Skocz do zawartości
cavarr

Asus P5b/deluxe/premium...

Rekomendowane odpowiedzi

To tak mam co w podpisie, wymagań wielkich nie mam chciałbym aby moje pamięci chdziły z taką częstotliwością i timingami do jakich zostały zaprojektowane nic więcej. Bardzo proszę o radę jak to poustawiać w biosie. Ja przy FSB 266 dzielnik 1:2 auto spd (na manual żadne wartości nie pozwalają na boot, memset mi nie działa) 2,15v (podnoszenie nic nie daje) mam orthosa wywalonego po 1 i 30 sekundach. Ufam że skoro Miguel w zestawach na czerwiec polecał te pamięci do tej płyty to ma to wszystko ręce i nogi. Jak ktoś może to proszę o pomoc.

Edytowane przez Swistaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij jedna kosc i sprawdz, ja powiem szczerze ze nie wiem co robic, z 1 koscia OCZ komp smiga (chociaz 1066 niechce zrobic) ale 500fsb 1:1 (1000mhz memki) dziala stabilnie, jak tylko do tych samych ustawien dorzuce druga kosc (dual) to juz orthos sie sypie... nie wiem czy zmieniac ramy czy oddawac plyte...

 

Swistaq sprawdz tak jak ja z jedna koscia i nie uzywaj auto z spd

ustaw to co r4zen mowil:

 

- Przy o/c procesora należy w Ai Tuning --> Spread Spectrum dać na [Disabled] oraz PCI Clock dać na 33.33

- Przy o/c pamięci należy w Configure DRAM timing by SPD:

Timingi ustaw w twoim przypadku na:

* DRAM CAS# Latency - 5

* DRAM RAS# to CAS# delay - 5

* DRAM RAS# Precharge - 5

* DRAM RAS# Activate to Precha - 15

* DRAM Write recovery time - 5

* DRAM TRFC - 42

* reszta po 10

* Static Read Control dać na [Disabled] <- to zawsze trzeba wyłączyć przy o/c pamięci

Jeśli tego nie zmieniłęś to może pomóc.

 

a i kombinuj z wyższymi napięciami NB/SB/ICH

 

 

 

czy dodanie drugiej kosci do dual ch, moze domagac sie wiecej voltow na NB?

Edytowane przez kbl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi pomóc w dziwnej sprawie: pytałem wcześniej o FSB i teraz widzę na tej mobo dziwną przypadłość - puszczam 3d marka 06 na FSB 430 1:1 i wszystko chula - jest 13k, popracuję w windzie później, puszczam znowu i mam 5k. Schodzę na FSB 400: to samo, nawet 7x400 przy procku E6750 daje mierne 5k, podnoszę FSB na np. 420x8 pójdzie gładko 13k kilka razy, następnego dnia odpalam kompa, ruszam 3d smarka i mam znowu 5k, jakieś czary? Czy ktoś zna rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij jedna kosc i sprawdz, ja powiem szczerze ze nie wiem co robic, z 1 koscia OCZ komp smiga (chociaz 1066 niechce zrobic) ale 500fsb 1:1 (1000mhz memki) dziala stabilnie, jak tylko do tych samych ustawien dorzuce druga kosc (dual) to juz orthos sie sypie... nie wiem czy zmieniac ramy czy oddawac plyte...

 

Swistaq sprawdz tak jak ja z jedna koscia i nie uzywaj auto z spd

ustaw to co r4zen mowil:

 

- Przy o/c procesora należy w Ai Tuning --> Spread Spectrum dać na [Disabled] oraz PCI Clock dać na 33.33

- Przy o/c pamięci należy w Configure DRAM timing by SPD:

Timingi ustaw w twoim przypadku na:

* DRAM CAS# Latency - 5

* DRAM RAS# to CAS# delay - 5

* DRAM RAS# Precharge - 5

* DRAM RAS# Activate to Precha - 15

* DRAM Write recovery time - 5

* DRAM TRFC - 42

* reszta po 10

* Static Read Control dać na [Disabled] <- to zawsze trzeba wyłączyć przy o/c pamięci

Jeśli tego nie zmieniłęś to może pomóc.

 

a i kombinuj z wyższymi napięciami NB/SB/ICH

 

 

 

czy dodanie drugiej kosci do dual ch, moze domagac sie wiecej voltow na NB?

U mnie nawet jedna kość nie odpala przy takich ustawieniach co dopiero 2 próbowałem w sumie z 4 modułami które mam w różnych slotach. Próbowałem podnosić napięcie NB i też nic.

Z tego co widzę kluczowa wartość to chyba będzie TRFC, u mnie na auto spd chodzi na 51 wszędzie gdzie oglądam testy tych pamięci podobnie - problem w tym że płytka daje max 42... Inna sprawa że nawet na tych 51 winda wstaje co prawda ale orthos się wywala i tak po mminucie :((

Edytowane przez Swistaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawet jedna kość nie odpala przy takich ustawieniach co dopiero 2 próbowałem w sumie z 4 modułami które mam w różnych slotach. Próbowałem podnosić napięcie NB i też nic.

Z tego co widzę kluczowa wartość to chyba będzie TRFC, u mnie na auto spd chodzi na 51 wszędzie gdzie oglądam testy tych pamięci podobnie - problem w tym że płytka daje max 42... Inna sprawa że nawet na tych 51 winda wstaje co prawda ale orthos się wywala i tak po mminucie :((

No dziwna sprawa, TRFC daj na auto a reszte ustaw po 15, jak znow wykrzaczy to po 20, jak znow wykrzaczy to TRFC na 42 i reszta 20 itp. tak sprawdzaj. A pamięci napewno włożyłeś w dwa sloty o jednakowych kolorach =P? Sprawdź po tym też ze zwiększonymi napięciami NB na 1.45 oraz ICH na 1.2x (nie pamietam dokładnie =P) a i zmień też mnożnik procesora z 12.5 na 10 i FSB 266. Pamiętaj aby za każdym razem po zmiane w biosie i przed wyjściem z biosu zapisać ustawienia wpierw do profilu o/c a później wyjść z biosu. Tak trzeba robić z procesorami z rewizji R0.

Wyjmij jedna kosc i sprawdz, ja powiem szczerze ze nie wiem co robic, z 1 koscia OCZ komp smiga (chociaz 1066 niechce zrobic) ale 500fsb 1:1 (1000mhz memki) dziala stabilnie, jak tylko do tych samych ustawien dorzuce druga kosc (dual) to juz orthos sie sypie... nie wiem czy zmieniac ramy czy oddawac plyte...

A jak z tą drugą kością? Pierwsza gdy jest sama pozwala ci osiągnać 500Fsb, a czy druga robi to samo gdy jest pojedyńczo włożona? Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dziwna sprawa, TRFC daj na auto a reszte ustaw po 15, jak znow wykrzaczy to po 20, jak znow wykrzaczy to TRFC na 42 i reszta 20 itp. tak sprawdzaj. A pamięci napewno włożyłeś w dwa sloty o jednakowych kolorach =P? Sprawdź po tym też ze zwiększonymi napięciami NB na 1.45 oraz ICH na 1.2x (nie pamietam dokładnie =P) a i zmień też mnożnik procesora z 12.5 na 10 i FSB 266. Pamiętaj aby za każdym razem po zmiane w biosie i przed wyjściem z biosu zapisać ustawienia wpierw do profilu o/c a później wyjść z biosu. Tak trzeba robić z procesorami z rewizji R0.

TRFC nie da się dać na auto, albo wszystko dajesz na auto albo trzeba podać wartość z czego max to 42. Na ustawieniach poniższych:

Cas 5

Ras to Cas 5

Ras precharge 5

Ras act to precharge 15

Write Rec 5

TRFC 42 (max)

TRRD 15 (max)

Rank write to read 31 (max)

Read to precharge 15 (max)

Write to precharge 31 (max)

Static read control disable

 

Dram v 2.4v

NBVcore 1,25

ICHVcore 1,215

 

FSB 266

Mnożnik 9

 

Zgon przed postem...

 

W tym momencie dalem FSB 250 - winda w trakcie uruchamiania bsod. Dam na 266 timingi auto spd napiecia obnizam nb i ich do min wartosci pamieci na 2.15, winda się uruchamia ale orthos zgon na 1 min. Narazie mam tak jak ponizej (timingi auto spd) i orthos 5h bez bledu. Moze sie da jeszcze troche ale fakt jest taki ze na 266 nie lataja a powinny. (Mnoznik obnizalem dla sprawdzenia czy to nie wina proca ale nic to nie pomagalo)

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw w biosie na auto a pod windowsem pobaw się programem memset. U mnie działa stabilnie na takich ustawieniach:

Dołączona grafika

Procka nie podkręcam więcej bo czekam na karakorum. I wtedy też będę bawił się pamięciami.

Edytowane przez mjq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dokonac pomiaru vcore miernikiem?

 

Dołączona grafika

 

Czarny kabel przykladam tam gdzie wskazuje strzalka, a czerwony do zielonego kwadracika (przy sekcji zasilania)?

 

Czy moze czarny do czarnego kabla z molexa a czerwony do zielonej strzalki?

 

Pytam bo zielony jestem z elektroniki :P

 

*edit*

Pomiar dokonany :P

wychodzi na to ze do CPUZ trzeba dodac 0,03 a od ustawien Biosu odjac 0,05 :)

rożnica miedzy punktami pomiarowymi wynosila min->max 0,01 czyli w pktcie max z lewej mialem odczyt 1,36 a na tym z prawej oddalonym na max 1,35

 

vdim nie jestem w stanie zmierzyc bo jest pod grafika :(

Edytowane przez kbl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą do P5B najnowszy bios wyszedł miesiąc temu i może tam nie ma problemów z obsługą R0.Co dziwne do płyty lepszej czyli Premium asus nie wydał żadnego nowego biosu od 6 miesięcy mimo sporych kłopotów z rewizją R0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą do P5B najnowszy bios wyszedł miesiąc temu i może tam nie ma problemów z obsługą R0.Co dziwne do płyty lepszej czyli Premium asus nie wydał żadnego nowego biosu od 6 miesięcy mimo sporych kłopotów z rewizją R0.

Posiadam już e5200 z rewizji r0, ten problem występuje, ALE , nikt nie raczył napisać, że przed włożeniem procesora wystarczy zrobić restart biosu za pomocą zworki CMOS, by napięcie było poprawnie wykryte mimo ustawienia na AUTO. Czyli po włożeniu procesora oraz uruchomieniu komputera wszystkie ustawienia są standardowe i poprawne, działa C1E i napięcie jest równe z VID procesora. Zapamiętywanie ustawień w biosie to też żaden problem, ponieważ po każdym wejscu do biosu napięcie v.core zmienia się na AUTO( napis na żółto i nie można tej wartości zmienić) jednak wystarczy wejść do profilu o/c i wczytać wybrany profil, wtedy można zmieniać napięcia do woli, z mnożnikiem również nie ma problemu, przed każdym wyjściem z biosu należy zapisać ustawienia do profilu o/c i wyjść z biosu zapisując.

 

Pomiar dokonany :P

wychodzi na to ze do CPUZ trzeba dodac 0,03 a od ustawien Biosu odjac 0,05 :)

W CPU-Z +0,03v ale pod obciążeniem, ponieważ w spoczynku był v.drop 0,03/0,04 czyli w spoczynku od CPU-Z trzeba odiąć 0,01/0,02v.

 

Jak narazie mój e5200 ustawiłem na 3.52 Ghz (FSB 320, 11x) pamięci na 960Mhz CL5, przy napięciu v.core 1.325v w BIOSIe czyli - 0,05v daje 1.275v, sprawdzałem też 4.0Ghz (FSB 333, 12x) 1000Mhz na pamięciach i v.core 1,40v w biosie, system poprawnie wstaje jednak temperatura już jest za wysoka na boxie, wiec czekam aż przyślą mi Aruas Wave z komputronika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 500fsb robisz? 1:1 mnoznik x6

mysle ze jutro kupie muszki 1000mhz, bo z tymi OCZ juz sam nie wiem co jest grane :( no chyba ze plyta nie pozwala na oc pamieci powyzej 1000mhz...

albo plyta nie jest stabilna na ~500fsb :(

 

w ogole jak srednio plyta robi fsb? bo liczylem na ok 550fsb :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 500fsb robisz? 1:1 mnoznik x6

mysle ze jutro kupie muszki 1000mhz, bo z tymi OCZ juz sam nie wiem co jest grane :( no chyba ze plyta nie pozwala na oc pamieci powyzej 1000mhz...

albo plyta nie jest stabilna na ~500fsb :(

 

w ogole jak srednio plyta robi fsb? bo liczylem na ok 550fsb :(

500FSB? Chciałbym aby to było możliwe na e5xxx =), moj ma FSB walla gdzies tak na 340 FSB =/. Nie odpowiedziałeś mi czy gdy włożysz sama drugą pamięć to też umożliwia ci zrobienie 500FSB. Druga sprawa czy dajesz najwyzsze napięcia na FSB oraz NB, ponieważ do takiej wartości raczej już jest to wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500fsb robie na obu kosciach 1000mhz tyle ze nie jest stabilnie, z tymi koscmi w ogole nie jest stabilnie chyba, bo raz jest a raz nie, wiec raczej nie jest :P

jutro moze bede zamawiac muszki 1000mhz, tylko misza musi dac znac jak u niego banglaja

 

chcilabym tak z 550-560 fsb zrobic 1:1 czyli te 1100-1120mhz na memkach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fsb 333 i memkach ustawionych na 1000mhz orthos pada, ramki na 2,25-2,3v / nb 1,45v / vtt(vfsb) 1,2 / sb 1,5 / ich auto..

Na 478fsb 1:1 956mhz/ 489fsb 1:1 978mhz / 500fsb 1:1 1000mhz memki, plyta wstaje na nb 1,25 / vtt 1,2 / sb 1,5 / ich auto.. orthos blend fail / Na napieciach nb 1,45 / vtt 1,3 / sb 1,6 / ich auto orthos blend tez pada.. mysle ze wina memek..

Vtt(vfsb) nie daje wiecej niz 1,3 bo podobno nie powinno byc wyzsze od vcore...

 

Napiecia cepa sprawdzone miernikiem a i orthos small ffts chodzi godzinami, takze niestabilnosc nie powoduje cepik.

 

 

*edit* Bios 1102 / 14 lipca 2008 - aktualny?

Edytowane przez kbl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak bios aktualny

 

E... nie większe od v.core? Niby od kiedy... poza tym myślisz że z napięciem 1.2v/ 1.3 v utrzymasz stabilne 500FSB+? o.O... Takie fsb napewno wymaga wyższych napięć do stabilnej pracy, podkrecasz e8400 że tak małe napięcia v.core ustawiasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak bios aktualny

 

E... nie większe od v.core? Niby od kiedy... poza tym myślisz że z napięciem 1.2v/ 1.3 v utrzymasz stabilne 500FSB+? o.O... Takie fsb napewno wymaga wyższych napięć do stabilnej pracy, podkrecasz e8400 że tak małe napięcia v.core ustawiasz?

Ta E8400.

4,3ghz 1,29vreal (1,26Cpuz)

4,4ghz 1,36vreal (1,33Cpuz)

No slyszalem ze vtt powinno miec nizsze wartosci od vcore i na pewno nizsze od 1,45 a najlepiej ~1,35max.. tak tu wyczytalem na forum :)

Poza tym plyta wstaje 500fsb z vtt 1,2 mozliwe ze nie jest stabilna, no ale na 333fsb i memki 1000mhz tez nie jest stabilnie... cokolwiek powyzej 1000mhz na memkach i plyta nie wstaje w ogole.

vtt<vcore?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pytanie trochę z innej beczki, czy u was też P5B Premium bo wejściu w biosie w hardware monitor komp na dłuższa chwile zamiera?

Mam dokładnie to samo, mam 2 komplety i wszędzie tak jest, chwile freeze a potem już wchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam następujący problem na asus p5b deluxe: niemożność zainstalowania dźwięku, na system po zainstalowaniu chipsetu instaluje poprawkę kb888111 potem daje setup ze sterowników z dźwiękiem i wywala mi komunikat:"Plik sterownika audio nie obsługuje osprzętu tego komputera", sterowniki sa ze strony asusa.

Wie ktoś co to może być ?

Męczę się z tym już drugi dzień

 

Witam.

Mam następujący problem na asus p5b deluxe: niemożność zainstalowania dźwięku, na system po zainstalowaniu chipsetu instaluje poprawkę kb888111 potem daje setup ze sterowników z dźwiękiem i wywala mi komunikat:"Plik sterownika audio nie obsługuje osprzętu tego komputera", sterowniki sa ze strony asusa.

Wie ktoś co to może być ?

Męczę się z tym już drugi dzień

 

Witam.

Mam następujący problem na asus p5b deluxe: niemożność zainstalowania dźwięku, na system po zainstalowaniu chipsetu instaluje poprawkę kb888111 potem daje setup ze sterowników z dźwiękiem i wywala mi komunikat:"Plik sterownika audio nie obsługuje osprzętu tego komputera", sterowniki sa ze strony asusa.

Wie ktoś co to może być ?

Męczę się z tym już drugi dzień

 

Witam.

Mam następujący problem na asus p5b deluxe: niemożność zainstalowania dźwięku, na system po zainstalowaniu chipsetu instaluje poprawkę kb888111 potem daje setup ze sterowników z dźwiękiem i wywala mi komunikat:"Plik sterownika audio nie obsługuje osprzętu tego komputera", sterowniki sa ze strony asusa.

Wie ktoś co to może być ?

Męczę się z tym już drugi dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie używasz systemu zmodyfikowanego, np. mx7, wrzuć tą nakładke kb888111 do folderu widnows/system32 i tam ją zainstaluj, następnie wejdz na link z mojej sygnatury i sciągnij stamtąd najnowsze sterowniki do karty dzwiękowej do twojej płyty głównej, są nowsze niż te z download asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...