Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Wczoraj przyszła do mnie 939SLi-eSATA2. Mam trzy pytania.

 

1) Jak otworzyłem paczkę okazało się, że płyta jest bez baterii CMOS. Czy koś może mi powiedzieć jaka to jest bateria? Standardowa 3V czy jakaś inna?

 

2) Dwie strony wcześniej rozmawialiście o DrutModzie. Dlaczego? Przecież na płycie jest możliwość zrobienia Vcore moda.

 

3) A'propos Vcore moda i Vdimm moda. Czy jeśli zrobię mostek do Vcore to czy na proc idzie na stałe 1,55V czy jest to napięcie regulowane z poziomu biosu (podbite o 0,4V). a jeśli regulowane to co w sytuacji, gdy w biosie będzie ustawione 1,3V? po modzie będzie podbite do 1,7?

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

Chyba ktos ci wcisnol 939SLI zamiast plytek ktore my mamy tj 939Dual, sa ta 2 rozne plyty nie majace ze soba wiele wspolnego poza producentem

Ad 1, Standardowa bateria http://allegro.pl/item163618464_bateria_bi..._organizer.html

Ad 2, Nie wiedziec czemu ryzykanci wola zrobic zwarcie drucikiem, niz polaczyc 2 sciezki lakierem (electron only) i miec swiety spokoj. Ale domyslam sie ze chodzi o koszty.

Ad 3 Nie rob modow od 939Dual na swojej plycie 939Sli, bo to zupelnie co innego, nasza ma chipset Uli 1595 a twoja Uli 1597

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Ad 2, Nie wiedziec czemu ryzykanci wola zrobic zwarcie drucikiem, niz polaczyc 2 sciezki lakierem (electron only) i miec swiety spokoj. Ale domyslam sie ze chodzi o koszty.

W moim przypadku to się zgadza ale wolę nie robić nawet z drutem. A zresztą, sygnaturka więcej mówi co planuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktos ci wcisnol 939SLI zamiast plytek ktore my mamy tj 939Dual, sa ta 2 rozne plyty nie majace ze soba wiele wspolnego poza producentem

Ad 1, Standardowa bateria http://allegro.pl/item163618464_bateria_bi..._organizer.html

Ad 2, Nie wiedziec czemu ryzykanci wola zrobic zwarcie drucikiem, niz polaczyc 2 sciezki lakierem (electron only) i miec swiety spokoj. Ale domyslam sie ze chodzi o koszty.

Ad 3 Nie rob modow od 939Dual na swojej plycie 939Sli, bo to zupelnie co innego, nasza ma chipset Uli 1595 a twoja Uli 1597

Hę?! To jak mam to rozumieć? (zadałem pytanie jednemu z userów 939SLi-eSATA2):

Hej. Właśnie nabyłem tą płykę. Powiedz mi proszę jak postępy w podkręcaniu? Czy Vcore mod przeszedł. Czy robiłeś Vdimm moda (np. 3,2V)? Jakie biosy mogę próbować (bo pewnie nie te same co 939Dual...)? Dzięki za każde info.

Siema. Działa Vcore mod chociaż nie w pełni, ponieważ nie mogę ustawić napiecia 1.475 tylko wyższe 1.5, 1.525 i 1.550. Aktualnie jest 1.5 i 290 htt 2.6MHz. Jest to już koniec możliwości procesora bo płytka leci max 310 htt. Kazdy bios do 939Sli-eSata II działa tak samo. Używam obecnie bios ocwb beta1. Vdimm moda nie robiłem gdyż nie było potrzeby, pamięć działa na standardowym napięciu bo jest to Kingstone na Infineonie CE-5 475Mhz. HT na 600. Jutro napisze bardziej szczegółowo bo musze się wyspac w końcu. Elo

Venice 3000 1.8@2.6 1.5V

Pamięc Infineon CE-5 237Mhz 2,5-3-3-8

Wiem, że w wersji SLI mostki są zintegrowane, ale układy zasilania Vcore są takie same (taki sam regulator i mostki), Vdimm takie same (co do ścieżki) a i na tą płytę są alternatywne biosy. Dlaczego więc Vmody miałyby nie działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę może od początku ...

 

Od jakiegoś dłuższego czasu miałem z kompem problemy.

Przeważnie podczas grania (ale nie we wszystkie gry) komp mi się resetował (wyglądało mniej więcej tak, że najpierw monitor gasł i wiatraki w kompie nadal się kręciły). Nieraz to występowało odrazu po włączeniu gry a nieraz po godzinie,dwóch.

Próbowałem już:

- przywrócenie fabrycznych ustawień całego sprzętu (płyta,proc,ram,grafa)

- ram testowany goldmemory i memtestem-żadnych błędów

- karta graficzna testowana rthdribl i 3Dmarkiem-żadnych błędów i zwisów

- czyszczenie kompa z kurzu

- temperatury ok.

- napięcia zasilacza stabilne

- kondensatory ok.

- przeinstalowany system i stery od grafiki

Zaznaczam, że komp resetował mi się tylko (aż) w niektórych grach, a w niektórych jest ok.

 

Podsumowanie:

Prawdopodobnie wykryłem co było problemem tych restartów. Otóż przestawiłem w biosie Agp8x na Agp4x i na razie komp stabilny :)

Zobaczę w przeciągu kilku dni czy komp będzie nadal stabilny i okaże się czy to było przyczyną.

Tylko dlaczego jeśli karta i płyta obsługują AGP8x to komp nie jest na tym ustawieniu stabilny ?

Czy to wina płyty czy karty a może jakiś konflikt sprzętowy?

 

Ps. z tego co wyczytałem w necie to nie ma różnicy między AGP4x a AGP8x jeśli chodzi o wydajność w grach chociaż wolałbym mieć ustawione na AGP8x skoro płyta i karta to obsługują.

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie o cztery kosci pamięci

W chwili obecnej ma dwie dwustronne kości Hynixa po 512mb

Pracują w dualu

 

Czy jako drugą parę musze wsadzić takie same kości ? Czy mogę być np. Twinmosy ?

Czy za druga pare mogą chodzić 2 kości po 256mb ?

 

Doradźcie coś bo chce dołożyć pamięci a nie chce wtopić przy zakupie

Pamięci chodzą obecnie na 416mhz 2,5 3 3 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musza byc takie same kosci w tych samych kolorach (slotach), reszta jest raczej bez znaczenia, tzn pary pameici moga sie roznic.

Edytowane przez basik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musza byc takie same kosci w tych samych kolorach (slotach), reszta jest raczej bez znaczenia, tzn pary pameici moga sie roznic.

 

Ale czy mogą się również różnić wielkością ? tzn np sloty niebieskie 2x512mb sloty czarne 2x256mb ?

Czy do Hynixów będą dobre mikrony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno przesiadłem się z GF 6600 AGP na GF 7600gs na PCI-e i mam niezłego zonka... Mianowicie nie da się podkręcić procka :mur: Przed wymianą grafy proc latła na HTT 250 a teraz tylko na 200... Ba płyta spokojnie robiła HTT 330 a teraz to nawet zmiana tej opcji która pozwala podnosić HTT (nie pamiętam jak to się nazywa :razz: ) z Auto na CPU/PCI Async kończy się tym, że komp się nie uruchamia prawidłowo... Moniitor się nie włącza, resety nie pomagają, boot faliure guard zachowuje się tak jakby wszystko było wporządku... Zmieniłem bios ale też to nie pomogło.

 

Zastanawie mnie czy jest to spowodowane dysfunkcją płyty głównej czy karty graficznej???

W przyszłym roku to sprawdze bo w obecnym to są ciekawsze rzeczy do roboty :wink:

 

mój sprzęcik:

dual-sata2

athlon 3200+

1 giga ramu w dualu (GoodRam)

Palit GF 7600gs Sonic pci-e

zasilator chieftec CFT560A-12S 560 watt

 

Ustawione mam wszystko w biosie dobrze i nie mam co do tego wątpliwości. Zgadzam sie ze kręcenie na tej płycie to żadna filozofia. Jednak jest coś nie tak albo z płytą albo z grafą... Obstawiam że to mobo ale pewność będe miał gdy stestuje kompa na innej grafie.

 

Witam ponownie po miesiącu nieobecności w temacie :)

 

We wtorek zakończyłem sesję, więc mogłem zająć się kompem. Ponad miesiąc temu podzieliłem się z wami problemem jaki miałem po przesiadce z karty graficznej AGP na kartę pod PCIe. Długo nie potrafiłem sobie z tym poradzić, nie pomagało przeinstalowanie systemu, mieszanie w sterownikach, wymiany biosu na nowsze/starsze... Postanowiłem więc zmienić taktykę B) Skompletowałem zestaw trzech kart graficznych, po jednej na każde złacze:

1) obóz PCI reprezentowała znakomita karta, swego czasu demon prędkości, super cicha (bo nie ma na niej nawet radiotora) S3 Virage/DX z 2 MB pamięci na pokładzie :lol2:

2) AGP wystawiło istnego diabełka, niepozorną aczkolwiek na swoje czasy wspaniałą kartę: GeForce 2 GTS B)

3) no i PCIe: prawdziwy high-end w tym towarzystwie, posiadająca 256 MB pamięci, czarne stylowe chłodzenie oraz piekielnie czerwony lamit czyli GeForce 7600gs w wykonaniu Palita :D

Ponieważ na codzień pracuję na monitorze LCD podłaczonym do grafy przez dvi a dwie pierwsze karty nie posiadają takiego złącza, do ciężkiej pracy zaprzęgłem także mój stary 15-letni 14 calowy monitor, pracujący na złączu analogowym.

Postanowiłem sprawdzić jak będzie działać komp na każdej z wymienionych wyżej kart.

 

Na pierwszy ogień poszła karta na PCI. Wsadziłem ją do kompa, podłaczyłem stary monitorek, właczyłem kompa, wchodzę do biosu, ustawim asekuracyjnie htt 210, restart, i wszystko wspaniale śmiga :) Kręce dalej... i tak dojechałem do htt 315 - myślę: wystarczy, ciekaw jak będzie wyglądać oc z kartą pod AGP... Biorę GF 2 i zaczynam ocować... Dojechałem do htt 315, dalej nie idę nie widzę takiej potrzeby :-P Teraz kolej na kartę pod PCIe... czuję stres, zimny pot, tak jakbym zaraz miał pisać egzam z ekonometrii... No ale nic show must go on :wink: Wkładam GF 7600, podłaczam stary monitor pod d-sub, wchodze do biosu, htt 201, restart i chwila prawdy... spodziewam się, że komp się nie właczy tak jak miesiąc temu gdy zmieniałem grafę ale... co to??? POST zakończony... system sie bootuje, o co chodzi??? :blink: Postanawiam kręcić dalej. Dochodzę do htt 315 i kończe tak jak poprzednio... Zero problemów, wszystko śmiga że aż miło!!!

 

Uradowany podłaczam lcedeka ale przez DVI i... i... zonk!!!!!!! nie da sie podkręcić proca!!!! Czym prędzej lece do piwnicy po kabelek d-sub do nowego monitorka, podłanczam, i mogę kręcić do woli!!!!!

 

Wniosek z powyższych testów jest oczywisty - płyta jest w 100% sprawna!!!!! (nawt nie wiecie jak mnie to ucieszyło ^_^ ) Wina moich problemów leży najprawdopodobniej po stronie kabelka DVI... ale to już inna historia :-P

 

P.S. Sorry że takie długie, ale czasem człowiek se musi popisać :wink:

Edytowane przez Kalin20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hę?! To jak mam to rozumieć? (zadałem pytanie jednemu z userów 939SLi-eSATA2):

Siema. Działa Vcore mod chociaż nie w pełni, ponieważ nie mogę ustawić napiecia 1.475 tylko wyższe 1.5, 1.525 i 1.550. Aktualnie jest 1.5 i 290 htt 2.6MHz. Jest to już koniec możliwości procesora bo płytka leci max 310 htt. Kazdy bios do 939Sli-eSata II działa tak samo. Używam obecnie bios ocwb beta1. Vdimm moda nie robiłem gdyż nie było potrzeby, pamięć działa na standardowym napięciu bo jest to Kingstone na Infineonie CE-5 475Mhz. HT na 600. Jutro napisze bardziej szczegółowo bo musze się wyspac w końcu. Elo

Venice 3000 1.8@2.6 1.5V

Pamięc Infineon CE-5 237Mhz 2,5-3-3-8

Wiem, że w wersji SLI mostki są zintegrowane, ale układy zasilania Vcore są takie same (taki sam regulator i mostki), Vdimm takie same (co do ścieżki) a i na tą płytę są alternatywne biosy. Dlaczego więc Vmody miałyby nie działać?

U mnie działa v-core mod taki sam jak na 939DUAL od 2miesięcy. Mod robiony lakierem. Moge oczywiście ustawiać rózne napięcia nie że np. 1.5 tylko na stałe. Tylko 1.475 nie chce się ustawic nie wiem dlaczego.

Edytowane przez Yayo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie krótkie pytanko. Chcę przeinstalować system. W związku z czym mam pytanie. Czy są jakieś sterowniki od układu ULI. Grafa jest na PCI-E, od dźwiękówki mam osobne stery, od procka również inne. Czy są jeszcze jakieś sterowniki jakie powinienem zainstalować do ASRocka 939 Dual SataII? Jeśli jest takowa odpowiedź przepraszam ale nie mam zbytnio czasu na wertowanie całego tematu gdyż krucho u mnie z czasem :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze SATA i SATAII, ale z tym pierwszym windows radzi sobie sam, drugie tylko jeśli używasz (i nie są to sterowniki ULi, tylko Jmicron). Podobnie nieobowiązkowy jest sterownik USB 2.0 - windows ma własny i nie ma potrzeby instalować sterownika ULi, jakkolwiek u mnie poprawiło to stabilność systemu (zdarzały mu się bsody przy startowaniu z podpiętą dużą ilością urządzeń typu kable do telefonów komórkowych etc). LAN - też tylko jeśli używasz.

ULi integrated driver znajdziesz na stronie ULi i nVidii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z nowozakupionym dyskiem Seagate st3250620AS 250gb sata2 16mb

Mianowicie komp podczas kopiowania po jakims (raczej krotkim) czasie lecz podczas zwyklej pracy rowniez, wiesza sie. Staje w miejscu nic nie da sie zrobic.

 

Podlaczylem dysk pod kontroler sata 2. Poczatkowo ustawilem w biosie Sata 2 tryb IDE, zainstalowalem windows xp sp2. I zwis podczas instalowania dotnet.

Zainstalowalem sterowniki JMicron_XP_2K(207), przelaczylem z IDE na SATA w biosie. Rowniez Zwisy.

Wyciagnalem zworke z dysku. Takze dlugo nie popracuje.

Przeskanowalem HDTune. Nie ma bledow. Test przechodzi z wynikami na poziomie sata2.

Przeskanowalem Scandiskiem, bez bledow. Zapuscilem SeaTools. Nie ma bledow. Poza File structure: One or more errors were found in index, One or more errors were found in metadata file records, other errors were found. Jednak takie same bledy mam na wszystkich partycjach ntfs, takze na poprzednich dyskach 160gb i 60gb, ktore nie mialy problemow z funkcjonowaniem na tej plycie. Wiec raczej wykluczam ten problem (czy slusznie? )

 

Po wpieciu dysku w slot SATA1 nie ma problemow jak na razie.

Jednak nie mam tego dysku w spisie dyskow z ktorych mozna bootowac system. Dlaczego?

Poza tym wydaje mi sie ze podczas kopiowania w slocie SATA2 dysk jakby mniej sie "krztusil" dlatego wolalbym jakos przywrocic pelna sprawnosc po podpieciu pod ten slot.

 

Raczej jestem zielony w temacie dyskow. Prosilbym wiec o jakies sugestie co moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze SATA i SATAII, ale z tym pierwszym windows radzi sobie sam, drugie tylko jeśli używasz (i nie są to sterowniki ULi, tylko Jmicron). Podobnie nieobowiązkowy jest sterownik USB 2.0 - windows ma własny i nie ma potrzeby instalować sterownika ULi, jakkolwiek u mnie poprawiło to stabilność systemu (zdarzały mu się bsody przy startowaniu z podpiętą dużą ilością urządzeń typu kable do telefonów komórkowych etc). LAN - też tylko jeśli używasz.

ULi integrated driver znajdziesz na stronie ULi i nVidii

Dzięki Wielkie. Ale mam jeszcze jedno pytanko. Jeśli chodzi o te sterowniki "ULi integrated" to w nich generalnie znajdują się sterowniki na w/w urządzenia natomiast nie widziałem tam osobnych od chipsetu więc jeśli ich nie zainstaluję to nie powinno nic stać się z system, tj nie utraci on na stabilności i poprawności działania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ochotę na coś takiego: http://allegro.pl/item163035736_5x_usb_kon...super_hit_.html

 

i mam pytanie. wiem że jest ograniczenie portów usb do 8 (chyba?), mobo ma 4 i 5 by doszło czyli 9 ;) tylko że z ograniczeniem chodzi o wyjście z mobo na złączu czy w ogóle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ochotę na coś takiego: http://allegro.pl/item163035736_5x_usb_kon...super_hit_.html

 

i mam pytanie. wiem że jest ograniczenie portów usb do 8 (chyba?), mobo ma 4 i 5 by doszło czyli 9 ;) tylko że z ograniczeniem chodzi o wyjście z mobo na złączu czy w ogóle?

Nie ma czegoś takiego jak ograniczenie portów USB wogóle - zamiast kontrolera na PCI możesz też kupić huba USB, podpinanego do USB - na przykład takiego - wygodny, bo stoi na biurku; do niego podpinasz następnego huba, do niego kolejnego etc... USB jest jak sama nazwa wskazuje magistralą szeregową, jedyne ograniczenie to ograniczenie zasilania, urządzenia usb dzielą się na zasilane z magistrali i zasilane zewnętrznie - te pierwsze pobieraja prąd z USB i nie moża zbyt wielu takich wsadzać na jedną odnogę.

 

Szczerze mówiąc, ja wolałbym huba - wolne PCI, wolne przerwanie, lepsza cyrkulacja w budzie i jeden problem mniej przy ustalaniu przyczyny zwisów/freezów/bsodów etc. Są też fajne huby z czytnikami SC, MMC etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale gafa ;]

no dobra... skoro twierdzisz że tak będzie lepiej ;) chyba dozbieram jeszcze 20 zł i kupie od razu podkładkę z hubem :D

 

a z pci i tak nie korzystam ;) czasami lan a tak to wolne

A tam gafa od razu...

O hubach napisałem głównie, żeby obrazowo pokazać, jak to działa, ale przydało by się więcej faktów.

 

- tani hub jest cienko ekranowany, co powoduje zakłócenia i spowalnia transfer. Jeśli chcesz korzystać z dużej ilości urządzeń USB 2.0 typu dyski zewnętrzne, szybkie pamięci flash etc to podłączaj je jednak bezpośrednio do kontrolera na płycie, lub kup dobry hub (cena niestety bliżej 100zł).

- moje opinie o wszelkich dodatowych urządzeniach PCI wynikają jeszcze po części z tego, że dobrze pamiętam windowsy sprzed rodziny NT - tam obsługa przerwań to był horror, często coś nie działało, trzeba było dobierać je ręcznie... windowsy 2K/XP te problemy mają już za sobą, a w połączeniu z nowymi standardami APIC to już wogóle jest lajt... nie mniej jednak to zawsze kolejne urządzenie w kompie, kolejny sterownik, kolejne przerwanie, kolejny generator pola elektromagnetycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mój komp dziwnie się zachowuje, otóż ni z tego ni z owego nagle obraz się zawiesza, wszystko stoi w miejscu, mysz nie reaguje, klawiatura też nie. Obraz wyświetlany jest normalnie, tylko nic nie da się zrobić. Spotkał się ktoś z czymś takim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...