Skocz do zawartości
cavarr

Asus P5b/deluxe/premium...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pewnie to pytanie przewinęło się w tym wątku ze 100 razy, ale jakoś nie znalazlem odpowiedzi.

Wczoraj dostałem p5b premium ( z allegro ) pierwsze co mi się rzuciło w oczy to brak obsługi pamięci z kośćiami o pojemnośći 128Mb lub dwustronnych modułów x16. niestety w domu miałem już zakupione kingstony kvr667d2n5/2g x2 czyli dwie pamiątki po 2gb każda. Są dwustronne i mają 16 modułów. Nie wiem jakeij pojemnośći, ale łatwo obliczyć. 16 x ? = 2048Mb. Czyli kostki 128mb niestety. Czy jest szansa na wykrycie ich przez bios. moze w nowszych biosach dodali obsługe takich kosci? aha nie mam mozliwosci pzretestowania; niepełna konfiguracja spzretowa.

 

 

Aha jeszcze jedno. Czy ktos z wlascicieli p5b deluxe/premium ściągał już chłodzenie z mb? myślalem zeby wymienic paste bo mam sporo neiwykożystaenj a zawsze lepszy arctic silver 5 niż jakiś silikon. Tylko jak te białe koleczki wyciągnąlem to coś jeszcze trzyma. Nie chce a siłe walczyś z tym.

Edytowane przez Tubal Kain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie

potrzebuje pomocy

aktualnie pisze z telefonu i nie mam mozliwosci przejrzenia watku, na tel jest to strasznie niewygodne

problem z p5b deluxe

nie wstaje, po wlaczeniu nawet zadnego dzwieku nie slycha z glosniczka

dyski startuja , wiatraki tez ale nic poza tym sie nie dzieje

wyjecie baterii nic nie dalo....

jest jakas inna mozliwosc przywrocenia domyslnych ustawien biosu

 

pomocy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

probowalem zworka, tak jak jest w instrukcji najpierw wyjecie baterii a potem przelozenie zworki

zostaje jeszcze mozliwosc podpiecia flopa i wrzucenie na fdd pliku biosu moze tak

bo jak to nie zadziala to tylko serwis chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar nabyć E5200 i właśnie P5B Premium (ale nie Vista Edition bo droższa, a nie będę płacił za zbędne dodatki dla mnie) i czy ten procek dobrze działa na tym mobo - nie ma konfliktów ?? na stronie asusa w cpu support list niestety nie jest wymieniony E5200, a odziwo szybsi bracia już tak: E5300, E7xxx itp. - wynikałoby z tego, że E5200 też powinien działać, ale wolę się upewnić

 

a więc: E5200+P5B Premium "lubią się" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar nabyć E5200 i właśnie P5B Premium (ale nie Vista Edition bo droższa, a nie będę płacił za zbędne dodatki dla mnie) i czy ten procek dobrze działa na tym mobo - nie ma konfliktów ?? na stronie asusa w cpu support list niestety nie jest wymieniony E5200, a odziwo szybsi bracia już tak: E5300, E7xxx itp. - wynikałoby z tego, że E5200 też powinien działać, ale wolę się upewnić

 

a więc: E5200+P5B Premium "lubią się" ?

P5B premium obsługuje wszystkie te same procesory co P5B Premium Vista:

Screen P5B premium + e5200:

http://i67.photobucket.com/albums/h313/dre...remium/End1.jpg

CPU Support List:

http://support.asus.com/cpusupport/cpusupp...uct=1&os=24

 

Już wielu ludzi używa takiej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i mam pytanie. Czy jest ktoś kto bedzie mi w stanie łopatologicznie wyłozyć różnicę między P5B Deluxe a P5B Premium? Bo specyfikacje maja taką samą biosy prawdopodobnie mają te same opcje dla OC (nie bede ukrywał po co chce ja kupić). A i która płyta prowadzi lepiej proce 45 nm?

Edytowane przez smiglo83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na aktualne ceny plyt glownych mozna sie zalamac. Za kwote 500zl nic praktycznie dobrego nie da sie kupic. Zwykle plyty, ktore kosztowaly 300zl kosztuja po 600zl zalamka....

Na szczescie jest wlasnie ta jedna, jedyna, ktora mnie poratowala. Oczywiscie jest to Asus P5B Premium, ktora mozna kupic za kwote 250zl. O jej zaletach nie bede pisal, bo kazdy zainteresowany wie o tym doskonale.

 

Mam ja od niedawna, wiec jeszcze nie bawilem sie w OC na powaznie, zrobilem jednak pare zmian w biosie i o to na szybko podkrecony stary, poczciwy model D915 z domyslnych 2.8GHz dziala teraz

na 3.73GHz i to bez zmiany napiecia procka. Szczerze mowiac nie wiem czy bede probowal wiecej, bo w sumie tyle mnie usatysfakcjonowalo :) Wczesniej moglem zrobic bez zmiany napiecia 3.4GHz.A tu na szybko za 1 podejsciem 3.73GHz.

 

3284922[/snapback]

Wczoraj dostałem p5b premium ( z allegro ) pierwsze co mi się rzuciło w oczy to brak obsługi pamięci z kośćiami o pojemnośći 128Mb lub dwustronnych modułów x16. niestety w domu miałem już zakupione kingstony kvr667d2n5/2g x2 czyli dwie pamiątki po 2gb każda. Są dwustronne i mają 16 modułów. Nie wiem jakeij pojemnośći, ale łatwo obliczyć. 16 x ? = 2048Mb. Czyli kostki 128mb niestety. Czy jest szansa na wykrycie ich przez bios. moze w nowszych biosach dodali obsługe takich kosci? aha nie mam mozliwosci pzretestowania; niepełna konfiguracja spzretowa.

 

Mam 2x1GB 667mHz A-Daty dwustronne moduly x16 i dzialaja w dualu. Wiec chyba Twoje tez beda dzialac....

Edytowane przez Monaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma na P5B Premium ma Q8xxx lub Q9xxx. Teroretycznie Bios je obsługuje. Ale interesuje mnie jak w praktyce wygląda obsłyga i podkręcanie tych procków. Ta płyta jest do nich często polecana w "co kupić" i tak się zastanawiam jak to faktycznie funkcjonuje....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z Asusem P5B Premium (zakupiony niedawno w esc.pl). Mianowicie, mam 2 dyski podłączone do płyty: WD320AAKS (na SATA) i stary, poczciwy Seagate 40GB (IDE). Na tym pierwszym, mam wgranego Windows'a XP Pro SP3, a na drugim jest Ubuntu. Dodatkowo, wgrałem sterowniki ze stronki Asusa do chipsetu (dokładnie to: Intel® Chipset Software Installation Utility V8.3.0.1013 for Windows 2000/XP & 64bit XP & 32/64bit Vista(WHQL)), po czym, zauważyłem, że owe sterowniki nie są dla chipsetu P965 (tak wynikało z tego, co było napisane w instalatorze, w manualach). Zdesperowany, sięgnąłem po płytkę ze sterownikami, dołączoną do mojej P5B Premium. Wgrałem sterowniki, bodajże w wersji 8.3.0.1002 (tym razem, w instalatorze było zaznaczone, ze m. in. dla chipsetu P965). Z drugiej jednak strony, warto dodać, że w biosie (najnowszy, 1102), w Storage configuration (o ile się nie mylę), mam ustawione, nie na AHCI, a na RAID. Pytanie więc, w czym problem. Problem w tym, że jak uruchamiam ponownie komputer z poziomu windows'a, to dysk (ten, który jest podpięty na SATA) zostaje wyłączony, dopiero przy POST'ie jest włączany. Natomiast, z czystej ciekawości, sprawdziłem jak sytuacja ma się pod [brzydkie określenie na linuksa]em. Ku memu zdziwieniu, reboot, nie powoduje wyłączenia wd320aaks. Hmm, czyżby konflikt sterowników od chipsetu pod Windowsem? Czy takie wyłączanie go podczas restartu skraca żywotność dysku? Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

EDIT: Wszystko już porządku, wystarczyło zresetować BIOS (bateria + zworka), ustawić na IDE i działa, nie wyłącza się.

Edytowane przez forthal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po dluuugiej przerwie. Ostatni raz pisałem post z tego konta na tweak.pl ladych pare lat temu. Przyszedł czas na zmiane sprzetu ktory mam w sigu. Dzisiaj przyszla do mnie paczka z P5B Premium i mam problem z uruchomieniem RAID0 na ICH8R jeśli zdefiniuje maciez RAID komputer uruchamia ale nie mogę zacząć instalować systemu. Niby CD-Rom wykrywa ale nie bootuje z niego. Jesli cos zmienie w biosie i probuje zapisac konczy sie to resetem i restartem BIOS do defaultowych ustawien. Jako ze po raz pierwszy mam stycznosc z Serial ATA mam pare pytan - czy trzeba manipulować zworkami master/slave ? (raczej nie ale warto spytac). Do ktorych gniazd mam podłączyc dyski bo nie jest to wyraznie powiedziane w manualu. do czerwonych czy do czarnych czy jeden tak jeden tak? Jesli powyzszy post jest napisany niegramatycznie to przepraszam ale pisze wszystko 'na kolanie'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ma ktoś pojecie czemu nie moge zmienic vcore na moim p5b premium ? Po ustawieniu żądanego napięcia i restarcie napięcie powraca na tryb auto....

 

Z góry dzięki za wskazówki.

 

EDIT:

 

e5200

Niestety od wczoraj nie moge dojsc do tego czemu bios nie pozwala mi zmienic vcore, postepuje wg poradnika w faq i nic. Po restarcie na żółto pojawia sie napis auto. Albo czegos nie widze, nie wlaczylem/wylaczylem jakiejs opcji albo sam juz nie wiem :/ .

Edytowane przez L0caL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ma ktoś pojecie czemu nie moge zmienic vcore na moim p5b premium ? Po ustawieniu żądanego napięcia i restarcie napięcie powraca na tryb auto....

 

Z góry dzięki za wskazówki.

 

EDIT:

 

e5200

Niestety od wczoraj nie moge dojsc do tego czemu bios nie pozwala mi zmienic vcore, postepuje wg poradnika w faq i nic. Po restarcie na żółto pojawia sie napis auto. Albo czegos nie widze, nie wlaczylem/wylaczylem jakiejs opcji albo sam juz nie wiem :/ .

którą wersje biosu masz? napewno 1102? jeśli tak to sprawdź jaki ma VID twoj e5200, użyj do tego program Core Temp. Następnie wejdź do biosu do Configure System Frequency/Voltage i tam zmien:

 

PCI Express frequency na 100

PCI Clock synchronization mode na 33.33

Spread Spectrum na [Disabled]

Napięcia ICH/SB/NB/FSB ustaw na najniższe z możliwych do wyboru

CPU Vcore Voltage ustaw na taki jak masz VID w Core Temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ma ktoś pojecie czemu nie moge zmienic vcore na moim p5b premium ? Po ustawieniu żądanego napięcia i restarcie napięcie powraca na tryb auto....

 

Z góry dzięki za wskazówki.

 

EDIT:

 

e5200

Niestety od wczoraj nie moge dojsc do tego czemu bios nie pozwala mi zmienic vcore, postepuje wg poradnika w faq i nic. Po restarcie na żółto pojawia sie napis auto. Albo czegos nie widze, nie wlaczylem/wylaczylem jakiejs opcji albo sam juz nie wiem :/ .

Wylacz wszystkie opcje odpowiedzialne za obnizanie mnoznika i napiecia na procu w zakladce cpu. Bios jesli masz ostatni to musi dac sie zmieniac vcore bo u mnie dziala to bez problemu a proc taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylaczylem wszystkie opcje w zakladkce cpu, bios mam najnowszy- 1102, taki byl kiedy plyta przyjechala, i tak na wszelki wypadek zrobilem flesha wczesniej pobierajac bios ze strony asusa.

 

którą wersje biosu masz? napewno 1102? jeśli tak to sprawdź jaki ma VID twoj e5200, użyj do tego program Core Temp. Następnie wejdź do biosu do Configure System Frequency/Voltage i tam zmien:

 

PCI Express frequency na 100

PCI Clock synchronization mode na 33.33

Spread Spectrum na [Disabled]

Napięcia ICH/SB/NB/FSB ustaw na najniższe z możliwych do wyboru

CPU Vcore Voltage ustaw na taki jak masz VID w Core Temp.

To niestety rowniez nie pomoglo.

 

Matiz skoro masz taki sam sprzet jak ja (proc, mobo) czy moglbys napisac jak masz u siebie ustawione opcje w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie opcje w zakladce cpu odpowiedzialne za mnoznik i napiecie wylaczone i tyle. Vcore normalnie moge zmieniac, nie wiem jak Ci to inaczej wytlumaczyc. Mozesz jeszcze sprobowac wpisac z klawy numerycznej vcore np. 1.3, zapisac ustawienia i po ponownym uruchomieniu kompa sprawdzic czy mozesz zmieniac vcore czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety dalej nic. W czasie przeczesywania netu znalazlem porade zeby nie instalowac niczego( z plyty dolaczonej do mobo) oprocz sterow do chipsetu ale to rowniez nie pomoglo.

Co ciekawe program everest twierdzi ze speedstep jest wlaczony. Mimo ze dalem disable na wszystkie opcje w zakladce cpu. Podejrzewam ze dlatego mimo wszystko nie moge zmienic napiecia. Tylko dlaczego speedstep jest niby aktywny? Sciagnolem nowsza wersje everesta, ktory pokazuje mi ze, C1e jest wylaczony, ale juz speedstep jest wlaczony. Czy ktos ma pomysly dlaczego sie tak dzieje?

Edytowane przez L0caL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz rewizje tego E5200, M0 czy R0? Sprawdzisz to w CPU-Z. Być może z R0 są jakieś problemy bo to nowsza rewizja E5200. Sprawdź jeszcze raz z moimi poprzednimi ustawieniami które ci podałem, do tego zmień mnożnik procesora (modify ratio support) na 12.5 (wpisz), C1E na disabled i speedstep jeśli tak jest to też na disabled. Zapisz te ustawienia w profilu O/C, najlepiej w obu. Wyjdź z biosu zapisując ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja R0. Juz probowalem z profilami. Podobna rade przeczytalem na jakims forum. Mnoznik zawsze zmienialem , najpierw na najwyzszy pozniej probowalem inne. Przeloze jutro proca na moja starsza plyte i i zobacze czy beda jakies problemy.Przed tym sprobuje jeszcze raz z profilami. Z rewizja R0 sa problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja R0. Juz probowalem z profilami. Podobna rade przeczytalem na jakims forum. Mnoznik zawsze zmienialem , najpierw na najwyzszy pozniej probowalem inne. Przeloze jutro proca na moja starsza plyte i i zobacze czy beda jakies problemy.Przed tym sprobuje jeszcze raz z profilami. Z rewizja R0 sa problemy?

Nie wiem, ale widocznie są jak takie cyrki się u ciebie dzieją, albo po prostu masz jakąś dziwną sztuke... Być może ktoś jeszcze ma e5200 rewizje r0 na P5B Premium to mógłby się tutaj wypowiedzieć czy może zmieniać napięcia, jeśli też nie to wniosek oczywisty. Procesor e5200 R0 i M0 można rozpoznać nawet po pudełku, pod nazwą E5200 znajduje się S-spec: SLAY7 - to M0, a S-spec: SLB9T to R0 Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z R0 sa takie cyrki, ludzie na XS wsadzili PD E6300 i jeden mogl zmieniac vcore czasami, a drugi w ogole nie mogl bo ciagle mu sie swiecilo auto.

Ale na P5B premium? Czy na każdej, bo nie sprecyzowałeś =P

 

Znalazłem ten temat na XS i jednak to bios 1102 nie radzi sobie zbyt dobrze z rewizją R0 , ale użytkownikowi MacClipper udało się to obejść na P5B Premium:

After a few days of PDC E6300 clocking, found Asus has been slacking in fixing their BIOS.

 

P5B BIOS bugs with Wolfdales (latest 1102 dated 7/08 for P5B Premium mobos)

1. Vcore tends to switch to Auto on its own and the Auto setting auto-scales way too high when FSB is increased, it's a must set manual Vcore when o'cing.

2. Vcore stuck at Auto in BIOS, needs to do another POST to allow manual settings. Workaround - save the CMOS setting when manual Vcore is allowed and reload this whenever settings need to be tweaked. Tedious but workable, think someone posted this earlier in this thread - thanks!

3. Multiplier settings are not saved and tend to revert to stock (10.5x in E6300) so gotta recheck when pushing FSB

there is actually a workable method to this buggy Asus BIOS madness but to do manual Vcore needs a little workaround and experimenting.

 

In the BIOS, reload defaults and set VDimm as required per your RAM (avoiding the other P5B bugbear, too low VDimm causing no POST). Check the Vcore setting to see if it allows manual settings, if not leave it at Auto for now and save settings to do a warm (re)POST. Enter BIOS again, this time the Vcore should now be adjustable so enter your desired Vcore and other settings but do not reboot yet. You will need to save your settings to 1 of the 2 User CMOS Save Settings Banks while the Vcore is adjustable. This will maintain the Vcore settings at non-Auto but note that it does NOT save the multiplier setting at all so each time you reload the CMOS setting, remember to check on the multiplier as well. From henceforth, each time you need to adjust and save any BIOS settings, reload the saved bank settings 1st and adjust from there so the Vcore is always adjustable.

 

Note that altho the Vcore is now adjusted to your desire and can be confirmed via the HW Monitoring section of the BIOS, the BIOS Vcore screen itself does not reflect this and will again misreport it as Auto only. Not only is it mis-reported, you also can't adjust any setting in the BIOS when this happens cos again the BIOS will revert to Auto, auto-scale too high. Thus, always adjust settings only after reloading from your saved CMOS bank.

 

Quite a mouthful there but do experiment around the BIOS and you should be able to work around Asus BIOS bugs till they get around to fixiing it, if ever.

źródło:

http://www.xtremesystems.org/forums/showth...48&page=203

 

Jak widać jest to bardzo kłopotliwe i nie zanosi się na prędkie wydanie nowszego biosu, o ile w ogóle asus się za to wezmie, dlatego lepiej będzie kupować e5200 w rewizji M0 (S-spec: Slay 7) z którymi nie ma problemów pod tą płyte. Ciekaw jednak jestem jak sobie mobo radzi z e5300 i e5400 to też są R0 (są one podane w cpu support list) czyżby też są z nimi problemy z napięciem v. core i mnożnikiem?

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem ten temat na samym poczatku myslalem ze pomysl z profilami zawodzi bo opcja jest ciagle na auto . Akurat w tym temacie nie jest opisany fakt ze to moze dzialac ale bios bedzie ciagle pokazywal auto , dlatego myslalem ze, to nie dziala. Niestety uzbrojony w nowe info( za ktore dzieki wielkie) przekonalem sie przed chwila ze, u mnie ten sposob jednak zawodzi , hw w biosie dalej pokazuje inne napiecie tak samo cpu-z.

Przeloze teraz proca do mojego p5k z ciekawosci czy beda problemy, a nuz uda sie dobre oc? W kazdym razie dzieki za pomoc

 

Pozdrawiam

Edytowane przez L0caL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja R0. Juz probowalem z profilami. Podobna rade przeczytalem na jakims forum. Mnoznik zawsze zmienialem , najpierw na najwyzszy pozniej probowalem inne. Przeloze jutro proca na moja starsza plyte i i zobacze czy beda jakies problemy.Przed tym sprobuje jeszcze raz z profilami. Z rewizja R0 sa problemy?

Kupiłem E5200 R0 i P5B premium i mam dokładnie to samo ~~

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :)

 

Również zakupiłem tą płytkę z procesorem E5200 jak sporo ludzi tutaj jednak jeszcze nie podłączyłem tego zestawu - czekam na obudowę. Mam pytanko... do czego jest ten pilot oraz te dodatkowe chipy (nie wiem jak to nazwać ale myślę, że wiecie o co chodzi!)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...