Skocz do zawartości
narcyz

Zamiana Pliku Systemowego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję podmienić plik systemowy, lecz nie wiem jak to wykonać ponieważ przy zwykłym ctrl+v dostaje komunikat, że nie można skopiować bo jest on używany. Chodzi o plik uxtheme.dll, który po zamianie pozwoli mi na wgrywanie innych styli Windowsa, a nie chciałbym instalować dodatkowych programów typu StyleXP, itd. Używam Xp Home z SP2.

 

Znając życie, to rozwiązanie jest banalne, a ja go oczywiście nie znam ;)

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz system na FAT32, to możesz to zrobić używając dyskietki/płyty startowej dla DOS (lub Windows 98).

 

Jeśli NTFS, to programem Unlocker możesz uwolnić plik. Opis działania na w jednym z tematów na forum, poza tym program jest także po polsku jak by co. Pod FAT w sumie też tak można. :]

Sposób jest jednak tylko teoretyczny - nie wiem, co stanie się z systemem, gdy zwolnisz uchwyt tego pliku dla programu winlogon. Może być crash. :P

 

Ważne: Jeśli masz włączoną ochronę systemu Windows i/lub SP2, to prócz tego pliku, podmieniasz najpierw jego kopię w C:\Windows\system32\dllcache oraz C:\Windows\Service Pack Files.

 

Zawadaki - byłeś szybszy. :]

SGJ, u mnie pod 2k3 SP1 + WinSPatcher 1.4 pomimo zatrzymanej usługi "Kompozycje", plik nadal jest w użyciu - uchwyty do niego posiada każda uruchomiona aplikacja (okienkowa).

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca- nie ma folderu dllache, a tym bardziej Service Pack Files. System jest na NTFS.

Większość informacji o Unlockerze jakie mi wywala szukajka naszego forum dotyczy usuwania niechcianego pliku.

Po kliknieciu PPM na plik uxtheme.dll i wybraniu Unlocker, a później "uwolnij wszystkie" wciąż zostają mi 3 procesy: [system Process], explorer.exe i Unlocker.exe. Przypuszczam, że jest to właśnie powód czemu nie mogę wkleić zmodyfikwoanego uxtheme. Tylko jak to rozwiązać? Może ja się do tego w ogóle źle zabieram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dllcache jest folderem ukrytym(mozliwe ze tez chronionym przez system, ale mi sie nie chce sprawdzac) wiec w opcjach folderów włacz sobie widok.

 

Skopiuj plik do dllcache. Potem w system32 zmien nazwe pliku uxtheme.dll na inną. W tej chwili system powinien przywrócic kopie z dllcache(czyli podmieniona), ale skopiuj jeszcze raz do system32 zeby na pewno była własciwa wersja. Zmiana bedzie działac po restarcie, bo w uzyciu jest caly czas oryginalny plik(ten ktoremu zmienił osie nazwe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, zostaje te 3 procesy - sprawdzałem. O ile explorer i unlocker nie stanowią problemu, bo można je wyłączyć, o tyle [system process] stanowi barierę nie do pokonania.

 

Pozostaje więć (co oczywiste i w ogóle dziwne, że nie przypomniało mi się wcześniej) użycie konsoli odyskiwania systemu. Włącza się to z poziomu płyty instalacyjnej systemu, ale chyba z tym nie będziesz problemu - lecisz z instalką, aż zobaczysz "Wciśnij R, aby użyć konsoli odzyskiwania systemu". Logujesz się w konsoli do systemu (trzeba podać hasło admina) i załatwiasz sprawę poleceniem w stylu:

copy x:\sciezka_do_nowej_wersji_pliku\uxtheme.dll c:\windows\system32

Edit:

Dziwne rzeczy się ostatnio dzieją w systemach Windows. Jakim cudem mogę zmienić nazwę pliku, ale nie mogę go usunąć? Unlocker nie widzi żadnych uchwytów, ochrona systemu jest wyłączona.

 

@radeksz: Racja! Jest coś takiego. Sam nawet kiedyś używałem, ale o tym zapomniałem - mam dobrą pamięć, ale krótką. :wink:

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to, że dllcache może być ukryty to wpadłem. Bez przesady ;> Ale jedyny dllcache, jaki mam u siebie znajduje się w folderze Avast'a.

Zmieniłem nazwę, tak jak radził SGJ po czym wkleiłem uxtheme.dll ten któy chciałem, a ten ze zmienioną nazwą usunąłem Unlockerem.

Tak więc problem załatwiony już. Dziękuje wszystkim za pomoc! ;)

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...