Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

MackaM: Sprawdź napięcia jakie daje zasilacz na linii +12V (np. wtyczka Molex lub 24pinowa - żółty i czarny), sprawdź również temperature jaką ma procek. Biosu lepiej nowego nie wgrywaj bo jak piszą chłopaki jak bedziesz miał reset przy wgrywaniu to du*a :/

 

 

Hormonn: Na pierwszej stronie tego tematu masz link do FAQ :) ... ogólnie to:

1. podnieś napięcie na 2,7V (DRAM VOLTAGE = HIGH)

2. Ustaw HTT na 200 MHz i dzielnik pamięci DIV = 200

3. Poszukaj na takim ustawieniu najniższych timingów na których idą pamięci

4. Następnie zacznij stopniowo podwyższać HTT... jak pamiątki nie wstaną to poluzuj timingi

5. jak już znajdziesz max to w A64 MemFreq znajdź takie ustawienie HTT i DIV aby proc szedł odpowiednio szybko a pamięci też były blisko max.

6. .... i nie zapominaj o testowaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zworka na płycie, którą ustawiasz, czy audio ma być na wejściu z tyłu, na panelu przednim i na obu - tylko do tego przedni panel musisz mieć wpięty na płycie

Ok. a domyślnie jak jest ustawione ? (dźwięk z przodu i z tyłu jest jednocześnie czy może jak dźwięk jest z tyłu to z przodu nie ma ?)

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, mam pytanie z typu "nie mam czasu na skorzystanie z szukajki..."

 

czy mozna dolożyc 2x512 ramu, czy bedzie razem 3gb w dualu...i przede wszystkim czy warto ;/ ?

 

w chwili obecnej mam 2 rozne kostki 1gb, jedna w dodatku ecc(samsung), chodzace na 2,5-3-3-8 przy 224mhz synchro z prockiem(czyli proc ~2,5ghz)

 

czy jeśli patrzeć pod katem wydajnosci dolozyc kolejne 150zł(bo tyle by to kosztowało) i nie lepiej zrobic raid 0, nawet na sata1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

 

 

Mam VSTA i chcę zmnienić w niej procek na dwurdzeniowy bo mi czasami mój 3200+@2500MHz nie starcza przy obróbce filmów. Mam do wyboru A64 X2 4200+ Manchester lub A64 x2 3800+ Toledo. Raczej nie biorę po uwagę X2 3600+ bo ma tylko 512 L2. Co polecacie? Co lepiej się podkręca na tej płycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro są tera fajne toledo

 

dziwne troche, każdy ma po 512kb na rdzen, i masz 3800, 4200 i 4000, przy czym 4200ma zegar 2,2ghz(mnoznik11),a ten 4000 ma 2.4(mnożnik 12)

dziwne to troche, ale ten 4000x2 kosztuje poniżej 200zł, z 210 z wysyłką...

szkoda ze sie tak spieszyłem z moim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. a domyślnie jak jest ustawione ? (dźwięk z przodu i z tyłu jest jednocześnie czy może jak dźwięk jest z tyłu to z przodu nie ma ?)

Niestety nie pamiętam, nie dotykałem tego ze dwa lata. To są łącznie cztery piny w lewym dolnym rogu płyty; pierwsze dwa zwarte dają audio na tyle, drugie dwa zwarte na przodzie (albo odwrotnie). Więc dwie zworki założone dają audio na obu. Nie pamiętam czy były obie, czy dokładałem jedną - wydaje mi się, że to drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radiergummi

mam pewne problemy ze stabilnością, a nie chce mi sie grzebać...może to kwestia ramu, może płyty samej, a może mojego egzemplarza procka

na 2.7ghz pojdzie, ale strasznie sie grzeje :P tzn ma po 50-56st na jajkach(chyba lewe jest chłodniejsze :D)

 

pozatym nie potrzebuje takiej mocy i zuzycia prądu (120w około) a i tak na czas grania w Wiedźmina podkręciłem go na 2,56ghz (256x10, ram asynchro 166mhzz, 1,375v)

 

musze sprawdzić ile max ma ta płyta bez bsodów i colddownów(nie bootów, nie wyłacza mi sie jak przesadze) ale nie moge znaleźć na to czasu...ostatnie experymenty na biosie 2,3 (procek venice 3200)zatrzymały sie na szynie 265, wiec moze kiedys poszukam w kierunku stabilnego 270x10...ale to kiedys

 

z innej beczki - probował ktoś mnożników połówkowych z poziomy windows? chodzi mi tu o CrystalCPU, ma tam opcje np 10,5

pytam bo w biosie wyłaczam c'n'q a steruje nim tylko z poziomu windy i nie wiem czy i jak te połówkowe działają....

 

aha - zdaje mi się czy ta płyta nie lubi cl 3.0 dla pamięci? u mie praktycznie tylko na 2.5 chodzi...

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosięgnął i mnie problem z SATA :(

 

Zrobiłem sobie dobrze i zamieniłem nagrywarkę IDE na SATA. Teraz mam zwiechy windows podczas nagrywania. Wszystko odkręciłem, bios resetowany do ustawień domyślnych i nic. Nagrywarka na IDE działa bez problemu.

 

Nagrywarka to LG GSA-H55N. Podłączę innego producenta i sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ochotę strzelić do mojego komputera jak do kulawego konia, ale może najpierw poradzę się Was...

 

 

Oto objawy, które tak mnie wkurzają:

 

Po włożeniu w płytę 4 kostek 512MB Hynix D43 komputer przestał normalnie startować. Ustawienia defaultowe, w ramach testów (same możliwości podkręcania pamięci spadły przy 4 kościach bardzo drastycznie - idą na max 410 ddr, 2,5-7-3-3, 2T, wcześniej 500 ddr - czy tak samo jest przy 2x 1gb?).

 

Kiedy załączam "zimnego" kompa, np. po całonocnej przerwie, zapala się dioda dysku, dioda power, trochę kręci się cd-rom, ale monitor się nie załącza, system się nie botuje (poznaję po tym, że nie czyta z dysku, sterowniki karty graficznej nie są ładowane, bo wiatrak nie zwalnia obrotów). Reset nie pomaga, ponowne załączenie też nie. Jeśli natomiast wyciągnę jedną kość, komputer się uruchamia. Potem mogę go wyłączyć, włożyć kość na jej miejsce i załączyć ponownie - zazwyczaj wszystko działa. Niekiedy jednak samo wyciągnięcie i włożenie kości nie pomaga, komputer startuje dopiero, gdy zamienię dwie kości miejscami. Generalnie po pół godzinie żonglerki kośćmi RAM udaje się go jakoś uruchomić.

 

Jednak JEŚLI komputer już się raz uruchomi z 4 kośćmi, to może pracować cały dzień, mogę go resetować, wyłączyć, włączyć np. po godzinie (nie sprawdziłem jaki jest minimalny czas wyłączenia, po którym coś się chrzani). W dodatku jest stabilny, testowałem prime95, pi, 3dmarkiem, grami, memtestem (0 błędów).

 

 

Ktoś ma pomysł, co zrobić z tym skurczysynem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tez nie lubil hynixow, 2x 512

z tym ze ja przy wciskaniu ich za 1 razem jakims cudem nie trafilem w slot(operacja w zatłoczonej budzie...) i oberwałem pare rezystorkow

 

działało to, ale o podkrecaniu nie było mowy, w koncu 1 sprzedałem jako sprawna, 2 jako uszkodzoną na allegro

ogołem nawet ta 1 kostka sie słabo kręciła na tym asrocku ;/

wczesniej nawet 260mhz wyciagala, a tu miałem 235max

 

ogólem - spróbuj dac napiecie high, zmien bios na advanced 2.3, timingi 8-3-3-2,5, włącz moze memory hole

 

aha, nie napisałes, ale zakladam ze przy zabawie z oc htt zmniejszyles(domyslnie auto) ją np na 800mhz?

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie - już podniosłem na 1,45, mimo, że proc działa spokojnie na 1,4.

 

Pamięci - jest cały czas high, zmiana timingów nic nie daje. Spróbuje memory hole. Co to za bios - advanced?

 

Htt jest na 800.

 

 

Przed chwilą uruchamiałem komputer 15 minut ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak po pracy nie bede musial od razu jechac po syna(no i bede pamiętac) to podesle ten bios, kiedys byl na pctreiber.de, ale link stamtad juz nie działa. niewiele sie rozni od standardowego 2.3,ale wydaje sie byc stabilniejszy jak dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przez te kilkaset stron się nie przewinął ten link, ale w FAQ go nie ma więc podaje: (może ktoś doda do FAQ ten link i już będzie)

 

Wszystkie BIOSy do 939dual-VSTA

 

pod tym linkiem są dodawane BIOSy do płyty 939dual-VSTA, również te jakich nie znajdziemy na stronie producenta.

Najnowszy jest z 06.11.2007 czyli w porównaniu do tego na stronce Asrocka to nówka :)

 

A jak ktoś nie ma na Viście cool and quiet działającego to problem ten rozwiązuje BIOS L1.32 :)

 

 

 

Druga sprawa to problem :mur:

Na Viście burst na dysku sata2 jest porównywalny do sta1 lub jeszcze gorzej... transfer też wyrażnie gorzy niż na XP-ku

Są jakieś sterowniki do kontrolera dysku aby zastępić te co są w Viście? Albo ktoś z Vistą niech się wypowie jakie ma transfery/burst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam tylko jedno pytanie. Czy ta płyta obsługuje GF MX2 ??? Bo koledze nie chce coś nawet bios się pokazać na tej karcie.....

ok, nieważne już... Karta jednak zadziałała....

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałęm zapytac

 

Podkreacam athlona 3000+ na plycie vsta i dochodze do 266 na HT przy wyzszych monitor sie nie wlacza

 

moje dzialania to

 

vmod teraz jest 1.55 skacze do 1.58 ale z ht 266 dziala tez na 1.45

obnizylem czestotliwosc ramu do 133

HTT do 200

 

powylaczalem CandQ to od zarzadzania mnoznikiem

 

probowalem tez przejsc na nizszy mnoznik aby zwiekszyc HT ale to nie zmienia nic dalej 266 jest nie do przejscia

 

bios mam najnowszy 1.30

Czy to jest koniec tego procka bo czesto widze w sygnaturkach jak ten 3000+ venice wchodzi na 2.7 a u mnie jest przeciez niecałe 2400 Mhz

 

czy moze ten bios ma blokade na około 270 HT ?

 

i czy jest sens kupowac np 3800+ san diego zeby poszedł wyzej.

 

dzieki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak po pracy nie bede musial od razu jechac po syna(no i bede pamiętac) to podesle ten bios, kiedys byl na pctreiber.de, ale link stamtad juz nie działa. niewiele sie rozni od standardowego 2.3,ale wydaje sie byc stabilniejszy jak dla mnie.

Czy bios, o którym pisałeś, to ten 2.31E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bios, o którym pisałeś, to ten 2.31E?

uu

raczej nie.

wydaje mi sie ze to jakis najwczesniejszy modyfikowany 2,3 z pc-trieber.

ale chyba se wgram najnowszy z tej strony, moze cos sie poprawi...chociaz za bardzo motywacji nie mam, moja płyta wyladuje na dniach w kompie mojej dziewczyny wraz ze starym venice3200@4200, tylko dokupie ram i jakies chlodzenie

bo przerzucam sie na 939sli32 esata2

 

nawet systemu nie bede musial reinstalowac, bo to ten sam czipset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jednak reinstal byl wymagany...przez dysk sata2 ;/

 

ogólem żegnam się już z tym topikiem, mimo że czipset ten sam, to plytka mocno sie rozni.

Miedzy innymi tym, ze jest bardziej stabilna - tj moge proca potaktowac z 2.7ghz i 1.3v(tu zawyza o 0,03v) i jest stabilnie podczas pisania tego, pi w tle, prime tez, temp proca 51(jajka 57 i 53 - wskazanie everesta) podczas gdy na dual sata musialem proca taktowac 1,375 do 1,4. 1,375 to na 2,6hz...

 

ogolem tez pamieci jakby bardziej sie bujają tutaj, przez moment w miare stabilnie pusicilem je na 250mhz synchro z procem, niestety pi wywalal sie, wiec na razie jada 225(450 efektywnie). memki jeszcze musze potestowac, na pewno nie pomaga im fakt pochodzenia od roznych producentow(samsung, melco-buffalo) jak i to ze samsung jest ecc.

 

mialem troche przebojow przy przekladaniu plytki...musze sie mniej spieszyc.chyba jakies zwarcia robilem, bo mi sie komp wylaczal i nie mozna go bylo postawic spowrotem...przewaznie jak dzieciak szturchnal biurkiem.

tera tylko wgrac zmodowany bios i jazda :)

 

nyper

a zmniejszales ht?np na 600? luknij w faq, zobacz tez jakie masz temperaturki

 

mi jedna zmiana w cyrkulacji budy obnizyla tempy o 10 stopni...mialem tak skopane ze proc 60 st i 70 na jajkach mimo ac freezer64pro, ac5, i zdjetego do przesmarowania ihs...na 2.7ghz wlasnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawilem sobie ostatnio dysk SAMSUNG HD501LJ 500GB sata2. Podpialem do kontrolera sata2 na plycie w biosie ustawilem go jako IDE i zainstalowalem windowsa. Pozniej zainstalowalem najnowsze stery Jmicrona R1.17.31.00. W biosie zmienilem na sata i odpalilem windowsa. Windows uruchomil sie dosc szybko ale juz programy z traya ladowaly sie dziwnie wolno, podczas gdy system chodzi normalnie. Pojawil sie tez inny problem. Co jakis czas mam dziwne lagi podwiezszanie sie systemu na ulamek sekundy. Najlepiej widoczne jest to podczas odtwarzania muzyki. Probowalem na starszysz sterach jest to samo. Podejrzewam jeszcze kabel ale nie mam na dzien dzisiejszy innego na zmiane.

Mial ktos z Was taki problem ?

 

====== pozniej ======

Problem rozwiazany. Pomoglo zainstalowanie sterow SATA_Vista_XP64_MCE_XP_2K_ME_98(1058f) ze strony Asrocka.

 

====== jeszcze pozniej ==========

 

Jednak nie do konca problem rozwiazalem. Teraz wystepuje duzo rzadziej i lag trwa krocej. Ale niestety dalej to przeszkadza :(

Edytowane przez basik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka!

Mam problem.Zmieniłem mobo na Ascrocka 939Dual VSTA, zresetowałem BIOS i po zainstalowaniu windowsa pojawiły się problemy.Pisząc jakis tekst powielane są litery np. piszęęęęęęę toooooo. I tak jest cały czas. Dodatkowo gdy raz wcisnę DEL to nie kasuje się pojedyncza litera tylko cała wiersz lub akapit!!!

Klawiatura pod ps2

 

 

Co jest grane i w czym tkwi problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie, problemem okazała się klawiatura. Teraz mam nową i wszystko jest po staremu- czyt. dobrze.

 

A może mi ktoś powiedzieć jaki wpływ może mieć uszkodzona klawiatura na funkcjonowanie sytemu??? bo zauważyłem, że tamta uszkodzona klawiatura powodowała zawieszenie systemu, sama zaznaczała elementy na pulpicie, blokowała go, powodowała, że rozdzielczość monitora ulegała zmianie!!! tzn. obraz był albo to za bardzo rozciągnięty, lub za wąski.

Na obecnej klawiaturze na, której piszę ten tekst problem nie występuje. Wszytko wróciło do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

czy spotkał się ktoś z czymś takim, że jak włożysz urządzenie USB do takiego portu i np. po resecie obraz na monitorze jest rozciągnięty i trzeba wszystko od nowa ustawiać? dodatkowo nie mogę pobrać zdjęć z aparaty cyfrowego( system go wykrywa ale nie widzi zdjęc to samo jest z telefonem jak go podepnę pod USB)

 

Dodam, że na początku brat instalował Windowsa XP HE z SPII a później zainstalował stery od ULI pod USB.

Podłączenie urządzenia USB pod porty na przodzie obudowy lub z tyłu nie daje nic, nadal komputer widzi nośnik, ale nie czyta jego zawartości.

Edytowane przez Levuss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Levuss - co do USB - czytałeś FAQ ?

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=186254

Jest podpunkt dotyczący USB

 

"USB 2.0

Windows 2000sp4, XPsp12 oraz x64 posiadają sterowniki magistrali USB 2.0, również ULi/ALi. Jeżeli po instalacji systemu USB działa jak należy, polecam pozostawić sterowniki microsoftu. Jeżeli doświadczasz problemów w działaniem USB 2.0, spróbuj zainstalować sterowniki ULi zawarte w integrated driver. Jednak samo ULi poleca nie instalowanie ich, jeżeli wszystko działa."

 

Spróbuj odinstalować te stery ULi do USB i zobacz czy pomogło

 

P.S. - a tak na przyszłość urzyj edycji postów,a nie wal trzy pod rząd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G.R.E.G no właśnie ja o tym już wcześniej czytałem. Na tygodniu mnie nie ma w domu a brat robił formata i zapomniałem mu o tym powiedzieć. Odinstalowanie nic nie pomogło co mam teraz robić???? może wywalić wszystkie sterowniki od USB w Menadżerze Urządzeń i zainstalować standardowe windowsowskie?? czy to nie rozwali systemu??

 

Czy wy też tak macie, że jak komputer się wyłącza to karta graficzna po jakiś 2 sekundach się wyłącza??(wiatrak przyśpiesza i po 2 sekundach wyłącza??).Na Epoxie tak nie miałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G.R.E.G no właśnie ja o tym już wcześniej czytałem. Na tygodniu mnie nie ma w domu a brat robił formata i zapomniałem mu o tym powiedzieć. Odinstalowanie nic nie pomogło co mam teraz robić???? może wywalić wszystkie sterowniki od USB w Menadżerze Urządzeń i zainstalować standardowe windowsowskie?? czy to nie rozwali systemu??

 

Czy wy też tak macie, że jak komputer się wyłącza to karta graficzna po jakiś 2 sekundach się wyłącza??(wiatrak przyśpiesza i po 2 sekundach wyłącza??).Na Epoxie tak nie miałem

Problem z USB został rozwiązany, w BIOS'ie wziąłem Load Default Settings i zapisałem zmiany. Teraz potry działają jak należy wszystko czytają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...