Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przegrzewające się NB i SB może powodować zawieszanie sie gier??? Niby radiatory są letnie, bo może nie odprowadza ciepła (standardowa "pasta"). Juz próbowałem wszystkiego reinstal systemu, sterowników, DirectXa, AGP4x, wyłączenie SATA II i USB 2.0, Memory Hole, FastWrites, timingi pamięci RAM i nadal to samo. Może juz grafa pada, albo źle instaluje sterowniki, albo jedno i drugie, lub jeszcze coś innego. Może przedstawię problem: odpalam jakąś grę i po chwili albo całkowity zwis, albo przytnie sie kilka razy i dopiero zawiesi się na dobre, a dioda od dysku cały czas sie świeci i pomaga tylko reset. Z tego co pamiętam to na Socket A było wszystko ok. Podczas pracy systemu wszystko jest ok nawet na @2,7 GHz. Mam jeszcze jeden problem otóż czasami podczas ładowania systmu pasek staje w miejscu i tak ciągle, aż nie zrobię resetu biosu i wtedy jest już normalnie. Proc na codzień działa na oryginalnych taktowaniach, a podkręcam tylko do testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po pierwsze pamięci w zależności od liczby zajętych banków mogą chodzić wolniej lub gorzej sie podkręcać. Jest to spowodowane tym że kontroler pamięci jest w CPU. U mnie pojedyncza kość 512Mb chodziła bez błędów na 562Mhz a kręciła się max do ok 576Mhz. Po dołożeniu drugiej kości, co dało w rezultacie 2x512Mb, pamięci już nie śmigają tak ochoczo i aktualnie chodzą na 540Mhz a ich max w dualu to ok 554Mhz. Zakładając więc dalszy spadek OC, sądze że jak bym dorzucił dodatkowe dwie kości to chodziłyby na ok 520Mhz. Nie wspominając już o tym że przy konfiguracji 4x512Mb i OC pamięci będą musiały chodzić na 2T ( moje już tak chodzą, bo na 1T to max 480Mhz ).

 

Odnośnie temperatur, mostków i smarowideł, to musze stwierdzić że faktycznie na VSTA pasta jest lepiej nałożona na mostki. Ostatnio montowałem u kumpla tą płytę i mostki były w całości pokryte pastą ( oczywiście tym białym goovnianym silikonem ). Warto jednak zrobić prostą operację, czyli przesmarować mostki pastą "Arctic Silver 5" ( moim zdaniem najlepszej na rynku, poza problematyczną "Colaboratory liquid pro" ), oraz założyć na NB niebieskiego Zalmana "ZM-NB47J" a srebrny radiator z Nb założyć na SB ( w przypadku karty na AGP można powyginać lub wyłamać kilka żeberek, jeżeli grafa zachodzi laminatem lub kondensatorkami ). Dzięki temu temperatura NB i SB spadnie o ok. 5-7*C !! U mnie standardowo temp NB wynosi ok 31,5*C a SB ok 28*C. W stresie ok 2-3*C więcej.

 

Ktoś się pytał czym może się objawiać przegrzewanie mostków. Otóż przy zbyt dużej temp. mostków podstawowym objawem będzie utrata stabilności, pogorszenie OC, zawieszanie grafy itp. Należy więc zadbać o właściwe chłodzenie mostków jeszcze przed zainstalowaniem płyty głównej w kompie, aby potem mieć z tym spokój i nie było potrzeby wracać do tej kwestii.

 

Odnośnie waszych dyskusji o zintegrowanych dźwiękówkach to ja na tego Realteca nie psioczę, bo narazie niemam kasy na inną dźwiękówkę a ta gra wystarczająco dobrze. Oczywiście jak dam głośniki na max to słyszę przesuwanie pasków itp., ale podchodząc do tego realnie, kto działając pod windą ustawia głośniki na max. Podczas giercowania lub słuchania muzyki, jest to nieodczuwalne więc niema co marudzić.

 

 

Niewiem czy ktoś już zauważył, ale pojawił się nowy oficjalny Bios 2.30.

 

Link do 2.30 ver. WIN oraz Link do 2.30 ver. DOS

 

Testował już ktoś ??

 

Ja narazie mam trochę roboty więc obadam go zapewne jutro.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy ktoś już zauważył, ale pojawił się wczoraj nowy oficjalny Bios 2.30.

 

Link do 2.30 ver. WIN oraz Link do 2.30 ver. DOS

 

Testował już ktoś ??

 

Ja narazie mam trochę roboty więc obadam go zapewne jutro.

 

 

Pozdrawiam

To żeś ziom odkrył Ameryke :wink: Już połowe forum ma wgrane biosy 2.30 :-P Ale osobiscie go jeszcze nie testowałem :oops:

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie "Ziom" > z "Młodzieżowymi Bojówkami Bejzbollachu" lub subkulturą "Hip-Hop-Siup-Dup" nie mam nic wspólnego :lol2:

 

Fucktycznie > bios pojawił się już 02.10.2006 ( sugerowałem się info o aktualizacji biosów na stronie Asrocka, która była wczoraj 17.10.2006 i myślałem że się pojawił wczoraj ;) ).

 

Więc może ktoś się podzieli wrażeniami. Jest sens go wgrywać ??

 

Jakieś zmiany w OC, stabilności itp. itd. ??

 

:mur: Nawet mam go już na twardzielu :mur:

 

Musze ograniczyć picie tej czerwonej aromatyzowanej Herbatki, bo nieźle ryje beret. Czas na kubeczek porządnego "Earl Grey'a" po którym niema takich skutków ubocznych :lol2:

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to taki OT żeby nie było :wink:

 

Po pierwsze nie "Ziom" > z "Młodzieżowymi Bojówkami Bejzbollachu" lub subkulturą "Hip-Hop-Siup-Dup" nie mam nic wspólnego laugh.gif

To był JOKE jakby co :wink: Oj Kencho Kencho spoko facet z ciebie, szczególnie ten Earl Grey mnie dobił, :lol2: KONIEC OT

B-)

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoksik > Peace love and "Psychodelic Disco-Polo" > zimne bro & gorące dziewczęta > no problemo senior fredinio > nie nervujsia Vania, wsio budziet haraszo itp. = też żartowałem;)

Są jakieś wieści z placu boju, odnośnie petycji do Asrocka ??

 

Trochę mnie wkurza to bawienie się A64Tweaker'em przy każdym włączaniu czegoś bardziej wymagającego. Przydałby się wkońcu jakiś porządny bios ze wszystkimi potrzebnymi bajerami ( takie połączenie OCWB2 + 1.80 + napięcia itp. ).

 

W sumie to i tak najprawdopodobniej niedługo zmienię płytę na DFI-LP i pożegnam się z Asrockiem ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to i tak najprawdopodobniej niedługo zmienię płytę na DFI-LP i pożegnam się z Asrockiem icon_wink2.gif

Nie no najpierw Lanc a teraz ty :cry:

 

p.s ale nie ukrywam że gdybym miał kase to tez bym zamienił na jakiegoś Epoxa bądź DFI :wink:

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

A ja nie bo mi Asrock odpowiada :P

 

A jakbym miał kase to C2D i jakieś 2x karta pod quad sli + 2x zasiłka po 1 kW ;)

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanc ma tylko takie plany ;] Na razie kaski brak ;) Nie zmieniałbym jakby moje Hynixy BT-D43 chodziły na tej mobo tak jak powinny... Czyli @ 500Mhz @ 2.7v @ 2-5,3,3,7 w dualu... A tutaj nawet 440Mhz nie wyciągają... No i te kombinowanie z dzielnikami itd :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że na DFI-LP jest większy zakres regulacji napięć, timingów, dzielników, SLI, oraz jak wziałem na testy mojego proca i pamięci do kumpla to spokojnie ( po kilku próbach z ustawieniami timingów pamięci ), uruchomiłem procka/pamięci na 9x314 więc dużo szybciej niż na Asrocku. Pamięci w dualu działały na 564Mhz, aż miło i to przy 2,95V więc teraz widocznie mają za dużo V, a procek też nie sypał błędami na ok 2830Mhz. Zrobiłem pętle 3Dm03 i 8M SuperPi bez błędów. Jest to więc kwestia odpowiednich ustawień i płyty, a nie koniec możliwości procka i pamięci. Niestety taka przesiadka będzie mnie kosztowała ok 300zł więc dopiero za ok. trzy tygodnie będe mógł coś podziałać. Za grosze ( ok 180zł ) mogę potem dokupić drugą grafę do SLI. Potem tylko drugiego twardziela, bo ten się staje trochę przymały i sprzęcik będzie na wypasie ;)

 

NIestety DFi też nie jest pozbawione wad> PCB jest dziełem szalonego technika ( układ podzespołów z lekka nieciekawy ), grzejący się NB i ustawianie biosu ( za dużo opcji ;) )itp.

 

Z Asrocka jestem bardzo zadowolony, ale jak zwykle "CHCĘ WIĘCEJ/SZYBCIEJ/LEPIEJ", więc zmiany są nieuniknione.

 

Jak się będe go pozbywał to zapewne dam znać, bo pewnie będzie go ktoś chciał odkupić ( dobra stabilna revizja, dopieszczony modami, zmodyfikowane chłodzenie NB/SB/Mosfetów i do tego był przez swój cały żywot dobrze chłodzony ).

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma 393duala chyba ze nie jestem w temacie ;)

 

Tak na serio to płyta super, polecam. Do OC jak znalazł. I ma AGP i PCIE. Możesz używać nawet 2 kart jednocześnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że na DFI-LP jest większy zakres regulacji napięć, timingów, dzielników, SLI, oraz jak wziałem na testy mojego proca i pamięci do kumpla to spokojnie ( po kilku próbach z ustawieniami timingów pamięci ), uruchomiłem procka/pamięci na 9x314 więc dużo szybciej niż na Asrocku.

Wszystko super, ale sprawdź wydajność tych platform. Porównywałem DFI LanpParty nF4 z Asrockiem DualSataII, na tych samych pamięciach, z delikatnie lepszymi ustawieniami procesora na DFI (chyba było 10MHz więcej na DFI) i lepszym dyskiem (ja mam ATA100, kolega na DFI ma dysk SATA). Rezultaty były takie: ok.0,5sec na korzyść Asrocka w SuperPI. Jeśli trafisz DFI LP okazyjnie, to być może warto zastanowić się nad jej zakupem, w przeciwnym razie jak dla mnie to zupełny nonsens. Jeśli chcesz zrobić np. 2900MHz to potrzebne jest także dobre chłodzenie (chyba, że masz rewelacyjnego procka) a to kolejny wydatek. Mi zdecydowanie wystarczy Asrock z wydajniejszym chipsetem od nF4 Ultra (na to wskazuje moje porównanie z DFI), na marnych 2.7GHz i BOXowym coolerze ;). Ładowanie pieniędzy w DFI s939, kiedy za zbliżoną kwotę można dostać płytę pod CoreDuo to wg. mnie porażka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Tak na serio to płyta super, polecam. Do OC jak znalazł. I ma AGP i PCIE. Możesz używać nawet 2 kart jednocześnie :)

No właśnie... w takiej sytuacji jak moja (patrz sig), AGP jest jak znalazł. No nie poruszajmy już tutaj tematu że GF2 też sprawny nie jest ;)

 

Biosik by się przydał - załatwiłoby to trochę problemów i płyta byłaby wtedy już "cud/t bziut/d mega cud/tem " :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka, wczoraj złożyłem kompa na Asrocku DualVSTA, Athlon 3200, radeon x1600 pro agp, Fortron 350 MDN po zanistalowaniu systemu, sterowników do agp, komp po krótszej lub dłuższej chwili zawieszał się, np jak oglądałem strony lub słuchałem muzyki, gdy nic robiłem komp chodził cały czas. Zwisy pojawiały się w postaci wyłączenia monitora lub zatrzymania obrazu. Bios zaktualizowałem do wersji 1.3, zacząłem przeglądać opcje biosu, Deep Fifo było na auto, agp 8x, Agp Fast Writes enabled. zmieniłem na Deep Fifo enabled Fast Writes disabled agp 8x dalej zwiechy, dopiero dzisiaj rano wpadłem na pomysł i zmieniłem agp na 4x Deep Fifo na auto Fast Writes disabled od tego momentu wszystko śmiga idealnie, chciałbym się spytać czy jest możliwość żeby karta działała na 8x agp i czy tez mieliście podobny przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

got3 jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia to nie pisz, bo tylko sobie posty nabijasz :mur: \

 

@Kencho wszystko pieknie ładnie ale nie lepiej tak jak napisał Daniel zmienić na X2?? Jak miałbym dopłacac 300zł do DFI (które lubią padać jak muchy od niechcenia) to już wole sie nad C2D zastanowić, Asrock to świetna płyta i poza większa regulacją V na Proca i Memki chyba nic jej już nie brakuje

 

Z Asrocka jestem bardzo zadowolony, ale jak zwykle "CHCĘ WIĘCEJ/SZYBCIEJ/LEPIEJ", więc zmiany są nieuniknione.

Tez tak czasem mam, i taki Epox czy DFI była by lepsza wiadomo ale dopłata była by zbyt duża, a większego ,,pałera,, byś nie odczuł, zmiany zaszły by w OC, bo stabilność to rzecz względna i ASRockowi jej nie brakuje :wink:

Pozdro

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przemyślałem tą decyzję po rozmowie z kumplem który ma DFi i stwierdziłem że sobie dam spokój z tą płytą. Wcale to nie wygląda tak różowo jak myślałem. W OC najbardziej przeszkadza grzejący się i debilnie umiejscowiony NB, a jakieś rozsądne chłodzenie na niego to wydatek 90-200zł :mur: Do tego w SLI dwóch takich graf jam mam nie puszczę, ze względu na duże pasywne chłodzenie i odstęp jednego slotu pomiędzy PCIex. Musiałbym więc i tak kupić do SLI inne dwie grafy.

 

Stwierdziłem więc że pozostanę przy tym Asrocku i zmodernizuję go poprzez: procka X2, GF7600GS, drugiego twardziela na SATA2 i będzie to zdecydowanie rozsądniejsze wyjście.

 

Na C2D się narazie nie zdecyduję ponieważ E6600, czyli minimum jakie należy wziąć, to wydatek ok. 1300zł + płyta za 700zł to stanowczo za dużo. Biorąc jeszcze pod uwagę zakup pamięci DDR2-800Mhz staje się już dla mnie nie osiągalne.

 

Reasumując. Zakupię więc w kolejności:

 

1>GF7600GS

2>HDD min.250GB

3>Procka X2 ( najlepiej z 2x1Mb L2 )

 

Jak dobrze pójdzie to uda się to zrealizować do końca tego roku ;)

 

Potem może tylko wymienię pamięci na 2x1Gb na UCCC i będzie to wystarczające do czasu wymiany w przyszłym roku na C2D ( zapewne na "gwiazdkę" ) ;)

 

Do tego Asrocka nic niemam, ale trochę mnie to boli że na DFI da się z mojego Procka+Pamięci wycisnąć trochę więcej i to stabilnie.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując. Zakupię więc w kolejności:

 

1>GF7600GS

2>HDD min.250GB

3>Procka X2 ( najlepiej z 2x1Mb L2 )

Słuszna koncepcja :)

Proponuje zamiast 7600GS zastanowić się na Galaxy 7900GS. W tej chwili można ja kupić za ok. 650-700zł i podkręcić GPU i RAM - praktycznie dostajesz pełnego 7900GT.

Ja też zamierzam zmodernizować swój sprzęt, najpierw kupie 2 dyski SATA II do RAID (najpierw jeden, a po przesiadce na mobo umożliwiające zrobienie macierzy z dysków SATA II dokupię drugi identyczny), potem ewentualnie zmienię mobo i CPU. Jeśli dobrze zrozumiałem, to ty też planujesz macierz RAID. Podobno RAID 0 (Striping) daje niezłego kopa systemowi - będzie to o wiele bardziej odczuwalne niż przesiadka na DFI czy zakup nowego procka, bez OS full 64BIT (nie licząc linuxów) i pełnego supportu dla multicore warto przełożyć zakup nowego CPU na okres premiery Windows Vista.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...