Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym sie pobawil w/w opcjami ale nie zalaczac Flexiblity Option bo przynajmniej u mnie przestawia to pamieci na 133MHz (266MHz) niezaleznie od recznego ustawienia na 200 w biosie.

 

Aha @Labovsky

 

Mam rozumiec, ze zmieniles sam procesor i dopiero zaczely sie jaja czyli reszta sprzetu jest pewna pod wzgledem kompatybilnosci?

Edytowane przez Misiekskrzypek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha @Labovsky

 

Mam rozumiec, ze zmieniles sam procesor i dopiero zaczely sie jaja czyli reszta sprzetu jest pewna pod wzgledem kompatybilnosci?

 

Wyręcze go z odpowiedzia i powiem że jet dokładnie tak jak napisałeś. Czołem Laba ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem Kosi! :)

Tak jak KosiMazaki napisał - wszystko zaczęło się od wymiany procesora na X2.

 

Dziękuję wszystkim za uwagi!

Goldmemory bezbłędnie, potestowałem dziś jeszcze te rozmaite ustawienia w BIOSie dla pamięci, ale znowu bez efektów :-|

 

Będę wdzięczny za jeszcze jakieś propozycje, o ile przychodzi Wam coś do głowy :unsure:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... byłoby to o tyle dziwne, że to dopiero po wymiane procesora z A64 3200+ podkręconego na 2.5GHz na A64 X2 4400+ to się dopiero zaczęło dziać. Czekam na gwarancję, którą mam otrzymać od znajomego, który mi ten procesor sprzedał. Zamierzam go ewentualnie oddać. A jeśli to nic nie da to płytę zmienię.

 

Dzięki za chęci Woj84! :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mi przychodzi jeszcze na mysl tylko przetestowanie proca na innej platformie zeby wykluczyc jego ewentualne uszkodzenie, choc to jest raczej malo prawdopodobne. Napisales, ze nieco poprawilo sytuacje przelozenie ramu do innych gniazd to moze w ramie lezy przyczyna wszystkiego. Moze nie bardzo on sie rozumie z tym prockiem, z wczeniejszym mogl miec lepsza komunikacje. Sprobuj w ogole odpalic wszystko na default, wlacznie z timingami pamieci (chyba, ze to tez robiles) a glownie przestaw 1T na 2T, zmien tylko auto na 200MHz jesli plyta inaczej wykrywa pamieci.

 

Sprobuj wrzucic jakis inny ram na pewien czas jesli masz taka mozliwosc.

 

Nie sadze raczej, ze zasilanie plyty nie wyrabia tutaj procesora, duzo ludzi ma 3800+toledo i je kreci do 3 giga na tej plycie czyli biora one i tak duzo wiecej pradu anizeli 4400+.

Edytowane przez Misiekskrzypek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky - czytając twoje posty i opierając się tylko o to jestem pewien na 99%, że wina leży po stronie ramu.

 

Ja siedząc na Asrocku i 3000+ na początku miałem zestaw 2x256 Twinmosa, pamięci chodziły ok, nic się nie gryzło, nie wieszało.

 

Po pewnym czasie zakupiłem na allegro 2x512 Kingstona bodajże na kościach Infineona. Ku mojemu zdziwieniu, komp wieszał się nawet na standardowych taktach i ramie na 100 MHz. Nie ważne były timingi takty itd, miałem bsody i tyle. Ram przetestowałem na innej platformie, okazał sie sprawny więc puściłem go w cholere i zakupiłem nasze polskie GoodRamy. Efektem jest banan na mojej twarzy zaraz po odpaleniu kompa i ładnym OC. Efekty widać w sigu, a dodam że robią nawet więcej i co najważniejsze wszystko się ze sobą zgadza, nie wiesza się itd.

 

Pozdrawiam.

 

EDIT widze, że używasz ocwb8, sprawdzałeś może wersje 2? Może warto było by sprawdzić.

Edytowane przez bobson37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... dziękuję Wam bardzo :)

 

Postaram się o jakieś inne RAMy. Jedyna moja nadzieja w kumplach (brak kasy), których zamierzam przycisnąć do muru o RAM lol :D Sprawdzenie procesora na innej platformie może być już trudniejsze. Zobaczę co da się zrobić.

 

Już mi ktoś w temacie o X2 mówił, że procesory te są dużo bardziej wrażliwe na RAM. Będę zatem kombinował coś w tej materii najpierw.

 

BIOS ustawiony na default był już - niestety nic to nie dało :(

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

O kurde to niezłe są goodramy - a miałem kiedyś to się uparłem żeby zmienić na twinmosy :mur:

 

Ale w sumie nie żałuje - i tak są ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli twierdzicie ze GoodRAMY beda najlepsze? a mial ktos na tej plycie Patrioty KH 1GB w dualu? bo zamiast nich moge kupic w Proline takie cos

jakis koles tam napisal ze sa to goodramy wlasnie :)

 

--------

 

nie ma jakiegos programu do flashu biosu z poziomu windowsa? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest niby pamięci ustawiam w biosie na 333MHz a Cpu - z mi pokazuje że one chodzą na 217MHz(przecież powinno byc mniej)?

Bo masz HTT podciągnięte do góry... Poczytaj 2 FAQ na forum o podkręcaniu A64. Polecam FAQ w dziale FAQ o o/c pamięci na AMD K8 :) Tam masz linki do programów też :) Albo wejdź na stronkę Lucas'a tam w dziale download jest program do obliczania taktów różnych kompotentów na Asrocku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do fleszu z pod windowsa to jest programik, bios 1.8 + flasher windowsowy

szkoda ze nie mam DualSATA 2 :P

na stronie glownej ASRocka jest bios 1.20 , sciagnalem, tam rowniez jest juz ten progamik :D

a nie ma juz jakis OCWB do VSTA? szukalem ale jakos nie widac ...

 

zaraz zobaczymy co z tego wyjdzie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wam jakis programik przeciez te biosy (wersje Windows) sa flashowane spod windowsa.

Niby jestem na biezaca w temacie, czy o czyms nie wiem :/

 

Aha, rozumiem, bedziecie flashowac programikiem biosy pod DOS'a, bo te pod Windowsa sa jakies nie teges :D

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wam jakis programik przeciez te biosy (wersje Windows) sa flashowane spod windowsa.

Niby jestem na biezaca w temacie, czy o czyms nie wiem :/

 

Aha, rozumiem, bedziecie flashowac programikiem biosy pod DOS'a, bo te pod Windowsa sa jakies nie teges :D

nie rozumiem :blink: ale juz trudno :P

 

stwierdzam ze ten bios 1.20 jest do bani :mur:

na biosie 1.00 letko robilem 2.48 GHz, a teraz przy 2.43GHz nawet winda nie wstaje :lol:

wszystko ustawilem tak jak mialem na poprzednim biosie (cpu freq: 310 , mnoznik 8x, mem clock 133, HT 3x, standard napiecie) i nie wstaje :blink:

 

zobacze jeszcze jak bedzie z biosem 1.10...

 

edit

zdecydowalem sie jeszcze pogrzebac w tym 1.20 :)

i okazalo sie ze procedura POST zaniza wyniki :lol:

 

wiec 2.48 GHz bez problemu jednak idzie osiagnac ;) i max jaki mi sie udalo zrobic to 2.54GHz (318 x8, 1.45V, HT3x) :) jutro zapuszcze Prime na 2h

Edytowane przez adzio_tuning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem :blink: ale juz trudno :P

Zapytales czy jest jakis sposob na flashowanie spod windowsa

Meeron odpisal ci "co do fleszu z pod windowsa to jest programik, bios 1.8 + flasher windowsowy"

 

A odpowiedz mogla byc: Przeciez na stronie Asrocka masz biosy flashowane spod dosa i spod windowsa, kazda rewizja ma 2 wersje

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie jest ta procedura post bo cos jej znalezc w tym biosie nie moge

POST to jest podczas uruchamiania, pokazje zegar procesora, wersje biosu, plyty glownej, pamieci itp ;)

 

 

Zapytales czy jest jakis sposob na flashowanie spod windowsa

Meeron odpisal ci "co do fleszu z pod windowsa to jest programik, bios 1.8 + flasher windowsowy"

 

A odpowiedz mogla byc: Przeciez na stronie Asrocka masz biosy flashowane spod dosa i spod windowsa, kazda rewizja ma 2 wersje

no faktycznie :rolleyes:

 

tylko dlaczego mi pokazuje w biosie 2.43GHz skoro w CPU ID i CPU-Z pokazuje 2.54 GHZ ?? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam taki maly klopot. Mam pamiatki Kingston HyperX Cl2 maja one chodzic na 2,6V no i tu zaczyna sie maly problem. Standardowe ustawienia dual-sata2 przewiduja prace na 2,5V czyli za malo zas tryb high 2,77V (tak przynajmniej jest w FAQ). I teraz moje pytanie czy te wyzsze napiecie 2,77V nie bedzie powodowalo jakis problemow (przegrzewania sie pamiatek czy cos podobnego?). Zaznaczam, ze nie mam jak sprawdzic poniewaz cudem dzis udalo mi sie znalesc ta plytke w swoim miescie i czeka teraz pod lada do jutra. Prosze o odpowiedz. Z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adzio_tuning

Ten BIOS 1.20 ma juz to do siebie ze na ekranie postu wyswietla wynik zanizony o okolo 50-60 MHz. Ja majac zegar ustawiony na 2530MHz w poscie wyswietla 2.47GHz. Juz dawno bylo mowione, chyba w poprzedni topicu.

Edytowane przez YawaHacHi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam taki maly klopot. Mam pamiatki Kingston HyperX Cl2 maja one chodzic na 2,6V no i tu zaczyna sie maly problem. Standardowe ustawienia dual-sata2 przewiduja prace na 2,5V czyli za malo zas tryb high 2,77V (tak przynajmniej jest w FAQ). I teraz moje pytanie czy te wyzsze napiecie 2,77V nie bedzie powodowalo jakis problemow (przegrzewania sie pamiatek czy cos podobnego?). Zaznaczam, ze nie mam jak sprawdzic poniewaz cudem dzis udalo mi sie znalesc ta plytke w swoim miescie i czeka teraz pod lada do jutra. Prosze o odpowiedz. Z gory dziekuje.

Nic się nie stanie ;] Bezpieczne V pamiątek każdych to 2.8v ;) Także nie masz się co martwić :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burst to predkosc magistrali, ktora podlaczony jest dysk i przez ktora sie komunikuje. Standardy to np: ATA (66/100/133MB na s), Sata 1 (150MB na s), Sata 2 (300MB na s).

 

Rzeczywista predkosc z jaka komunikuje sie dysk (Burst) jest nizsza od oferowanej czyli moze np. dla sata2 wynosic 240MB/s (u mnie jest tak od 230-250 w zaleznosci od obciazenia systemu i dysku).

 

Program HDTach pokazuje Burst, srednia predkosc odczytu u mnie na poziomie 61-62MB/s i czas dostepu w milisekundach.

 

Problemy moga wyniknac w momencie gdy nie zdejmiemy zworki odpowiedzialnej za tryb z dysku (zwykle zworka zalozona Sata1/zdjeta Sata2) lub kiedy wystapi bledne zainstalowanie sterownika do plyty. W wypadku tego Asrocka sata2 jest wspierana przez zewnetrzny kontroler zamontowany na plycie (mostek wspiera tylko sata1) stad trzeba doinstalowywac sterowniki od JMicron. Jesli jest blad sterownika kontrolera sata2 to niedziala on poprawnie i burst i cale funkcjonowanie dysku sie sypie. Plyta nie sprawia problemow tylko trzeba pewne rzeczy instalowac uwaznie i swiadomie. Powiedzialbym parafrazujac mediamarkt: Asrock, nie dla idiotów:).

 

Niektorzy pisza tutaj ze srednia predkosc odczytu nie zmienia sie jak i czas dostepu rowniez niezaleznie od sata1 i sata2. I nie maja sie prawa zmienic bo dotycza one wewnetrznego przesylu na dysku. Z doswiadczenia wiem, ze w takim wypadku kopiujac np. dane z partycji na partycje na jednym dysku nie odczujemy roznicy miedzy sata2 a sata1 ale operacje wykorzystujace odczyt z dysku=> puszczenie przez procesor i ram danych=>ponowny zapis jak to np. dzieje sie podczas konwersji wideo (np. minidv 1h filmu=12GB konwersja na dvd=>1h=2GB ok.) Sata2 daje ogromna p*zde w wydajnosci. Przykladowo na moim Kompie 2 mam dysk na sata1. Kopiowanie z dysku na dysk 20GB danych zajmowalo jakies 15-18 minut. Na moim Kompie 1 mam sata2 i kopiowanie 30GB danych ze starego dysku ide na sata 2 trwalo 12minut takze wzrost wydajnosci jest odczuwalny.

 

Ponadto zajmujacy sie konwersja wideo beda wiedziec o czym mowie. Nero Vision jako chyba jedyny obsluguje 2rdzeniowce przy konwersji wideo. Ja nie moge obciazyc 2 rdzeni bardziej niz na 90% bo widze, ze dysk na sata2 nie wyrabia juz z danymi, konieczny bylby raid na sata2. W przypadku dysku na sata1 dalem rade obciazyc 2 rdzenie tylko na 70% (sprawdzalem z ciekawosci co daje sata2 kompresujac ten sam material na tym samym sprzecie ale na dysku ustawionym raz na sata1 a za drugim razem na sata2). Tak wiec burst wplywa na wydajnosc w operacjach ze tak powiem pozadyskowych.

Edytowane przez Misiekskrzypek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam taki maly klopot. Mam pamiatki Kingston HyperX Cl2 maja one chodzic na 2,6V no i tu zaczyna sie maly problem. Standardowe ustawienia dual-sata2 przewiduja prace na 2,5V czyli za malo zas tryb high 2,77V (tak przynajmniej jest w FAQ). I teraz moje pytanie czy te wyzsze napiecie 2,77V nie bedzie powodowalo jakis problemow (przegrzewania sie pamiatek czy cos podobnego?). Zaznaczam, ze nie mam jak sprawdzic poniewaz cudem dzis udalo mi sie znalesc ta plytke w swoim miescie i czeka teraz pod lada do jutra. Prosze o odpowiedz. Z gory dziekuje.

W FAQ jest bład (już o tym wspominałem, nikt nie raczył poprawić). Normal = 2,6V, a High = 2,7V (odczyty w realu ofkors beda bardziej lub mniej odbiegały od w/w wartości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...