytowane przez rwerp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji się spytam: czy temperatura MB na poziomie 45 stopni powinna mnie niepokoić?

PCprobe podaje mi, że mam na płycie 33-35 stopni, choć nie mam zielonego pojęcia czego to temperatura, radiator na NB ma jak nic 60 stopni, więc musieli by tam wsadzić chyba peltiera by chip był aż tak chłodny, o SB też można się poparzyć. Wie może ktoś gdzie ten czujnik na płycie się znajduje i czego temperaturę pokazuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Everest wyświetla mi obie wartości:

 

Procesor 36 C

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 45 C

Procesor nr 2 / rdzeń nr 2 46 C

 

Z czego wnioskuję, że pierwsza temperatura pochodzi z innego czujnika niż dwie pozostałe, które są z czujników w rdzeniach procesora. Jakie bogactwo czujników! ;-)

 

No to u mnie jest odwratonie z tymi temperaturami

Procesor 43 C

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 32 C

Procesor nr 2 / rdzeń nr 2 34 C

 

kto ma dobrze nie wiem :P

 

temperatura plyty glownej 33 C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie moja ninja teoretycznie wieje na mostek ale i tak wsadzilem tam jeszcze wiatraczek ktory na niego dmucha po graniu w jakas gierke wskakuje na 35 C, ale bo moj komp nie ma obudowy i bebechy leza na szawce :P wiec z chlodzeniem jest problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos mnie, kiedyś prosił, o max fsb na P5b -dlx 1.86V,memy 2.75V

Jak dostałeś tak wysoką częstotliwość CPU bez podnoszenia napięcia?

btw.tempo NB ,to nie jest temperatura samego NB-eka(rdzenia) :wink:

Wiem, łatwo palcem sprawdzić ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos mnie, kiedyś prosił, o max fsb na P5b -dlx 1.86V,memy 2.75V

 

Jak dostałeś tak wysoką częstotliwość CPU bez podnoszenia napięcia?

Przueciez podal, ze 1.86V ;) Cpu-z zle podaje.

 

ps. 1,86V, az tyle???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich weekendowych zabawach,zostało troszke ln2 :wink: ,to postanowiłem sprawdzić max fsb

Mch -1.86V do tego momentu sie skalował,tempo NB +\- (-170C) z wysokiego strapa,ale wiem że na WC+ice ok 545fsb robiła

Cpu 1.65V

Rev.nie pamiętam,jedna z pierwszych.Mobo made in China

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...