Skocz do zawartości
marco

[recenzja] Tagan Vs Chieftec 420 W

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo fajne zdjęcia, tylko zasiłki mogły by być troche "nowsze". No wiecie o co mi chodzi ;).

 

BTW zapomniałem napisać że jestem pod dużym wrażeniem pracy redakcji.

Dużo artów i coraz więcej recenzji. Oby tak dalej !

Edytowane przez Venom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się nie do końca podoba:

 

1. zaczyna się jak kazdy test zasilaczy

2. konfig niezbyt głodny (trzeba było mu dać te 1,65v) chociaz chiefowe 12v to kiszka..

 

heh i sprzet z vico, legenda olewania klienta :P

Edytowane przez forest kila zbila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecuje ze w przyszlosci beda najwieksze nowosci testowane na platformie testowej, to tylko rogrzewka :)

 

Czemu zasilki nie sa najowsze to napisalem w artykule, ale czy starszy zasilacz = zły ? Nawet ten chieftec nie jest zły do wspolczesnych Pecetów.

 

@ forest kila zbila

 

Czy oby napewno recenzja zaczyna sie i jest jak każdy inny test zasilaczy ?

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porownanie dosc dobre (jak na metodologie pomiarow jaka dysponuje serwis obecnie).

Mi jednak nie pasuje + w obu zasilaczach, tzn w wypadku tagana "wydajny i cichy wentylator" a w chiefie "stosunkowo cichy". Mialem kontakt z tymi zasilaczami i imo one zdecydowanie nie zaliczaja sie do cichych :wink: No ale to kwestia subiektywna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bdb recenzja szczególnie że mam szefa :-P no a linia 12V na pewno kiedyś wymięknie... a i bdb że pokazaliście ten mały test z gorącym powietrzem nigdzie się z tym nie spotkałem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka OKi, miło się czyta, fachowa oby tak dalej. Tylko wg mnie do takich zasilaczy powinien być mocniejszy konfig lub porównanie słabszych zasialczy ale jest jak jest i; art wyszedł dobrze :)

 

Tylko to:

 

Płyta główna: GIGABYTE K8NS FSB 280MHz

Nie powinno być "HTT" :?: :unsure:

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka OKi, miło się czyta, fachowa oby tak dalej. Tylko wg mnie do takich zasilaczy powinien być mocniejszy konfig lub porównanie słabszych zasialczy ale jest jak jest i; art wyszedł dobrze :)

 

Tylko to:

Nie powinno być "HTT" :?: :unsure:

 

też prawda :) poprawione special for You ;)

 

ciesze sie ze sie podoba, postaram sie o jeszcze lepsze ale to jak zrobie ta plaforme do testow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze stary poczciwy chiftec to nie to co teraz. :-| Co do artykułu to prosto i do rzeczy. :razz:

a powiedz dlaczego B-)

 

Jak widać zasilacze testowaliśmy na przeciętnej, współczesnej platformie, która wymaga już nieco lepszego zasilacza niż taki za 65zł czy 99zł z promocji.

obrażasz w tym momencie "leżakowe" fortrony B-) i zacnego modecoma, które z palcem w d...e pociągnie ten sprzęt

W LOAD ta przeciętna, współczesna platforma pożera aż ~200W

Edytowane przez cavarr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł rozwieje Wasze wątpliwości, a może przekona do zakupu jednego z testowanych modeli zasilaczy.

Brzmi zupełnie jak niezł reklama. :D

 

Aby temu zapobiec, diody impulsowe muszą skrócić impulsy prądowe, co powoduje automatyczny spadek napięcia na innych liniach.

Impulsy skraca, bądź wydłuża w zależności od tego, co dostanie z feedbacka układ sterujący kluczami, tzw. PWM, a nie diody Schottky'ego w postaci diód impulsowych.

 

BZDURY PISZECIE PANIE!

 

W pasywnych konstrukcjach punkt ten ustawia na “oko” producent czego wynikiem jest mniejsza sprawność zasilacza a co za tym idzie więcej oddanego ciepła i wyższy rachunek za prąd.

KOLEJNA BZDURA rachunek za prąd zależy w głównej mierze od sprawności zasilacza a nie od rodzaju użytego PFC. PFC zmniejsza odrobinę sprawność zasilacza, bo występują w nim straty energii.

 

Z czystym sumieniem polecam Wam zasilacz Tagan TG430-U15 Easycon - jest to wydajny sprzęt, bogato wyposażony i dopracowany w każdym detalu, nic dodać nic ująć. Jeśli tylko dysponujecie odpowiednią gotówką jest on dla Was idealny

Co to ma być, reklama przez duże R. Reklamujecie "odgrzewane kotlety", końcówki starszych modeli, które testowałem półtorej roku temu. I chwalicie że to idealne zasilacze. Wybacz stary, ale nieźle się uśmiałem.

 

I tak napisałeś lepiej niż Lagier więc się popraw następnym razem.

 

no offence i pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ BENITO

 

Zadna reklama, tylko czysta, rzetelna ocena testowanego sprzetu, to po pierwsze.

 

Tak samo POLECAM Chiefteca !! gdybys tego nie doczytal dla osob z mniejszym zapasem gotowki ! Po co mam reklamowac sprzet, ktory dostalem ze sklepu w swoim miescie ? :)

 

A po drugie powiedz mi czy chcesz jakos specialnie na naszym forum zabłysnac ?

 

Impulsy skraca, bądź wydłuża w zależności od tego, co dostanie z feedbacka układ sterujący kluczami, tzw. PWM, a nie diody Schottky'ego w postaci diód impulsowych.

No to przeciez napisalem ze skraca ! Napisalem co sie dzieje a nie dlaczego skad i jak, wiec ? po co potwierdzasz to co juz zostalo napisane ? Rezystor skraca impulsy tak ? a moze kondensator ? zastanow sie co piszesz.

 

no chyba ze ten tajemniczy uklad to murzyn skracajacy impulsy :) ( bez obrazy dla czarnej rasy czlowieka ;) )

 

KOLEJNA BZDURA rachunek za prąd zależy w głównej mierze od sprawności zasilacza a nie od rodzaju użytego PFC. PFC zmniejsza odrobinę sprawność zasilacza, bo występują w nim straty energii.

Bzdura ? Czyli z aktywnym ukladem PFC rachunki nie sa mniejsze ? i sprawnosc nie jest lepsza ? aha... dobre.

Ja nie widze bledu w swoim stwierdzeniu. Sam potwierdziles moje slowa.

 

Wybacz stary, ale nieźle się uśmiałem.

no offence i pozdro

Smiej sie dowoli tylko nie wiem z czego. Z siebie ? :)

 

obrażasz w tym momencie "leżakowe" fortrony B-) i zacnego modecoma, które z palcem w d...e pociągnie ten sprzęt

W LOAD ta przeciętna, współczesna platforma pożera aż ~200W

@cavarr

 

200W ? hmm... nie wiem.

 

Według wszelkich kalkulatorow wyjdzie 230-250W ale nie zapominajmy o tym, że w krytycznych momentach np podczas startu tej mocy potrzebujemy nieco wiecej, a więc około 300W.

 

Czy forton/modecom sobie by poradziły, tego nie wiem, aczkolwiek smiem twierdzic ze na 300Watowych wersjach tych zasilaczy mogloby być źle :) Skoro 18A Chiefteca to mało... Nie zapominajmy ze taki zasilacz ma pochodzic kilka lat, wiec czy do takiego konfiga fortron 300W/350W na kilka lat to nie za mało ? :>

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile ciagnie z ganizdka mozna latwo zmierzyc. Naprawde jest mniej niz sie wydaje..

Chociaz tutaj jak mowisz trzeba pamietac o zapasie ktory uwzglednia starzenie sie zasilacza i zapasie takim zeby np dana zasilka nie pracowala w zbytnim "wysileniu" bo moze osiagac wtedy gorsze sprawnosci np. Ale 200W rzeczywistego poboru jest ciezko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze teraz bedzie mniej tematow w stylu kupilem core 2 duo mam zasilacz xxx doradzcie mi jakis model 600W zeby byl na zapas :D

 

:)

 

Apropo Core 2 Duo, kumpel ma tego tagana na Core 2 Duo i smiga az milo :) gdybys ktos mial jakies watpliwosci ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Apropo Core 2 Duo, kumpel ma tego tagana na Core 2 Duo i smiga az milo :) gdybys ktos mial jakies watpliwosci ;]

Chyba E6300 bez oc :lol: i z GF2MX

 

Recki nie czytam bo wiem na co stac starego szefa 420W, a Tagan mnie nie interesuje. Jak widzialem ludzi, ktorzy kupiowali PD i mieli wlasnie Tagany cos okolo 430W i nastepnie zadawali setki pytan, dlaczego sie nie kreci to ...

Edytowane przez DEVILEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba E6300 bez oc :lol: i z GF2MX

 

Recki nie czytam bo wiem na co stac starego szefa 420W, a Tagan mnie nie interesuje. Jak widzialem ludzi, ktorzy kupiowali PD i mieli wlasnie Tagany cos okolo 430W i nastepnie zadawali setki pytan, dlaczego sie nie kreci to ...

 

bez komentarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik mocy ma się nijak do sprawności zasilacza. Rodzaj układu może już mieć wpływ na ogólną sprawność zasilacza dlatego, że na elementach układu PFC powstają straty. Jednak moim zdaniem wielka cewka w pasywnym PFC będzie miała mniejsze straty niż elektroniczny układ aktywnego PFC.

 

@lukasrz Czy wiedzy na temat PFC nie czerpałeś przypadkiem z artykułu w miesięczniku "Chip"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik mocy ma się nijak do sprawności zasilacza. Rodzaj układu może już mieć wpływ na ogólną sprawność zasilacza dlatego, że na elementach układu PFC powstają straty. Jednak moim zdaniem wielka cewka w pasywnym PFC będzie miała mniejsze straty niż elektroniczny układ aktywnego PFC.

 

@lukasrz Czy wiedzy na temat PFC nie czerpałeś przypadkiem z artykułu w miesięczniku "Chip"?

 

what ? :D

 

ostatni raz CHIP-a mialem w reku ze 3 lata temu :) skąd te wnioski ? :blink: imho cala wiedza wlasna z glowy :)

 

@DEVILEK

 

Na niewiele mocniejszych zasilaczach BE QUIET w Gdańsku pracowały z Core 2 Duo 4.5GHz / 7900GX2/ 2GB RAM

 

Wiec nie pisz ze ten tagan nie nadaje sie do lekko kreconego core 2 duo i grafy typu gef 6/7600 skoro wiem ze daje rade

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym bądź razie więdzę masz mierną, na pewno zbyt małą jeszcze żeby dobrze wiedzieć co się w zasilaczu dzieje.

 

BTW skrócić impuls w czasie może tylko PWM, dioda może tylko zmniejszyć jego amplitudę.

 

Jeśli nie znasz sięna elektronice to się nie bierz za testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

what ? :D

 

ostatni raz CHIP-a mialem w reku ze 3 lata temu :) skąd te wnioski ? :blink: imho cala wiedza wlasna z glowy :)

Zamiast teoretyzowac na temat roli aktywnego lub pasywnego PFC trzeba zrobic pomiar watomierzem lub domowym licznikiem

w idle i podczas jakiegos 3Dmarka. Aktywne PFC czesciej sie psuje i oszczednosc nie dotyczy domowego licznika tylko elektrowni.

Aktywne PFC nie gwarantuje wysokiej sprawnosci zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym bądź razie więdzę masz mierną, na pewno zbyt małą jeszcze żeby dobrze wiedzieć co się w zasilaczu dzieje.

 

BTW skrócić impuls w czasie może tylko PWM, dioda może tylko zmniejszyć jego amplitudę.

 

Jeśli nie znasz sięna elektronice to się nie bierz za testy.

Nie będe wdawał się w rozmowy z tobą BENITO bo nie ma to sensu. Widocznie ty znasz sie najlepiej z nas wszystkich jako jedyny w kraju i na tym forum.

 

A mojej wiedzy się nie tykaj, czy sie znam to imho moja prywatna sprawa. Jak narazie z obecna wiedzą sobie radzę i daje radę jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny różnej maści.

 

Tak wiec Proszę nie robić offtopa, z gory dziękuje.

 

Aktywne PFC nie gwarantuje wysokiej sprawnosci zasilacza.

To prawda, nie twierdze inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano wniosek stąd, że w lipcu 2005 w "Chip" napisali:

Podstawową wadą pasywnych układów PFC jest to, że są one źródłem niepotrzebnych strat energii w samym zasilaczu. Przyczyniają się zatem do spadku sprawności urządzenia i zwiększają ilości wydzielanego w nim ciepła.

Jest to prawda. Straty te są nie wielkie.

W innym miejscu tego artykułu:

Podstawową wadą zasilaczy z aktywnym PFC jest złożona konstrukcja urządzenia, a co za tym idzie - wyższe koszty produkcji. Aktywne układy PFC spotyka się zatem najczęściej w najdroższych modelach zasilaczy o dużej mocy wyjściowej. Niestety, ze względu na wykorzystanie elementów półprzewodnikowych o dużej mocy do budowy aktywnych modułów PFC układy takie znacznie się podczas swojej pracy nagrzewają.

Czy jest sprzeczność pomiedzy tymi akapitami? Nie ma. Należy to rozumieć w taki sposób, że:

-brak PFC > zasilacz o największej sprawności (nie ma strat na układzie PFC bo nie ma układu PFC)

-pasywne PFC > mamy już straty lecz niewielkie

-aktywne PFC > najmniejsza sprawność (największe straty występują na elektronicznych elementach PFC.

 

Układy PFC w zasilaczach - CHIP nr 07/2005

 

edit:

imho cala wiedza wlasna z glowy

Kobieta by powiedziała: "tak mi podpowiada moja kobieca intuicja" :wink:

 

edit2:

Aktywne PFC nie gwarantuje wysokiej sprawnosci zasilacza.

 

 

To prawda, nie twierdze inaczej.

Jednak twierdzisz inaczej w recenzji:

W pasywnych konstrukcjach punkt ten ustawia na “oko” producent czego wynikiem jest mniejsza sprawność zasilacza a co za tym idzie więcej oddanego ciepła i wyższy rachunek za prąd.

Z artykułu wynika, że pasywne PFC wyższy rachynek za energię; Aktywne PFC niższy rachunek. Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy Klaus. Jeśli robi się APFC na pojedyńczych elementach (np. modele Topowera), to owszem straty są dość duże (jak na PFC oczywiście). Natomiast gdy zrealizujesz PFC w scalaczku (np. Seasonic) to straty są malutkie, mniejsze nawet niż z pasywnym PFC, bo trafko potrafi się również nagrzać. Z tego co wiem scalaki stosuje właśnie w.wym Seasonic oraz Enermax, co do reszty nie jestem pewien, to się nie wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............

@cavarr

 

200W ? hmm... nie wiem.

 

Według wszelkich kalkulatorow wyjdzie 230-250W ale nie zapominajmy o tym, że w krytycznych momentach np podczas startu tej mocy potrzebujemy nieco wiecej, a więc około 300W.

 

Czy forton/modecom sobie by poradziły, tego nie wiem, aczkolwiek smiem twierdzic ze na 300Watowych wersjach tych zasilaczy mogloby być źle :) Skoro 18A Chiefteca to mało... Nie zapominajmy ze taki zasilacz ma pochodzic kilka lat, wiec czy do takiego konfiga fortron 300W/350W na kilka lat to nie za mało ? :>

no Ty nie wiesz, ale ja wiem :)

 

mój konfig żre w LOAD max 230W (tyle pokazywał mi miernik energii elektrycznej :) )

* Procesor: AMD Athlon64 3000+ @ 2.7GHz 1.40V

* Płyta główna: DFI LP NF4 Ultra-D HTT 300MHz

* Pamięć RAM: 2x512MB TwinMos DDR 3.2V

* Karta graficzna: Sapphire X800GTO@16P 530Mhz/540Mhz

* Dyski twarde: SAMSUNG SP2004C 200GB 7200 RPM 8MB cache SATA II, ST3320620AS 320GB 7200 RPM 16MB cache SATA II

* Wentylatorki :) : 2xFander 92mm 1xFander120mm 3xPapst 92mm + Zalman 92mm

* Nagrywara: NEC DVD_RW ND-3540A

 

w krytycznych momentach np podczas startu tej mocy potrzebujemy nieco wiecej, a więc około 300W.

widziałem ok. 180W więc do 300W daleko :huh: (dla ciebie sprawdzę jeszcze raz )

 

ps

mam tego Chiefteca co przetestowałeś już z 2-3lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...