Skocz do zawartości
cavarr

Asus P5b/deluxe/premium...

Rekomendowane odpowiedzi

- Przy o/c procesora należy w Ai Tuning --> Spread Spectrum dać na [Disabled] oraz PCI Clock dać na 33.33

- Przy o/c pamięci należy w Configure DRAM timing by SPD:

Timingi ustaw w twoim przypadku na:

* DRAM CAS# Latency - 5

* DRAM RAS# to CAS# delay - 5

* DRAM RAS# Precharge - 5

* DRAM RAS# Activate to Precha - 15

* DRAM Write recovery time - 5

* DRAM TRFC - 42

* reszta po 10

* Static Read Control dać na [Disabled] <- to zawsze trzeba wyłączyć przy o/c pamięci

Jeśli tego nie zmieniłęś to może pomóc.

 

a i kombinuj z wyższymi napięciami NB/SB/ICH

 

@Groom wciąż czekamy na ten opis =P

 

Tak w sumie jak sie teraz na tym zastanawiam to nawet nie za bardzo jest co opisywac :P Ustawilem wszystko co bylo mi potrzebne do oc procesora i pamieci, zrobilem save/exit po czym zrestartowalem komputer i wszedlem ponownie do biosu bawiac sie tym razem napieciem ktore bylo na auto ale mozna je bylo zmienic na dowolne z listy. Ustawilem przykladowo 1.350 i zapisalem wszystko do dwoch oc profili zeby miec pewnosc zapisania :) zrobilem save/exit i znowu wszedlem do biosu. Napiecie zmienilo sie z 1.350 na auto ktorego nie dalo sie juz zmienic na nic innego ale w ogole tego nie ruszalem ( nic juz nie ruszalem ) tylko zaladowalem profil ( zapisany w dwoch slotach dla pewnosci ) i save/exit. Wlaczajac teraz cpu-z i kazdy inny program do monitoringu wyswietla mi sie sztywne 1.320 czasem spadajace na 1.312 wiec mysle ze wszystko jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zastosuje twoje porady, bo na auto probowalem od fsb 266 i kazdy dzielnik zeby wychodzily memki na 1067, sprawdzalem kazdy dzielnik manipulujac fsb... komp ani 1 raz nie wstal....

sprawdze jeszcze ustawienia r4zena.

 

btw tez macie takie vcore dropy w voltach? Bios-CPUZ.idle -0,04 Bios->CPUZ.load -0,07v CPUZ idle->load 0,03v

czyli mam rozumieć, że napięcia dla pamięci także ustawiłeś na auto...?

 

v.dropy nie są wysokie i nie ma się czym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

memki maja 2.2v wiec ustawione mailem 2,25v (opcja nizej 2,15v) timingi 5-5-5-14 a reszta bylo na auto w ty ten static read cntrl i inne opcje (spread spectrum na disabl) i wtedy mi nie bootowalo, zaraz zastosuje wszystkie twoje porady :)

 

no z vdropem mi chodzilo o to ze jak chce miec napiecie w load 1,3 to w biosie musze mu zapowac 1,37 tak sie troche tym poruszylem :P

 

 

 

*edit* a PCI Express clock dac na 100 czy zostawic auto?

PCI Clck dam na 33.33

tylko czyten expres ruszac czy na auto zostawic?

Edytowane przez kbl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

memki maja 2.2v wiec ustawione mailem 2,25v (opcja nizej 2,15v) timingi 5-5-5-14 a reszta bylo na auto w ty ten static read cntrl i inne opcje (spread spectrum na disabl) i wtedy mi nie bootowalo, zaraz zastosuje wszystkie twoje porady :)

 

no z vdropem mi chodzilo o to ze jak chce miec napiecie w load 1,3 to w biosie musze mu zapowac 1,37 tak sie troche tym poruszylem :P

 

 

 

*edit* a PCI Express clock dac na 100 czy zostawic auto?

PCI Clck dam na 33.33

tylko czyten expres ruszac czy na auto zostawic?

na 100

 

u mnie jest nieco mniejszy v.drop, 0,04v, 0,05v, 0,03v. Jednak nie kieruj się napięciami z CPU-Z tylko z biosu.

 

Tak w sumie jak sie teraz na tym zastanawiam to nawet nie za bardzo jest co opisywac :P Ustawilem wszystko co bylo mi potrzebne do oc procesora i pamieci, zrobilem save/exit po czym zrestartowalem komputer i wszedlem ponownie do biosu bawiac sie tym razem napieciem ktore bylo na auto ale mozna je bylo zmienic na dowolne z listy. Ustawilem przykladowo 1.350 i zapisalem wszystko do dwoch oc profili zeby miec pewnosc zapisania :) zrobilem save/exit i znowu wszedlem do biosu. Napiecie zmienilo sie z 1.350 na auto ktorego nie dalo sie juz zmienic na nic innego ale w ogole tego nie ruszalem ( nic juz nie ruszalem ) tylko zaladowalem profil ( zapisany w dwoch slotach dla pewnosci ) i save/exit. Wlaczajac teraz cpu-z i kazdy inny program do monitoringu wyswietla mi sie sztywne 1.320 czasem spadajace na 1.312 wiec mysle ze wszystko jest ok.

Hyh tak też myślałem, no to nic trudnego w takim razie =). To nie ma się czym przejmować kupując procki R0, Groom mógłbyś jeszcze sprawdzić czy to samo dzieje się z mnożnikiem i czy ta metoda na niego działa?

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli kierowac sie tym co w biosie? Ale w biosie w hw monitorze czy w zakladce wybierania napiecia, bo juz w biosie mam 0,05 vdropa :) miedzy zakladka napiec a monitoringiem :)

Czyli gdzie jest prawda?

Rozumiem ze odczyt CPUZ w tym przypadku to sciema...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli kierowac sie tym co w biosie? Ale w biosie w hw monitorze czy w zakladce wybierania napiecia, bo juz w biosie mam 0,05 vdropa :) miedzy zakladka napiec a monitoringiem :)

Czyli gdzie jest prawda?

Rozumiem ze odczyt CPUZ w tym przypadku to sciema...

tylko i wyłącznie biosem. W CPU-Z to nie sciema, jednak w różnych programach jest inna wartość dlatego należy się kierować tylko ustawieniami z Biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie jest tez monitoring ktory juz podaje wartosc obnizona, nim tez sie nie sugerowac?

Tylko zakladka ustawien napiecia?

No tym już możesz. W sumie CPU-Z pokazuje zbliżoną wartość wieć też nim możesz. Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma bata na te memki :( z zadnymi ustawieniami nie wstaly na 1066 :/

w sumie w intrukcji pisze ze mobas nie obsluguje pamieci z koscmi 128mb a te OCZ maja po obu stronach po 8 kostek czyli 2x8x"128"=2048 :/ ale myslalem ze jak nie obsluguje to w ogole nie odpali chyba ze sie myle...

 

btw. jakie polecacie memki pod ta plyte.. zeby polecialy na 1000mhz 1:1

Pozdr

 

 

*edit* orthos blend prio9 wywala sie nawet jak memki sa 1:1 (333) :(

Edytowane przez kbl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już kilka osób pisało, że P5B Premium ma problemy z niektórymi pamięciami z OCZ. Dobre i dość tanie pamięci to Kingston HyperX 2x2GB DDR2-1066 CL5 oraz GoodRam Pro 2x2GB 1066Mhz CL5, są to pamięci w cenie od 215-230 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r4zen jestes pewien ze podane przez Ciebie modele banglaja na tej mobo? :)

bo jak juz mam zmieniac to niechce "ftopić" ;/

 

naxt: jeśli maja kostki po 128mb x16 to mozesz miec takie problemy jak ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z dzielnikami pamięci na tej płycie ,tzn kręcąc E5200 na 4,2 ile max mogę wyciągnąć z pamięci(dajmy na to ze mają super OC) przy mnozniku 12,5 ?.Echhh chyba zrezygnuje z tej płytki bo mam E5200 R0 ,choc jest ona teraz bardzo tania.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r4zen jestes pewien ze podane przez Ciebie modele banglaja na tej mobo? :)

bo jak juz mam zmieniac to niechce "ftopić" ;/

 

naxt: jeśli maja kostki po 128mb x16 to mozesz miec takie problemy jak ja

Ja mam partrioty 2x2GB 800Mhz CL4 LLK i one też mają 16 kostek po 128mb, a podkręcają się bez błędów tak średnio 1000Mhz CL5 2.2v (na GA-P31-DS3L miałem podobny wynik), więc jak już mówiłęm, to jest raczej tylko problem z niektorymy pamięciami OCZ.

a jak z dzielnikami pamięci na tej płycie ,tzn kręcąc E5200 na 4,2 ile max mogę wyciągnąć z pamięci(dajmy na to ze mają super OC) przy mnozniku 12,5 ?.Echhh chyba zrezygnuje z tej płytki bo mam E5200 R0 ,choc jest ona teraz bardzo tania.

No właśnie rozwiązaniem problemu z napięciami i mnożnikiem (jak widać na screenach z e6300 r0 jest to możliwe na P5B Premium) jest zapisanie ustawień do profili o/c , ale nikomu tutaj się jeszcze nie chciało sprawdzić mnożnika... tak jakby to jakis wielki problem był... nie rozumiem też jak można podkręcać e5200 na standardowym mnożniku.... przepustowość pamięci jest wtedy bardzo mała. Dlatego Groom lub ktoś z prockiem R0 mógłby to sprawdzić, przecież to nie boli. Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.. nie rozumiem też jak można podkręcać e5200 na standardowym mnożniku.... przepustowość pamięci jest wtedy bardzo mała. Dlatego Groom lub ktoś z prockiem R0 mógłby to sprawdzić, przecież to nie boli.

bo czesto jest tak ze mniejszy mnoznik = miejsze OC,przynajmniej ja tak mam na AB9 i nie jest to wina wysokiego FSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo czesto jest tak ze mniejszy mnoznik = miejsze OC,przynajmniej ja tak mam na AB9 i nie jest to wina wysokiego FSB.

Mniejsze...? Jeśli mniejsze to być może o kilkanaście Mhz, a różnica w przepustowiści pamięci oraz procesora na np. FSB 350Mhz a 280Mhz oraz mniejszym dzielniku jest sporo większa. Poza tym wysokiego FSB nie uzyskasz na e5200, wiec mobo napewno nie będzie ograniczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r4zen to jak jestes siur co do tych GD 1066 PRO 2x2Gb ze beda banglac na tej mobo?

Dołączam się do pytania, pamięci (GoodRam 1066 CL5 PRO) już mam w domu 2 płyty i drugi komplet pamiątek jutro przyjdą. Popatrzyłem na te ramy i jestem lekko posrany bo jest po 8 kości po każdej stronie więc wygląda że double side po 128 Mb kostka a jak wiadomo są z tym jaja... :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania, pamięci (GoodRam 1066 CL5 PRO) już mam w domu 2 płyty i drugi komplet pamiątek jutro przyjdą. Popatrzyłem na te ramy i jestem lekko posrany bo jest po 8 kości po każdej stronie więc wygląda że double side po 128 Mb kostka a jak wiadomo są z tym jaja... :sad:

dwie płyty? Czyli masz P5B premium tak? Więc dlaczego wpierw ich nie sprawdzisz... nie panikuj za wczasu, przecież wyraźnie napisałem, że też mam pamięci 16x 128mb 2x2gb i działają oraz podkręcają się poprawnie. Jak narazie skargi widziałem tylko na niektóre pamięci OCZ. Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie płyty? Czyli masz P5B premium tak? Więc dlaczego wpierw ich nie sprawdzisz... nie panikuj za wczasu, przecież wyraźnie napisałem, że też mam pamięci 16x 128mb 2x2gb i działają oraz podkręcają się poprawnie. Jak narazie skargi widziałem tylko na niektóre pamięci OCZ.

2 bo jedna dla mnie druga dla teścia, wiem że pisałeś ale to nie było o Goodramach więc pewien niepokój mam cały czas, no ale zobaczymy jutro wszystko powinno dojść to poskładam i napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swistaq to od razu napisz czy banglaja bo moje OCZtki odstawiaja szopke :(

no ofc pokrec nimi troche i napisz czy sie nie sypia (sprawdz dla mnie :P fsb 500 dzielnik 1:1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poskładałem sobie kompa na tej płycie i mam dwa pytanie:

1.) Mam dwa napędy optyczne, jeden na sata drugi na ata. Kontroler sata skonfigurowałem w biosie na działanie w trybie AHIC. Do sata1 podłączyłem dysk twardy, do sata2 nagrywarkę. Do ata podłaczona druga nagrywarka ustawiona na master. System widzi tylko jeden napęd optyczny, ten satowy. Gdy odłącze nagrywarke na sata pojawia się w systemie ta na ata. Jak mam to podłączyc aby widziła oba napędy.

2.) Do płyty był dołączony odbiornik podczerwieni z pilotem. Wiem że można zastąpić oryginalny program do obsługi pilota programem Intelliremote, ale jest ona płatny. Czy istnieje jakaś alternatywa dla tego programu? I jeszcze drugie pytanie odnośnie samego pilota, czy mozna go zastąpić innym z wieksza ilością przycisków? Prubowałem na 4 pilotach jakie posiadam i z żedengo odbiornik podczerwienie nie widział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swistaq to od razu napisz czy banglaja bo moje OCZtki odstawiaja szopke :(

no ofc pokrec nimi troche i napisz czy sie nie sypia (sprawdz dla mnie :P fsb 500 dzielnik 1:1)

Pamiątki na swoich fabrycznych ustawieniach idą bez problema, cokolwiek wyżej i jest kicha nic się nie chce odpalić żebym nie wiem jak kombinował, 500 fsb 1:1 płyta nie wstaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiątki na swoich fabrycznych ustawieniach idą bez problema, cokolwiek wyżej i jest kicha nic się nie chce odpalić żebym nie wiem jak kombinował, 500 fsb 1:1 płyta nie wstaje.

kurcze tos mnie teraz zmartwil :( pokombinuj jeszcze z ustawieniami, mi generalnie plyta wstaje na 500fsb 1:1 z tymi pamieciami ale nie sa stabilne ;( natomiast 1067 na memki i plyta nie wstaje...

 

ps. mam postawiona viste na wczesniejszej mobo, po zmianie mobo nie umiem zaladowac visty, zaraz po pokazaniu sie paska ladownia BSOD :( a w trybie awaryjnym dochodzi do crcdisk.sys BSOD (po tym pliku powinno sie zaladowac powitanie), probowalem cos robic z narzedziem do uruchamiania systemu (wgrac sterowniki, ale nie dosc ze nie widze tam nigdzie visty na plycie, to ogolnie nie wiem co wybrac, bo praktycznie nic nie ma) (system byl stawiany na IDE nie na AHCI na wczesniejszej plycie)

Jakies pomysly jak odpalic viste? Co jeszcze zrobic itp? Formata zostawiam na pozniej, mam kilka rzeczy do "uratowania" z tej wersji systemu..

 

na XP nie bylo problemu, zmineilem plyte, zabootowal i zawolal o stery... vista nie bootuje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fabrycznych ustawieniach mam na myśli że idą 1067 w 1:2, napięcie 2,1v timingi auto spd (manualnie jak ustawiam nie chce mi wstać ale jeszcze mało próbowałem) - narazie Orthosx2 1h i fail ale myślę że to proc chociaż nie wiadomo pokombinuje jeszcze trochę z napięciami i zobaczymy. W każdym razie próba uruchomienia czegokolwiek powyżej 1067 kończy się prędzej czy później resetami albo bsodami. Próbowałem np 1100 na napięciu 2,4v (timingi spd auto) winda wstała odpaliłem cpu-z i gleba.

 

Co do twojego problemu z Vistą, to raczej zmiana mobo = reinstall, i szkoda się w ogóle bawić w jakieś podmiany sterów, przynajmniej według mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...