Skocz do zawartości
kuruś

Matura 2007 i 2008 (od 48 strony)

Rekomendowane odpowiedzi

Zaleta pracy napisanej samodzielnie - nie trzeba się jej uczyć.

Ja mam egzamin w środę, praca powstanie dzisiaj :) Tzn. mam jakąś gotową z neta, niby 5 stron jest, ale jak dla mnie to za dużo. Można mówić długo i przekazać niewiele, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić.

Przede wszystkim nie traktuj tego jak wiersza i nie ucz się na pamięć słowo w słowo. Nie wiem na ile jesteś utalentowany retorycznie, ale musisz po prostu przekonać komisję do swoich racji. Teoretycznie. Uwierz mi, oni nie za bardzo będą słuchali co mówisz. Masz mówić naturalnie, tak jakbyś zjadł zęby na wybranym temacie. Wtedy ciężko będzie się z tobą nie zgodzić, bo będziesz przekonywujący. Nie mów zbyt szybko, bo to nie dość, że skraca czas twojej prezentacji, to jeszcze może skłonić komisję do próby rozumienia tego, co mówisz. Nie możesz jednak mówić wolno, bo to irytuje. Potraktuj tekst prezentacji tylko jako "rysunek poglądowy", bo kurczowe trzymanie się go będzie brzmiało sztucznie.

Wiele jednak zależy od osobistych cech, nie każdy ma do tego zdolności. Jeżeli jednak mówienie nie sprawia ci kłopotów, to spokojnie dasz sobie radę. Wiadomo, że stres ma ogromny wpływ, dlatego sam się o siebie boję. Ale jestem dobrej myśli. Mając jakiekolwiek pojęcie o temacie potrafię mówić o nim długo i na tym będę bazował. Może za dużo treści merytorycznej tam nie będzie, ale będę mówił z takim przekonaniem, że komisja uwierzy w moją wiedzę na dany temat (w moim przypadku jest to język dziennikarstwa sportowego, dosyć łatwy temat zresztą).

W każdym razie mów co ci ślina na język przyniesie i będzie w miarę na temat. Może 20 pkt nie dostaniesz, mi tam starczy 6, ale w końcu chodzi o to, żeby zdać.

 

May the force be with us :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

No właśnie piszę samemu, formułuję myśli samemu, szybka powtórka jutro i umiem.

Myślę jednak, że choćbym odwalił niewiadomo jaką gafę, to na 30% się uzbiera. Nie widzi mi się nie zdać matury przez najgłupszy przedmiot.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna ważna sprawa - ja wchodzę jako ostatni, coś koło 13.30. Mam nadzieję, że komisji będzie spieszyło się do domów :)

 

Byłem ostatni o 15;00, siedziałem tam 35minut ponad ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś przypadkiem orientuje się: jak zmieniał się obraz natury w literaturze na przestrzeni czasu (właściwie epok)? Jak wyglądał stosunek ludzi do natury itp. Tylko przekrojowo - za każdą konkretną poradę (do 12:30 jutro - potem pewnie dowiem się już od komisji :D) będę wdzięczny.

Zrobiłem sobie prezentację próbną i na ten temat mam do powiedzenia jedno zdanie (właściwie to wspominam tylko o tym, że się zmieniał wraz z rozwojem nauki, zmianą nurtów filozoficznych i ludzie ze wsi chcą do miasta, a z miasta chcą na wieś ble ble), a czuję, że jak potraktuję to po macoszemu, to na pewno zostanę zapytamy o szczegóły :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Francuski podstawa całkiem łatwy, choć jeden słuchany był mało zrozumiały.

Może przez to że nie pisałem w multimedialnej, a magnetofon ustawiony był jak na jakąś techniaffke :unsure:

 

Czekać tylko na transkrypcje i przykładowe odpowiedzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czasem prezentacji to wykombinowałem to tak. Stronę, czcionką 12, czytam gdzieś 4 minuty. Jak będę to mówił, to na pewno dłużej zejdzie, więc robię max 3 strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja podstawowa fizyka poszła... miernie :lol2: w sumie nie spodziewałem się rewelacji, bo się nie uczyłem, nie wiem czemu ostatecznie się zdecydowałem, ale skoro to nie ma wpływu na zdanie matury... może 30% uciułam, wstyd! Rozszerzenie ponoć łatwe, także gratuluje tym co dali rade :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozszerzenie było łatwe. Ja liczę na 70% (realnie). A olałem sprawę całkowicie ;)

 

Podstawki w ogóle się nie opłaca zdawać, zakres materiału ten sam, a w rekrutacji na studia liczy się zwykle 2x mniej niż rozszerzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fiza roz to jakis smiech na sali, chyle czoła tymi z którymi spierałem się że matura wcale nie jest coraz łatwiejsza, myliłem się! JEST. W zasadzie nie bylo trzbea umiec zbyt wiele, czytanie ze zrozumieniem podstawianie do wzorkow i lekkie kombinowanie wystarczyło w zupełności. Mimo ze było śmiesznie latwe i tak bledy sie wkradly i moze 80% bedzie.

 

Ang podst: 19/20

Ang roz: 18/20

 

Został mi polak 25ego (temat: 'nastrój grozy w literaturze i sztuce' ma ktos?:P), mysle nad pisaniem prezentacji ale lenia mam poki co;d Z polskiego ambitny nie jestem i wszystko powyzej 6 pktów mnie zadowoli;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JP było na 100% ;) Prezentacja ładnie siadła, 3 strony, mówiłem równe 15 minut bez żadnych wpadek, z pytania może już trochę gorzej, na część znałem odpowiedzi, na część nie. Jeśli ktoś jest zainteresowany, praca jest for sale (problemy filmowej adaptacji) wraz z prawie wszystkimi materiałami jakie były potrzebne do jej napisania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak komisja ocenia angielski rozszerzony, ale dostałem 19pkt. Przy czym popełniłem wiele błędów, gramatyka leżała i kwiczała, słownictwo takie sobie i na wszystkie pytania odpowiadałem jednym, czasami dwoma zdaniami.

Ciekawe zjawisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajną miałeś komisje...

 

Ja na 19pkt musiałem gadać ciągiem i wyczerpująco, często rozumiejąc pytania tylko w połowie.

 

Edit: I jakże optymistycznym akcentem 19pkt z prezentacji zakończyłem matury.

Dziękuje. Dobranoc.

 

[;

Edytowane przez JROX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii jak w zeszłym roku wyniki niektóre OKE umieszczają na sieci, o/po północy;

 

Ponoć w tym roku Łomża i Kraków mają to zrobić;

Jaworzno coś tam ma ale to chyba żebyśmy sprawdzili czy mają nas 'poprawnie' w bazie;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie bida z wynikami.

Myśleliśmy ze parę piw załatwi sprawę, a jak wrócimy to będą... nie ma tak dobrze.

Posiedzę max do 2 w nocy, a jak nie to o 12 świadectwo odbiorę i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...