Skocz do zawartości
xisio

Przerobienie P180 I Wyciszanie Dyskow.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak niektorzy pamietaja moze od pewnego czasu walcze z komputerem, do tej pory co bym nie robil przegrywalem z dyskami twardymi ich chrobotanie bylo zawsze glosniejsze niz reszta...

Wczoraj przerobilem obudowe Antec P-180 wg mojego pomyslu i .... udalo sie, musze wylaczac noteboka by uslyszec komputer...

 

Nie wiedzialem gdzie umiescic tego posta troche bo z modingiem moze nie wiele wspolnego, ale niby dzial jest o poprawianiu funkcjonalności wiec moze sie komus przyda, jak cos niech mod przeniesie do chłodzenie konwencjonalne

 

Worklog:

 

1. Obudowa wyglada tak:

Dołączona grafika

 

tak kiedys byly zamontowane dyski

Dołączona grafika

 

wpadlem na pomysl by umiescic je w kieszeniach Scythe Silent Drive w dolnej komorze

Dołączona grafika

 

niestety okazala sie za krotka wiec trzeba bylo wymontowac jeden z elementow obudowy

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

i element wymontowany:

Dołączona grafika

 

zdecydowanie wiecej miejsca w komorze

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

dyski zdecydowalem sie umiescic w tym czyms:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

uzylem do tego celu 2 sztuk kieszeni silent drive

Dołączona grafika

 

oraz tasm sciaganych do kabli elektrycznych

Dołączona grafika

 

male wiercenie:

Dołączona grafika

 

zalozenie silikonowych podkladek:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

montowanie dyskow:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

ciasno nadal troche...

Dołączona grafika

 

 

wentylator co wymusza przeplyw powietrza chlodzac dyski i pasywny zasilacz:

Dołączona grafika

 

 

Do tego scythe ninja i Thermalright HR-05

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Nie zmiescily sie nowe kosci pamieci :( przez co wyladowaly w bankach numer 2 (dzialaja ok)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dyski po zamontowaniu i podlaczeniu

Dołączona grafika

 

Do tego ladne ulozenie kabli opaskami rzepowymi i zaciskowymi

Dołączona grafika

 

i efekt koncowy

Dołączona grafika

 

Temperatura dyskow do 39 stopni, glosnosc na poziomie accelero x2 w idle co jest na x1900xtx zalozony, nie slychac szumu dyskow ani chrobotania glowicy, temp procesora do 55 stopni (a64 4000+@2900), chipsetu do 45. w obudowie dzialaja 4 wentylatory fander 12cm na 4.5v.

 

jak by ktos chcial test nowych baracud ES

Dołączona grafika

 

to sa znacznie szybsze i cichsze od starych 7200.9 160gb ale nie moge definitywie stwierdzic bo bez obudowy scythe dzialal chwile nie zamontowany tylko.

 

2x baracuda 7200.9 8 Mb cache 160GB

Dołączona grafika

 

2x baracuda ES 16Mb cache 250GB

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widze jak ktos, kogo stac na taki sprzet ma w sobie nutke majsterkowicza i uzyje wiertarki i glowy.

Ogolnie nic dodac, nic ujac wazne ze cel osiagniety, ale ja bym to zrobil 95% taniej i z takim samym efektem, i spodziewaj sie dosc duzej ilosci postow tego typu.

 

A gdzie 4 fander?

A czy accelero nalezy do najcichszych?

I Chlodzenie konwekcjonalne to lepszy dzial, bo wiercenie dziurek to nie bardzo mo...

Edytowane przez J.O.H.N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mial dostep do tego forum przenioslbym do "Choldzenie konwencjonalne".

 

Ale jesli chodzi o wyciszenie to wyglada jakby nie bylo robione w Polsce :wink:

Ciekawi mnie kilka kwestii:

1. Scythe quiet drive 2szt, zgodze sie ze w znacznej czesci wytlumiaja halas pracy dysku w idle, ale i tak te 10-15% tego co bylo imo zostaje (na przykladzie cichego samsunga 2504C i wlasnie tego scythe sie wypowiadam. Nie jest to idealne wyciszenie pracy samego dysku. Jesli chodzi o wibracje to standardowe mocowanie jest kompletna porazka i praktycznie niczego nie izoluje. Nie wiem czy odrazu tak zamontowales te scythe po rozczarowaniu standardowym mocowaniem, ale wyglada to na dobre rozwiazanie. Dobra metoda zeby sie upewnic czy aby napewno w 100% eliminujemy wibracje to podniesc lekko obudowe w czasie pracy i wsluchac sie czy nie jest minimalnie ciszej / dzwiek nie ma innej barwy. Czesto udaje sie cos tylko w czesci odizolowac i nawet nie jestesmy tego swiadomi. Ale co do jednego jestem pewien - ze halas pracy lekko slyszalny jest, scythe i ta baraquda 3.5'' nie wygra z dyskiem 2.5'', co oczywiscie jest wyborem nie tylko finansowym, ale w gre wchodza duzo nizsze wydajnosci dyskow.

Ja pozbylem sie wibracji w scythe stosujac 4 nozki z grubej i miekkiej gabki, dobieralem ja jakis czas, bo wczesniejsze "wersje" jednak jeszcze lekko przenosily wibracje. teraz wibracji nie ma.

 

Dołączona grafika

 

2. Zasilacz. Probowales go zostawic w pasywie? jak reaguje na obciazenie, czy przekracza te ostrzegawcze temperatury?

3. Dzwiek elektroniki. Musisz byc niezlym szczesciarzem jesli NIC z calego configa nie tyka/piszczy/brzęczy. Ciekawi mnie tutaj zasilka, jest kompletnie nieslyszalna? W moim przypadku piszczy monitor lcd :lol:

4. Troche imo duzo tych fanderow. Trzeba pamietac ze dokladajac kolejne niby rownie ciche wentyle rosnie nam natezenie dzwieku. Teoretycznie 2 takie same fandery to +3dB. Moznaby zastosowac jakies tunele i zmniejszyc ilosc tych wentyli do minimum (1proc, ew 1 tam przy dyskach i zasilaczu).

 

No i ogllnie bardzo fajny config, buda - tylko trzeba miec fundusze na takie zabawki :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz jak spisuje sie Quiet drive bo moja barracuda 10 jest nie do zniesienia i w akcie desperacji chce takowa kupic... jak temperatury ? duzy wzrost ? wycisza dobrze ?

Czesciowo to napisalem. Tzn wycisza prace dysku bardzo dobrze. Mozesz bcy dalej niezadowolony tylko jak nie bedziesz mial zadnych wentyli w kompie (max 1-2) i bardzo dobrze calosc wyciszone. W pozostalych przypadkach roznica jest bardzo duza. Testowalem to nawet na jakims starym 100mb dysku ktory wyl niemilosiernie i efekty naprawde dobre.

Nie dziala natomiast wytlumianie drgan przenoszonych na obudowe, stad rozne modyfikacje. Najprosciej odkrecic te mocowania i polozyc na gabce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec odpowiem po koleji:

 

Odrazu tak pomyslalem ze zaloze, na poczatku mialem je przykrecic w obudowie na silikonowych podkladkach ale bedac w obi wymyslilem te opaski.

Podkladki silikonowe sa bardzo miekkie

http://img353.imageshack.us/img353/9442/dscn79773nj.jpg

 

Wentylatory

W obudowie jest miejsce na 4 x 12cm

http://img353.imageshack.us/img353/1826/dscn79844sw.jpg

 

U mnie teraz jest

http://img165.imageshack.us/img165/6774/cimg0949dm3.jpg

http://img165.imageshack.us/img165/6500/cimg0950yt7.jpg

http://img165.imageshack.us/img165/4034/cimg0951ls1.jpg

 

Wszystkie sa skrecone na minimum dodatkowo na silikonowych podkladkach i sterowane sa systemem q-fan plyty asus zalaczaja sie powyzej 50CPU i 45Chipset, mam panel akasa ale go wywalilem bo odczyty temp u podstawy ninja a biosem byly roznicy 6-8 stopni.

 

 

Zasilacz.

Generalnie system TMS co ma wbudowany jest do [gluteus maximus] bo zalacza kanal wentylatora impulsami i efekt jest taki ze 12cm fander zaczyna cykac coraz szybciej ze wzrostem temp. do tej pory yesico dzialal cakowicie pasywnie a alarm na nim zapalal sie tylko przy 55 stopniach na skali jak gralem i karta graficzna pobierala wiecej mocy (ale byl caly czas bez wentyla i tak) teraz ze sa 2 dyski w raid0 i zasilacz jest miedzy nimi fander na minimum skrecony. Z przodu sa filtry przeciwpylowe

http://img371.imageshack.us/img371/8740/dscn80278gv.jpg

 

a zwarta konstrukcja dolnej komory sprawia ze wytwarza sie dosc ladny przeplyw powietrza sadzac po osadzajacych sie pylkach z biegiem czasu.

 

 

Mysle ze z biegiem najblizszych dni bede eleminowac wentylatory, generalnie halas accelero jest na poziomie slyszalnosci z 50 cm dalej zanika, fandery sa w sumie cichsze (prawie nie slyszalne po zatrzymania palcem accelero i odlaczeniu dyskow)

 

Co do silnet drive trudno mi powiedziec na ile wyciszaja bo wsadzilem odrazu w nie nowe dyski jak wczoraj to skladalem i nie mam odniesienia, na pewno dodatkowe silikony, opaski oraz gumowe uchwyty do nich przykrecone wyciszaja, nalezy pamietac ze obudowa p180 jest zlozona z 2 warstw aluminium i plastiku w srodku wiec to tez dosc dobrze tlumi, caly komputer jest na bardzo miekkich podstawkach silikonowych http://img165.imageshack.us/img165/475/cimg0952vp2.jpg na dywanie.

 

Generalnie jak na biurku mam wlaczonego laptopa z core duo co jest naprawde ciche chlodzenie, to musze go wylaczyc by wsluchac sie w stacjonarny co jest 120-140 cm odemnie na podlodze.

 

Co do kosztow zgodze sie z tym ze mozna samemu zrobic skrzynki bitumiczne i podobnie zawiesic, moja idea bylo zmaksymalizowanie wydajnosci przy jak najchciszym chlodzeniu i mysle ze mi to sie udalo, nie chcialem chlodzenia wodnego z racje ze tak czy inaczej trzeba na chlodnice dmuchac, a przy tak podkreconym procku, mocnej karcie graficznej i pasywnym zasilaczu nie mowiac juz o 2 dyskach twardych w obudowach nie sposob pozbyc sie wentylatorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz poza systemem TMS jest bezglosny, nie slychac nic, mam dosc duze zapotrzebowanie na moc wiec jest znacznie obciazony i jest bez glosny, mam wyczulony sluch na infradzwieki slysze tv w trybie standby wiec zasilacz jest ok. Gorzej z systemem tms bo zalacza wentyl impulosowo, w zaleznosci od temp jaka sie ustawi puszcza impulsy na wentylator co objawia sie przy 12 cm wentylu "cykaniem" ja ze wzgledu na dyski odlaczylem tms (nie podlaczylem) i mam na stale na 4.5v wentyl jak na zdjeciach.

Ostanio w budzie zostawilem tylko dwa wentyle na 4.5v miedzy dyskiem a psu i z tylu w budzie tem podskoczyla przy obicazeniu okolo 7-9 stopni ale nadal jest akceptowalna, mysle ze podczas gier glowna grzalka jest 1900xtx ktorego accelero niestety cieple powietrze tloczy do srodka...

Edytowane przez xisio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...