Skocz do zawartości
janio

Heatpipe A Niska Temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zimą wyjśc ze sprzętem na mróz ( :lol: ) , co by trochę pokręcić :P Mam sonic towera na procku z heatpipe'ami i zastanawiam się, jak będą się one zachowywać na mrozie -15-20 C* . Z tego co wiem, to zasada działania heatpipe'a jest taka, że im wyższa temperatura tym szybsze parowanie wewnątrz i lepsze przewodzenie ciepła, czy jakoś tak, więc ciekawe jak zachowa przy niskich temperaturach otoczenia :P

 

Jak myślicie - zadziała? :rolleyes:

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem, wystarczy wiedza, iż w HP jest umieszczony gaz o niskiej temperaturze wrzenia(tak więc w niskich temperaturach również się sprawdzi, gdyż raczej nie będziesz podkręcał w temperaturze dajmy na to -70*C). Jasne, że w przypadku mniejszych temperatur będzie wydajność odpowiednio trochę mniejsza(mam tu na myśli różnicę między powietrzem a procesorem), ale i tak wystarczy :)

Edytowane przez Puma[JFK]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

janio

Jest 6 wrzesnia a Ty juz zakladasz temat na zime? :wink:

Powinno dzialac prawidlowo - chociaz przy tak niskiej temp... Popraw mnie jezeli sie myle - teraz caly st jest cieply przy otoczeniu +/- 20*C tak? Przy 5*C moze okazac sie ze top radiatora bedzie zimny a hp beda nagrzewac tak mniej wiecej polowe wiezy...

Testuj teraz ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orgiusz , zima wcale nie tak daleko, warto się zabezpieczyć :D Teraz, gdy w pokoju mam ~22 C* cały radiator z dołu o góry jest nagrzany :) W sumie jak temp na dworze spadną do 10 C*, to przytacham sprzet na taras, co by potestować :) Tylko muszę sobie załatwić jakieś tanie wiatraki, bo szkoda mi moich revolteców katować na mrozie (poprzedniej zimy (-20 C*) zajechałem tak 80-tke na procu, terkotała niemiłosiernie, zresztą patrz - foto w sigu) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem ze scythe ninją - na dole lodówa, na górze lodówa, procek lodówa - jest O.K :lol:

I wypas :lol2: Czekam na pierwsze mrozy :D

 

A dokładniej to jakie tempy na procku i jaka temp. otoczenia? : >

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wypas :lol2: Czekam na pierwsze mrozy :D

 

A dokładniej to jakie tempy na procku i jaka temp. otoczenia? : >

temp otoczenia ok. -25*C (tak te mrozy)

a temp procka? nie wiem - czujnik na k8ns nie pokazywał ujemnych temperatur :P

do 0*C min.

Edytowane przez victor89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej ninji równierz prezy temp. ok -17 padł wynik z sygnaturki

Warto pomarznąć

Byłem chory - 38* gorączki, angina, ja w bluzeczce z krótkim rękawkiem i boxerkami pomiatałem po pokoiku w którym było tak zimno :D

Wtedy to sie rajcowałem tymi moimi 2,85Ghz na sempronie ;D

 

A tak poza tym - moje borygo wytrzymuje temperature -35*C :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

janio

Jest 6 wrzesnia a Ty juz zakladasz temat na zime? :wink:

Powinno dzialac prawidlowo - chociaz przy tak niskiej temp... Popraw mnie jezeli sie myle - teraz caly st jest cieply przy otoczeniu +/- 20*C tak? Przy 5*C moze okazac sie ze top radiatora bedzie zimny a hp beda nagrzewac tak mniej wiecej polowe wiezy...

Testuj teraz ;]

To chyba dobrze że top będzie zimny? W końcu tam gdzie jest najzimniej, gaz najszybciej się skrapla oddając przy tym więcej ciepła niż w cieplejszych punktach heat-pipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bart3d

Doczytaj do konca moja wypowiedz. Po prostu mam dziwne wrazenie ze przy niskiej temperaturze powietrza pewna czesc coolera bedzie robic za statystow.

Czysta hipoteza - wyobrazmy sobie 2xSilet Tower - pierwszy normalych rozmiarow a drugi 2/3 oryginalu jezeli chodzi o liczbe zeber i wysokosc. Oba maja taka sama wydajnosc przy -5*C. Rozumiesz mniej wiecej o co mi chodzi? Jest duza szansa ze sie myle ale... Na cholere pchac sie na takie zimno dla chwilowego maksymalnego o/c kosztem

a) zdrowia ( odpukac )

B) sprzetu - zeby tylko para wodna sie nie osadzila mobo/gpu/memkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bart3d

Doczytaj do konca moja wypowiedz. Po prostu mam dziwne wrazenie ze przy niskiej temperaturze powietrza pewna czesc coolera bedzie robic za statystow.

Czysta hipoteza - wyobrazmy sobie 2xSilet Tower - pierwszy normalych rozmiarow a drugi 2/3 oryginalu jezeli chodzi o liczbe zeber i wysokosc. Oba maja taka sama wydajnosc przy -5*C. Rozumiesz mniej wiecej o co mi chodzi? Jest duza szansa ze sie myle ale... Na cholere pchac sie na takie zimno dla chwilowego maksymalnego o/c kosztem

a) zdrowia ( odpukac )

B) sprzetu - zeby tylko para wodna sie nie osadzila mobo/gpu/memkach

Orgiusz, tamtej zimy już kręciłem palomino z siga na asrocku k7vt4a+ , ciul że angina :P ale zabawa była przednia :D W pewnym momencie sprzęt odmówił wspólbracy (czarny ekran), ale po ogrzaniu i wysuszeniu działał bez zarzutu :D Także jako takie doświadczenia mam, tylko jedynie szkoda wiatraków, bo one najbardziej dostały po [gluteus maximus], dlatego teraz kołuje jakieś stare 120, co by dużo nie stracić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej to dysk u mnie dostawał - 12*C to zła temperatura jest :)

Dobra izolacja (najelpiej izolować jeszcze nagrzany dysk) i kaine problem, nic się nie dzieje, nie wiem jakie tempy dokładnie bo nie sprawdzałem, ale po wyjęciu go z izolacji nie był fest zimny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka jest temperatura zamarzania tego co jest w heat-pipe (zakładając ze we wszystkich jest to samo) ale jeśli źródło ciepła będzie na tyle mało... ciepłe a temperatura otoczenia na tyle niska ze skroplony gaz na górze heat-pipa po prostu zamarźnie, to masz rację :) No albo jeśli zimna strona heat-pipa osiągnie zero bezwzględne i ruch cząsteczek ustanie ;) W każdym innym wypadku ciecz na górze zleci spowrotem na dół po prostu pod wpływem siły ciężkości. Nie wiem tylko jak to jest z heat-pipami w których zimna strona jest niżej od nagrzewanej, ale tu przyznam że zupełnie nie znam zasady ich działania nawet w temp. pokojowych ;) (chętnie zobaczyłbym test porównujący wydajność heatpipe przy różnych ustawieniach względem pionu) Możliwe że przy takim ustawieniu nie cały gaz bierze udział w wymianie ciepła, ale sądzę że tak samo będzie to przeszkadzać przy niskiej i przy pokojowej temperaturze.

Takie moje dywagacje, być moze bzdurne ale się staram ;) Skoro 2 osoby potwierdziły że ninja działa bardzo dobrze to chyba nie ma sensu dalej gdybać :gitarzysta:

pozdr.

 

a Orgiusz, chyba wiem o co Ci chodzi :P Ale taka sytuacja nie wystąpi dlatego ze zimna strona heatpipa przestanie funkcjonować tylko dlatego że po prostu całość będzie działać na tyle wydajnie w stosunku do ilości emitowanego ciepła że nie będzie w stanie ogrzać drugiego końca heatpipa.

Edytowane przez bart3d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

to nie jest tak że gaz w HP zamarza po "zimnej stronie", bo przy takim mrozie nie ma zimnej strony- cały radiator jest zimny.

 

U mnie na AC Freezer Pro gaz w HP pozwala na 40-60 min zabawy i nic więcej !! później zamarza

 

Spytacie - skąd to wiem. Ano jak wiadomo w LBN mamy jedne z najmroźniejszych zim (tylko w Polsce NE są mroźniejsze) także postanowiłem spróbować tych zabaw- wszystko wyleciało za okno przy -20* czy tam -25*, tylko dysk i zasiłka pozostały na parapecie. Nic sie nigdzie nie skraplało (mała była wilgotność). Radiator od razu był cały zimny, nawet przy styku z CPU (Semp który miał ok 5*C w biosie przy ~2900MHz). I miał tak przez około godziny, po czym zaczął mi sie wywalać. Szukałem przyczyny, ale nic. Aż później wszedłem do biosu przy włączeniu i zobaczyłem szybko rosnące cyferki od 86* do 99* wtedy odciął zasilanie... dotknąłem radiatora przy postawie i sie poparrzyłem (na 20* mrozie :lol: ), natomiast cała reszta radiatora była lodowata, włącznie z HP odchodzącymi od tego gorącego bloczku...

diagnoza chyba nie moze być inna - w AC Freezerze jest H2O. Nadzieja tylko, że w Ninjy i innych jest jakiś gaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nigdzie nie skraplało (mała była wilgotność).

A co się miało skraplać i gdzie i dlaczego niby? :lol:

 

 

Radiator od razu był cały zimny, nawet przy styku z CPU (Semp który miał ok 5*C w biosie przy ~2900MHz). I miał tak przez około godziny, po czym zaczął mi sie wywalać.

Ceniutko, mój miał przy przeszło 3GHz i 1,74V 0*C w biosie :P

 

 

 

Poozatym już coś mi się wcześniej obiło że HP na mrozie szwakują czasem, dlatego jeszcze siedze na starym zalmku 7k-cu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

A co się miało skraplać i gdzie i dlaczego niby? :lol:

Ceniutko, mój miał przy przeszło 3GHz i 1,74V 0*C w biosie :P

Poozatym już coś mi się wcześniej obiło że HP na mrozie szwakują czasem, dlatego jeszcze siedze na starym zalmku 7k-cu :)

jak to co? Para wodna na ciepłych elementach. Jeśli różnica temperatur przekracza 15-20* to para wodna skrapla sie na chłodniejszej powierzchni. Oczywiście zależy to tez od wilgotności względnej powietrza.

 

dlatego też na mróz można śmiało polecić radiatory bezheatpipe'owe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to co? Para wodna na ciepłych elementach. Jeśli różnica temperatur przekracza 15-20* to para wodna skrapla sie na chłodniejszej powierzchni. Oczywiście zależy to tez od wilgotności względnej powietrza.

Para wodna może skroplić się tylko na powierzchni chłodniejszej, na cieplejszej niz temp otoczenia nie ma szans żeby się coś skropliło, co najwyżej może się rozpuścić jeśli wcześniej był gdzies lód ;). Edytowane przez hary86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...