Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, ja wiem, że programowe odczyty napięć mijają się z prawdą, niestety, nie mam dostępu do miernika.

 

Na dzień dzisiejszy niby wszystko działa.

Niby, bo proca nie moge podkręcić nawet o 50mhz.

1.8GH był dobry, ale dwa lata temu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest dobra, do czasu, jak nie podłączymy urządzeń pod SATA.

Ja nie doświadczyłem z tym żadnych problemów :D

Wprawdzie płytka to VSTA, ale chyba w kwestii SATA nie powinno to mieć większego znaczenia. Póki co mam podpiętą Barracudę 250GB pod SATA2 i drugą Barracudę 80GB pod IDE i śmigają jak złoto. Wcześniej 250-ka podpięta była pod zwykłe SATA i też nie było problemu.

Jedyne dziwne jazdy miałem po zainstalowaniu Visty - czasami po resecie nie miałem dźwięku, a przeważnie co drugie uruchomienie nie działał net - ale winę zwaliłem na Windowsa bo pod XP-kiem wszystko działa poprawnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

asrock dualsataII już do mnie jedzie, a koleś od którego kupuje powiedział, że jak są pamięci obustronne, to wtedy jest wall na 220mhz, czy to prawda??

 

czy możecie polecić jakieś pamięci w miarę tanie i dobre do kręcenia??

 

Mam dwustronne pamiątki Geila i rzeczywiście nie idą powyżej 220, ale myślę, że to wina kości, a nie mobo. Dobre pamiątki do oc i tanie hmm... Osobiscie polecałbym Kingston HyperX np. takie http://allegro.pl/item250801589_kingston_h..._5_3_3_7_1.html

 

lub coś z "Patriotów" :)

 

http://allegro.pl/item248838756_patriot_tw...2mb_pc4200.html

 

G.skill'e są chyba poza twoim zasięgiem, no chyba, że masz do wydania coś koło 500zł. Napisz ile możesz/chcesz wydać na ramik, to się coś bardziej szczegółowo dobierze. :)

Edytowane przez Marvin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów

Mam do Was prośbę, mój sprzęt jak w sygnaturze.

Nie bawiłem się ostatnio w podkręcanie procków z braku czasu.

Jednak jak czasem sobie odpalę np "world in conflict" albo "company of heroes" na wysokich detalach to bez rewelacji- po prostu przycina.

Sprzęt mam nie taki ostatni ale procek bez podkręcenia jest chyba jednak za słaby.

Nowego nie kupię bo są chore ceny za socket 939.

Poradźcie jak w miarę bezboleśnie podkręcić mojego proca.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli tak jak się obawiałem, trzeba szukać jednostronnych, ale light

 

Markus1 - gf8800gts na kompie z asrock dsII to chyba nie jest najlepszy pomysł,

jak podkręcić??

hm. najlepiej kupić ac freezer 64 pro, zmniejszyć dzielnik pamięci i fsb w górę, z resztą od tego jest faq

chociaż jeśli pamięci są dwustronne, to jak kolega wyżej pisał więcej niż 220 nie pójdą

ale zawsze można spróbować

 

pozdrawiam

Edytowane przez patrykkupczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

Jeśli chodzi o pamiątki to są niby parowane do duala ale CL 3 i teraz nie wiem czy z tym nie będzie problemu.

Wentyl na procu normalny tj. box.

Chciałbym zmienić na Arctic Freezer 64 Pro.

Komputer póki co chodzi b. stabilnie.

PS

Mam prośbę, czy ktoś kto ma tego samego proca ,

może mi podać dane do biosu,

które mam zmienić żeby podkręcić,

a nie ryzykować maksymalnego wyżyłowania?

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z działaniem inetu pod Vista. Niby karta sieciowa jest zainstalowana poprawnie. Użyłem sterów ze strony Asrocka. Lan działa ok. Widzę inne komputery w sieci. Mogę pingować na router (D-Link Di-604), mogę się na niego zalogować. Pinguję na bramę dostawcy (Dialog)> Jednak nie wypuszcza mnie dalej. Nie mam internetu. Nie wiem czy jest to problem samej visty, karty sieciowej czy może Routera (choć tak właściwie to co z nim mogłoby byc nie tak). Nadmienie, że na XP działa bez problemu. Router ma ustawiony na DHCP i tak też ustawiłem ipv4 w Viscie. Spotkał się ktoś z podobnym problemem? Piszę w tym wątku, bo podejrzewam, że jest to problem karty sieciowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z działaniem inetu pod Vista. Niby karta sieciowa jest zainstalowana poprawnie. Użyłem sterów ze strony Asrocka. Lan działa ok. Widzę inne komputery w sieci. Mogę pingować na router (D-Link Di-604), mogę się na niego zalogować. Pinguję na bramę dostawcy (Dialog)> Jednak nie wypuszcza mnie dalej. Nie mam internetu. Nie wiem czy jest to problem samej visty, karty sieciowej czy może Routera (choć tak właściwie to co z nim mogłoby byc nie tak). Nadmienie, że na XP działa bez problemu. Router ma ustawiony na DHCP i tak też ustawiłem ipv4 w Viscie. Spotkał się ktoś z podobnym problemem? Piszę w tym wątku, bo podejrzewam, że jest to problem karty sieciowej.

Też miałem podobny problem, tylko że u mnie raz na dziesięć uruchomień kompa internet działał :blink: - po restarcie znowu była kicha :mur:

Poradziłem sobie w bardzo prosty sposób - wywaliłem Vistę w cholerę :D

 

A teraz ja mam pytanko - jak można zmienić prędkość wentylatora na procu??

W FAQ do tej płytki napisane jest tylko, że potrzebny jest wiatrak z PWM oraz porady jak zrobić PWM, natomiast brak info jak te obroty regulować gdy już się ma PWM.

Jak na razie znalazłem tylko w biosie taką opcję do regulacji obrotów i przestawiłem na Enable, po czym dla temp 50C kazałem włączać szybki wiatrak.

Wprawdzie obroty spadły z 2000 /min do 1800 ale to jeszcze nie to... Chciałbym mieć możliwość, żeby przy powiedzmy 30*C chodził na 1000obr/min, od 35 do 50*C na 1500 i powyżej 45*C na maxa. Czy da się to jakoś ustawić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury gadacie o tej Viscie. jak ktos ma klapki na oczach i nie umie sie dostosowac to Vista moze byc za trudna. Obecnie sa takie sterowniki dla naszej plyty, ze wszystko dziala w idealnym porzadku, a konfiguracja samego systemu nie rozni sie zbytnio od tego co znamy z XP. drazni mnie populizm w gloszeniu hasel typu: Vista jest zla etc.

 

a co do wiatraka to wypadalo by wlaczyc w biosie w sekcji H/W Monitor CPU Quiet Fan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przeca napisałem, że włączyłem już to w biosie ale obroty dzięki temu nie spadły znacząco...

Są jakieś inne metody regulacji?

Na allegro możesz kupić regulator obrotów i ręcznie ustawić ilość obrotów tak jak chcesz. Sam mam i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem Twoje FAQ - od tego zacząłem w ogóle szukanie rozwiązania. I tak mam wiatrak AC z PWM i 4-pinową wtyczką (pisałem o tym 2 posty wyżej).

Niestety w swoim FAQ nie umieściłeś informacji jak regulować te obroty mając już odpowiedni zestaw... Samo włączenie w biosie opcji CPU Quiet Fan nie pomaga :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speed Fan też se nie radzi :\ Zresztą teraz mam inne problemy z niedziałającą grafiką, więc regulacja wiatraków odstawiona na dalszy tor...

 

BTW, cofam co powiedziałem wcześniej o Viście - z najnowszymi sterownikami (wersja 352 beta) internet śmiga idealnie. Przy poprzednich sterownikach (tych dołączonych do płyty) mimo że system pokazywał, że jest w porządku, to jednak karta nie działa poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym Was zapytać o następujące rzeczy:

1. Czy podczas prób podkręcania mojego proca muszę koniecznie wyłączyć w biosie funkcję "CnQ"?

2. Mam także w systemie zainstalowany sterownik CnQ pobierany ze strony AMD. Czy jego także muszę wyinstalować?

3. W biosie w zakładce gdzie konfiguruje się kontrolery dysków, na poziomie kontrolera Sata2, są 2 opcje: Strong/Normal. Która jest lepsza przy mojej bezproblemowej pracy z dyskiem Sata2?

4. Ile realnie mogę wycisnąć z Manchestera przy mojej konfiguracji przy założeniu, że nie bawię się w vmody oraz jadę na oficjalnym biosie 2.30?

Ps.

Zamówiłem na Allegro Arctic Cooling -Freezer 64 PRO

chyba jest ok ten cooler w porównaniu do zwykłego boxowego.

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam!

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym Was zapytać o następujące rzeczy:

1. Czy podczas prób podkręcania mojego proca muszę koniecznie wyłączyć w biosie funkcję "CnQ"?

2. Mam także w systemie zainstalowany sterownik CnQ pobierany ze strony AMD. Czy jego także muszę wyinstalować?

3. W biosie w zakładce gdzie konfiguruje się kontrolery dysków, na poziomie kontrolera Sata2, są 2 opcje: Strong/Normal. Która jest lepsza przy mojej bezproblemowej pracy z dyskiem Sata2?

4. Ile realnie mogę wycisnąć z Manchestera przy mojej konfiguracji przy założeniu, że nie bawię się w vmody oraz jadę na oficjalnym biosie 2.30?

Ps.

Zamówiłem na Allegro Arctic Cooling -Freezer 64 PRO

chyba jest ok ten cooler w porównaniu do zwykłego boxowego.

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam!

1. Nie musisz , ale zalecałoby się takie posunięcie, bo może być niestabilnie. Z resztą kontroler pamięci jak wiesz jest w procu, czyli przy zmianie mnożnika będą nam skakały częstotliwości pamięci przy niesynchronicznym ustawieniu. Czyli lepiej wyłączyć.

2. Nie ma takiej potrzeby.

3. Normal (strong to właśnie opcja jak mamy problemy z dyskiem pod Sata2, z reszta o tym jest chyba nawet w FAQ napisane)

4. Babcia, wyciągaj tarota.

 

Chłodzonko niezłe, IMO tylko niezłe. Lepszy jest tańszy Pentak HP-100 AlCu, mniejszy ale przez te krótsze finy jakoś swobodniej powietrze przepływa. Co nie zmienia faktu że Fryzjer jest niezły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jednak chyba się udało!

Aktualne ustawienia jak w sygnaturze.

Dzisiaj przyszedł "fryzjer" założyłem go i zabrałem się poważnie za podkręcanie.

Na początku spróbowałem HTT 240 i pamięci na 400 Mhz (mnożnik 10x bez zmian) co daje 2400 Ghz i lipa, tylko system wchodził do biosu.

Zrezygnowany spróbowałem ustawień HTT 250 oraz pamięci na 333 czyli 2500 Ghz i poszedł od kopa.

Full stabilny ,spokojnie przeszedł superPi oraz marka 06 (przybyło ponad 1100 pkt)

Teraz tylko by się przydało włączyć CnQ, bo trochę szkoda żeby się tak cały czas grzał. Da rade jakoś to uruchomić?

 

PS

Jako fachowcy napiszcie mi proszę, która konfiguracja była by lepsza/szybsza:

240HTT i 400Mhz czy 250HTT i 333 Mhz?

pozdrawiam

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwie się że nie wstał ci komp przy htt 240 i takim dzielniku pamięci. Przecież to 240 mhz na pamięciach, dla goodramów to może już być za dużo. Mam wrażenie że nie do końca jeszcze znasz tajniki tej platformy.

 

C'n'Q możesz spokojnie włączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwie się że nie wstał ci komp przy htt 240 i takim dzielniku pamięci. Przecież to 240 mhz na pamięciach, dla goodramów to może już być za dużo. Mam wrażenie że nie do końca jeszcze znasz tajniki tej platformy.

 

C'n'Q możesz spokojnie włączyć.

oczywiście się przejęzyczyłem

Przy ustawieniach HTT 250 gdy w biosie na pamięciach ustawiam 133 MHz (DDR 266) i ta konfiguracja działa.

Przy ustawieniach HTT 240 gdy w biosie ustawiam na pamięciach 266 Mhz (DDR 333) ta konfiguracja niestety nie działa.

W obu przypadkach mnożnik zostawiam na auto domyślnie jest 10x.

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jednak chyba się udało!

 

Full stabilny ,spokojnie przeszedł superPi oraz marka 06 (przybyło ponad 1100 pkt)

Teraz tylko by się przydało włączyć CnQ, bo trochę szkoda żeby się tak cały czas grzał. Da rade jakoś to uruchomić?

Policz pi 32M - wielokrotnie miewałem tak, że małe próbki liczył ok, a na 32M przy którymś razie się wywalał.

Co do CnQ - to nie jest tak, że nie da się uruchomić; da się. Problem jest innego rodzaju. Twój proc jedzie o ileśtam % szybciej, nawet jeżeli CnQ zrzuci mnożnik na x5 (5x240=1200Mhz, gdy normalnie 5x200=1000MHz) - a napięcie pozostaje takie samo, więc po prostu może się wieszać przy zmianie mnożnika - popróbuj, bo jeżeli na 10x240 jest stabilny (?) na default vcore, to może na zredukowanym mnożniku też będzie.

 

Ja, tak czy owak, polecam programik CrystalCPUID. Ustawiasz trzy mnożniki proca, dla każdego osobne vcore i % użycia w jednostce czasu, przy którym następuje przełączenie. Cicho, chłodno i nie szarpie. Możesz też porobić sobie skróty do wybranych presetów (mnożnik i vcore) i włączać je ręcznie (np. nocne ściąganie albo przełączenie na UPS).

 

Na zachęte screen:

Image1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanko czy jesli uzywam karty pod PCI-E to sciagac bios 2.30 Patch nVidia 5950 AGP card. czy ktorys wczesniejszy? Tak samo ktory sterownik najlepiej sciagnac z tej strony?? Do ilu mhz najlepiej kupywac ram 400 czy wyzsze? Mozecie mi troche doradzic bo dopiero chce zaczac zabawe z plyta i kupic 2gb ramu.

 

Moj sprzet to

dual-sata2

A64 3200+

1gb hynix cl3

freezer 64pro

8600GT Sonic+ pcie

fortron 400W

 

 

z gory thx za pomoc i plz nie odsylacie mnie do faq bo juz je przeczytalem :)

Edytowane przez Atk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna ASRock Dual Sata II 939. Dysk nowy (3 miechy) Seagate 250gb SATA. Dziś podłączyłem kolegi HD starego Quantuma tak na chwilę i zaraz tego pożałowałem. Mój komp zwariował po odłączeniu tego nieszczęsnego Quantuma. Przy pierwszym uruchomieniu komp nie widzi mojego dysku (jest na SATA 1, w Biosie mam non-Raid) i gdy zrobię reset to nagle go znajduje i Win XP pięknie się wczytuje. O co chodzi? Możecie poratować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...