Skocz do zawartości
Hugster

[problem] Toshiba Satellite 5100-603

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po włączeniu komputera pojawiają się różnokolorowe paski, kropki. Co śmieszniejsze po odświerzeniu ekranu znika to i pojawia sie na nowo po jakimś czasie.

post-141269-1159636524_thumb.jpg

 

Zastanawiałem się czego to wina... Matryce wykluczyłem bo po podłączeniu monitora zewnętrznego było to samo. Więc co? - grafika?? Zastanawiałem się jeszcze nad dyskiem bo któregoś dnia tym kropkom towarzyszało też ciągłe zawieszanie się systemu - ale to drugie ustało.

 

Jakieś sugestie?

 

---

Pozdrawiam

Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po włączeniu komputera pojawiają się różnokolorowe paski, kropki. Co śmieszniejsze po odświerzeniu ekranu znika to i pojawia sie na nowo po jakimś czasie.

post-141269-1159636524_thumb.jpg

 

Zastanawiałem się czego to wina... Matryce wykluczyłem bo po podłączeniu monitora zewnętrznego było to samo. Więc co? - grafika?? Zastanawiałem się jeszcze nad dyskiem bo któregoś dnia tym kropkom towarzyszało też ciągłe zawieszanie się systemu - ale to drugie ustało.

 

Jakieś sugestie?

 

---

Pozdrawiam

Hugster

grafika.

a zmieniałeś kiedyś wogóle częstotliwości ukłądu graf.??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie mam. Kupiłem nowego M60-182 a ten teraz stoi i czeka na naprawe. W serwisie dowiedziałem się jedynie, że sama grafika kosztuje koło 100zł, gorzej z wymianą bo jest osadzona na płycie głównej i ręcznie się tego nie wylutuje. I chyba dlatego zawołali tyle kasy.

 

W każdym razie dzięki.

 

---

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie mam. Kupiłem nowego M60-182 a ten teraz stoi i czeka na naprawe. W serwisie dowiedziałem się jedynie, że sama grafika kosztuje koło 100zł, gorzej z wymianą bo jest osadzona na płycie głównej i ręcznie się tego nie wylutuje. I chyba dlatego zawołali tyle kasy.

 

W każdym razie dzięki.

 

---

Pozdrawiam

ale jeśli się zawieszał oprócz tych "kropek" to chyba równie dobrze może być uszkodzony np. chipset.

A co do wymiany to trza by poszukać na necie jakiegoś manuala i samemu zobaczyć jak to wygląda.

 

EDIT:

Sprawdź NHC lub Everestem częstotliwości układu graf. i pamięci graf., ewentualnie zobacz czy nie ma jakiś błędów urządzeń, czy konfiguracja wszystkiego jest prawidłowa (u mnie bardzo podobne artefakty pojawiają się po zmianie "jednoprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI" na coś innego - ale tylko po pierwszym uruchomieniu komputera - kiedy doinstaluje wszystkie stery to grafika wraca do normy)

Edytowane przez seboxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja go otworzyłem, przeczyściłem, zmieniłem przy okazji paste bo skorupa się zrobiła z poprzedniej i widze że rzeczywiście trudno jest to samemu zrobić. Są małe luty i często robione więc wole zapłacić w serwisie niż samemu paprać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja go otworzyłem, przeczyściłem, zmieniłem przy okazji paste bo skorupa się zrobiła z poprzedniej i widze że rzeczywiście trudno jest to samemu zrobić. Są małe luty i często robione więc wole zapłacić w serwisie niż samemu paprać.

no to ok

ale najpierw upewnij się że to karta, i że nie ma problemów ze sterami.

 

EDIT:

 

http://www.irisvista.com/tech/laptops/Tosh...ga_remove_1.htm

 

nie czytałem całości, i nie wiem czy Twój laptop jest identyczny

 

ale może wrto zajżeć?

Edytowane przez seboxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stery to ta kwestia odpada. Był położony i skonfigurowany system, uzywany przez dobre 4-ry miesiącę po poprzednim formacie i nagle się posypał - podczas działania systemu (Xp Pro) ekran zrobił się szary i na tym koniec.

 

EDIT:

"Częstotliwość taktowania układu graficznego: 220MHz

Częstotliwość taktowania pamięci układu graficznego 158MHz"

 

--

Co do strony którą podałeś to tak, ten model. Ja również dotarłem do tej karty i także ją wyjąłem. Z tym że powiedziano mi że należy wymienić również gniazdo, a ono jest właśnie wlutowane. Co do samej karty, którą można faktycznie wyjąć z tego gniazda to jeszcze nie widziałem nigdzie żeby można ją było dostać osobno - a szukałem po modelu który jest na niej.

Edytowane przez Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stery to ta kwestia odpada. Był położony i skonfigurowany system, uzywany przez dobre 4-ry miesiącę po poprzednim formacie i nagle się posypał - podczas działania systemu (Xp Pro) ekran zrobił się szary i na tym koniec.

a strone z linku oglądałeś??

 

zwłąszcza końcówkę Page 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inną kwestią jest to, że zauważyłem że strasznie grzeje się też procek! Temperatura już 5minut po włączeniu osiąga 64 stopnie! Nie wydaje mi się żeby tak powinno być. Na drugim laptopie utrzymuje się temp. 40 stopni pomimo że chodzi od rana. Być może to też ma wpływ na grafike - są koło siebie. Dodam że chłodzenie się włącza - może da się jakoś ustawić żeby 'dmuchał' cały czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inną kwestią jest to, że zauważyłem że strasznie grzeje się też procek! Temperatura już 5minut po włączeniu osiąga 64 stopnie! Nie wydaje mi się żeby tak powinno być. Na drugim laptopie utrzymuje się temp. 40 stopni pomimo że chodzi od rana. Być może to też ma wpływ na grafike - są koło siebie. Dodam że chłodzenie się włącza - może da się jakoś ustawić żeby 'dmuchał' cały czas?

u mnie procek wyciąga do 68 stopni :P

nie ma się co prockiem martwić

pewnie w Twoim modelu da się ustawić żeby dmuchało cały czas

ale najpierw SPRAWDŹ EVERESTEM CZĘSTOTLIWOŚCI GRAFIKI, PAMIĘCI GRAFIKI I FSB, A TAKŻE PODAJ STANDARDOWE WARTOŚCI TYCH CZĘSTOTLIWOŚCI (everst wyśiwetla). PODAJ RÓWNIEŻ TEMP. UKŁĄDU GRAF. A TAKŻE TEMP. CHIPSETU (jeśli masz kontrole temp. chipsetu).

Do kontroli tenoeratur polecam najnowsze NHC, lub CPU Cool.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane z Everest'a ]=

 

Częstotliwość taktowania układu graficznego: 220MHz

Częstotliwość taktowania pamięci układu graficznego 158MHz

FSB: 99,67MHz (org 100MHz)

 

...tyle

 

Jeśli chodzi o temp to "CPU Cool" nie chce mi ruszyć, a Speed Fan pokazuje dwie temp.

Remote Temp: 61

Local Temp: 59

Edytowane przez Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane z Everest'a ]=

 

Częstotliwość taktowania układu graficznego: 220MHz

Częstotliwość taktowania pamięci układu graficznego 158MHz

FSB: 99,67MHz (org 100MHz)

 

...tyle

 

Jeśli chodzi o temp to "CPU Cool" nie chce mi ruszyć, a Speed Fan pokazuje dwie temp.

Remote Temp: 61

Local Temp: 59

na speedfana nie zwracaj uwagi, bo nie podaje prawidłowych tem. w laptopach

 

częstotliwości na pierwszy rzut oka wydają mi się NIEPRAWIDŁOWE.

sprawdze specyfikacje przy okazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na speedfana nie zwracaj uwagi, bo nie podaje prawidłowych tem. w laptopach

 

częstotliwości na pierwszy rzut oka wydają mi się NIEPRAWIDŁOWE.

sprawdze specyfikacje przy okazji.

Ty w ogole wiesz co to jest S5100-603 ??

 

Tam siedzi gf4go i p4m.Temperatura procka zdectdowanie za wysoka jak na 5 minut bez stresu.

 

Dlaczego czestotliwosci nieprawidlowe ? Ja mam podobna grafike z tego okresu i mam 261/175 tez zle ?

 

Zainstaluj Motherboard monitor 5 (tam jest coprawda obslugiwany s5200 ale one roznily sie tylko grafikami praktycznie).

Edytowane przez baxxxio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty w ogole wiesz co to jest S5100-603 ??

 

Tam siedzi gf4go i p4m.Temperatura procka zdectdowanie za wysoka jak na 5 minut bez stresu.

 

Dlaczego czestotliwosci nieprawidlowe ? Ja mam podobna grafike z tego okresu i mam 261/175 tez zle ?

 

Zainstaluj Motherboard monitor 5 (tam jest coprawda obslugiwany s5200 ale one roznily sie tylko grafikami praktycznie).

no szczerze mówiąc nie wiedziałem że to jest ten z gf4go

 

ale temp. u mnie (nie tylko u mnie) po 1 minucie bez obciążenia (tryb chłodzenia silent) temp. 68 stopni, 15 sekund chłodzenia (spada do 63 -64 st.), 1 minuta i znowu powtórka :P

 

więc temp. bym się nie przejmował, zwłaszcza że P 4 M z tego co czytałem grzeją się bardziej od Celeronów M. edit-> temp. procka bym się nie przejmował, nie wiem jak reszta.

Edytowane przez seboxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do "Motherboard monitor 5" to pomęcze się z nim jutro bo jakoś dziwnie wiele programów wywala błędy :| a system dopiero co świeżo położony.

 

Ale co ciekawe - właśnie zauważyłem że w menadżerze urządzeń jest problem z kontrolerem grafiki. Nie przyjmuje fabrycznych sterowników i wywala 'błąd kodu 28' - coś takiego widze po raz pierwszy...

 

... jeszcze się z nim pomęcze.

 

// @ Seboxxl - tu jest gf4go 64mb :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do "Motherboard monitor 5" to pomęcze się z nim jutro bo jakoś dziwnie wiele programów wywala błędy :| a system dopiero co świeżo położony.

 

Ale co ciekawe - właśnie zauważyłem że w menadżerze urządzeń jest problem z kontrolerem grafiki. Nie przyjmuje fabrycznych sterowników i wywala 'błąd kodu 28' - coś takiego widze po raz pierwszy...

 

... jeszcze się z nim pomęcze.

 

// @ Seboxxl - tu jest gf4go 64mb :wink:

prze gość mówiłem od początku że jak jest problem ze sterownikami to są artefakty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tych problemów nigdy wcześniej nie było, nawet po pokazaniu się 'szarego ekranu'. natknąłem się na to szukając czegoś innego. ale to i tak nie zmienia faktu że ten cały "kod 28" nie pozwala zainstalować sterów.

Edytowane przez Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tych problemów nigdy wcześniej nie było, nawet po pokazaniu się 'szarego ekranu'. natknąłem się na to szukając czegoś innego. ale to i tak nie zmienia faktu że ten cały "kod 28" nie pozwala zainstalować sterów.

masz recovery dvd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc temp. bym się nie przejmował, zwłaszcza że P 4 M z tego co czytałem grzeją się bardziej od Celeronów M. edit-> temp. procka bym się nie przejmował, nie wiem jak reszta.

Troche zle slyszales ...

 

 

masz recovery dvd?

RecoveryCD ;) Tak to dobry sposob ,ew zainstalowac system od nowa w tradycyjny sposob.

 

 

seboxxl jesli chodzi o twoje temp rzedu 70st to sa one raczej nienormalne.

Edytowane przez baxxxio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc tak jak mówie - do niej nie mam. a system jest czysty, położony dziś o 14 :/

 

EDIT:

 

@ baxxxio no mi też wydaje się że temperatura rzędu 64stopni jest za wysoka.

Edytowane przez Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do niej nie. kupilem ja dawno i nie dostalem. a zakladam ze plyta od nowej nie moze byc? no i co mi da plyta "recovery" ?

zarzuci Ci na dysk os z zainstalowanymi sterownikami, syfem, itp. ale stery i system w pełni stabilne będą

 

ale chyba coś pominąłem:

 

te artefakty widać zaraz po uruchomieniu lapka, tzn. jak jest screen z biosem, boot screen xp, czy opiero potem?? - bo jeśli są od razu to nic nie poradzimy, a jeśli są dopiero w xpeku to napewno da się coś z tym zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ seboxxl więc właśnie dlatego mówiłem że nie wydaje mi się że to kwestia sterów, bo przy odpalaniu się też widać np. różowe plamki gdzieniegdzie. Coś czuje że wymiana grafy jest nieunikniona!

 

EDIT:

Linux też pojawia się w artefektach.

Edytowane przez Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ seboxxl więc właśnie dlatego mówiłem że nie wydaje mi się że to kwestia sterów, bo przy odpalaniu się też widać np. różowe plamki gdzieniegdzie. Coś czuje że wymiana grafy jest nieunikniona!

 

EDIT:

Linux też pojawia się w artefektach.

no więc sprawa jasna, grafa do wymiany, a czy to zrobisz sam, czy dasz lapka jakiemuś "fachowcowi" to już Twoja decyzja.

 

 

EDIT:

 

Dołączona grafika

 

rzeczywiście przegapiłem napis nvidia na układzie :P

 

EDIT2:

 

w L20 itp. wszyscy tak mają przy chłodzeniu silent, przy performance jest 50 - 55 ale wiatrak włącza się co 20 sekund i wyje przez 15 :P

 

 

EDIT3: <lol>

 

Jutro załączę screeny z CPU Cool i NHC żeby Cię przekonać, może jeszcze poszukam jakichś linków do tematów o chłodzeniu w L20

Edytowane przez seboxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, gdybym jeszcze gdzieś taką widział w sprzedaży to możnaby się zastanowić. jutro go rozbiore i spisze model i poszukam.

 

EDIT:

A tą częstotliwość chłodzenia (włączania się wentylatora) umożliwia jakiś program? Bo nie widziałem nigdzie takowych ustawień.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą proszę, tu też jest to opisane chociaż nie wiem czy podawali temp.

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=169463

W każdym razie problem znany od dawna i narazie tylko hardware'owo rozwiązany przez kogośtam z forum

 

EDIT:

 

A tutaj link do hmm... rozwiązanie hardware:

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2229362

 

 

EDIT2:

 

Co do częstotliwości chłodzenia, to nie wiem jak jest u Ciebie ale w niektórych modelach są takie możliwości (chyba to w A100 było że można ciągłe chłodzenie ustawić, jeśli dobrze pamiętam w Toshiba Power Saver).

No i przedewszystkim zajrzyj do BIOSU - może tam masz inne tryby chłodzenia.

Edytowane przez seboxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahhh właśnie i tu się zaczynają schody! W nowej Toshibie do biosu wchodzę przez F2 a w tej drugiej już nie. Są jakieś inne standardy dla Toshib'y??

 

czy tam jest tylko możliwość zarządzania przez 'Toshiba HWSetup' ?

 

EDIT:

 

No i wymontowałem tą grafikę. Teraz chciałbym tylko wiedzieć czy wymiana jej samej wystarczy. Bo z tego co widze pod nią nie ma już nic. Cała grafika jest jedynie osadzona na 'gnieździe' a obok widać jedynie chipset i tyle. Poniżej zdjęcia (sory za jakość ale cyfrówke pożyczyłem). Na karcie widnieje jedynie oznaczenie "nVIDIA gForce4 Q13096.1 0208A4S 440go". Bo jeśli faktycznie wymianie podlega jedynie grafika którą wyciągnałem to skąd w serwisie informacja o potrzebie specjalistycznego wlutowania układu?

 

post-141269-1159690611_thumb.jpgpost-141269-1159690622_thumb.jpgpost-141269-1159690662_thumb.jpg

Edytowane przez Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...