Skocz do zawartości
marco

[recenzja] Tagan Vs Chieftec 420 W

Rekomendowane odpowiedzi

Pure jak i przedtem tweak jest portalem dal entuzjastów komputerów, znaczna część czytających i udzelających się na forum zna się naprawde na rzeczyu i oczekuje fachowych testów i recenzji. Jak test grafiki to z ostrym o/c opisem modów itp. Jak test psu to porównanie kilku nowych konstrukcji obciązonych naprawde solidnie i najlepiej napisany przez elektronika , który zjadl zęby na psu. tutaj mamy w tym wypadku porównanie emryta czyli

nieprodukowanego już chiefteca z taganem, ktory też nie jest niczym nowym, to po raz enty przepakowany topek p5. Opis też nie jest niczym specjalnym, takich opisów jest sporro na sieci i to na portalach robionych przez kilku wyrostków i znikajacych po 2-3 miesiącach.Nieco znam sie na tym, bo pisałem i poprawiałem teksty osób piszącychna jednym z nich. Od Pure oczekiwał bym czegoś innego niestety. Osobiście nie podjal bym się testu czy recki zasialczy bo jak 99% ludzi na forum nie znam się na tym i tyle. Moim osobistym zdaniem umiejętność poprawnego pisania, robienia zdjęć i podpięcia miernika tutaj nie wystarcza i tyle :-|

Ktoś tutaj pisał,zę buduje sie maszynka do profesjonalnego obcicążania psu. Przy czy,mś takim mozna by już zrobić solidną recke. Potrzeab tylko nowych konstrukcji-topki, taany, enerki ,anteki tip i to chetnie te najnowsze wypusty. niestety powinna taki test pisać,czy przynajmniej pomagąć przy nim osoba mająca duze pojęcie o zasilaczach.Macie coś to benito, to poproście np Zenfista i będzie gut :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy, bardziej oblatani w temacie, chyba zapomnieli, ze recenzja powinna byc zrozumiala dla tzw. szerokiego grona czytelnikow, ktore nie musi byc oblatane w elektronice. Stad taka, a nie inna forma artykulu. Na temat merytorycznego poziomu artykulu wypowiadal sie nie bede, bo naleze do wspomnianego wyzej szerokiego grona (moze do jego troche wezszej czesci, ktora cos tam wie) - ale art byl dla mnie zrozumialy, nie musialem siegac po slownik ani wikipedie.

Jeden ze wskazanych bledow lukasrz poprawil, co do reszty zaczyna sie IMHO syndrom konferencji naukowej - kazdy ze specjalistow w tej dziedzinie ma nieco odmienne zdanie na ten sam temat i broni go za wszelka cene. A publike to ani ziebi, ani grzeje, bo poziom abstrakcji dyskusji jest dla niej i tak za wysoki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zasłużył na bana.

 

Wypisałeś część "błędów" z tym ze poprawilem tylko jeden odnosnie dlugosci impulsow bo reszta imho nie jest błędem. Reszty sie czepiales bo musiales sie czepic, nie spodobaly Ci sie moje sformułowania.

Jak dla mnie to nie wszystkie bledy zostaly usuniete przyklad:

"

W pasywnych konstrukcjach punkt ten ustawia na “oko” producent czego wynikiem jest mniejsza sprawność zasilacza a co za tym idzie więcej oddanego ciepła i wyższy rachunek za prąd. Tanie zasilacze typu Codegen czy Megabajt posiadają pasywne układy PFC.

"

Najtansze zasilacze nie maja zadnego PFC . Dopiero niedawno nowe zasilacze maja zazwyczaj PFC w wyniku przepisow UE.

Twierdzenie o wiekszych rachunkach za prad w przypadku pasywnego PFC niz aktywnego PFC jest do bani bez pomiarow.

Obecnie wszystkie domowe, liczniki energii elektrycznej mierza wylacznie pobieraną moc czynna.

(nie mylic domowych z przemyslowymi)

Mysle ze jesli robisz test to rob pomiary i dawaj wyniki zamiast teoretycznych wykladow nie majac 100% pewnosci co do

poprawnosci merytorycznej "wykladu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wczoraj składałem z kolegą komputerek: plyta DFI Infinity NF Ultra II-M2, proc Athlon 64 3000+, 2x512 DDR2-667, grafika 7300GT, dysk Samsung, DVD-RW - czyli nic specjalnego, współczesny budżeciak. Mało kasy na koniec zostało na zasilacz. Genialnie wymyśliłem, żeby kupić tani używany Greencośtam 300W za 30zł. :-D

 

Dokładniej model HPC-300-202 czyli wszystkim znany i szanowany Sirtec! Komputerek działa, jest cicho, bezpiecznie i napięcia OK.

Częściowo to potwierdza tezę autora recenzji - Sirtec HPC daje radę. Ale racje mają także krytycy - za 120zł lepiej kupić coś innego. HPC to konstrukcja wymyślona w początkach ATX gdy z 12V szło głównie do silników napędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nie wszystkie bledy zostaly usuniete przyklad:

"

W pasywnych konstrukcjach punkt ten ustawia na “oko” producent czego wynikiem jest mniejsza sprawność zasilacza a co za tym idzie więcej oddanego ciepła i wyższy rachunek za prąd. Tanie zasilacze typu Codegen czy Megabajt posiadają pasywne układy PFC.

"

Najtansze zasilacze nie maja zadnego PFC . Dopiero niedawno nowe zasilacze maja zazwyczaj PFC w wyniku przepisow UE.

Twierdzenie o wiekszych rachunkach za prad w przypadku pasywnego PFC niz aktywnego PFC jest do bani bez pomiarow.

Obecnie wszystkie domowe, liczniki energii elektrycznej mierza wylacznie pobieraną moc czynna.

(nie mylic domowych z przemyslowymi)

Mysle ze jesli robisz test to rob pomiary i dawaj wyniki zamiast teoretycznych wykladow nie majac 100% pewnosci co do

poprawnosci merytorycznej "wykladu".

 

Dokladnie jest tak jak ja napisalem i tak jak Ty napisales wiec nie wiem co probojesz udowodnic, wszystkie zasilacze nawet te najtansze posiadaja pasywne PFC, dlaczego ? znasz odpowiedz, dyrektywa UE. Wiec po co te zarzuty do mnie ?

 

Twierdzenie o PFC nie jest do bani, udowodnilem prosymi wzorami zalety dobrego PFC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jest tak jak ja napisalem i tak jak Ty napisales wiec nie wiem co probojesz udowodnic, wszystkie zasilacze nawet te najtansze posiadaja pasywne PFC, dlaczego ? znasz odpowiedz, dyrektywa UE. Wiec po co te zarzuty do mnie ?

 

Twierdzenie o PFC nie jest do bani, udowodnilem prosymi wzorami zalety dobrego PFC.

Nie robie zadnych zarzutow do Ciebie, doceniam prace jaka wykonales, krytyka tresci w recenzji ma pomagac w robieniu

kolejnych testow. Preferuja bardziej testy, czyli pomiary bo wiem ze teoria i etykietki na produktach czesto mijaja sie z

praktyka.

Udowodnisz dopiero jak dokonasz pomiaru licznikowego, co udowodnisz to dopiero bedziesz wiedzial po pomiarach.

Mysle ze wiekszosc krytycznych uwag nie byla zlosliwa tylko przychylna i zamiast sie irytowac lepiej sprawdzic

czy sa zasadne uczac sie jednoczesnie.

Podoba mi sie to ze recenzja obejmuje rowniez tanszy zasilacz mozliwy do kupienia na allegro bo wiele osob takie posiada lub

jeszcze kupuje podobne.

Na allegro mozna kupic tez zasilacz bez PFC. PFC jest OK bo oszczedza energie gobalnie i jest bardzo wskazane

przy zasilaczach duzej mocy ale sugerowanie ze licznik domowy bedzie wolniej sie krecil jak ktos wymieni

zasilacz na APFC jest niepotrzebne.

Napisze czego od testow zasilaczy oczekuje:

1. Pomiar stabilnosci napiec przy roznych obciazeniach .

2. Pomiar glosnosci przynajmniej mikrofonem.

3. Pomiar licznikowy pozwalajacy ocenic wplyw wyboru zasilacza na koszty oplat za prad.

4.Pomiar temperatury zasilacza oraz obrotow wentylatora.

5. Pozostale elementy recenzji jak rozmiar, waga, wyglad, konstrukcja, cena, dodatki wyposazenia oraz podobne.

6.Ogolna wiedza na temat zasilaczy nie musi byc elementem recenzji a jesli juz to powinna byc starannie zweryfikowana .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze czego od testow zasilaczy oczekuje:

1. Pomiar stabilnosci napiec przy roznych obciazeniach .

2. Pomiar glosnosci przynajmniej mikrofonem.

3. Pomiar licznikowy pozwalajacy ocenic wplyw wyboru zasilacza na koszty oplat za prad.

4.Pomiar temperatury zasilacza oraz obrotow wentylatora.

5. Pozostale elementy recenzji jak rozmiar, waga, wyglad, konstrukcja, cena, dodatki wyposazenia oraz podobne.

6.Ogolna wiedza na temat zasilaczy nie musi byc elementem recenzji a jesli juz to powinna byc starannie zweryfikowana .

Wszystkie uwagi biore do siebie, gwarantuje w kolejnych moic hrecenzjach ze spelnie wymagania odnosnie punktu

 

1,2,4,5,6 imho nie ma juz sensu bo nei wypaliło pomimo naprawde sprawdzonej wiedzy.

 

szczegolnie punkt numer 1 zostanie sprawdzony, gwarantuje pomiary wydajnosci i mozliwosci zasialcza z dokladnoscia do 1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwazniejsze do testu to

1) zalatwic porzadne zasilacze ktore sa obecnie na "topie" cos z enermaxow 400 liberty ,topowera 400w oem,nowe chiefteci ,modecoma 350w .

2) porzadny config bioracy dosc sporo pradu , np cos z x2 , pentium d + do tego cos z ati w stylu 1800xt itp

 

do tego pomiary napiec i glosnosci i bedzie super -a wszelkie teorie itp ktore tu wzbudzily wiele kontrowersji poprostu skrocic i zajac sie meritum

 

no ale naprawde konfig przydaly sie porzadny , bo jak powtorze 100 razy u mnie ten stary chief 420 ciagnal mocno wykrecone x2380 i 7800Gt a napiecia mial prawie wzorowe... wiec do testu przydaloby sie cos naprawde pradozernego

Edytowane przez robot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwazniejsze do testu to

1) zalatwic porzadne zasilacze ktore sa obecnie na "topie" cos z enermaxow 400 liberty ,topowera 400w oem,nowe chiefteci ,modecoma 350w .

2) porzadny config bioracy dosc sporo pradu , np cos z x2 , pentium d + do tego cos z ati w stylu 1800xt itp

 

do tego pomiary napiec i glosnosci i bedzie super -a wszelkie teorie itp ktore tu wzbudzily wiele kontrowersji poprostu skrocic i zajac sie meritum

 

no ale naprawde konfig przydaly sie porzadny , bo jak powtorze 100 razy u mnie ten stary chief 420 ciagnal mocno wykrecone x2380 i 7800Gt a napiecia mial prawie wzorowe... wiec do testu przydaloby sie cos naprawde pradozernego

 

uwierz mi beda najlepsze zasilacze a tesy nie beda sie odbywaly na pecetach tylko na plaformie testowej ktorą powoli projektuje, bedziemy dzieki niej wiedzieli i znali wydajnosc zasilaczy do ostatnich Watów. Bedzie waidomo przy jakim obciazeniu zasilacz wymieka i na jakie obciazenie go stac, jesli uda sie zbudowac ta platofrme to na samej lini 12V bedziemy w stanie obciazyc zasilacz mocą 700W !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to recenzja psu powinna zawierać pomiar napięć przy idle, mniejszych, większych obciążeniach oraz pomiaru głośności przy różnych obciążeniach oraz na początku pracy, po kilku h obciążenia, no i fotek...

 

Reszta jest mi całkowicie zbędna w sumie... :P

Edytowane przez hary86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby moc mowic o rzetelnej recenzji przy testowaniu kolejnych zasilaczy dokonaj pomiaru napięcia 12V na każdej lini 12V. Jak trafisz na zasilacz w którym:

-12V1 będzie zasilało wtyczkę ATX24pin i molexy,

-12V2 będzie zasilało wtyczkę 12V4(8)pin oraz remi dla pci-e,

to pomiar napiecia na molex'ie nic nie mowi na temat zasilacza, nawet na najbardziej wymagajacym konfigu.

W tym tescie tagan pracuje w trybie split a jest tylko jeden pomiar napiecia 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby moc mowic o rzetelnej recenzji przy testowaniu kolejnych zasilaczy dokonaj pomiaru napięcia 12V na każdej lini 12V. Jak trafisz na zasilacz w którym:

-12V1 będzie zasilało wtyczkę ATX24pin i molexy,

-12V2 będzie zasilało wtyczkę 12V4(8)pin oraz remi dla pci-e,

to pomiar napiecia na molex'ie nic nie mowi na temat zasilacza, nawet na najbardziej wymagajacym konfigu.

W tym tescie tagan pracuje w trybie split a jest tylko jeden pomiar napiecia 12V.

Pommiar byl robiony w pozycji Combine, zle napisalem :( sorki za to.

 

 

Pomiary kolejne beda na wszystkich liniach, nawet 4 liniach 12V jesli takie beda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oukej to jak przechodzimy do życzeń to jedno małe ode mnie: specyfikacja atx i tabliczka swoją drogą a chętnie bym się dowiedział ile obciążenia przyjmie zasialcz przy wahaniach do 1-2% (co gwarantuje komfortowe warunki dla sprzętu jak i dobre oce ;)) , no i test przy nierównomiernym obciążeniu tj np 5v minimlanie a 12v w górę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie (Pań nie zauważyłem w dyskusji :-P ), proszę o stonowanie swoich wypowiedzi. Dyskusja ma być merytoryczna. Wszelkie zarzuty, co do zasadności stwierdzeń prosze popierać racjonalnymi argumentami, a nie tekstami w stylu "bzdury piszesz".

 

Każda, następna wycieczka osobista zakończy się miesięcznym zawieszeniem konta.

 

 

BTW, BENITO szanuję Twoją wiedzę, ale sposób dyskusji już mnie nieco bulwersuje. Możesz zejść nieco z chmur wszechwiedzy i apodyktycznego tonu? I nie wysilaj się na dodatkowy trud kontaktu z romkiem, bo piszę w tym topicu na Jego prośbę.

 

Nie jest to zachęta do offtopa i ewentualnej polemiki z moją wypowiedzią, ja tu już zakończyłem pisanie. Od tej chwili będę używał tylko i wyłącznie panelu moderatorskiego. EOT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze pomiar licznikowy warto umiescic w tescie bo takie informacje sa trudno dostepne, wielu interesuja a roznica

moze byc wieksza niz 50W juz w idle czyli po kilku latach uzytkowania energooszczednego zasilacza mozna zaoszczedzic wiecej

niz wart dobry zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dwaIP Test licznikowy trąci amatorszczyzną (chałupnictwem :) ). Jak już to pomiar mocy watomierzem. Zreknij na wynik pomiaru sprawności, różnica pomiędzy najbardziej a najmniej sprawnym zasilaczem wynosi 10%. Komputer w idylle pobiera ok 100W, więc podane przez Ciebie 50W różnicy jest przesadzone i to chyba tylko Twoje przypuszczenia. Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dwaIP Test licznikowy trąci amatorszczyzną (chałupnictwem :) ). Jak już to pomiar mocy watomierzem. Zreknij na wynik pomiaru sprawności, różnica pomiędzy najbardziej a najmniej sprawnym zasilaczem wynosi 10%. Komputer w idylle pobiera ok 100W, więc podane przez Ciebie 50W różnicy jest przesadzone i to chyba tylko Twoje przypuszczenia.

Dokladniejszego testu na oszczednosc nie zrobisz niz tym urzadzeniem ktorego wskazania sa podstawa do rachunku za energie.

Dlatego pomiar licznikiem nazwe profesjonalnym a watomierzem amatorskim.

Licznik domowy mozna sobie kupic dla wygody.

Widzialem wyniki testow gdzie bylo te 50W.

(przypuszczenie polega zatem tylko na tym ze test byl w miare solidny w tym punkcie co troszke sprawdzilem dokonujac pomiaru

na wlasnym zasilaczu domowym licznikiem a byl ten zasilacz przedmotem przytoczonego testu).

Wyniki ze strony trustedreviews nie daja podstawy do oceny oszczednosci zasilacza bo nie ma wynikow idle a wlasnie idle

jest najistotniejsze (inny tryb w miare czesto praktycznie wykorzystywany w domu to gry 3D i najczesciej

najzwyczjniej wylacoiny komputer).

Testy amerykanskie mozna pominac bo przy innym napieciu w sieci wyniki beda inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, mogę się zgodzić co do tego, że licznik energi el. będzie dobry do tego. Jest jeden problem, domowy licznik ma parametry: U=220V, I=10(40)A, klasa dokładności 2. Znamionowe obciążenie takiego licznika to 220V * 10A = 2200VA. 2200VA * 2% = 44VA, jest to dopuszczalny błąd pomiaru tego licznika, przy 100W pobieranych przez komputer w idle nie ma tutaj mowy o dokładnym pomiarze. To tak jakbyś chciał mierzyć drewnianą calówką średnicę z dokładnścią do dziesiątych części mm.

Dokonując pomiarów napięć w komputerze voltomierz ustawiamy na 20V (a nie 1000V) po to aby mierzona wartość była najbliżej zakresu pomiarowego przyrządu.

Jakie to ma znaczenie może zobrazuje przykład (sam to zaobserwowałem): licznik, telewizor w stanie czuwania oraz lodówka. Włączony tv, lodówka wyłączona - licznik stoi. Tv i lodówka włączona - licznik się kręci. Lodówka się wyłącza - licznik zwalnia kręci się powoli. Przy niskim obciązeniu licznik zachowuje się niestabilnie.

Badając pobór energi przez komputer błąd pimiaru może dać taki skutek: komputer będzie pobierał wg licznika 80W ze względu na błąd pomiaru przy niskim obciązeniu a rzeczywista moc będzie pobierana przez komputer wynosi 100W. Efekt, wynik zaniżony o 20W. Powiesz, że właśnie to cię interesuje bo wg licznika płacisz za energię. Jednak siedząć przy kompie masz na biurku lampe 60W oraz obok tv pobierający 70W. Licznik mając obciązenie 100W+60W+70W=230W zaczyna pracować prawidłowo, jest wolny od błędu pomiaru przy niskim obciążeniu i wykaże 230W poboru a nie 80W+60W+70W=210W.

Aby dokonywać pomiaru licznikiem wypadało by mieć licznik I=1(4)A lub podobny. Osobiście spotkałem się z licznikami I=3(6)A (licznik przekładnikowy, mają one klasę 0,5 a więc są też dokładniejsze - raz ze względu na mniejszyzakres pomiarowy, dwa ze względu na klasę dokładności).

Nie ma w tym poście w żadnym wypadku ataku na Twoją osobę dawIP, tylko troska o lepsze metody badań w kolejnych testach zasilaczy.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus

Zakladajac za masz racje z bledami pomiaru to wykazales ze watomierzem bedzie niedokladnie w przypadku komputera zostawionego na noc do sciagniecia duzego pliku.

Licznik ma ta przewage ze mozna pomiar weryfikowac dokladajac

wspomniana zarowke lub kilka.

Jesli tak rzeczywiscie jest ze domowy licznik zaniza przy

obciazeniu idle to watomierz zupelnie sie nie nadaje do tego celu bo

istotne jest ile wybije na liczniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na myśli metody użyteczne w testach na potrzeby recenzji. Pisząc recenzję trzeba przetestować kilka lub kilkanaście zasilaczy i wykonać wiele testów na każdym z nich. Do tego każdy test ma być wykonany w takich samych warunkach. Nie licz na to, że testujący mając na warsztacie kilka zasilaczy poświęci na każdy jedną noc na test, który interesuje tak naprawdę niewielu użytkowników. Staram się szanować czas osób testujących sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na myśli metody użyteczne w testach na potrzeby recenzji. Pisząc recenzję trzeba przetestować kilka lub kilkanaście zasilaczy i wykonać wiele testów na każdym z nich. Do tego każdy test ma być wykonany w takich samych warunkach. Nie licz na to, że testujący mając na warsztacie kilka zasilaczy poświęci na każdy jedną noc na test, który interesuje tak naprawdę niewielu użytkowników. Staram się szanować czas osób testujących sprzęt.

Z tym ze pomiar przy pomocy licznika jest bardziej pracochlonny to sie zgadza bo trzeba przy kazdym odczekac ze 2 minuty a to

jak wiele osob interesuje wysokosc oplat za energie to jestem odmiennego zdania. Marketing producentow zasilaczy tez

skoro podaja sprawnosz w reklamach (oczywiscie nie realna tylko maksymalna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy przez zasilacz można zrealizować za pomocą wiadomego urządzenia, które jest dostepne i uzywa go już kilka firm w kraju. Wielu userów już widziało tę przystawkę na targach lub zlocie. Nie trzeba pchać się w jakieś odczytywanie liczników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobom zirytowanym niskim poziomem merytorycznym recenzji na portalu PurePC.pl polecamy inne serwisy fachowe, nikt tu nikogo na siłę nie trzyma.

Rozumiem że to oficjalne stanowisko redakcji? Przyjmuje do wiadomości, chociaż trochę mnie ono dziwi w czasach kiedy większość serwisów zabiega o czytelników.

 

 

[zasilanie Stand-by]

Przyznam, ze nie bylem tego pewien jak jest w nowych konstrukcjach ale widzialem osobiscie kilka lat temu zasilacze z napieciem stand-by wytwarzanym przez malutkie trafo i jestem tego pewien, poza tym w wielu urzadzeniach elektronicznych standby moze realizowac zwykle trafo. Oczywiscie mala przetwornica moze realizowac ta funkcje, czemu nie ? imho wygodniejszy i lepszy sposob.

Panie Łukaszu .... lepiej było tego nie pisać (tekstu który umieścił Pan w artykule i odpowiedzi na forum). Nie chcę się przyłączać do chóru krytyki, ale tego typu rzeczy można sprawdzić zarówno w internecie jak i empirycznie. Ja sprawdziłem ;) To było wprowadzanie w błąd czytelników, i nie jest w tym momencie istotne czy pisał Pan dla osób z wykształceniem technicznym czy kompletnych laików.

[PFC] Chodziło mi o przesuniecie fazowe i wielkość kąta. Sam kąt i jego wielkość znaczenia ma, nie mówmy że nie ma, juz o tym pisalem wczesniej.

Ponieważ w dyskusji padło już stwierdzenie że cały artykuł był tylko "opisem" (i to opisem bardzo uproszczonym), to tym bardziej nie miało sensu rozwodzenie się nad - nieprawdziwą - tezą o pozytywnym wpływie PFC na zużycie energii czy "sprawność" zasilacza. Reklamę niech uprawiają specjaliści od reklamy i sprzedawcy, dla nas ważniejsze są fakty.

Nawiązując o dyskusji "jak zmierzyć pobór prądu" - moim zdaniem użycie "licznika energetycznego" do pomiaru będzie wystarczające, pod warunkiem że test wydłużymy do co najmniej 48 godzin (24 godziny "stand-by" i 24 pod obciążeniem). Mam na myśli współczesny licznik klasy 0,5-1% ;) te "lepsze" pokazują na bieżąco: napięcie, moc, prąd, koszt (po wpisaniu taryfy).

Wiem o tym, dzieki takiemu połączeniu mamy maksymalne napięcie pracy sięgające 500V ! I pojemnosc ~ 340uF ale czy takie napiecie nie jest bezpieczniejsze tak jak to napisalem ? Przy elektrolitach pracujacych z napieciem 385V / na maksymalne 400V mamy dużo szybsze zużywanie się kondensatorow, co za tym idzie wyzsza temp pracy a wiec szybsza strata pojemnosci itp.

Po raz kolejny - w opisie nie miało sensu powoływanie się na te szczegóły konstrukcji, dla osób nie znających tematu nie mają one żadnego znaczenia. Dla ludzi temat znających ten fragment artykułu był również niepotrzebny, więc czemu służył? Reklamie? ale to zasilacz już nie produkowany, a użyte rozwiązanie jest typowe i powszechnie stosowane w lepszych konstrukcjach. Omawianie tego zagadnienia w oderwaniu od konstrukcji pozostałych zasilaczy zbliżonej klasy nie było potrzebne, i może powodować pewne nieporozumienia -> stąd moje uwagi.

 

Czy naprawiajac sprzet i wymieniajac elektrolit np o napieciu 6.3V wstawia Pan taki sam 6.3V czy moze na wyzsze napiecie ? bo ja instaluje taki na conajmniej 10V

Ja zaś trzymam się instrukcji sewisowej, i staram się nie "poprawiać" fabryki -> w filtrach (i nie tylko!) wartość pojemności ma znaczenie ponieważ od niej (między innymi) zależy jakie częstotliwości i z jaką skutecznością będzie tłumił filtr. Kondensatory o wyższym napięciu maksymalnym mogą (ale nie muszą) ulegać "przeformowaniu" pracując przy niższym napięciu, co w efekcie powoduje wzrost ich pojemności (o kilka - kilkanaście %). W niektórych układach nie ma to znaczenia, w innych ma znaczenie zasadnicze. Ponieważ pytanie dotyczyło ogólnie "napraw sprzetu" moja odpowiedź jest: nie! nie wymieniam kondensatorów na pracujące z wyzszym napięciam maksymalnym. Co najwyżej stosuję kondensatory "Low ESR" tam gdzie fabryka użyła "zwykłych", a ze schematu wynika że wskazane jest użycie takich o obniżonej rezystancji.

 

O przypadkach uszkodzenia filtra w tych zasilkach pierwsze słysze i jestem w szoku :| ciekawe...

Wyłącznie z tego forum, bo nie chcę być posądzony o reklamowanie innych portali:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=203440&st=30

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=114245&hl=

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1256806

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1110126

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...mp;#entry989230

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1294806

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1588470

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1617576

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1624020

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1754559

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1779879

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1931714

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1932842

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry1960328

mam nadzieję że nie powtórzyłem kilka razy tego samego tematu, ale przy tej ilości otwartych zakładek mogło się to zdarzyć (z góry przepraszam). Opisy nie zawsze wskazywały na uszkodzenie obwodów wejściowych, ale w kilku (moim zdaniem) właśnie to było uszkodzone. Model HPC-360-302DF jest konstrukcją bardzo zbliżoną do HPC420-302DF, dlatego pozwoliłem sobie podać linki równiez do uszkodzeń słabszej wersji zasilacza HPC.

 

[Filtry na kablach]Zna Pan dobrze zasadę działania i zalety takich filtrów prawda ? Więc co ja będe sie nad nimi rozczulał, w skrocie zostało to opisane. Dla jednych to bedzie plus a dla innych gadzet. Ja uważam, że jest to dobre rozwiązanie, moze nie jest to cos bez czego nie mozna by sie obejsc, nie... ale fakt pojawienia sie takiego filtra należy uznać za +

Zasady działania znam, natomiast nigdy nie miałem okazji testować skuteczności przydatności tego rozwiązania. Myślę że jakieś wyobrażenie o działaniu i skuteczności tych filtrów da najprostszy pomiar szumów (oscyloskopem), bez tego NIC nie mogę powiedzeć o zasadności ich użycia. Z artykułu również nie dowiedziałem się nic poza powtórzeniem materiałów reklamowych producenta.

 

Po co w roznej masci sprzetu, w zasilaczach(na ich przewodach) pojawiaja sie takie filry ? albo na koncowkach kabli USB od sprzetu fotograficznego ? czy jest to widzi misie producenta ? Proszę sobie odpowiedziec na to pytanie, dziwie sie ze sie w ogole w pojawiło, nie wiem w jakim celu.

Panie Łukaszu, to nie ja cytuję reklamy bez przetestowania w praktyce działania konkretnych rozwiązań. Od testu sprzętu oczekują czegoś więcej niż przetłumaczenie ulotki reklamowej. Rozumiem (po przeczytaniu całej dyskusji) że nie był to test tylko "opis sprzętu", ale dlaczego w takim razie pojawiły się w nim oceny "testowanych" zasilaczy?

Oczywiście mogę sprawdzić czy (i jak) działa filtr "remic", chociaż przyznam że wydawanie pieniędzy na zakup zasilacza tylko po to żeby ocenić jego przydatność nie jest moim ulubionym hobby :| No cóż, wygląda że jednak będę musiał to zrobić, albo poszukać jakiegoś testu tego zasilacza przeprowadzonego na troszkę wyższym poziomie.

["typowy" zasilacz ATX niskiej klasy] Ten zasilacz wyciagnolem z komputera z przed 10 lat i byl on stary że hoho :) a jego moc to 200W miał posłużyć jako zdjecie pogladowe, tylko i wylacznie. Nie dawal rady nawet celeronowi 400MHz i rivie tnt, wiec takie cudo jak Pan opisuje to to nie jest ;]

Nie twierdziłem że jest to "cudo", napisałem tylko że w niczym nie przypomina zasilaczy klasy Codegen/ Megabajt z którymi miałem do czynienia. Jako ilustracja pewnej tezy był OK (np. brak filtra LC na wejściu, typowy dla tanich zasilaczy), ale tak do końca "typowy" to on nie był :P Pan jako osoba lepiej znająca się na zasilaczach ATX niż ja powinien o tym wiedzieć.

Kulturalnie zachował się jedynie PAN S.T. za co z Góry dziekuje ! Chociaz parę uwag nie wiem czemu tak naprawde miało służyć, bo błędów nie było we wszystkim Co Pan napisal poza stand-by, czego nie byłem pewien.

Dziekuję :D

Błędy? można ich nie nazywać "błędami", ale były to co najmniej "duże niezręczności". Niezależnie od tego jaki był przewidywany odbiorca recenzji pewne rzeczy nie powinny się w niej znaleźć, a inne należało wyjaśnić (nawet w wersji "dla laików"). Takie jest moje zdanie.

 

Wiem, ze kto inny napisal by to moze nieco inaczej, użyłby słów bardziej profesionalnych powodującyh wytrzeszcz oczu na twarzy czytajacego ale po co ? Czy naprawde w recenzji były kosmiczne błedy ? Nie majace sensu i 99% poza wykresami to kłamstwa i brednie ? Czy pojawiło się jedynie kilka niedomówień ? Wynikajacych z tego iż nie chciałem zamęczać czytelnika zbednym tekstem. Mialem w recenzji umiescic schematy zasilacza i opisac blok po bloku ? sposb laczenia kondensatorow ? strukture z rysunkami zasady dzialaia filtrow ferromagneycznych ? A moze rodzaje przesuniec fazowych i na co one wplywaja ? O sprowadzeniu wzoru P=U*I*cos(fi) do postawi P=U*I ? Dajmy sobie spokoj i wrocmy do celu recenzji.

Panie Łukaszu .... już ktoś z redakcji napisał że portal jest "młody" i dopiero się rozkręca. Tym bardziej trzeba pewne rzeczy opisywać, choćby po to żeby w kolejnych "opisach sprzętu" odwoływać się do wcześniejszych publikacji ;)

Z całym szacunkiem dla Pana, ale po przeczytaniu tego wszystkiego niestety nie uważam Pana za osobę znająca tematykę na tyle dokładnie żeby takiemu zadaniu podołać. Być może się mylę, z góry przepraszam jesli obraziłem - nie to było moim celem.

 

Pozdrawiam

S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Nawiązując o dyskusji "jak zmierzyć pobór prądu" - moim zdaniem użycie "licznika energetycznego" do pomiaru będzie wystarczające, pod warunkiem że test wydłużymy do co najmniej 48 godzin (24 godziny "stand-by" i 24 pod obciążeniem). Mam na myśli współczesny licznik klasy 0,5-1% ;) te "lepsze" pokazują na bieżąco: napięcie, moc, prąd, koszt (po wpisaniu taryfy).

...

Robilem pomiar licznikowy a wlasciwie to licznikowo-stoperowy tak:

1. Pod licznik podpiety tylko komputer.

2. Uruchomienie stopera w momencie kiedy ciemne miejsce na tarczy licznika zaczyna byc widoczne.

3. Zatrzymanie stopera po pelnym obrocie licznika (lub kilku jesli krecil sie zbyt szybko tak by bylo conajmniej 100s na stoperze)

4. Na podstawie napisu z licznika dotyczacego ilosci obrotow na kilowatogodzine, zmierzonego czasu obliczam wynik.

 

Czas mierzony z dokladnoscia duzo lepsza niz 1%.

Przy kilku takich pomiarach mialem rozbierznosci mniejsze niz 0.5 %.

Operacja pomiaru razem z wyliczeniem trwa kilka minut.

Gdzie popelniam blad w rozumowaniu przyjmujac ze robie pomiar z dokladnoscia lepsza niz 1% ?

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijasz blad pomiaru licznika ktory jest tym wiekrzy im mniejsze ma obciazenie podpiete

Jak juz wspomnialem rozbieznosci pomiedzy kilkoma pomiarami byly mniejsze niz 0.5% i przypominam ze nie mierzylem

pobieranej mocy tylko ile bede musial zaplacic za jednostke czasu pracy komputera i blad licznika nie jest istotny

w tym przypadku skoro jest niemal staly.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dwaIP To pochwal się Twoim konfigiem i wynikami pomiarów.

Pomiar robilem zasilacza HPC-360-202 DF REV ATX 2.0.

CPU to Barton XP-M

( niestety nie pamietam ile MHz i napiecia na CPU dlatego konfiguracja niewiele powie bo stosowalem ustawienia

od 833 MHz do 2500 MHz i napiecia od 1.45v do 1.7v)

 

W idle wyszlo 81W "licznikowych"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...