Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopie jesteś wielki :gitarzysta2: :ploom: :mrgreen:

Uninstall sterów do jmicrona > reboot > przełączenie hdd na ide > instalacja sterów do saty > reboot > przełączenie hdd na sate > teścik w hd tach i ... :zonk: Burst 261 :banana: I pomyśleć, że przez takie małe niedopatrzenie hdd mi chodził przez miech przy burście 133. Przy okazji zauważyłem, że system szybciej wystartował i programiki z autostartu szybciej się uruchomiły :mrgreen:

Dodajcie to do F.A.Q.

Kurcze sam już nie wiem . ale u mnie po tych wszystkich zabiegach nadal mam Burst speed na poziomie 133 :mur:

 

Może jednak coś z dyskiem nie tak ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie podlaczylem ten P4 ale dalej nic, bede probowal z tymi ramami przestawiac tylko jeszcze niewiem jak te kabelki od control panela podlaczyc normlanie polaczylem tylko diode od hdd i od powera a niewiem jak power i reset niby dziala ale jak wlacze kompa to go pozniej niemoge guzikiem wylaczyc tylko kabelek out :) jak myslicie co jeszcze moze byc problemem co sprawdzic ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DOSTEPNE OPCJE INSTALACJI STEROWNIKOW SATA OD JMICRONA

 

Sterowniki JMicron dostepne sa w necie, sa tez na plytce dolaczanej do Asrocka. Ja sciagnalem z neta, na 1 stronie o ile dobrze pamietam w 1 czesci tematu jest link oraz opis jak zrobic z nich dyskietke ze sterami. Dyskietke ze sterami robimy tylko gdy bedziemy korzystac z pierwszej opcji instalacji, o czym zaraz.

 

Wyciagamy plyte z pudelka;) montujemy wsio itd... Gdy mamy dysk na SATA2 po pierwsze o ile ma on jakies zworki to najprawdopodobniej nalezy takowa zworke ZDJAC gdyz domyslnie zworka zalozona ogranicza transfer dysku do SATA 1 (dla plyt nie obslugujacych Sata2). Wtedy wrzucamy dysk do obudowy, podpinamy pod CZERWONE zlacze SATA2 i:

 

Opcja I

 

W biosie domyslnie nasz dysk bedzie ustawiony jako IDE. Jako, ze w tej opcji bedziemy wgrywac sterowniki z dyskietki przestawiamy ta opcje od razu na SATA. Przystepujemy do instalacji windowsa, zaraz na poczatku jak sa ladowane pliki jest przez kilka sekund komunikat na dole w pasku postepu instalacji "wcisnij F6 zeby zainstalowac kontroler raid/scsi innej firmy". Wciskamy to, w dalszej czesci instalacji zostaniemy poproszeni o wrzucenie sterownikow (najlepiej, zeby dyskietka z nimi byla od razu w napedzie). Na tym koniec, dalej dzieje sie wsio samo.

 

Opcja II

 

Jest to opcja gdzie stery Jmicron bedziemy instalowac dopiero po postawieniu systemu.

 

Z tego powodu ustawiamy nasz dysk na IDE (inaczej sie system nie zainstaluje) i stawiamy system.

Nastepnie na CZYSTY system instalujemy najpier ULI Integrated Drivers (gdzie jest m.in ster do AGP) i robimy reboot. Po zaladowaniu systemu instalujemy stery JMicron z dysku (sciagniete wczesniej) badz od biedy z plytki od Asrocka i teraz WAZNE: robimy reboot i OD RAZU wchodzimy do biosu i przestawiamy nasz dysk na SATA2. Ja popelnilem taki blad, ze po tej operacji wszedlem do systemu na dysku jeszcze w trybie IDE co zaowocowalo tym, ze sterownik sie zaladowal (ikonka Usun bezpiecznie sprzet w pasku) ale to, ze dysk chodzil nadal w trybie IDE spowodowalo blad kontrolera JMicron i w konsekwencji jak po nastepnym reboocie przestawilem na SATA2 to owszem na sata2 on chodzil, ale kontroler nadal powodowal bledy, co bylo widoczne poprzez wieszajacy sie dysk, bledy testow HD Tune itp., oraz spowodowalo u mnie niezle zdenerwowanie oraz podejrzenia co do rychlego konca mojego dysku.

 

Jesli taki opis pasuje mozna zweryfikowac poprawnosc podanych przeze mnie danych i wrzucic to tak jak jest do FAQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie podlaczylem ten P4 ale dalej nic, bede probowal z tymi ramami przestawiac tylko jeszcze niewiem jak te kabelki od control panela podlaczyc normlanie polaczylem tylko diode od hdd i od powera a niewiem jak power i reset niby dziala ale jak wlacze kompa to go pozniej niemoge guzikiem wylaczyc tylko kabelek out :) jak myslicie co jeszcze moze byc problemem co sprawdzic ??

A może masz zasilacz z wtyczką 24 piny i podpinasz te 4 dodatkowe zamiast wtyczki P4???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przywiazujcie wielkiej wagi do BURST'a. To jedynie predkosc Interfejsu, nic wiecej. Moj dysk z siga na starej mobo byl podlaczony do kontrolera sata1 i mialem burst na poziomie 113,6 MB/s Teraz ten sam dysk podlaczony do Jmicron'a na VSTA ma burst na poziomie 258,9 MB/s. Jednak to co najwazniejsze dla wydajnosci dysku czyli czas dostepu i srednia predkosc odczytu pozostaly na niezmienionym poziomie.

 

Nie zmienia jednak faktu to, ze zawsze jak podlaczalem dyska sata2 na tej mobo do Jmicron'a zawsze burst wskazywal, ze mam doczynienia z sata2. Nigdy nie przestawilem trybu w biosie z SATA na IDE. Juz podczas instalki windy ladowalem stery z floppa i po sprawie. Podlaczalem tez dysk sata2 jako nie systemowy, a sterowniki byly wgrywane juz na zainstalowanym windowsie i tez zawsze wszystko bylo jak nalezy.

 

Moze macie cos ze zworkami nie tak na dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez wlasnie przegladalem testy i odziwo po zastosowaniu tej karty rozszerzeniowej wydajnosc procka jest taka sama jak plyt pod am2.

 

Inrzynierowie z Asrock to jajogłowe...

Niedosc ze AGPX8 i PCI-X 16 to jeszcze mozna sobie pozniej procka z upgradowac i wszytko smiga ze az miło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie gdzie mozna dostac ta przystawke zeby wsadzic proca pod socket am2 i ile to kosztuje a moze ktos z was ma do sprzedania

W polsce raczej tego nie dostaniesz, poruszałem już kwestie tego Future CPU w cz.1 tego tematu, więc poszukaj sobie, ale ta podstawka to syf i raczej nie warto sie w to bawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syf pod tym względem, że nie zamontujesz na niej chłodzenia innego niż box bo się po prostu złamie ;] Takie moje odczucia :) CO do dysku to @MisiekSkrzypek wszystko wyjaśnił :)

 

@radiergummi

U mnie zwiększenie się bursta przyśpieszyło start windy także jednak coś daje ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Mi się też wydaje że ta podstawka nie udźwignie za dużo, no chyba że położymy kompa poziomo ale to wygodne nie jest.

 

Poza tym wydajność takich samych procesorów na AM2 i 939 jest taka sama o ile się nie mylę, DDR2 nic tu nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez am2cpu przykreca sie do obudowy wlasnie za pomoca sledzia, ktory znajduje sie na tej "karcie"! Do tego obsluguje DDR2 800MHz co oczywiscie jest napisane na stronie producenta ale z tego co widze to niektorym wejscie na strone producenta sprawia bol i wola pisac bzdury.

 

Opis:

http://www.asrock.com/PRODUCT/AM2CPU%20Board.htm

 

Instrukcja:

http://download.asrock.com/Manual/AM2CPU%20Board.pdf

 

Testy na ocw:

http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/AM2...%20Board/g1.htm

 

Obrazki dla uzytkownikow, ktorzy nie widzieli i pisza:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W lewym gornym rogu widac, ze plyta posida otwor, a wiec nie widze problemu zeby

go wykorzystac w celu przykrecenia plytki np. do obudowy i nic sie nie zlamie! ->

http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/AM2...6404%20copy.jpg

Edytowane przez Kolobos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemak!

moze ktos mi jasno napisac jak wlaczyc w RightMarkCPU c'n'q bo nie widze takiej opcji, moze powodem jest to ze mam juz zainstalowane stery od amd albo piwo.

dzialaja te od amd ale bardziej by mnie interesowalo wlaczenie tej funkcji przy podniesionym napieciu :)

-

sobotnie browarkowe pozdro B-)

Edytowane przez meeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakiś alternatywny bios do Vsta ? Odnoszę wrażenie , że jest dużo do poprawy w dostępnych biosach . Szczerze mówiąc , jestem trochę rozczarowany tą płytą . Po 2 tygodniach użytkowania uważam , że to strasznie kapryśna bestia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemak!

moze ktos mi jasno napisac jak wlaczyc w RightMarkCPU c'n'q bo nie widze takiej opcji, moze powodem jest to ze mam juz zainstalowane stery od amd albo piwo.

dzialaja te od amd ale bardziej by mnie interesowalo wlaczenie tej funkcji przy podniesionym napieciu :)

-

sobotnie browarkowe pozdro B-)

 

Sciągnij sobie CrystalCPUID, tam jest to łatwiejsze do zrobienia, nie potrzeujesz dodatkowo sterowników i możesz sobie ustawić 3-stopniowo mnoznik i napiecia jakie ma byc przydzielane na danym poziomie. Ostatnio się tym bawiłem, świetna sprawa IMO. Teraz mam to w autostarcie i działa 24/7. Ciesze się chłodem i wydajnością zarazem.

 

mam juz zainstalowane stery od amd albo piwo.

Jak zainstalowałeś sterowniki od piwa ?? Czy może piwao zainstalowałeś na Asrocku, pochwal się, moim zdaniem niezły wyczyn. :lol2:

Edytowane przez toman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Jak zainstalowałeś sterowniki od piwa ?? Czy może piwao zainstalowałeś na Asrocku, pochwal się, moim zdaniem niezły wyczyn. :lol2:

Mi się wydaje że to mogła być instalacja sterowników od AMD z mixem piwa :lol: (tzn. jak ktoś nie rozumiem POD WPŁYWEM piwa ;) ). Nie żeby się ktoś obraził ale z tym piwem to żeś nieźle dowalił ;)

 

 

Ja mam jedno małe zasadnicze pytanko - mam teraz taką sytuację:

 

- mam grafikę pod PCI-Exprees - więc nie instaluję AGP z Integrated

- mam Windows XP SP2 - więc nie instaluję USB z Integrated

- nie korzytsam z sieciówki - więc nie instaluję sieciówki z Integrated

- do dźwiękówki mam stery od Realteka - więc nie instaluję sterów audio z Integrated

 

jak wiem przy instalacji pakietu Integrated są instalowane i inne, potrzebne sytsemowi sterowniki ale ja nie moge tego zainstalowac bo kiedy wszytsko odzanczę to stery nie chcą się już zaisntalować :D - porblem może głupi ale jak dla mnie poważny - nie instaluje mi niektórych sterów (albo tak mi się wydaje) :D

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- mam grafikę pod PCI-Exprees - więc nie instaluję AGP z Integrated

- mam Windows XP SP2 - więc nie instaluję USB z Integrated

- nie korzytsam z sieciówki - więc nie instaluję sieciówki z Integrated

- do dźwiękówki mam stery od Realteka - więc nie instaluję sterów audio z Integrated

Jak nie jesteś pewien czy coś pomija to zainstaluj sieciówkę i później odinstaluj. Z tego co pisze w txt do uli to jest tam parę żeczy jak mini-ide, jakieś Memory Stick driver i inne byzydury, ale jak będzie wsio działać bez uli to co za problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciągnij sobie CrystalCPUID, tam jest to łatwiejsze do zrobienia, nie potrzeujesz dodatkowo sterowników i możesz sobie ustawić 3-stopniowo mnoznik i napiecia jakie ma byc przydzielane na danym poziomie. Ostatnio się tym bawiłem, świetna sprawa IMO. Teraz mam to w autostarcie i działa 24/7. Ciesze się chłodem i wydajnością zarazem.

Jak zainstalowałeś sterowniki od piwa ?? Czy może piwao zainstalowałeś na Asrocku, pochwal się, moim zdaniem niezły wyczyn. :lol2:

dzieki 'toman' za odpowiedz, zaraz potestuje.

z tym piwem to moze nie jasno sie wyrazilem ale chodzilo o to ze powodem moga byc juz zainstalowane sterowniki amd albo to ze wypilem dzis juz kolejne piwo a jak wiadomo pod wplwem ciezej logicznie rozumowac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Przejrzałem prawie cały wątek o tej płycie (zarówno ten jak i poprzedni), ale w pewnych momentach patrzyłem już tylko pobierznie, więc jeśli coś przeoczyłem to bardzo przepraszam. Nie znalazłem jednak nic, co by świadczyło o podobnych do moich problemach. Nie wiem czy to problem płyty czy procesora... ale ad rem:

 

Otóż zakupiłem niedawno procka X2 4400+ na rdzeniu Toledo. No i niestety od tamtej pory mam dość często wieszający się komputer. :-| Próbowałem się radzić jeszcze kolegów w temacie o procesorach X2, ale niestety problemu nie udało się rozwiązać. Może więc ktoś ma podobne problemy na tej płycie - użytkowników tej płyty jest dużo więcej niż użytkowników X2, jak sądzę.

 

Komputer zawiesza się w sytuacjach bez jakichś konkretnych tym reguł. Trochę to ograniczyłem po przełożeniu pamięci do innych banków, ale nadal jednak syndrom pozostał. Próbowałem trzykrotnie formatować partycję systemową (raz nawet cały dysk) i reinstalować system. Niestety bez rezultatów. Na gołym systemie komputer praktycznie wcale się nie zawiesza, ale w miarę instalowania kolejnych programów sprawa wraca do "normy" :mur: Komputer obecnie wiesza się kilka nawet razy na dzień. :( Przy zgrywaniu z telefonu fotek przez kabel USB komputer się cały restartuje. Co ciekawe, grałem w HL2 przez dwie godziny i nic się nie działo. Notabene, żeby zainstalować HL2 musiałem robić ze trzy podejścia, bo dwa razy w trakcie instalowania następował zwis.

Od razu informuję, że zainstalowałem wszystko jak opisano tutaj. Po odinstalowaniu bez zmian :( System był instalowany trzykrotnie przy różnych kombinacjach z tymi sterownikami (bez niczego, tylko z łatką Windows, tylko z AMD Dual Core Optimizerem, z oboma) - niestety nic to nie zmieniło :(

 

Co ważne - Prime95 czy Orthos przechodzi bez problemów, podobnie jak benchmarki.

 

Przy A64 3200+ podkręconym do 2.5GHz nie miałem nigdy podobnych problemów na tej płycie.

Problem pojawiał się już przy standardowych ustawieniach procesora X2. Temperatury X2 były normalne - tj. w idle poniżej 29 stopni na obu rdzeniach, a w stresie nie przekraczały 50. Potem zniechęcony trochę bezowocną walką zabrałem się za podkręcanie procesora, który obecnie przy 2.6GHz i 1.5V posiada temperatury w idle rzędu 35-36 stopni, a w pod Orthosem nawet 62-63 stopnie. Podkreślam jednak, że nic to a nic nie zmieniło w kwestii wieszania się komputera. Wieszał się tak samo jak teraz. Temperatury zaś są dobre (poza tym Orthosem ofkors po podkręceniu - ale to już skonsultowałem w temacie o X2).

 

Chłodzenie jest jak w mojej sygnaturze - temperatury na pozostałych częściach są w normie (chipset rzadko kiedy ma więcej jak 30 stopni).

 

Płyta główna to 939Dual-SATA2 (nie VSTA!) ma zrobiony VCore mod i wgrany bios OCWB 8. Wgrywanie BIOSu 2.20 w niczym nie pomogło. Podniesienie napięcia dla procesora na standardowych ustawieniach nie zdało egzaminu również. Poluźniałem timingi i obniżałem taktowanie pamięci - no effect. Sprawdzone pamięci memtestem86 - bez najmniejszego błędu przeszły.

 

Wie ktoś ki czort? Jak się z tym uporać?

Będę wdzięczny za każdą pomoc!

 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję wszystkim, którzy choć zapoznali się z moim przydługim opisem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do FAQ o tej płytce, może znajdziesz coś dla siebie a tymczasem włacz lub wyłącz jak masz włączone i wogóle pobaw sie opcjami typu Memory Hole, Flexibity Options, i przestaw pamieci na CR 2T, aha i zobacz też AGP P2P Fifo (czy jakoś tak) :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...