Skocz do zawartości
stefanor

Karta Muzyczna Oferująca Najwyższą Jakość Dźwięku?

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasciewie to w tym momencie Ty piszesz o magii...

 

Pomijam już bzdurne określenie „muzykalność karty” które nic nie znaczy – powiedzmy ze napisałeś to w pospiechu.

 

Prawda jest taka, ze każda obiektywnie słyszalna różnica brzmienia ma swoje uzasadnienie fizyczne ( a w przypadku urządzeń cyfrowych także matematyczno -informatyczne ) a to z kolei przekłada się na mierzalne parametry.

 

Jeśli chodzi o budowanie sceny to już zupełnie piszesz herezje. Tutaj od karty [czy mogole od „źrodła”] zalezy bardzo niewiele. To jak system audio oddaje przestrzen muzyczna zalezy od kolumn, ich rozstawienia, akustyki pokoju oraz odpowiedniego wzmocnienia [w przypadku słuchawek analogicznie, tylko odpada akustyka i rozstawienie]. Źródło ma tutaj praktycznie nic do gadania, może co najwyżej „psuc” scene jest jest slabej jakości, wszystko zalezy tutaj od kolumn [czy słuchawek] i wzmacniacza.

 

Mowisz ze określenie „good” czy „excellent” nic nie mowia? To ja Ci powiem ze nie odróżniłbyś w dobrze przeprowadzonym ślepym tescie dwoch roznych kart które miałyby same wyniki „excellent” dla 16/44.1 – czyli bardzo dobrej jakości kart. Zreszta jakies 95% społeczeństwa by nie odróżniło...

One wystawiane są właśnie przez firmę „Sound-Import” :)

Ty mnie nie ucz co to jest muzykalność, bo widze że nie łapiesz o co mi chodzi. :lol2:

To jak coś oddaje przestrzeń muzyczną zależy od wszystkiego, począwszy od formatu w jakim zostało to coś zapisane poprzez kartę muzyczną, wzmacniacz a skończywszy na przetwornikach. Audiofile dodali by tu jeszcze kable głośnikowe i pare innych rzeczy. Tak więc źródło ma duże znaczenie a jeszcze większe ma jakość nagrania, na przykład mp3 jest negatywnym przykładem.

 

A ja ci powiem jeszcze coś, że nie odróżnił byś żadnej karty podłączonej cyfrowo/optycznie na wzmacniacz.

Ale jeśli chodzi o wyjścia analogowe to jest bardzo ale to bardzo slyszalna różnica, no chyba że ktoś źle słyszy, w każdym razie ja nie mam z tym problemów.

 

Może zamiast mnie pouczać co wiem a co nie napiszesz jakie ty testy na sprzęcie który posiadasz przeprowadzałeś ?

 

Pewnie większość z tych pojęć byłoby Ci trudno zdefiniować lub wskazać sposób oceny takiego parametru przy teście odsłuchowym :-) A jakbyś już przeszedł przez taką pracę u podstaw, to okaże się, że nikt nigdy nie robił testów ukierunkowanych na metodologiczne porównanie wg takich kryteriów. Bo te słowa nie funkcjonują jako obiektywny parametr urządzenia ale jako sposób wyrażania emocji, które mogą mieć więcej wspólnego z wizerunkiem promowanym przez marketing niż z ocenianym sprzętem.

 

W sumie emocjonalne oceny elektroniki to jałowa praca. Większość elektroniki spełnia kryterium neutralności sprzętu, tzn. dodatkowe wstawienie w tor akustyczny testowanego urządzenia nie jest wykrywane samym słuchem. A dla kart dźwiękowych można stosunkowo łatwo przeprowadzić obiektywną odsłuchową weryfikacje neutralności.

Popej, wszyscy tu znamy twoje zamiłowanie do tych testów.

 

Ostatnio nawet twój ulubiony live 24 wpadł mi w ręce. Rozpoznanie go nie przysporzyło najmniejszych problemów, bo na analogu gra cholernie głuchym środkiem i dudni, wysokie tony słabizna. Nie tego się spodziewałem :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o scenę i źródło to nie można powiedzieć że wyjście analogowe (źródło) nie ma na nią wpływu. Im większy "przesłuch" między kanałami tym "scena" będzie bardziej zatarta - to prosty przykład i mierzalny wpływu źródła na "scenę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popej, wszyscy tu znamy twoje zamiłowanie do tych testów.

:-)

Mam zamiłowanie do rzetelnych testów odsłuchowych. Ale zaję sobie sprawę, że to nie jest typowe. Też przez wiele lat byłem audiofilem, którego wiedza bazowała na czasopismach z reklamami. Niestety te czasopisma wyjaśniają jedynie "co" i "za ile", a mnie interesuje odpowiedź na pytanie "dlaczego" :-)

 

Ostatnio nawet twój ulubiony live 24 wpadł mi w ręce. Rozpoznanie go nie przysporzyło najmniejszych problemów, bo na analogu gra cholernie głuchym środkiem i dudni, wysokie tony słabizna. Nie tego się spodziewałem :lol2: :lol2:

I nie mam zamiłowania do przypadkowych opinii. Spróbuj wyjaśnić dlaczego "gra cholernie głuchym środkiem".

Tak, wiem, że odpowiedź na tak postawione pytanie wymaga wiedzy wynikającej z rzetelnych testów ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Trochę zbocze z Waszej rozmowy, ponieważ potrzebuje pomocy w wyborze karty dźwiękowej.

Przeglądnąłem kilka dobrych ostatnich stron i się tak zastanawiam na kartą do 200 złoty.

Wiem, że ten temat był wiele razy wałkowany, ale cały czasz nie mogę wybrać karty między audigy, audigy 2 i zs, audigy 4, X-Fi, SB.

Są osoby, które polecają audigy 2, ale zaraz następna osoba poprawia, że lepiej by było wziąć audigy 4, ponieważ to nowsza, lepsza konstrukcja. Inni za to polecają serie X-fi. Gdyby mi się udało uzbierać to bym wybrał X-Fi extreme music, ale na razie zastanówmy się nad nieco niższą półką kart. Potrzebuję karty do głośników Genius SP-HF1250X. Przede wszystkim słucham muzyki (75%) , reszta to filmy, a na grach mi nie zależy.

 

Co byście mi doradzili.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej brać audigy 4 albo x-fi - można wylączyć wewnętrzy resampling karty do 48kHz bodajże. W 2ZS nie da się tego zrobić.

Chociaż i tak pewnie zainstalujesz KX i Audigy 4 = 2ZS wtedy, tyle tylko, że A4 OEM jest tańsze.

Edytowane przez pwlj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej brać audigy 4 albo x-fi - można wylączyć wewnętrzy resampling karty do 48kHz bodajże. W 2ZS nie da się tego zrobić.

Chociaż i tak pewnie zainstalujesz KX i Audigy 4 = 2ZS wtedy, tyle tylko, że A4 OEM jest tańsze.

1.rozumiem, że Kx są lepsze niż stery creativa

2. ten wewnętrzny resampling karty d48kHz polepsza jakość odtwarzanej muzyki??

3. Stery Kx obsługują ten resampling ??

 

Dzięki za odp, naprawdę mi pomagacie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż i tak pewnie zainstalujesz KX i Audigy 4 = 2ZS wtedy, tyle tylko, że A4 OEM jest tańsze.

To akurat nie będzie tak. Chipset A4 (nie Pro) jest nowszy od chipsetu A2 i w konsekwencji kX nie w pełni go obsługuje. W tym wypadku A4 = A1. Nie będzie bit accurate playback, częstotliwości powyżej 48kHz i większości trybów 24-bitowych.

 

1.rozumiem, że Kx są lepsze niż stery creativa

Są inne. Do niektórych zastosowań wygodniejsze ale do gier już np. nie.

 

2. ten wewnętrzny resampling karty d48kHz polepsza jakość odtwarzanej muzyki??

Odwrotnie, wewnętrzny resampling Audigy jest słabej jakości i lepiej go obejść przez resampling przy pomocy software. W przypadku A4 istnieją tryby pracy, gdzie karta nie wykonuje resampligu i to jest najwygodniejsze rozwiązanie.

 

3. Stery Kx obsługują ten resampling ??

Pod tym względem kX nie oferuje nic więcej niż Creative.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie będzie tak. Chipset A4 (nie Pro) jest nowszy od chipsetu A2 i w konsekwencji kX nie w pełni go obsługuje. W tym wypadku A4 = A1. Nie będzie bit accurate playback, częstotliwości powyżej 48kHz i większości trybów 24-bitowych.

Faktycznie, już mi się zapomniało ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mój kolejny problem z wyborem karty dźwiękowej polega na tym, iż brakuje mi dodatkowych slotów PCI.

Czy są karty dźwiękowe, które wchodzą na slot, który jest 3 razy mniejszy niż PCI na płycie głównej (taki malutki :))??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyjaśnić dlaczego "gra cholernie głuchym środkiem".

Nie wiem, nie jestem na naukowcem, ale dla mnie tak właśnie gra, ale na pewno tak grać nie ma prawa! :D

 

Porównajmy degustatora wina do maszyny sprawdzającej jego skład chemiczny, właściwości fizyczne.

Maszyna powie że wszytko jest w porządku bo klarowne, czyste, bez naleciałości, kolor ok, zanieczyszczeń brak, wino jest "very good".

Degustator natomiast oceni że wino ma kiepski bukiet, nie da się wyczuć jego składowych, zapach nieodpowiedni, kolor mdły, wino jest "poor"

Jaki z tego morał każdy może sobie wyciągnąć sam a potem zastosować go do spraw o których mówimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mój kolejny problem z wyborem karty dźwiękowej polega na tym, iż brakuje mi dodatkowych slotów PCI.

Czy są karty dźwiękowe, które wchodzą na slot, który jest 3 razy mniejszy niż PCI na płycie głównej (taki malutki :))??

PCI Express x1 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich kart. Trzeba bylo pomyslec o tym przed zakupem plyty ;)

Zostaje jeszcze zakup zewnetrznej karty na USB.

damn.

Co do płyty to żebys wiedział, to była jedyna rzecz, której nie wziąłem pod uwagę podczas jej zakupu.

Hmmm, myślałem, że da radę, ponieważ moje zmodyfikowane chłodzenie do karty graficznej zabiera mi moje piękne 3 sloty pci.

Będę musiał coś wykombinować.

 

PS; Czy w tym samym przedziale cenowym karty na pci i usb będą równie dobre, czy, żeby osiągnąć tą samą wydajność na USB co na PCi trzeba dorzucić kilka $ ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie jestem na naukowcem, ale dla mnie tak właśnie gra, ale na pewno tak grać nie ma prawa! :D

Przychodzi mi do głowy kilka przyczyn, dla których karta może źle grać, poczynając od tego, że może być zepsuta :-)

IMHO wystarczy jeden wieczór, żeby te przyczyny przejrzeć i znaleźć rozwiązania.

 

Porównajmy degustatora wina do maszyny sprawdzającej jego skład chemiczny, właściwości fizyczne.

Maszyna powie że wszytko jest w porządku bo klarowne, czyste, bez naleciałości, kolor ok, zanieczyszczeń brak, wino jest "very good".

Degustator natomiast oceni że wino ma kiepski bukiet, nie da się wyczuć jego składowych, zapach nieodpowiedni, kolor mdły, wino jest "poor"

Jaki z tego morał każdy może sobie wyciągnąć sam a potem zastosować go do spraw o których mówimy.

 

Kolejna dziedzina wymagająca ślepych testów:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wine_tasting

 

I nieco humorystyczne:

http://en.wikipedia.org/wiki/Judgment_of_Paris_(wine)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popej, hehe najlepiej zatestujmy cały świat ślepymi testami. Wtedy wszystko będzie super, nie ?

 

Niestety tak się nie da.

 

A propo wina to one właśnie jest tak testowane, na ślepo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Prodigy 7.1 hifi, a dokladnie z wejsciem mikrofonowym :mur:

Mam podlaczone tak jak powino byc czyli pod rozowe wejscie i w sterach nawet ten wskaznik sie rusza jak sie cos mowi, wiec sygnal jest ale jak chce uzyc mirkofonu w cs 1.6 to nie dziala :mur:

Wie ktos co z tym fantem zrobic? mial ktos juz podobne problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztuje 350zł,czyli tyle samo co Hi-Fi. Posiada sterowniki do Visty 32/64. Jest to karta stereo, czyli miłośnicy dźwięku wielokanałowego nie mają co szukać.

 

Trochę informacji:

 

Chip: Envy24HT-S

DAC: Asahi-Kasei AK4396

ADC: Asahi-Kasei AK5353

Wejścia i wyjścia: Stereo RCA-Out, KH-Out, Line-In, Toslink-Out.

3 opki: 2xOPA2134PA + 1x5532D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać że ma przyzwoite parametry, wymienne ampy, 102/120db, dwa kwarce, dedykowane wyjście słuchawkowe (?), osobne na głośniki, nareszcie RCA i te AKM'y heh

 

Jakby ktoś miał linki do jakiś przekrojowych testów tej karty to niech wklei.

 

http://www.audiotrak.co.kr/kr/product/Kprodigyhd2_gold.php

 

Nie rozumiem co oni tam piszą ale zdaje się że wbudowany wzmacniacz sluchawkowy jest spoko. Kurde sprawił bym sobie tą karte....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna nowość od firmy Audiotrak ''DR.DAC2 ''

 

2696494[/snapback]

Jakby ktoś miał linki do jakiś przekrojowych testów tej karty to niech wklei.

 

http://www.audiotrak.co.kr/audiotrak/image...put_Quality.htm

http://www.audiotrak.co.kr/audiotrak/image/hd2.htm

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję przetwornik CA do monitorów studyjnych - nie orientujesz się może czy ma ten model regulację wyjścia analogowego ( natężenie ) ? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a jeszcze ciekawsze jest w przypadku karty HD2 Gold że mamy do wyboru referencyjne stery od VIA i sterowniki Audiotraka z Direct Wire !!!

 

Na karcie jest chipset Envy24HT-S a więc jest on obsługiwany przez stery VIA Envy24. Bo na pewno Envy24 i Envy24HT nie są.

 

Tu link do sterów:

http://www.viaarena.com/default.aspx?PageI...mp;SubCatID=107

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że te stery od VIA nie obsługują ASIO i DirectWire.

 

Na zagranicznym forum gościu porównywał tą kartę z Esi@Juli i jednak Juli wypadła lepiej jeśli chodzi o jakość dźwięku.

Edytowane przez RALF11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy połączyłeś wszystko dobrze w direct wire ? I czy nagrywa coś na przykład na windowsowym rejestratorze dźwięku ?

Nie w direct wire nic nie podlaczalem. Napisz co mam polaczyc z czym by dzial mikrofon w cs/rejestratorze dzwieku.

 

//Edit

Juz sobie poradzilem :damage_wall:

Wystarczylo wcisnac w sekcji output na ikonke input monitor :D

Edytowane przez Proofit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Proofit

 

Mógłbyś napisać jak Prodigy spisuje się w CS i czy słuchawki podłączone bezpośrednio do wejścia słuchawkowego w karcie działają dobrze. Tam też trzeba coś połączyć w sterownikach żeby uaktywnić ampa słuchawkowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...