Skocz do zawartości
Evil One

Prawidłowa Instalacja Sterowników A64 X2 I Hotfix'a Ms

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dotyczy prawidłowej instalacji sterowników pod WindowsXP dla procesorów serii AMD Athlon64 X2/dwurdzeniowy Opteron/FX-62.

Tłumaczenie topicu GAR'a v.1.2: "How to install the AMD X2 drivers, hotfix, the correct way" pochodzącego z XtremeSystems

Forums (przynajmniej jego pierwszego postu) :

 

Tu macie sposób jak sprawić, aby wasz dwujajowy system AMD pracował tak jak powinien, bez nadmiernych komplikacji, czy problemów ze stabilnością ... odkąd wyszedł nowy AMD DUAL CORE OPTIMIZER wszyscy zaczęli mówić, że nie jest wymagane instalowanie łatki od Microsoft'u. Nie wiem czy to prawda, czy nie, ale testowałem te łaty, każdą z osobna i obydwie naraz i stwierdziłem że wszystko pracuje lepiej, gdy zainstaluje się obie, daje to wzrost wydajności ... ale to z mojego doświadczenia ... spóbujcie sami, polecam zainstalować obie: łatę od MS i AMD DUAL-CORE OPTIMIZER, jako że obie dobrze współpracują ze sobą, dając wzrost wydajności w granicach 1-5%.

 

Na początek:

Zrób kopię zapasową rejestru!!!

1 - Zainstaluj sterowniki od AMD, możesz je ściągnąć STĄD,

TU link bezpośredni

2 - Czytaj to co na tej stronie i sciągnij łatę ... CZYTAJ - TU ... ŚCIĄGNIJ - TU

2a - Zainstaluj łatkę WindowsXP-KB896256-v3-x86.exe w wersji polskiej (link pod spodem postu - źródło rapidshare)

 

PUNKT 3 wraz z podpunktami a-g można pominąć, obchodząc niejako ręczne "grzebanie" w rejestrze. Uaktywniamy w tym celu jeden z plików *.reg:

Throttle ENABLE (dla włączenia łaty) lub

Throttle DISABLE (dla jej wyłączenia)

Obydwa pliki można znaleźć w tym załączniku X2_throttle_reg_files.zip

3 - Wyedytuj rejestr, aby uaktywnić łatę - rób to w następujących krokach:

a: kliknij START :), dalej URUCHOM, wpisz regedit w okienku i kliknij OK :) [łopatologia stosowana :lol2: ]

b: prawym przyciskiem myszy na kluczu : HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager kliknij i najedź na Nowy, a pózniej wybierz Klucz.

c: wpisz Throttle jako nazwę nowego klucza

d: prawym przyciskiem kliknij na nowo ustanowionym kluczu Throttle najedź na Nowy i wybierz Wartość DWORD

e: wpisz tu PerfEnablePackageIdle jako nazwę wartości

f: wybierz prawym przyciskiem na tej wartości Modyfikuj i wpisz 1 ... upewnij się, że w okienku System zaznaczona jest wartość w trybie szesnastkowym i kliknij OK.

g: zamknij edytor rejestru

 

4 - Upewnij się, że plik BOOT.INI zawiera komendę /usepmtimer, aby sprawdzić : we Właściwościach Mojego Komputera w zakładce / Zaawansowane kliknij na Ustawienia pod Uruchamianie i Odzyskiwanie i Edytuj ...

5 - Zainstaluj nowy AMD DUAL-CORE OPTIMIZER - znajdziesz go TU

 

Twój plik boot.ini powinien wyglądać mniej więcej tak ...

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

 

I to na tyle, jeśli ktokolwiek ma jeszcze jakieś pytania walcie śmiało do mnie na PW [tu tłumacz : do mnie nie pisać ... lol]

 

A teraz krótki opis jak w razie czego przywrócić sterowniki:

1 - Odinstaluj łatkę poprzez Dodaj/Usuń Programy, zaznaczając opcję pokaż aktualizację - usuń łatkę Windows-KB896256

2 - Usuń wpis w rejestrze, którego dokonałeś wcześniej (przyp. Throttle)

3 - Odinstaluj sterownik AMD

4 - Odinstaluj AMD DUAL-CORE OPTIMIZER

5 - Gotowe

 

Ważne!!! Jest to opis do angielskiej wersji systemu WindowsXP SP2 (choć w tłumaczeniu użyłem nazw funkcji i okien z wersji PL) !!!

Ma to znaczenie, gdyż większość z was używa zapewne wersji polskiej - procedura jest ta sama, za wyjątkiem łaty KB896256 od Microsoftu (potrzebna polska, a nie ta załączona jako link z tego wątku), jeżeli Ktoś ma to niech udostępni.

Jeśli będzie taka potrzeba przetłumaczę coś jeszcze z tej strony - dla zainteresowanych.

 

Trochę doczytałem i :

1 - Instalacja łaty jest bardzo zalecana dla wszystkich posiadaczy dwurdzeniowych procesorów AMD którzy mają problem m.in. z grami takimi jak NFS Most Wanted, BFG, SpellForce2 (eliminuje stuttering, a nawet "wywalanie" się gry, przycinanie gier może wystapić nawet po kilku godzinach ich użytkowania - jest to związane z tym właśnie problemem)

2 - Jeżeli ktoś instaluje sterowniki do AMD i łatę od MS to w przypadku podkręconego sprzętu i błędu BSOD, niech spróbuje wyłączyć Cool'n'Quit w biosie, lub przestawić płytę na wartości domyślne - lepiej jednak jeśli da się to odpalić poprzez ... (czyt. punkt 4).

3 - W przypadku komunikatu BSOD po instalacji łaty KB896256 w momencie uruchamiania systemu, wejść w trybie awaryjnym i odinstalować łatę (lub/oraz wpisać 0 dla Throttle w rejestrze/ewentualnie usunąć cały klucz)

4 - Czasem, aby udało się zainstalować łatę, wystarczy aktualizacja biosu płyty głównej, poprawiającego działanie C'n'Q z procesorami X2.

 

P.S. polskiej wersji łaty już szukam: WindowsXP-KB896256-v3-x86-PLK.exe, narazie bez powodzenia, Microsoft jej nie udostępnia systemom w wersji OEM :mur: I love Redmond :lol2:

 

Narazie znalazłem tylko to B) (łącze z Osiołka) [51.45MB] : ed2k://|file|Windows.XP.KB896256.All.Languages.Hotfix.Dual.Core.zip|53953669|4DA55B69CB

D8764791B821D540F85112|/

Na rapidshare znajdziecie już tylko polską wersję łaty [2.3MB] : thx toolboy

Edytowane przez Evil One

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leniwy jestem ;)

 

Skad moge sciagnac latke do WinXp x64 ? Na stronie http://support.microsoft.com/?id=896256 jest wszystko ladnie opisane ale nie ma ani jednego "klikadla" stad sciagnij latke.

 

EDIT:

Lol sprawdziłem Boot ini i rejestr i mam to wszystko :] najwidoczniej sys zassal to w automatycznym updacie ;)

Edytowane przez Buu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie masz już zainstalowanej łaty KB896256, ale nie wierzę w cuda :? Microsoft nie jest zbyt skłonny do udostępniania poprawek, które częsciowo są niedopracowane, lub nie są należycie przetestowane. A w tym przypadku tak niestety jest. Jak znajdę do 64-bitowej wersji Windows to wrzucę link.

Przełącznik /usepmtimer powinien być m.in. dodawany w systemach mobilnych, a za taki system może uchodzić także ten oparty o procesor Athlon64 we wszystkich odmianach, oczywiście z przymróżeniem oka :wink:.

 

Z tego co mi wiadomo, nie ma jeszcze łatki dla systemu x64, ale użytownicy nie zgłaszają tylu problemów co w przypadku wersji 32-bitowej. Z tego co wiem Ci, którzy zgłosili mają czekać na odpowiednią łatkę jeśli MS potwierdzi w/w problemy także na 64-bitowym OSie.

Edytowane przez Evil One

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie było, KB896256 ma dzisiajszą datę instalacji.

 

W rejestrze nie było klucza thortle, ale plik boot.ini był już ok.

 

edit: to w ogóle pisałeś do mnie? bo chyba jednak nie ;)

Edytowane przez woj84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem testy z tym Hotfix,Ustawienie z singu.Pierwsze wyniki z driverami amd + optimizer,drugie +HOTFIX.System winxp EN na nowo zainstalowany.

Sandra207

Processor arithmetic

DhrystoneALU 19628/19596

Whetstone SSE3 16580/16510

 

Processor Multti-Media

Integerx16 50897/50618

Floating-Pointx8 55402/54741

 

Memory Bandwidth

Int 7103/7065

Float 7085/7055

Tutaj zauwazamy spadek wydajnosci

 

3DMark05

11787/12393

cpu test1 3.1/3.5

cpu test2 7.2/7.3

Tutaj juz jest wzrost

 

FEAR

Ustawienia wszystko na MAX 1280x1024 FSAA 4x Anistropic 16x

Min 36/38

Ave 65/69

Max 197/205

No tez wzrost

A to mnie zaskoczylo

Bez poprawki Z poprawka

0% 25fps 0%

14% 25 to 40fps 2%

86% above 40fps 98%

 

Wychodzi ze ta poprawka w testach syntetycznych szkodzi ale zato w grach pomaga.

Edytowane przez ChrisG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, nie ma jeszcze łatki dla systemu x64, ale użytownicy nie zgłaszają tylu problemów co w przypadku wersji 32-bitowej. Z tego co wiem Ci, którzy zgłosili mają czekać na odpowiednią łatkę jeśli MS potwierdzi w/w problemy także na 64-bitowym OSie.

Ja nie odczułem jakichkolwiek efektów braku tego Hotfixa w x64, system troche sie jednak rozni w stosunku do XP SP2 ;) Moze przed wydaniem poprawili w nim obsluge dual core i prockow mobilnych (rozwiazywalo by to sprawe wpisow w rejestrze i w boot.ini).

 

Reasumujac, problemow z dualcore w x64 nie stwierdzono ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 3dM05 jest optymallizowany w jakiś sposób na 2-rdzeniowce? Na jednym rdzeniu miałem około 1500-1600. Teraz jest okolo 2000, czy to by była zasługa hotfixa i optimizera?

Jeśli to różnica w ogólniej punktacji to trudno powiedzieć, jedni mają znaczny przyrost, inni żadnego lub minimalny. A jeżeli w CPU Score to znaczy, że hotfix i optymizer działają tak jak powinny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 3dM05 jest optymallizowany w jakiś sposób na 2-rdzeniowce? Na jednym rdzeniu miałem około 1500-1600. Teraz jest okolo 2000, czy to by była zasługa hotfixa i optimizera?

Od którejś wersji drivery nVidii (ATI - nie mam info, ale nie zdziwiłbym się gdyby też) potrafią wykorzystać drugi rdzeń przy operacjach graficznych, co daje kilka % więcej w grach i 3DMarkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem z optymalizerem + hotfix. Gdy zainstaluję je to mam częste zwisy, bluscreeny, gry mi wywalają. Było tak gdy instalowałem tylko optymalizera i jest tak gdy zainstalowałem optymakizer+hotfix. Bez nich wszystko działa full stabilnie.

Edytowane przez KiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie problem zawalonego systemu. Bo specjalnie formata robiłem :cry: U mnie te problemy już są po wgraniu optymalizera :? I z tego co wiem to wszystkim działa tylko nie mi :mur:

 

Edit:

 

A jednak działa :lol2: Zrobiłem, wszystko jeszcze raz i już jest dobrze. :D U mnie średnia różnica w markach to +100 punktów.

Edytowane przez KiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

łatka okazała sie bardzo pomocna i faktycznie podnosi sprawnosc wykorzystywanego procesora.

ostatnio <grudzien> wysla kolejna wersja tej łatki KB896256-v4

 

mam wielka prosbe, jakby ktos mogla ta wersje udostepnic, byloby cudnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ stronka podana przez Toolboy nie działa załączam polskiego hot fix'a WindowsXP-KB896256-v4-x86-PLK

 

Coś nie moge załączyć pliku więc ewentualnie moge wysłać komuś na maila 2.45MB

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie gdyby to było we Faq.

a czy moge prosic o linka do podobnego tematu ale na intela ?

Mam pentiumD 915 ma plycie gigabta, z geforcem 7300GT rowniez gigabyta.

Wywala mi Gothica na taki komunikat:

 

instrukcja spod "0x1800ec90" odwołuje sie do pamieci pod adresem "0x022bcb50". Pamięc nie moze byc read

 

 

byc moze to bedzie rozwiazania.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kombinuje juz od trzech dni z moim prockiem jednak nic nie pomaga. Gry chodza za szybko Intro to jkabyscie widzieli film i przewijali na podgladzie. W grze to samo . Probowalem wylaczyc jeden rdzen przy kombinacji ctr alt del ale po wylaczeniu tez nic sie nie zmienia. Mam winde z sp2, latke wind i nadal nic. Moj sprzet to athlon 4600 x2 , geforca 7900 gs 256\256, plyta abit NF-M2S, 2x 512 mb palit. Testowalem gry Medieval 2 Total War, Stalker, Oblivionna tej ostatniej grze intro przyspieszone ale sama gra juz chodzi normalnie nawet bez uruchamiania tej kombinacji, latek windy i tego wyzej opisanego sposobu. Bardzo prosze o pomoc.

Edytowane przez pikado_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...