Skocz do zawartości
zinek

Nx6110 Wymiana Procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ten procek powinien chodzić z moim nx6110 mostek północny (Northbridge): Mobile Intel Alviso-G i910GML. Nie mam gdzie sprawdzić procka ale jeśli się uruchamia to chyba nie jest padnięty. Już sam nie wiem ?

U mnie /jeśli czytałeś ten wątek/ taki właśnie chodzi bez problemów. Miałem wcześniej 370J. To że się uruchamia chyba jeszcze nie znaczy, że jest w 100% sprawny. Najlepiej by było sprawdzić go u kogoś innego. Zobacz też po resecie co za błąd wywala w windzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gyc

Czy masz zrobiony drudmod i czy puściłeś go na 400 czy na 533 ?

Nie jestem wstanie sprawdzić jaki błąd wywala w windzie bo po resecie jest następny reset lub zwis. Windy ani innego systemu nie udało mi się uruchomić. Wczytuje do pewnego momentu i koniec.

Jak przywrócić ustawienie pierwotne FSB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi jako standard na 400.

Skoro nie możesz sprawdzić nawet co za błąd, to skąd wiesz że dalej masz na 533?

Ile masz ramu i jaki? Spróbuj może je poprzekładać albo włóż tylko jedną jak masz dwie i zobacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie możesz sprawdzić nawet co za błąd, to skąd wiesz że dalej masz na 533?

Pokazuje mi w biosie po włożeniu 1700 procesor speed 2268 bez drutów.

System nie ruszył więc wróciłem do starego celeronka i Windows wstał ale bez drutu komp nadal pokazuje że jest procesor celeron 1400 speed 1867.

widok eweresta

Z pamięciami jeszcze nie próbowałem, mam dwie kości po 256MB hyundai kupione z laptopem i jak do tej pory nic się z nimi nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to już tak zostaje na stałe, czy tylko u mnie coś nie tak ?

Jeżeli wyciągnąłeś drucik to powinny wrócić stare ustawienia. Ja robiłem to kilka razy i za każdym razem tak było. Tak jak pisałem wcześniej, czasem było tak, że system nie startował, ale przyczyną było niewykrywanie dysku, po kilku próbach zawsze było ok. Skoro u Ciebie zaczyna się uruchamiać system to dysk mu wykrywać, ale na wszelki wypadek sprawdź w biosie czy jest dostępny test dysku i zrób go. W dobre miejsce włożyłeś drucik? Może jakaś cieniutka niteczka została? Sprawdzałeś procesor przed zrobieniem drutmoda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz jestem już całkiem zakręcony. Swego czasu wałkowałem temat wymiany Celerona na 479 na Pentium M 478. Efekt dyskusji był taki, że nie ma możliwości zamiany tych procków. A tu znowu widzę że co niektórzy tego dokonali. Co lepsze, z dyskusji wynikało, że jest inny rozkład i ilość pinów w obu prockach. To jak to w końcu jest ??? Można czy nie można dokonać takiej podmiany. Z chęcią bym nabył jakiegoś Pentium M i miałbym wówczas możliwość speedstepa oraz obniżenia napięcia. Wolałbym co prawda Pentium na FSB 533 a takie zdaje się są tylko na 479 - ale może się mylę.

Mam pewność że płyta w moim lapku obsługuje procki na 533 bo sprawdzałem z Pentium M 740.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią bym nabył jakiegoś Pentium M i miałbym wówczas możliwość speedstepa oraz obniżenia napięcia. Wolałbym co prawda Pentium na FSB 533 a takie zdaje się są tylko na 479 - ale może się mylę.

Mam pewność że płyta w moim lapku obsługuje procki na 533 bo sprawdzałem z Pentium M 740.

Nie rozumiem za bardzo. Piszesz, że chciałbyś PM na 533 a potem, że sprawdzałeś takiego na 533 i działa, to w czym problem? ;-)

Kup i ciesz się ciszą i niższą temperaturą ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro u Ciebie zaczyna się uruchamiać system to dysk mu wykrywać, ale na wszelki wypadek sprawdź w biosie czy jest dostępny test dysku i zrób go.

Wyszedł ok

W dobre miejsce włożyłeś drucik?

2386921[/snapback]

Może jakaś cieniutka niteczka została?

Nie nic nie zostało.

Sprawdzałeś procesor przed zrobieniem drutmoda?

Tak jak pisałem wcześniej maiłem celerona 360j i teraz gdy zakupiłem nowy procek zlikwidowałem drudmoda ale komp nie wrócił do pierwotnego FSB. Gdy pentium nie ruszył wsadziłem swojego starego sprawdzonego celerona 360j i on nadal chodzi podkręcony chociaż drutów już nie ma. Co do pentium M1700/2M FSB400 który nie che ruszyć to najprawdopodobniej szyna FSB533 to dla niego za dużo i dlatego tak się dzieje.

Teraz to już nie chodzi mi tak o pentium czemu nie rusza ale jak wrócić do ustawień fsb400 w laptopie po tym drutowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już nie chodzi mi tak o pentium czemu nie rusza ale jak wrócić do ustawień fsb400 w laptopie po tym drutowaniu.

Dziwna sprawa. Wyjmij może baterię z płyty na trochę by bios zresetować..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo. Piszesz, że chciałbyś PM na 533 a potem, że sprawdzałeś takiego na 533 i działa, to w czym problem? ;-)

Kup i ciesz się ciszą i niższą temperaturą ;-)

PM na 533 który sprawdzałem był na 479. Cały czas sprawa rozchodzi się o możliwość zastosowania PM na 478. Jak łatwo sprawdzić są tańsze od tych na 479. W sumie to mógłbym mieć PM na FSB 400, gdyż w przypadku lapka nie mam aż takich wymagań co do wydajności - od tego jest stacjonarny komp - ale o zużycie energii i ciszę, która jest wiadomo związana z temperaturą procka.

Czymś chyba jednak muszą się między sobą różnić 478 i 479 ( pomijając ilość pinów ) skoro ten sam model np PM 740 jest produkowany w dwóch wersjach oczm łatwo się przekonać na TEJ STRONIE .

Chyba więc jednak nie do końca jest możliwa zamiana między sobą 478 i 479. :sad:

Edytowane przez japa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po upgradzie z Celerona M 370 na Pentium M 735 . Wszystko przebiegło gładko :)

 

Dell B130

chipset: i910GML (Według Intela nie obsługuje Centrino/SpeedStepa)

 

stary CPU: Celeron M 370 1 MB

 

Dołączona grafika

 

nowy CPU: Pentium M 735 2 MB FSB 400 MHz 478 pinów SL8BA

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Jak widać SpeedStep działa :) . Przy starcie komputera wyświetla się jednak ikonka Pentium Mobile zamiast Centrino. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, żę nie mam karty WiFi Intela tylką jakąś Della. Podejrzewam, że jak zmienię kartę na dedykowaną Intela to uzyskam pełnowartościową platformę Centrino.

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy starcie komputera wyświetla się jednak ikonka Pentium Mobile zamiast Centrino. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, żę nie mam karty WiFi Intela tylką jakąś Della. Podejrzewam, że jak zmienię kartę na dedykowaną Intela to uzyskam pełnowartościową platformę Centrino.

Dokładnie. U mnie z intelem wifi na pokładzie po wymianie pokazuje się logo centrino ;-)

I tak z golasa bez wifi i z celeronem łatwo dojść do lepszej platformy. A intel w swoich specyfikacjach pewnie celowo nie podaje żadnych info o obsłudze powyższych..

Taka modernizacja wyszła mnie taniej niż kupno od razu lapka na centrino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

intel w swoich specyfikacjach pewnie celowo nie podaje żadnych info o obsłudze powyższych..

Intel wyraznie opisywal ze platforma centrino to procek PM(banias albo dothan),plyta glowna na chipsetach z rodziny i855 badz i915 oraz karta wifi intela(2100,2200,2915)

 

Widac ze karta della nie jest na chipsecie intelowskim poprostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel wyraznie opisywal ze platforma centrino to procek PM(banias albo dothan),plyta glowna na chipsetach z rodziny i855 badz i915 oraz karta wifi intela(2100,2200,2915)

 

Widac ze karta della nie jest na chipsecie intelowskim poprostu.

Bez dwóch zdań. Mi chodziło o to, że w specyfikacji i910GML podają tylko Celerona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam taki problem. Posiadam toshibe a50-106 fabrycznie z procesorem celeron m 1,5GHz 512Kb L2.

Postanowiłem wymienić procesor na Pentium M 1,7GHz 2MB L2. Czy wie ktoś dlaczego wstawiony pentium pracuje wyłącznie z taktem 600MHz? Czy da się jakoś ustawić pełną predkość zegara procesora(1,7GHz)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam taki problem. Posiadam toshibe a50-106 fabrycznie z procesorem celeron m 1,5GHz 512Kb L2.

Postanowiłem wymienić procesor na Pentium M 1,7GHz 2MB L2. Czy wie ktoś dlaczego wstawiony pentium pracuje wyłącznie z taktem 600MHz? Czy da się jakoś ustawić pełną predkość zegara procesora(1,7GHz)?

a może sprawdzałeś kiedy procesor nie był obciążony? uruchom jakiś wymagający program (np. superpi) i wtedy sprawdź. Najlepiej uruchomić notebook hardware control i cały czas będziesz widział z jaką częstotliwością działa procesor. raz na jakiś czas kiedy będzie taka potrzeba taktowanie powinno się zwiększyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wątek, posiadam nx6110 na 910GML, jutro planuje wymianę Celerona M 360 na Pentium M 725. W chwili obecnej temperatura w okolicach 60 stopni, wymieniam bo już mam dość tego grzejnika ;)

 

Zastanawiam się jeszcze czy robić pinmod-a, ale na chwilę obecną jestem na nie, generalnie przeszukałem trochę zagranicznych grup dyskusyjnych i pinmod na 910GML nie zawsze powoduje stabilne działanie. Jedyne potwierdzenie że to działa dobrze to ten wątek.

 

Czy warto też zainwestować w lepszą pastę np: arctic silver 5 czy wystarczy arctic ceramique ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto też zainwestować w lepszą pastę np: arctic silver 5 czy wystarczy arctic ceramique ?

Wg mnie nie warto. Ja na jakiejś zwykłej mam temp 37st. przy normalnej pracy typu word/excel/internet/email (600MHz) i 48st. przy obciążeniu proca (1700MHz). Na celeronie nie chciało poniżej 55st schodzić cokolwiek bym nie robił, bateria trzyma 3,5h - piękna sprawa ;-)

 

Mam pytanie do tych co już zmienili - czy macie w biosie nadal włączone ciągłą pracę wiatraczka w czasie pracy na zasilaniu sieciowym czy tylko "od czasu do czasu"?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie warto. Ja na jakiejś zwykłej mam temp 37st. przy normalnej pracy typu word/excel/internet/email (600MHz) i 48st. przy obciążeniu proca (1700MHz). Na celeronie nie chciało poniżej 55st schodzić cokolwiek bym nie robił, bateria trzyma 3,5h - piękna sprawa ;-)

 

Mam pytanie do tych co już zmienili - czy macie w biosie nadal włączone ciągłą pracę wiatraczka w czasie pracy na zasilaniu sieciowym czy tylko "od czasu do czasu"?

Wymieniłem procesor na pentium m 725, w ustawieniu od czasu do czasu temperatura skacze od 45 do 55. Wiatrak włącza się co chwila, jak nic nie robię to wiatrak włącza się co 2 minuty.

 

W przypadku ustawienia w BIOS na pracę ciągłą temperatura utrzymuje się na poziomie 38 stopni, gdy jest full obciążony 47 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odswiezam nieco temat:]

 

wczoraj probowalem na lapku jak w podpisie odpalic pentiuma m 1,7 2M fsb 400 i lap odpalil i dalej koniec... czarny ekran..... wiec nie wiem czy albo proc zjechany albo w moim modelu sie nie da.... dal pewnosci za pare dni kupuje pentiuma 1,7 1M 400 i sprawdze, choc ten z 2M mnie bardziej satysfakcjonowal :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały crosspost w stosunku do

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry2760221

 

 

===

 

Mam: hp nx6110 EK214ES Celeron 1,5MHz Dothan. Wifi Intel 2200, Grafa i915. Northbridge Intel Alviso i915GM [ << tutaj chyba Everestowi się powaliło ze wzgl. na przetaktowanie FSB, powinno być chyba w celeronach i910GML !!]

Pamięci DDR PC 2700 [333MHz].

Od marca 2007r Drut Mod i taktowanie niecałe 2000MHz, działa stabilnie przez te pół roku.

 

Chcę zmienić procka na Pentiuma M. Czy:

 

1. zmienić na Pentiuma M 400MHz ?

2. zmienić na Pentiuma M 400MHz i zostawić DrutMod'a, żeby chodził na FSB 533?

3. zmienić na Pentiuma M 533MHz i wyrzucić drutmoda ?

4. zmienić na Pentiuma M 533MHz ale zostawić DrutMod'a, bo inaczej nie będzie działał?

 

Które opcje są błędne / nie będą działać ?

 

Na allegro 70% procków to Baniasy z 1MB Cache. Z Dothanów znalazłem to:

http://www.allegro.pl/item245926090_1_70_g...essor_735a.html

http://www.allegro.pl/item246976612_proces..._400_sl7eg.html

http://www.allegro.pl/item244845299_pentiu..._533_gwar_.html

 

 

Pierwszy link wygląda dla mnie zachęcająco, pozbyłbym się drut-modu nawet, jeśli by trzeba było. Ale za cholerę nie mogę znaleźć w listach Intela symbolu SL8BA (!). Z list Intela PM735A powinien być SL7BA.

 

Z góry dzięki za wszelkie info icon_smile3.gif

 

Pzdr,

Krzysiek.

 

EDIT: widzę, że koledzy pokupowali PM725 i zdrutowali. Pójść w ich ślady, czy lepiej tego 735A kupić i oddrutować podstawkę?

Edytowane przez orzeuek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy link wygląda dla mnie zachęcająco, pozbyłbym się drut-modu nawet, jeśli by trzeba było. Ale za cholerę nie mogę znaleźć w listach Intela symbolu SL8BA (!). Z list Intela PM735A powinien być SL7BA.

Też o nim myślałem ale gdzieś znalazłem, że wersja A to wersja OEM w związku z tym nie jestem pewien czy będzie bezproblemowo współpracował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o nim myślałem ale gdzieś znalazłem, że wersja A to wersja OEM w związku z tym nie jestem pewien czy będzie bezproblemowo współpracował...

Kolega PartyBoy w poście #42 wstawiał właśnie zamiast Celka 1,5 tego OEMowego PM 735A i wszystko mu działało. Tylko że on miał płytę główną [i kompa] Della, a ja mam HP, więc też nie chcę ryzykować 200zł w plecy ;)

 

Czekam na inne opinie, pomożcie ludzie ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie może jakieś strony z porównaniami procesorów mobilnych - ich wydajności chodzi mi szczególnie o porównania Celeron M, a Pentium M...

Celerony M a Pentiumy M różnią dwie cechy:

1. Celeron ma zablokowaną w stosunku do Pentiuma jednostkę speedstep

2. Celeron M ma o połowę mniejszy Cache L2.

 

Oba procki mają identyczną budowę wewnętrzną. Celeron ma tylko podblokowane te rzeczy.

 

Ad1. Speedstep daje regulowane taktowanie procka podczas pracy, zmniejszanie w kilku krokach [nie płynnie, bo i po co]. Dothany mają chyba od 600MHz do nominalnej. Pozwala to na oszczędzanie energii i baterii. A 600MHz to chyba tylko przy pracy biurowej sie przydaje. Jeżeli grasz, obrabiasz muzykę itp to różnicy praktycznie nie ma [lub jeżeli nie używasz lapciaka na baterii].

 

 

Ad2. Co do tego Cache L2 - zewnętrznej w stosunku do rdzenia procka - to różnie ludzie piszą. W teorii zwiększenie Cache z 1MB do 2MB powinno dawać większe przyrosty wydajności ale w konkretnych przypadkach, w codziennej pracy korzyść mało zauważalna.

 

http://www.tabletpcreview.com/?newsID=178

 

 

Można przyjąć, że Celeron 1.6GHz i Pentium M 1.6 GHz mają porównywalną wydajność.

 

Największa beka jest z pojęciem Centrino, bo na necie sporo ludu wychwala jakie to lepsze od Pentiuma M. A Centrino to handlowa nazwa na pakiet - Pentium M, chipset płyty Intela i WIFI Intela. Może i jakoś lepiej współpracują niż Pentium z kartą Atherosa i jakąś inną płytą główną, ale nie spotkałem się z inną wersją niż Wszystko Intela oprócz WIFI [broadcom], stąd korzyści Centrino pewnie są minimalne w stosunku do Pentium+MoBo Intela + WIFI NIE-intela.

 

Dla mnie JEDYNY sens przesiadki z Celerona na Pentiuma to zwiększenie pracy bateryjnej w terenie, bo priorytety mi się trochę pozmieniały od czasu kupna lapciaka i częściej jestem bez zasilacza.

 

W sumie jakoś bym wytrzymał, ale mam kartę WIFI Intela i bardzo pozytywne doświadczenia z drut-modem. Stąd wsadzając Pentiuma 1.6GHz chcę mieć Centrino 2,16GHz, inaczej nawet bym nie myślał o wydawaniu na to kasy. Inna bajka że na allegro ludzie wystawiają te procki za cenę OD 150zł a ja muszę czekać aż za 2-3 takie wystawienia ludzie zdadzą sobie sprawę, że one są warte niecałe 100zł i więcej nikt nie da. A przepłacać nie będę, wolę poczekać :)

Edytowane przez orzeuek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nx6110 na chipsecie 910GML procek celeron 360j Dothan 1,4GHz. Do te pory chodzil bez problemu na drut modzie. Postanowilem go wymienic na jakiegos Pentiuma M. Na allegro kupilem model - Pentium M 1,6/1M/400 - BANIAS SL6FA. Lapek odpala ale jest czarny ekran i dalej nic nie idzie, tylko slysze ze pracuje. probowalem usuwac drut moda i dalej jest to samo. Czy ktos z was mial podobny przypadek i udalo mu sie odpalic takiego procka. Mam na oku jeszcze jeden procek i jutro sie konczy aukcja na allegro Pentium M 1.4 GHz SL6F8, mysle ze uda mi sie go tanio kupic, tylko pytanie czy jest sens. Czy ten napewno odpali, bo jesli nie to nie bede sie pakowal w jego kupno i sproboje uruchomic jeszcze tego 1.6, ktory mam obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam mały problem z laptopem HP nx6110, a dokładniej chciałem zrobić mu formata. wszystko przebiegało bardzo dobrze, ale nagle przy formatowaniu staneło na 96%.... Partcja ta była w FACie, wiec przy formatowaniu tez wybrałem FAT. czekałem prawie 1h i nawet o 1% nie podskoczyło... zdenerwowałem sie i spróbowałem w NTSC i niestety to samo... Moje nerwy osiagneły stan krytyczny i usunąłem ta partycje-myślałem że po jej usunięciu i utworzeniu nowej partycji format zakonczy sie powodzeniem. Niestety sie myliłem i nadal zatrzymuje sie na 96%.... Przy formatowaniu w Biosie tez staje na 96%. Czy dysk padł? Przed rozpoczęciem formata wszystko działało jak nalezy...Co mogę zrobić?? Proszę o szybko pomoc bo to nie jest moj laptop. Z góry dziekuję za pomoc.

Edytowane przez yofcborc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz pod dosem (hiren boot cd) SMART dysku i podaj na forum

 

aha i sprawdz dysk dosowym programem HDD Regenerator (który notabene też jest dostepny na płytce "Hiren Boot CD")

Edytowane przez romek-o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec tak tego HB nie ogarniam jak odpalić w biosie... cały czas wyskakuje mi błedne ładowanie systemu operacyjnego. W botowaniu dawalem by z płyty odpalało ale i tak jej nie widzi...

w biosie w toolsach jest opcja HDD self-test options i po zakonczeniu tej analizy wyskakuje Error: Read failure

Edytowane przez yofcborc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...