Skocz do zawartości
sansaba

Core 2 Duo - Obniżenie Temperatury Pracy @ E6300

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do ludzi mający E6300 z boxowym coolerem czy jest w miare cichy i czy dopbrze chłodzi?? Bo nie wiem czy mi styknie kasa na Arctning Cooling Freezer do nowego zestawu i będe musiał tego boxowego <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span>

 

Edit:

 

Heh widze że na boxowym nie jest tak dobrze u Was jak czytam więc chyba będzie trzeba zainwestować w Arcting Cooling Freezer :mur:

Edytowane przez Radzyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jade na boxowym wentylu. E6300 chodzi na 7x400 1.25V a widzialem chodzące na 1.1V (spada temperaturka procka - przy 1.325V miałem 63 Stopnie). U mnie temperaturka przy podwójnie zapuszczonym SP2004 dochodziło do 57 stopni - procek na 1.25V

Edytowane przez S4racen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jade na boxowym wentylu. E6300 chodzi na 7x400 1.25V a widzialem chodzące na 1.1V (spada temperaturka procka - przy 1.325V miałem 63 Stopnie). U mnie temperaturka przy podwójnie zapuszczonym SP2004 dochodziło do 57 stopni - procek na 1.25V

To tak nieźle grzeje :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak nieźle grzeje :-|

Niestety boxowy cooler nie radzi sobie najlepiej z tym procem-nalezy włożyć między bajki opowieści o "zimnym" C2D :D. Natomiast jak juz napisałem - nawet przesmarowanie boxa lepsza pastą daje wymierne efekty, co zresztą jest powyżej w topicu. Jeśli dodatkowo pokombinujesz z ułożeniem kabli, zamontujesz w odpowiedniej konfiguracji drugi wiatrak @ 80 mm (przód, bok, tył - do wyboru, sam musisz wytestować) oraz obniżysz napięcie ( u mnie obecnie 1,125 V wg BIOSu, 1,1 wg Everest Ultimate Edition, zero zwiech jakichkolwiek, temperatury wyżej) to powinieneś osiągnąć "względną" satysfakcję - a jak wiadomo "względność" jest pojęciem szerokim ;) Tak więc musisz zdecydować czy będziesz kręcił kompa, bo IMO to powinno determinować Twój wybór chłodzenia. Jeśli nie będziesz kręcił, to dobra pasta + ułożenie kabli + drugi wiatrak i masz spokój.

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie dało się puścic na 1.125V. Komputer już nie wstał.

Kwestia zapewne zestawu jak i indywidualnie samego proca. U mnie lata stabilnie - przy czym nie jest powiedziane jakie NAPRAWDĘ jest napięcie na procku - bo czy odczyt z BIOSa/Everesta można potraktować 100% poważnie... ?? Prawda taka że największą różnicę widzisz właśnie przy pierwzych krokach zmniejszenia napięcia... Potem to już taka zabawa dla przyjemności bardziej - czyli różnica między 1,325 V a 1,250 V czy 1,225 jest 3 do 5 stopni wg wskazań everesta, natomiast spuszczenie na 1,125 V daje już tylko 1 stopień, no może 2 przy wiatrach mocnych ;) Także to już nie jest duży zysk temperatury.

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomcat nie ma co porownywac - 1 jadro vs 2 .. ale fakt faktem ze c2d mocno wykrecone to spora grzalka juz sie robi-szczegolnie jak sie podnisie v

Ze swoich obserwacji wiem że podnoszenie taktów marginalnie wpływa na temp. za to podniesienie napięcia - nawet bez podnoszenia taktów powoduje dramatyczny wzrost temp. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że Intel z reguły "przewoltowuje" procki. Ale też nie jest regułą jak bardzo, co widac chociażby w tym temacie, kilka postów wyżej ... Jednemu pójdzie na takim, drugiemu na innym napięciu ... Generalnie schładzanie Intela mozna zacząć od zmniejszenia napięcia przy którym proc nadal zachowuje się normalnie. Podnieść napięcie do OC zawsze zdążymy ;)

BTW - ktoś ma jakiś pomysł co do wentylacji mojej budy ?? Link gdzieś wyżej.

pozdrawiam

sansaba

 

UPDATE

 

Wg. BIOSa obecnie napięcie 1,10000 :blink: Jest stabilnie (po całej nocy testów Everesta i Prime 95) :blink: Czyli można jechać z napięciem w dół :D Przynajmniej u mnie - myślę, że jednak niżej nie będę schodził...

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za posta pod postem - ale nowości są ;)

Po obniżeniu napięcia na 1,10000 V temperatury spadły do:

IDLE: 37 - 39 stopni (minimalny spadek)

Stress - Orthos Small FPU Test (czas trwania 10 godzin i 12 minut): 51-52 stopnie (wartość jak poprzednio)

Komputer nadal pracuje bardzo stabilnie i nie daje się odczuć jakiejkolwiek różnicy negatywnej w stosunku do napięcia podawanego automatycznie.

Konfiguracja "wiania" nie zmieniona nadal (czyli 2 x 80 mm wyciągające z tyłu + na zasiłce)

Teraz powoli zabiorę się do podniesienia taktów - docelowo 2000 MHz procek i ~750 MHz pamiątki. Zobaczymy co będzie się wtedy działo ze stabilnością i temperaturą.

PYTANIE: jaką optymalną przestrzeń zapewnić z tyłu budy, żeby byla jak najlepsza wymiana powietrza. W tej chwili tył jest troszkę "ściśnięty", ma jakieś 15 cm przestrzeni, w której dodatkowo jest masa kabli (net, sieć domowa, 2 x USB, zasilanie, DVI, 2 x audio). Czy jest sens układać te kable w "kupie" w jakąś osłonę i ile zostawić wolnej przestrzeni z tyłu ??

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w stresie przy 6300 @ 2.4G temp w granicach 53-55st.C przy liczeniu 2x seti nonstop :) procek chłodzony pasywnie wodą - nagrzewnica fiat bez wentylatorów - jedyny pracujący wentylator w zasilaczu :)

No i fajno, ale ja się narazie za WC nie zabieram. Jak zacznie mi ciszy brakowac, to lapa odpalę :P ;) A serio, to ciche chłodzenie aero/WC jest w dalszych planach. Najpierw zmiana płyty i obudowy.

Na jakim napięciu puściłeś procka z takim taktem??

Pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

defaultowe :)

Default, czyli Auto podawane przez płytę, czyli 1,32500 V jak mniemam, czyli możesz spokojnie jesli chcesz ochłodzić zjechać w dół ;)

Na swoim obecnym napięciu podniosłem takt do 2002 MHz (286 x 7) bez żadnego uszczerbku na zdrowiu kompa. System wstał, odpaliłem NFSMW, pograłem kilka minut i wyłączyłem. Temperatury wg. Everesta były niezmienione w stosunku do 1860 MHz, więc potwierdza się teoria o wzroście w raz z napięciem a nie z taktami. Dzisiaj wytestuje system Orthosem, Everestem i czym mi tam jeszcze wpadnie w łapki, ale już wygląda na to, że trafił mi się proc, który ładnie się kręci i nie woła o prąd ;) Chciałem 2 GHz i mam 2 GHz :lol2: Napisze po testach.

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Swoim E6600 mam w idlu 24 stopnie na Scythe Ninja.. w Stresie jeszcze nie sprawdzałem , więc nie wiem skad u was biorą się Takie Temperatury:/ , dodam jeszcze , że pasta która jest posmarowany proc To największy badziew. Niedługo zakupie Artic Silver 5 To Pewnie jeszcze spadanie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Swoim E6600 mam w idlu 24 stopnie na Scythe Ninja.. w Stresie jeszcze nie sprawdzałem , więc nie wiem skad u was biorą się Takie Temperatury:/ , dodam jeszcze , że pasta która jest posmarowany proc To największy badziew. Niedługo zakupie Artic Silver 5 To Pewnie jeszcze spadanie.

 

Pozdrawiam

Jaką masz budę, jak wentylowaną, jakie napięcie na procku, jak stoi komputer-czy ma przewiew, ile masz stopni w pomieszczeniu z kompem ?? Poza tym popatrz na swoje chłodzenie i nie przyrównuj go do na Naszych boxów ; Nie da się porównac Poloneza i BMW :D Poza tym nikt nie powiedział, że E6600 nie jest chłodniejszy niż E6300 - jakieś testy na to mamy, cokolwiek ;) ?? Więc - jak zmienimy chłodzenie na porównywalne do twojego to będzie można porównać tempki... B-)

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Swoim E6600 mam w idlu 24 stopnie na Scythe Ninja.. w Stresie jeszcze nie sprawdzałem , więc nie wiem skad u was biorą się Takie Temperatury:/ , dodam jeszcze , że pasta która jest posmarowany proc To największy badziew. Niedługo zakupie Artic Silver 5 To Pewnie jeszcze spadanie.

 

Pozdrawiam

czym odczytujesz temp? CoreTemp ? poza tym zaznaczyłem że to przy full load od kilku dni 24/7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Obudowa To Cooler Master Centurion 534:)

 

http://www.purepc.pl/node/670

 

W budzie Mam W sumie 4 Wentyle

 

1 Scythe S-FLEX 120mm / 1200 RPM z przodu , który wdmuciach!e powietrze

1 Scythe S-FLEX 120mm / 1200 RPM z tyłu wydmuciach!ący powietrze

 

Dodatkowo z boku zamontowałem tymczasowo Wentylator Cooler Master 120mm, 1200 RPM, 22 dBA (byl w zestawie z obudową) . Przyznam , ze jest dość głośny dlatego w przyszłości zamierzam zmienić go na Jakiegoś Fenderka lub Scythe

 

No i Na Ninji Mam 1 Wentylator 120mm , który byl z nią w zestawie. Również głośny <_<

 

Proc Ma Napięcie 1.345 V Obecnie Temperatura mierzona Everestem wynosi 21 Stopni :-P

 

Mam nadzieję , że po zmianie Pasty jeszcze bardziej spadnie:)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Obudowa To Cooler Master Centurion 534:)

http://www.purepc.pl/node/670

W budzie Mam W sumie 4 Wentyle

1 Scythe S-FLEX 120mm / 1200 RPM z przodu , który wdmuciach!e powietrze

1 Scythe S-FLEX 120mm / 1200 RPM z tyłu wydmuciach!ący powietrze

Dodatkowo z boku zamontowałem tymczasowo Wentylator Cooler Master 120mm, 1200 RPM, 22 dBA (byl w zestawie z obudową) . Przyznam , ze jest dość głośny dlatego w przyszłości zamierzam zmienić go na Jakiegoś Fenderka lub Scythe

No i Na Ninji Mam 1 Wentylator 120mm , który byl z nią w zestawie. Również głośny <_<

Proc Ma Napięcie 1.345 V Obecnie Temperatura mierzona Everestem wynosi 21 Stopni :-P

Mam nadzieję , że po zmianie Pasty jeszcze bardziej spadnie:)

Pozdrawiam

No to o czym rozmawiamy - ja 2 x 80 mm chłodzenie (przód ciągnie, tył wywiewa) nic na boku, boxowy wiatrak na boxowym coolerze :blink: Więc niby jak miałbym miec temperatury zbliżone do twoich... Tymbardziej w obudowie Tracera, która gdziś wyżej jest podlinkowana... :blink:

 

@ inny - też wydaje mi się to mało realne, ale aż tak się nie znam... @ Alt jednak sądze że inny ma rację... Temperatura procka powinna wg. praw fizyki, przynajmniej przy chłodzeniu aero być wyższa niż temp. otoczenia, lub w najlepszym wypadku taka sama... <_<

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według Core Temp Temperatura Proca Wynosi 40 stopni:/ , czyli jest to różnica 17 stopni To jest dość dużo:/

 

Temperature read 1000ms

Temperature log interval 1000ms

 

Pozdrawiam

No i to już jest realny pomiar :)

Wg. Core Temp u mnie: IDLE - 37 - 39 stopni; stres (ORTHOS ~10 godzin) - 51-52 stopnie

Tylko dlaczego Everest tak Ci przekłamuje :blink: Mam Ultimate Edition 2006 (ściągnięta przez torrenty z witaminką) i pokazuje dokładnie to samo co Core temp ... Róznica w czasie reakcji jedynie występuje (Everest reaguje 1-2 sek. wolniej na zmiany)

 

@ Slow - może ciutke ciepło, ale za to jak cicho :lol2: To przecież o to chodzi ;) Jak chcesz spróbuj zjechać z napięciem - u mnie ruszyło 2002 MHz i pracowało stabilnie na 1,1000 V wg. BIOSa

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam marudzicie z tymi temperaturami. E6300 to kawał solidnego proca, nie ma co się z nim cackać. Proc chłodzony boxowym aluminiakiem, z wentylkiem kontrolowanym przez płytę, przy codziennych 3GHz uzyskanych na napięciu 1,275V ma coprawda "aż" 45stopni w czasie lenistwa i 55 jak się zestresuje, ale wydajność mi to z nadwyżką rekompensuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...