Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Mial ktos z was kiedys blad w postaci blue screena STOP: 0x0000007A na dysku podpietym pod sata2? U mnie zaczal taki blad wyskakiwac jakis czas temu podczas testowania dysku hdtachem, komp potrafil tez uprzednio sie zwiesic (nawet myszka nie szlo ruszyc) a pozniej wyskakiwal ten blue screen. Dysk sprawny, pamieci tez (dawno sprawdzalem memtestem ale byly dobre). Rozne mialem domysly, albo sterowniki trefne wiec probowalem roznych, albo kabelek sata mial luzy i dysk "przerywal", nic to w sumie nie dawalo wiec postanowilem przeinstalowac windowsa i od paru godzin jest ok, jade na sterach ze strony asrocka. Nie mam jednak pojecia co moglo byc powodem takich numerow i daj Boze zeby nie wrocily.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

A właśnie co do sterowników SATA, ja tez mam dysk pod SATA2 i zawsze jak instalowałem windowsa używając floppa ze sterami to póxniej jak się uruchmiał to wyglądało to tak:

 

- start kompa, dane biosu

- przeszukiwanie CD/DVD

- ekran z paskiem windows - lekko bez kolorów, zatrzymuje się na chwile

- ekran ma już kolory, widnows się ładuje

- ekran Zapraszamy itp.

 

wczoraj robiłem formata i użyłem floppa na którego wgrałem najnowsze stery jmicrona (te z 20.06 o ile dobrze pamiętam). To chwilowe zatrzymanie już u mnie nie występuje.

 

Dodam jeszcze pytanie - czy warto po zainstalowaniu windowsa właśnie z floppa, już w nim samym zainstalować stery od Jmicrona z pliku setup.exe? Jest jakakolwiek różnica czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LukasAMD jeśli zainstalowałeś z floppa stery do hdd podczas instalacji windowsa to już wiadomo, że nie musisz ich jeszcze raz instalować w samym windowsie z pliku setup.exe ponieważ już one są zainstalowane.

 

A jeśli zastanawiasz się czy lepiej instalować z floppa czy już po zainstalowaniu windowsa to niby niema różnicy chociaż od różnych osób słyszałem, że lepiej z floppa ponieważ później nie ma problemów z kontrolerem.

Podsumowując jeśli ktoś posiada stację dyskietek to niech instaluje w trakcie instalacji windowsa, a jeśli ktoś nie ma to już w samym windowsie.

 

Jeśli ktoś instaluje już w zainstalowanym windowsie z pliku setup.exe to koniecznie po zainstalowaniu sterów trzeba zresetować kompa i w opcjach biosu przestawić kontroler dysku z Ide w tryb SataII. Bardzo ważne jest to zrobić od razu po instalacji sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Zastanawiać to ja się nie zastanawiam - mam floppa i jak coś to z niego korzystam bo po to jest ;) Nie byłem tylko pewny czy instalacja z dyskietki (raptem 3-4 pliki) nie jest jakaś... okrojona w porównaniu do tej pod windowsem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Evil One --> Jak sam widzisz mój błąd może powodować dosłownie wszystko :( Od czego zacząć? Myślisz że warto zainwestować na początek w mocniejszy zasilacz? Jak mogę sprawdzić te napięcia? Czy te, które wyświetlał mi Everest są ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolei u mnie napięcia wynoszą:

+3.3 V = 3.34 V

+5 V = 5.16 V

+12 V = 12.04 V

+5 V podczas wstrzymania pracy = 4.92 V

 

To są napięcia według Everesta. Z miernika są tylko o 0.02 V niższe czyli ewentualne błędy pomiarowe. Zasilacz który mam to Delta DPS-350PB-2C.

 

Oczywiście nie namawiam nikogo żeby sprawdzał napięcia za pomocą programów tylko żeby to zrobił za pomocą miernika.

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem na tej płytce najwięcej problemów sprawia SATA2.

No i mnie też to nie ominęło. Kupiłem hdd na SATA2 i zainstalowałem na nim windowsa.

Postępowałem ze wszystkim tak jak jest w FAQ (dyskietka ze sterownikami, kontoler włączony na SATA). Sterowniki ze strony asrock'a, a potem linka w FAQ (instalowałem winde 2 razy).

Wszystko ładnie szybciutko się zainstalowało, wchodzę do windowsa...a tu ikonka "bezpieczne usuwanie sprzętu". WTF? Postępowałem wg instrukcji.

Szukałem po forum podobnego problemu, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi jak się tego pozbyć. Help.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

?

 

Ja też to mam i nie ma żadnych problemów, przecież SATA umożliwia odłączanie urządzeń podczas pracy (inna sprawa odłączanie dysku systemowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety moja przygoda z Asrockiem dosc drastycznie sie zakonczyla, sypie mi sie kontroler SATA2 a i Saty1 dobrze nie chodza, wali bluescreenami i sa jaja. Napewno to plyta bo wymienilem u kumpla wszystkie bebechy i na jego czesciach bylo to samo. Do tego podejrzewam, ze mam jakos niskopoziomowo uszkodzony dysk przez ten kontroler bo na nowej plycie MSI z siga tez sa z nim jaja, mimo, ze wszelkie testy przechodzi bez bledu i system musialem stawiac na dysku IDE a jak nie wylacze w biosie dysku sata to mi sie Hiren's BootCD nie bootuje i nie moge skorzystac z Ghosta. Od 36 godzin siedze przy kompie z 4godzinna przerwa na sen od 6-10 dzis rano i mam dosc. Jakby ktos byl zainteresowany to bede sprzedawac plyte jako uszkodzona na allegro niebawem za jakas normalna cene. Na dyskach IDE nie sprawia problemow wiec mozna na niej przeczekac jakis czas jak ktos zmienia czesci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak błędem był zakup dysku na sata2. Też załapałem pierwszego bluscrena przy zamykaniu systemu. Coś ta płytka sobie nie radzi z sata2.

 

Burst mam na poziomie 140 MB/s, chyba za mało.

 

No i wg HD Tune, dysk pracuje w trybie udma 6, a może pracować w udma 7:

Dołączona grafika

nie specjalnie rozumiem o co chodzi, też tak macie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworki nie było, poskąpili mi jej w samsungu.

Zresztą i tak muszę zrobić formata, po blue screeen przestało mi działać dodaj/usuń w panelu sterowania :/

 

edit:

Po formacie, instalacji windowsa i sterowników, tak samo jak poprzednio hd tach wykazuje burst na poziomie 260 MB/s.

Nie wiem czemu poprzednio było do bani.

Oby tylko bsod'ów nie było (odpukać).

 

edit2:

Zainstalowałem kilkanaście programów/sterowników do reszty sprzętu, aktualizacje do windowsa i burst znowu na poziomie 130-140 MB/s.

Dziwne, coś niedopracowany jest ten sterownik, ale wbijam w to. Mam tylko nadzieję że NCQ działa przy tej obniżonej przepustowości.

Edytowane przez woj84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Misiek skrzypek pewnie to robiłeś ale jeśli nie to:

- zresetuj bios płyty. Najlepiej wyciągnij baterię na kilkanaście godzin (dla pewności).

- proponuję również zmienić kabel dysku

- format dysku

- nowy windows

- zainstalować sterowniki do sata2 z floppa podczas instalacji windowsa.Stery do sata2 ze strony AsRocka.

Jak możesz wklej log dysku ze smarta wtedy dokładniej sprawdzimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adyan

Raczej plyta jest padaka bo na zupelnie innych czesciach u kumpla ( na innym dysku rowniez) sie wysypywala, generalnie sytuacja wyglada tak, ze np. jak podkrece proca i wejde do systemu to testy itd. ok, jak wyjde odkrece i chce znowu zaladowac system to wali bluescreen albo w najlepszym wypadku wykrzacza sie do bluescreena jak robie test hdtachem i tak juz caly czas. W momencie jak przepinalem dysk pod sata1 to bylo tak, ze na tescie hdtachem komp sie wieszal ze nawet myszka nie szlo ruszyc. Reset biosu robilem, cudowalem jak moglem ale w koncu musialem kupic plyte MSI a Asrocka pogonie jako uszkodzonego na allegro, tak jak pisalem z dyskami na pata dziala idealnie. Jakby co wklejam loga ze smarta z everesta.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Misiekskrzypek widzę w twoim logu smart, że masz błędy (aż 275) w C7 Ultra ATA CRC Error Rate. To jest wina komunikacji między dyskiem a kontrolerem dysku. Pierwsze co zrób to dociśnij wtyczki kabla sata2 zarówno przy płycie jak i przy dysku.Jak nie pomoże to wymień kabel.

Jeśli to nie da rezultatu to niestety ale uwalony kontroler w płycie głównej.

 

Ps. ja w swoim logu smart w C7 Ultra ATA CRC Error Rate mam 1 błąd od początku dysku (ok. 3 miesiące) i od tego czasu ilość błędów nie zwiększa się-na szczęście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adyan

 

No wlasnie kabelek wymienialem, dociskalem, cudowalem a efekty sa takie jak widzisz. Na innych podzespolach dzialo sie to samo, wiec ewidentnie kontroler musi byc uszkodzony. Z tym kontrolerem to juz w sumie mialem od samego poczatku jaja, nawet bodajze na 6 stronie obecnej czesci tematu sa opisane moje zmagania z dyskiem na sata gdyz juz na poczatku, we wrzesniu zeszlego roku z nim walczylem. Pozniej sie uspokoil, caly rok jak bylem na studiach to siostra nie zglaszala zadnych usterek a teraz jak przyszly upaly to kontroler zaczal nawet bluescreenami walic co mnie juz zaniepokoilo i poskutkowalo testami plyty na innych podzespolach z efektami jak opisalem powyzej. Nie wiem czy cos sie tam przegrzalo czy o co chodzi, plyta od strony wizualnej ideal, chip jmicrona caly, chipsety od poczatku przesmarowane arctic silver 5 i pracujace z wiatrakami takze dbalem zeby wsio dzialalo a tu takie jaja. No nic, plyte bede sprzedawal, teraz siedze na msi na nforce 4 ultra i musze powiedziec, ze jakiegos drastycznego wzrostu wydajnosci ani w testach ani w uzytkowaniu nie zauwazam, czyli to, ze chipsety ULI z naszej plyty sa porownywalne z nforce4 ultra to nie bajka. Bede tu wpadal regularnie sluzac swoja wiedza na temat asrocka bo dosc dobrze ta plytke poznalem a w dziale msi niewiele sie dzieje, w przeciwienstwie do dzialu o sata2/vsta:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podłączyłem nowy dysk WD Caviar SE 320GB WD3200AAKS Serial ATA 7200/16MB zainstalowałem system sterowniki itp...oraz sterowniki do kontrolera sata 2 podczas początku instalacji windowsa...i mam jakieś dziwne wyniki w HD Tune albo już mi się wydaje?

http://www.image-share.net/image/26278/hd1.jpg

i

http://www.image-share.net/image/26278/hd2.jpg

Czy te wyniki są normalne?Czy nie jak nie to co mam zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malo ja maxa mialm 95 na 40 srednia 67.7 a burst 230, ale na a8 zmienilo sie tylko ze burst ma 209

W biosie mam włączony kontroler sata2...jeszcze jest opcja SATA II DRIVING i tu mam normal ale można dać na STRONG jeszcze...a tu jeszcze screen z everesta:

http://img412.imageshack.us/img412/7368/everao2.jpg

i z hd tach ( tu chyba troszkę inne wyniki)

http://img62.imageshack.us/img62/5595/hdtachsu1.jpg

 

co jeszcze można zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@XsAnThE

 

No wykres z HDTacha prawde mowiac nieciekawy. Zrob go kilka razy przy wylaczonym zbednym oprogramowaniu i zobacz czy ten spadek na wykresie bedzie sie powtarzac. Poza tym zobacz w podgladzie zdarzen czy kontroler sata2 nie powoduje jakis bledow (jest oznaczony jako JAHCI), upewnij sie, ze masz kontroler sata2 wlaczony w tryb sata i czy sterowniki dobrze siedza w systemie. Zobacz tez parametr ze Smarta dotyczacy komunikacji z kontrolerem o ktorym aporopos mojego dysku mowil Adyan czy nie wywala tam bledow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podłączyłem nowy dysk WD Caviar SE 320GB WD3200AAKS Serial ATA 7200/16MB zainstalowałem system sterowniki itp...oraz sterowniki do kontrolera sata 2 podczas początku instalacji windowsa...i mam jakieś dziwne wyniki w HD Tune albo już mi się wydaje?

http://www.image-share.net/image/26278/hd1.jpg

i

http://www.image-share.net/image/26278/hd2.jpg

Czy te wyniki są normalne?Czy nie jak nie to co mam zrobić?

sciagnij sterownik ze strony asrock - ten co masz jest do wersji raid

 

Pozdawiam - zadowolony oraz korzystajacy uzytkownik z ide (hdd), sata ( dvd-rw) i sata 2 (hdd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sciagnij sterownik ze strony asrock - ten co masz jest do wersji raid

 

Pozdawiam - zadowolony oraz korzystajacy uzytkownik z ide (hdd), sata ( dvd-rw) i sata 2 (hdd)

I normalnie z pod windy(gdzie to pisze że mam złe pod raid?) go zainstalować czy jakoś tamten trzeba wywalić?

Co do smarta wszystko jest ok:

http://img185.imageshack.us/img185/8647/smartbp5.jpg

A to wynik bez antywira wygląda to tak:

http://img530.imageshack.us/img530/448/hdtachkv6.jpg

tez zły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...