Skocz do zawartości
sansaba

Core 2 Duo - Obniżenie Temperatury Pracy @ E6300

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

 

Czy faktycznie można było tak pechowo trafić na C2D e6300, że z podkręcania nici? Ja kupiłem swój zestaw w listopadzie i do tej pory nic w nim nie ruszałem. Teraz postanowiłem pobawić się w podkręcanie. Bez parady ustawiłem szynę 400MHz, pamięci na 800MHz, wszystko się ładnie uruchomiło. Postanowiłem, że sprawdzę temperatury. I tutaj szok, bo w idle miałem ok. 48st, a w stresie ponad 70. Zmniejszyłem napięcie na 1,25V i temperatury w Idle spadły do ok. 42, a w stresie do ok. 70. Ale to nadal za dużo. Odkręciłem proca i sprawdziłem jakie wtedy mam temperatury. Przy wszystkim standardowym mam ok. 35 w idle i ok. 52-55 w stresie. To okropnie dużo. Odczepiłem boxowego coolerka i jeszcze raz przesmarowałem pastą (Arctic Ceramique), ale nic to nie dało. Gdzie może być problem? Budę mam wentylowaną chyba dobrze:

 

post-143044-1171310222_thumb.jpg

 

 

Wiatraki nr 1 i 2(w zasilaczu) wydmuciach!ą powietrze. 4 to standardowy wiatrak na Ati x1950Pro Sapphire zaś 3 wdmuciach!e powietrze. Wszystkie działają z maksymalną prędkością. Obudowa jest zawsze zamknięta. Czyżby zły był przepływ powietrza? Może wiatrak nr 1 za dużo go "kradnie" temu od procesora?

 

Czy jedynym wyjściem było kupienie np. Freezera 7 Pro i sprawdzenie na nim jak to będzie? Czy jest szansa, że nie będzie lepiej i będę mógł jedynie pomarzyć o 2,5-2,8GHz?

 

 

Jeszcze jedna ciekawostka - nie wiem na co to wskazuje. Nawet przy standardowo taktowanym procu (co prawda pod Vistą i może to jest wskazówką) Super Pi przy 16M się zawiesza przy 11 iteracji.

 

Do informacji reszta sprzętu:

Asus P5B Deluxe

Patriot LLK 800MHz

Tagan EasyCon XL 500W

 

 

Temperatury sprawdzane przy pomocy TATa oraz Core Tempa.

 

Gdzie tkwi problem, drodzy Forumowicze?

Pozdrawiam.

Coyote2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

A ja mam 27*C przy zamkniętej budzie na boxowym standardowym chłodzeniu :D W Windzie oczywiście bez OC.

Edytowane przez Ludwiczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja sie dolacze

dzis zalozylem BigTyp z Thermaltake obecne temeratury dla OC e6400 (3,2 GHz) w stanie "idle" to 40'C.

wczesniej na standardowym chlodzeniu mialem 51'C, zalozylem w tamtym czasie dodatkowy nawiew na standardowy wiatrak - skrecilem je razem drutem ;) (obroty tego pierwszego to okolo 3000 rpm a intelowskiego 1500 rpm) i temperatura spadla do 44'C. Rewelacji wiec nie stwierdzono (tylko 4 stopnie dla BigTyp wzgledem dodatkowego nawiewu). Pasta to Coollaboratory Liquid Pro. Wszystko mocno docisniete.

 

Jeszcze pytanie - jakie obroty maja Wasze Big Typhoony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE:

Aktualny config:

E 6300 @ 3010 MHz (FSB 430) @ 1,25000 V (Orthos 6,5 h pełna stabilność, Rainbow Six: Vegas, Splinter Cell: Double Action - po 2-3 h bez żadnych niespodzianek) - IDLE: 32-35 stopni C, STRESS: 42-43 Stopnie C. Pasta Arctic Silver 5, temp. otoczenia ~21-22 stopnie C.

Chłodzenie: Arctic Cooling Freezer 7 PRO @ 900 - 1000 rpm + 3 x 120 mm @ 1200 rpm (1 x wywiew, 2 x nawiew)

foto wnętrza budy

Reszta configu w sigu.

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na swoim E6300, bez OC Obniżyłem napięcie do 1,05 V i temperatura zamiast zmaleć paradoksalnie wzrosła (w IDDLE 46-51 st, w stresie momentalnie osiąga 60 st i jestem zmuszony wyłączyć SP2004):|. Chłodzenie boxowe, w budzie nie mam dodatkowych wentylatorów. Nie wiem dlaczego, ale w Evereście napięcie procesora waha mi się midzy 1,14, a 1,41V, czy to nie powinno czasem stać w miejscu, na stałej wartości?

Płyta: Gigabyte 965p-dq6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale w Evereście napięcie procesora waha mi się midzy 1,14, a 1,41V, czy to nie powinno czasem stać w miejscu, na stałej wartości?

Płyta: Gigabyte 965p-dq6

Pierwsze pytanie na czerwono.

 

Może nieco brutalnie, ale chyba słusznie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na swoim E6300, bez OC Obniżyłem napięcie do 1,05 V i temperatura zamiast zmaleć paradoksalnie wzrosła (w IDDLE 46-51 st, w stresie momentalnie osiąga 60 st i jestem zmuszony wyłączyć SP2004):|. Chłodzenie boxowe, w budzie nie mam dodatkowych wentylatorów. Nie wiem dlaczego, ale w Evereście napięcie procesora waha mi się midzy 1,14, a 1,41V, czy to nie powinno czasem stać w miejscu, na stałej wartości?

Płyta: Gigabyte 965p-dq6

Primo: Labovsky ma rację !!!

Secundo: a w BIOSie wszystko poustawiałeś ?? Wyłączyłeś co potrzeba wyłączyć ?? Czyli zarządzanie enregią, obniżanie mnożnika ??

Tertio: Generalnie - używaj szukajki !!! google również nie gryzie... :)

 

No cóż, znów nie będę świnią - Overcloking C2D Tam znajdziesz duuuużo informacji...

 

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że można... i to nawet, o dziwo, słusznie :)

OT

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «
karolzet - Dla wygody i ogólnie pojetych dobrych zasad w świadku IT napięcia mierzymy miernikiem - wtedy uznajemy je za wiarygodne :) Co do mierzenia temperatur - TAT, CoreTemp, Everest (i zawsze jest ryzyko że czujnik uwalony, program błędnie wskazuje, czapa krzywo siedzi, radiator do [gluteus maximus] założyliśmy...) Bo chociażby pod czapke procka ciężko termometr wsadzić... ;) Termometrem możemy zmierzyć temp. radiatora, wnętrza budy, dziecka, psa ;) Proszę bardzo :) Ale dyskusje na ten temat przenieśmy gdzieś indziej...
OT END

@ karolzet - przydał się poradnik do kręcenia ?? Ustawiłeś wszystko w BIOSie, czy miałeś ustawione ?? Jak tempy teraz ??

BTW - ja na stockowym zegarze i na płycie GA-945PL-S3 jechałem z procem na 0,90000 V full stable :) Szkoda że nie mam screenów, może jakiś "downvoltage record" by był ;)

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na swoim E6300, bez OC Obniżyłem napięcie do 1,05 V i temperatura zamiast zmaleć paradoksalnie wzrosła (w IDDLE 46-51 st, w stresie momentalnie osiąga 60 st i jestem zmuszony wyłączyć SP2004):|. Chłodzenie boxowe, w budzie nie mam dodatkowych wentylatorów. Nie wiem dlaczego, ale w Evereście napięcie procesora waha mi się midzy 1,14, a 1,41V, czy to nie powinno czasem stać w miejscu, na stałej wartości?

Płyta: Gigabyte 965p-dq6

Mi po ustawieniu napięcia poniżej 1.25V DQ6 ustawiała około 1.55V. Do granicy 1.25V wszystko było ok, a poniżej zaczynały się cyrki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu bez zmieniania taktowań zniżyłem napięcie do 1,05V, i komputer chodzi stabilnie, ale nie wiedzieć czemu temperatura zamiast zmaleć wzrasta i w iddle jest około 48-50 st, a na domyślnym napięci 42-43st.

 

P.S

Spróbuję na te ~1,25V ustawić.

Edytowane przez karolzet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 4300 chodzacy na 3200 przy 1.5V :-? powinien nagrzac podstawe Infinity tak zeby parzyla?? bo temperatura osiaga pod primem 62C a podstawa (ten maly radiatorek) jest ledwo letni?moze zle docisniety cooler albo zle pasta nalozona niedawno dalem CLP?

Edytowane przez Sssaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 4300 chodzacy na 3200 przy 1.5V :-? powinien nagrzac podstawe Infinity tak zeby parzyla?? bo temperatura osiaga pod primem 62C a podstawa (ten maly radiatorek) jest ledwo letni?moze zle docisniety cooler albo zle pasta nalozona niedawno dalem CLP?

Ekhm, gdybyś nie zauważył to jest topic o E6300... Użyj szukajki - masz kilka topiców o E4300, chocby na prockach - tam zadaj to pytanie...

Żebyś nie powiedział że jestem złośliwy - jak na 1,5 V to ja temp uważam za prawidłową (ale jak już napisałem zapytaj posiadaczy E4300 - jest ich trochę na forum i temat o procku też jest..). Sprawdź finy i heatpipe - też są letnie ledwo ?? Jeśli tak to dla spokoju załóż cooler jeszcze raz.

I next time pytaj w odpowiednim miejscu ;)

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zuwazyles ale pytalem o temperatury a w tematach o 4300 mowia o ustawieniach itp a tu o temperaturach dlatego tu zadalem te pytanie, ale widze ze coraz latwiej idzie na tym forum cos glupiego uslyszec niz pomocnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zuwazyles ale pytalem o temperatury a w tematach o 4300 mowia o ustawieniach itp a tu o temperaturach dlatego tu zadalem te pytanie, ale widze ze coraz latwiej idzie na tym forum cos glupiego uslyszec niz pomocnego.

Ekhm :| Odpowiedziałem Ci zgodnie ze swoją wiedzą jeśli chodzi o tempy i uważam że pomocnie :) A że ze znajomości tego topicu wnioskuję, że tu nikt nie ma E4300, dlatego uważałem, że lepiej zapytać tam :) No offense :)

BTW - sprawdziłeś finy i heatpipe tak jak pisałem ?? Może masz czapę proca krzywą ?? To chyba dość częsta przypadłość niestety... Cały czas myślę o tych tempach i uważam że jak na 1,5 V to oki, ale... A jak rozprowadzałeś CLP ?? Co do docisku - ja zawsze zapinam i przekręcam zapinki tak mocno, że nic nawet nie drgnie, zresztą sprawdzam to w dość drastyczny sposób ręką - czasem coś odskoczy a nie powinno, dlatego przy LGA775 nauczyłem się sprawdzać zapięcia metodą siłową ;)

 

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj zamontowałem Arctic Freezera 7 Pro i temperatura bez stresu spadła tylko z 43 do 39-41 stopni, przy obciążaniu Orthosem z 58 do 53 na pierwszym rdzeniu i 55 na drugim. Czy to nie za malo? Wcześniej miałem otwartą obudowę, bo założeniu Freezera zamknąłem ją. Czy jest możliwe, że po jakimś tygodniu temperatury spadną bo pasta musi się dobrze "rozejść"?

 

Procesor teraz jest podkręcony do 2940 Mhz, przy Vcore 1,275 V (everest wykry), przy niepodkręconym temperatury w zasadzie te same.

Edytowane przez karolzet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj zamontowałem Arctic Freezera 7 Pro i temperatura bez stresu spadła tylko z 43 do 39-41 stopni, przy obciążaniu Orthosem z 58 do 53 na pierwszym rdzeniu i 55 na drugim. Czy to nie za malo? Wcześniej miałem otwartą obudowę, bo założeniu Freezera zamknąłem ją. Czy jest możliwe, że po jakimś tygodniu temperatury spadną bo pasta musi się dobrze "rozejść"?

 

Procesor teraz jest podkręcony do 2940 Mhz, przy Vcore 1,275 V (everest wykry), przy niepodkręconym temperatury w zasadzie te same.

Czy dobrze założyłeś fryzjera :) ?? Czasem to mocowanie na kołeczki trzeba naprawdę "na chama" docisnąć...

Możesz pobawić się w polerkę radiatora (niektórym to daje 2-3 stopnie, niektórm nie ;P ) bo lustro to to nie jest...

Jaka pasta ?? Jeśli nie silikon - to temp powinny spaść trochę jak się wygrzeje - ale na cuda nie licz...

Ile tej pasty nalożyłeś i jak ?? Ja nakładam cieniutkie warstwy na cooler i na proca - empirycznie sprawdzone - przyniosło najlepszy efekt.

Pozatym - w tej chwili w IDLE mam takie tempy jak Ty - nie wiem ile masz w pokoju stopni ale ja ~25 - i wtedy temp się zgadza :) (paściwo Arctic Silver 5).

Na koniec V - ja robię 3010 MHz na 1,2500... Może jeszce odwoltujesz jeśli wszystko jest rock stable ??

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze założyłeś fryzjera ??

To był mój pierwszy montaż coolera w życiu :P Ale było słuchać takie kliknięcie przy dociskaniu tych zatrzasków.

Jaka pasta ??

Arctic silver 5

Ile tej pasty nalożyłeś i jak ??

Starałem się to robić wg. tej instrukcji http://forum.cooling.pl/viewtopic.php?t=229 Nie wiem dokładnie jaka powinna być warstwa tej pasty, bo robiłem to pierwszy raz, ale starałem się dać jak najcieńszą warstwę (teraz sam nie wiem czy nie dalem za dużo, ale mniej się chyba nie dało bo prześwitywała powierzchnia procesora).

 

-----

Teraz przedstawię problemy z wiatrakami :P

Nie przedstawisz :angry: Karolzet - robisz offtop - problemy z wiatrakami to nie ten topic - o freezera pytaj w topicu o coolerze ( ja tylko powiem PWM-BIOS ), a o budę i jej mocowania (koszyka na wentyl nie było ??) na budach :twisted: Nie rób offtopa :angry:

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przeglądnąłem kilka stron tego topiku i nasunęły mi się takie przemyślenia:

 

-dlaczego temperatura 70C rdzenia C2D uważana jest za DUZĄ?

 

-miałem kiedyś prescota ktory z boxowym wentylem miał 60C przy 2800obrotach a przecież była to temperatura podawana przez monitoring płyty a nie tak jak w C2D bezpośrednio z rdzenia, gdyby tak było to prescot wykazywał by z 80C

 

-mam E4400 podkręcony do 3GHz w stresie wg CORETEMP 95 i iTAT ma 68C ALE temperatura radiatora BOX w srodku, mierzona elektronicznym termometrem, to zaledwie 40C (monitoring płyty wskazuje 52C), w rdzeniu musi być więcej ale czy az tyle to mam spore wątpliwości...

W IDLE przy 3GHz mam 37C(CT0.95) i 28C na termometrze elektronicznym w radiatorze

 

-chłodzenie BOX intela łatwo zmodyfikować zmieniając oryginalny wentylator na ARCTIC 9 PWM (15zł), trzeba go tylko ręcznie zamocować za pomocą jakiś zapinek, po zmianie jest znacznie ciszej nawet na wyzszych obrotach przy ktorych boxowy wentyl terkotał (ARCTIC ma bardzo dobre łożyska olejowe +4 pinowe sterowanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sam coretemp 095 podaje tjunction 100*, więc nawet jeśli temperatura rdzenia wynosi 70, to mamy jeszcze dużą rezerwę i uważam, że w tym świetle 70, a nawet i 80 może być (oczywiście podawane przez 095).

http://www.thecoolest.zerobrains.com/CoreT...howitworks.html

 

095 podaje tak wysoką temperaturę, bo ona wynosi "Core Temp = Tjunction - Delta", a skoro tjunct. jest 100 zamiast 85, to i rdzeń podawany ma więcej.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-miałem kiedyś prescota ktory z boxowym wentylem miał 60C przy 2800obrotach a przecież była to temperatura podawana przez monitoring płyty a nie tak jak w C2D bezpośrednio z rdzenia, gdyby tak było to prescot wykazywał by z 80C

Moze. Ja mialem palomino ktore robilo 60*C. I? Inna architektura, rozmiar, przez to max temp ktora wytrzymuje uklad jest rozna.

 

-mam E4400 podkręcony do 3GHz w stresie wg CORETEMP 95 i iTAT ma 68C ALE temperatura radiatora BOX w srodku, mierzona elektronicznym termometrem, to zaledwie 40C (monitoring płyty wskazuje 52C), w rdzeniu musi być więcej ale czy az tyle to mam spore wątpliwości...

W IDLE przy 3GHz mam 37C(CT0.95) i 28C na termometrze elektronicznym w radiatorze

40*C/28*C na koncu aluminiowego listka boxa? Czy blizej rdzenia? Uwazasz ze od razu powinna byc taka sama jak temp na czapce cepa? Pozatym jak na boxa masz IMHO za wysokie temp. Napiecie vcore jak ustawiles? Auto? :lol2:

 

-chłodzenie BOX intela łatwo zmodyfikować zmieniając oryginalny wentylator na ARCTIC 9 PWM (15zł), trzeba go tylko ręcznie zamocować za pomocą jakiś zapinek, po zmianie jest znacznie ciszej nawet na wyzszych obrotach przy ktorych boxowy wentyl terkotał (ARCTIC ma bardzo dobre łożyska olejowe +4 pinowe sterowanie)

Zaloze felgi OZ RACING i Pirelli Nero do civica. Pojedzie przez to 230 km/h? :| Zysk na wiatraku AC bedzie mniej wiecej taki sam jak moja idea. Szybciej i wiecej osiagniesz uzywajac ceramique/as5 zamiast standardowego gluta by intel.

 

BTW wlasnie testuje freezera. Na 1400rpm w idle bije na razie boxa 2200rpm. Moze pozniej sprawdze orthosa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze. Ja mialem palomino ktore robilo 60*C. I? Inna architektura, rozmiar, przez to max temp ktora wytrzymuje uklad jest rozna.

40*C/28*C na koncu aluminiowego listka boxa? Czy blizej rdzenia? Uwazasz ze od razu powinna byc taka sama jak temp na czapce cepa? Pozatym jak na boxa masz IMHO za wysokie temp. Napiecie vcore jak ustawiles? Auto? :lol2:

Zaloze felgi OZ RACING i Pirelli Nero do civica. Pojedzie przez to 230 km/h? :| Zysk na wiatraku AC bedzie mniej wiecej taki sam jak moja idea. Szybciej i wiecej osiagniesz uzywajac ceramique/as5 zamiast standardowego gluta by intel.

BTW wlasnie testuje freezera. Na 1400rpm w idle bije na razie boxa 2200rpm. Moze pozniej sprawdze orthosa...

Orgia - dobrze wysteruj PWM w BIOSie - mój freezer nie przekracza 1000 rpm - sprawdziłem empirycznie, że te 400 do 600 obrotów nie dawało mi nic więcej prócz dodatkowego hałasu i problematycznego 1 stopnia niżej (problematycznego, bo bardzo niestały był ten zysk...)

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40*C/28*C na koncu aluminiowego listka boxa? Czy blizej rdzenia? Uwazasz ze od razu powinna byc taka sama jak temp na czapce cepa? Pozatym jak na boxa masz IMHO za wysokie temp. Napiecie vcore jak ustawiles? Auto? :lol2:

praktycznie wetknąłem końcówkę termometru do samego rdzenia wentylatora BOX, jak uda mi się to wsadzę czujnik do samego środka pustego miedzianego rdzenia radiatora BOX INTEL i wtedy zmierzę roznice między CoreTemp a radiatorem

 

czy ja napisałem gdzieś ze powinna być taka sama temp w rdzeniu procesora i rdzeniu radiatora? jest różnica ale 30C to troche za duzo a twierdzę tak dlatego ze czipset NB nie ma wbudowanego czujnika pomiarowego a jak wsadzę do środka termometr to pokazuje 60C-65C na samej blaszce radiatora, gdyby roznica była taka duza to rdzeń czipsetu miałby 65C +30C = 95C - to chyba nie mozliwe...

 

Napięcia mam ręcznie na 1.325, nie chodziło mi ani o ekstremalne podkręcanie ani o super niskie temperatury tylko o zwrócenie uwagi ze gdyby nie takie programy jak CT i iTAT to ludzie sikali by z zachwytu jakie te procki są zimne

 

Twierdzisz ze na BOXie mam za wysokie temperatury...ciekawe bo na innym forum zazdroszczą mi niskich temp bo mają standardowo 43IDLE, 70STRESS przy mniejszym podkręceniu...Trzeba brac pod uwagę ze taki BOX wentyl kosztuje 15zł a cokolwiek lepszego to wydatek 60-70zł. Chłodzenie wymienię jak wyjdzie cos ala pentagram 100Cu z wentylatorem 4pinowym, wszelkie konstrukcje boczne typu AC 7Pro mi nie pasują/odpowiadają

 

Zaloze felgi OZ RACING i Pirelli Nero do civica. Pojedzie przez to 230 km/h? :| Zysk na wiatraku AC bedzie mniej wiecej taki sam jak moja idea. Szybciej i wiecej osiagniesz uzywajac ceramique/as5 zamiast standardowego gluta by intel.

nie chodziło o zysk w chłodzeniu procesora tylko o przyciszenie terkotającego wentylatora INTELA niskim kosztem, napisałem o tym bo to przetestowałem a jakieś 2 strony wcześniej ktoś pytał o taką własnie mozliwość wymiany samego wentylatora na chłodzeniu BOX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja napisałem gdzieś ze powinna być taka sama temp w rdzeniu procesora i rdzeniu radiatora? jest różnica ale 30C to troche za duzo a twierdzę tak dlatego ze czipset NB nie ma wbudowanego czujnika pomiarowego a jak wsadzę do środka termometr to pokazuje 60C-65C na samej blaszce radiatora, gdyby roznica była taka duza to rdzeń czipsetu miałby 65C +30C = 95C - to chyba nie mozliwe...

Tylko jedna uwaga - na chipsecie ( o ile nie zmieniles chlodzenia ) w standardzie nie ma wiatraka ktory dmucha powietrzem o temp ~23*C zanizajac przez to odczyt... Porownuj wyniki w takich samych warunkach bo rownie dobrze moge pieprznac pomiary o 3am siedzac z kompem na balkonie, majac rozpedzone wszystkie wiatraki w budzie na maks rpm i o 13.00 w szklarnii 31 sierpnia z wentylatorami karmionymi 7V... Delta temperatur niewiele wieksza od tego co sam podales....

 

Twierdzisz ze na BOXie mam za wysokie temperatury...ciekawe bo na innym forum zazdroszczą mi niskich temp bo mają standardowo 43IDLE, 70STRESS przy mniejszym podkręceniu...Trzeba brac pod uwagę ze taki BOX wentyl kosztuje 15zł a cokolwiek lepszego to wydatek 60-70zł. Chłodzenie wymienię jak wyjdzie cos ala pentagram 100Cu z wentylatorem 4pinowym, wszelkie konstrukcje boczne typu AC 7Pro mi nie pasują/odpowiadają

Coz nadal bede sie trzymac ze masz troche za wysoka w stresie bo o idle i C1E/SpeedStep nie rozmawiamy [; Moze to kwestia samej wentylacji budy, a moze przeklamania czujnika - juz mnie to traca.

Moze i masz racje. 15PLN tylko gwara z 12mc robi sie 36 mc [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak napisałem, czujnik prosto w środek chłodzenia BOX (oczywiście na to założyłem później wentylator BOX):

 

Dołączona grafika

 

Procesor lekko podkręciłem 266x10 bo buda otwarta i słabe chłodzenie ale uchwyciłem to: ORTHOS po jakis 30minutach gdy temperatury się ustabilizowały,

CORE TEMP 95 wskazywał 65C

a termometr w środku BOX radiatora (z wentylatorem afkors) TYLKO 36.9C

RÓŻNICA prawie 30C - dla mnie niemożliwe, przy dobrej paście zeszło by ze 2-3C nie więcej

 

Dołączona grafika

 

 

dłuższe testy:

Dołączona grafika

 

acha zapomniałem dodać ze wymieniłem pastę na ARCTIC SILVER 5 i ZERO ROZNICY

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytlumaczy mu ktos termomechanike metali dla opornych? :|

 

Wez srebrna lyzeczke. Powtarzam srebrna - Ag ~80% wsadz w kubek z wrzatkiem. Odrazu parzy? Albo przymocuj do koncowki sonde k. Bedziesz miec ciekawe wyniki.

 

Przypomne tylko 2 rzeczy - pierwsza to przewodnosc srebra jest wieksza od miedzi moze z 10%. Drugie - do ogrzania srebrnej lyzeczki nie trzeba tyle energii. Miedziany walec niestety potrzebuje troche wiecej...

Trzecia sprawa - powierzchnia styku lyzeczi a rdzenia boxa.

Zapraszam do komentowania :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...