Skocz do zawartości
bamc

Nowy Dysk - W Jaki Sposób Podzielić żeby Uzyskać Najwyższą Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

A dlaczego system z pagefile ma działać szybciej niż system bez. :rolleyes: Przecież przy braku pagefile wszytko siedzi w RAMie, czyli czas dostępu do danych zdecydowanie krótszy. No chyba że ktoś ma w kompie "dysk" typu CENATEK Rocket Drive Standard lub podobne rozwiązanie (dodatkowe moduły pamięci RAM emulujące HDD).

To że upchanie pliku stronicowania do RAMu jest dobrym rozwiązaniem, może świadczyć fakt, że tworzone są progamy typu RAMDisk...

 

Tworzenie dodatkowej partycji na plik stronicowania to chyba "kalka" z Linuxa, nie wiem po co w systemach MS. Chyba lepiej utworzyć plik o stałej wielkości na partycji systemowej (nie będzie miał wpływu na fragmentację plików). Pomijam poruszany już wątek dodatkowego dysku przeznaczonego na pagefil'a...

 

Jeżeli juz ktoś decyduje sie na plik stronicowania, to polecam PerfectDisk i jego zaawansowane opcje defragmentacji plików systemowych (Offline Defrag Settings)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego system z pagefile ma działać szybciej niż system bez. :rolleyes: Przecież przy braku pagefile wszytko siedzi w RAMie, czyli czas dostępu do danych zdecydowanie krótszy. No chyba że ktoś ma w kompie "dysk" typu CENATEK Rocket Drive Standard lub podobne rozwiązanie (dodatkowe moduły pamięci RAM emulujące HDD).

To że upchanie pliku stronicowania do RAMu jest dobrym rozwiązaniem, może świadczyć fakt, że tworzone są progamy typu RAMDisk...

 

Tworzenie dodatkowej partycji na plik stronicowania to chyba "kalka" z Linuxa, nie wiem po co w systemach MS. Chyba lepiej utworzyć plik o stałej wielkości na partycji systemowej (nie będzie miał wpływu na fragmentację plików). Pomijam poruszany już wątek dodatkowego dysku przeznaczonego na pagefil'a...

 

Jeżeli juz ktoś decyduje sie na plik stronicowania, to polecam PerfectDisk i jego zaawansowane opcje defragmentacji plików systemowych (Offline Defrag Settings)

no to teraz wróć i poczytaj jeden z wczesniejszych moich wpisów, a dowiesz się dlaczego plik stron wygłodniej jest umieścić na osobnej partycji

 

taaaa można używać płatnych programów rożnych firm do umieszczenia pliku stron w optymalnym miejscu ale czy nie taniej łatwiej i szybciej jest umieścić ten plik na ostnej partycji której położenia na dysku można z dokładnością do jednego sektora ustalić, gdzie nikomu nie będzie kolidować i co za problem w dobie kilkuset GB dysków wygospodarować 2GB ma osobną partycje

 

kto napisał ze sam plik stron ma co kolwiek przyspieszyć :blink: cel stosowania tego rozszerzenia pamięci jest inny, faktycznie jeżeli ktoś jedyne co uruchamia to notatnik przeglądarka pewnie tekstowa i mały prosty odtwarzacz to nie potrzeba mu rozszerzenia pamięci tak samo jak 2 i więcej GB RAM-u

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz wróć i poczytaj jeden z wczesniejszych moich wpisów, a dowiesz się dlaczego plik stron wygłodniej jest umieścić na osobnej partycji

 

taaaa można używać płatnych programów rożnych firm do umieszczenia pliku stron w optymalnym miejscu ale czy nie taniej łatwiej i szybciej jest umieścić ten plik na ostnej partycji której położenia na dysku można z dokładnością do jednego sektora ustalić, gdzie nikomu nie będzie kolidować i co za problem w dobie kilkuset GB dysków wygospodarować 2GB ma osobną partycje

 

kto napisał ze sam plik stron ma co kolwiek przyspieszyć :blink: cel stosowania tego rozszerzenia pamięci jest inny, faktycznie jeżeli ktoś jedyne co uruchamia to notatnik przeglądarka pewnie tekstowa i mały prosty odtwarzacz to nie potrzeba mu rozszerzenia pamięci tak samo jak 2 i więcej GB RAM-u

ad 1 - no właśnie wygodniej, a czy coś poza tym :rolleyes: - przerabiałem już rózne konfiguracje i wywalenie pagefila poza partycję systemową było przydatne jedynie przy robieniu image'ów tej partycji (wiadomo mniejszy plik), ale równie dobrze (jak ktos robi klony pod DOS'em) mozna usunąć ten plik przed klonowaniem

 

PS. jeszcze rok temu twierdziłeś, że nie trzeba koniecznie tworzyć osobnej partycji :P post #25

 

ad 2 - nie każę używać tylko pokazuję, że są takie rozwiązania, stosowane np. w serwerach, więc jakoś muszą jednak wpływać na szybkość/komfort/... pracy skoro firmy są skłonne wydawać na to kasę... sprzeczać się nie będę bo testów nie robiłem.

No chyba, że mowa nie o RAMDisku, tylko o Perfect Disku - to polecam mimo, że płatny - optymalizacja i defragmentacja plików systemowych jest na prawdę przydatna (zwłaszcza na dawno zainstalowanym systemie)

 

ad 3 - post #59, #54, itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - no właśnie wygodniej, a czy coś poza tym :rolleyes: - przerabiałem już rózne konfiguracje i wywalenie pagefila poza partycję systemową było przydatne jedynie przy robieniu image'ów tej partycji (wiadomo mniejszy plik), ale równie dobrze (jak ktos robi klony pod DOS'em) mozna usunąć ten plik przed klonowaniem

 

PS. jeszcze rok temu twierdziłeś, że nie trzeba koniecznie tworzyć osobnej partycji :P post #25

 

ad 2 - nie każę używać tylko pokazuję, że są takie rozwiązania, stosowane np. w serwerach, więc jakoś muszą jednak wpływać na szybkość/komfort/... pracy skoro firmy są skłonne wydawać na to kasę... sprzeczać się nie będę bo testów nie robiłem.

No chyba, że mowa nie o RAMDisku, tylko o Perfect Disku - to polecam mimo, że płatny - optymalizacja i defragmentacja plików systemowych jest na prawdę przydatna (zwłaszcza na dawno zainstalowanym systemie)

 

ad 3 - post #59, #54, itd

1: stosowanie osobnej partycji dla pliku stron pamieci jest wygodniejsze, szybsze, bezpieczniejsze

 

2: nie trzeba stosować osobnej partycji, ale tak jest: wygodniej, szybciej, bezpieczniej

 

3: plik stron w domowych komputerach/stacjach roboczych/itd.. nie służy do poprawy wydajności, służy do ominięcia ograniczonej ilości RAM lub do racjonalnego gospodarowania ograniczonymi zasobami pamięci fizycznej, natomiast umiejętne gospodarowanie pamięcią może poprawić wydajność programów

 

jeżeli plik stron umieści się na dedykowanej partycji żadne defragmentowanie płatnym programem Perfect Disk nie będzie konieczne, wystarczy systemowy defragmentator

 

w systemie Linux stosuje się jeszcze jedno racjonalne rozwiązanie, osobną partycje dla programu rozruchowego, w Windows również jest taki program towarzyszą mu podobnie jak w Linux rożne ważne pliki, również można je umieścić razem z plikiem stron na pierwszej partycji na samym początku dysku, dzięki temu będzie:

wygodniej

bezpieczniej

szybciej

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1: stosowanie osobnej partycji dla pliku stron pamieci jest wygodniejsze, szybsze, bezpieczniejsze

 

2: nie trzeba stosować osobnej partycji, ale tak jest: wygodniej, szybciej, bezpieczniej

 

3: plik stron w domowych komputerach/stacjach roboczych/itd.. nie służy do poprawy wydajności, służy do ominięcia ograniczonej ilości RAM lub do racjonalnego gospodarowania ograniczonymi zasobami pamięci fizycznej, umiejętne gospodarowanie pamięcią może poprawić wydajność programów

widzę sprzeczność logiczną - program działający wydajniej = szybciej (przynajmniej rozumieniu potocznym) - więc jak w końcu jest szybciej/wydajniej czy nie jest :unsure:

chyba że tu szybkość znaczy co innego niż wydajność, wtedy należy to jakoś zdefiniować :rolleyes:

 

jeżeli plik stron umieści się na dedykowanej partycji żadne defragmentowanie płatnym programem Perfect Disk nie będzie konieczne, wystarczy systemowy defragmentator

tu polemizował nie będę bo od wieków nie używam systemowego :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę sprzeczność logiczną - program działający wydajniej = szybciej (przynajmniej rozumieniu potocznym) - więc jak w końcu jest szybciej/wydajniej czy nie jest :unsure:

chyba że tu szybkość znaczy co innego niż wydajność, wtedy należy to jakoś zdefiniować :rolleyes:

samochód jest wydajny bo może przejechać na 1L benzyny więcej kilometrów, co nie znaczy ze jest szbyki, prawda ? tak wiec w pewnych okolicznościach wydajność może być <> szybkości :wink:

 

Plik stron pamięci (dyskowej rozszerzenie pamięci fizycznej) nie służy do zwiększenia prędkości działania programów

Jest narzędziem systemu operacyjnego który w drodze wykorzystania tego pliku, może oszczędnej gospodarować pamięcią fizyczną dzięki temu dla programów pozostaje więcej szybkiej pamięci RAM w skutek czego mogą one pracować szybciej czyli np: generować więcej FPS w jednostce czasu.

Natomiast podstawowym zadaniem dyskowego rozszerzenia pamięci fizycznej jest dostarczyć przestrzeni adresowej w obliczu wyczerpania zasobów pamięci RAM, dla przypomniana jeżeli w momencie uruchamiania procesu system nie znajdzie wystarczającej ilości wolnych zasobów pamięci program nie uruchomi się, lub będzie działał niewłaściwie.

 

czuje się jak bym tłumaczył korpuskularnofalową naturę światła w przedszkolu

 

tu polemizował nie będę bo od wieków nie używam systemowego :P

szkoda bo wbrew krzywdzącej opcji spełnia swoje zadane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiesz jak działa swap lub plik stronicowania to pewnie wiesz też, że przy jego ograniczonej pojemności wywalane sa dane do których nie było ostanio odwołań, kiedy zaczyna brakowac miejsca dla nowych danych. W takim razie po co utrzymywać plik w którym gromadzone są niepotrzebne dane, skoro i tak zostaną usunięte w podbramkowej sytuacji. Przecież aktualnie uzywane dane (przez jakiś program) są również umieszczane w pamieci fizycznej - po co więc taki dubelek :?:

 

Co do wydajności systemu przy kożystaniu z RAM vs. Pagefile polecam teścik - zapuszczenie jakiegoś "optymalizatora" ramu (RAM Boostera), ta optymalizacja działa w ten sposób, że fizyczna pamięć czyszczona jest poprzez przerzucenie "wszytkiego" (prawie) do pliku stronicowania. Zobaczysz wtedy jak ładnie kompik dostaje zadyszki.

 

Dla graczy (lub innych którm nie starcza pamięci fizycznej) jest rozwiązanie - stworzenie 2 profilów systemowych (na codzień bez pliku stronicowania, na "ciężkie czasy" z plikiem) - wtedy fkatycznie może być przydatna ta dodakowa partycja, żeby pojawiający sie plik nie mieszał na partycji systemowej. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

program składa się wielu elementów które muszą zostać umieszczone w pamięci a nie są do pracy programu wymagane w danym momencie, jeżeli nie będzie pliku stron to te dane nie używane będą musiały zostać w RAM przez co będą zajmowały cenną przestrzeń, umieszczenie tych danych w rozszerzaniu pamięci nie wpływa wydajności systemu/programów, pomijam tu archaiczne komputery które dostają zadyszki przy otwieraniu notatnika, ale technika poszła do przodu, dane programu umieszczone w rozszerzeniu pamięci to nie dubel tylko pozostałe części które jak zajadzie potrzeba zostaną przesunięte i użyte

 

plik stron pamięci to nie SWAP tylko dyskowe rozszerzenie pamięci

 

używane programów typu RAM Boostera to głupota, ponieważ tak czy inaczej to co przez taki program zostało siłą wyrzucona z RAM prędzej czy później tam wrzuci, przyczyniając się do wzmożonego użycia pliku stron, Windows XP wystarczająco dobrze gospodaruje pamięcią żeby mu nie pomagać na siłę

 

po co dwa profile, wykorzystanie pliku stron nie wiąże się utratą płynności systemu/programów może tylko pomóc

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie może głupie pytanie ale jak podzielę dysk na kilka partycji, jak pisałem wyżej, zrobie obraz dysku systemowego i w przypadku awarii przywrócę system z obrazu to czy będę musiał instalować od nowa gry i programy znajdujące się na innych partycjach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawadaki

 

1. Widzę że nie przekonam Ciebie że u większości uzytkowników blaszaków (tych od Worda, GG, IE, ...) pagefile jest zbędny :P ale po co podajesz cały czas ten argument o cennej przestrzeni w pamięci fizycznej - w dobie 2GB i więcej to nie jest argument.

 

2. Co z tego, że inaczej się nazywają - plik stronicowania jest rozwinięciem SWAP'a z małych okienek (a raczej kalką z systemów UNIXowych). Ich celem jest przydzielenie procesom/programom więcej przestrzeni niż wynosi pojemnośc pamięci fizycznej, a czy to się odbywa bardziej (swap z 9x/ME) czy mniej (NT,... -> przez stornicowanie) chaotycznie w naszych dywagacjach nie ma znaczenia.

 

3. RAM Boostera użyłem jako skrajnego przykładu obrazującego jak niewydajne jest kozystanie z powierzchni dysku w zastępstwie pamięci fizycznej.

 

4. Profile to bardzo fajna rzecz - przydatne właśnie w sytuacjach, kiedy przerost formy nad treścią jest zbędny - wiesz że będziesz męczył kompa ładujesz profil podstawowy, wiesz że bedziesz np. cos pisał + słuchal muzyczki itp tworzysz profil bez zbędnych procesów działających w tle (które nie mieszczą się w pamięci fizycznej = wymagają jej rozszerzenia o plik wymiany/stronicowania).

 

Panowie może głupie pytanie ale jak podzielę dysk na kilka partycji, jak pisałem wyżej, zrobie obraz dysku systemowego i w przypadku awarii przywrócę system z obrazu to czy będę musiał instalować od nowa gry i programy znajdujące się na innych partycjach?

To zależy - najczęściej nie, pod warunkiem że program/gra sam doda (brakujące) wpisy do rejestru - chyba, że będziesz robił zawsze obraz po instalacji nowych komponentów, to wtedy przywracasz razem z wpisami - polecam programy potrafiące robić obrazy sposobem przyrostowym (dodając do/wywalając z isniejacego obrazu tylko to co sie zmieniło).

 

PS. pamiętaj, żeby save były przechowywane na innej partycji niż ta systemowa, bo po odtworzeniu może być "niepsodzianka" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aldam

 

to zależy od programu

 

@benek

 

ad 1. szkoda mi tych innych użytkowników, ale nic z nimi nie zrobie

 

ad2. to nie tylko nazwa, bo owcy nie nazwiesz krową mimo ze ma cztery nogi jeden pysk chodzi na trawę itd...

 

ad3. to jest dowód jak niektórzy ludzie z braku wiedzy robią bezużyteczne i szkodliwe programy

 

ad4. profil jest przydatny jak jesteś maniakiem wyników w Super PI, a system można zoptymalizować :wink:

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra zakładając, że masz rację z wydajnością (tylko zakładając bo ja niadal nie uważam że narzędzie rodem z lat 80 XX stulecia jest obecnie potrzebne, kiedy nie mamy max. 64MB pamięci fizycznej tylko 2GB i wiecej), to z bezpieczeństwem już nie. Powiedz mi jak pozbywasz się haseł, loginów, itp z pliku stronicowania - przecież to jest puszka pandory. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hasła mówisz, wieźmy hipotetyczną sytuacje chcesz wiedzieć czy hasło podane poda czas logowania jest poprawne czyli identyczne z tym zapisanym w magazynie haseł, aby to zrobić nie trzeba rozkodowywać hasła z magazynu ani nawet przesyłać podanego hasła otwartym tekstem, po prostu koduje się podane hasło tak jak zakodowane jest to w magazynie i porównuje oba zakodowane nieodwracalnie hasła, to jest przykład bardzo często wykorzystywanej metody, ale są inne znacznie bardziej wyrafinowane :wink:

 

ale tak naprawdę o tym bezpieczeństwie napisałem z rozpędu

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed zakładaniem systemu i skłaniam się do założenia osobnej partycji na plik stronicowania i mam pytanie nie związane z zasadnością tworzenia takowej partycji. Czy taką partycją można "ukryć", żeby nie była widoczna. Przecież i tak nie będę przeglądał pliku stronicowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

 

tworzymy wpis DWORD o nazwie: NoDrivers o wartości określonej następująco:

 

Przyporządkujemy następujące liczby kolejnym literom napędów:

 

A=0, B=1, C=2, D=3, E=4, ....

 

liczba 2 podniesiona do potęgi liczby odpowiedniego napędu daje nam szukaną wartość, np:

 

1, 2, 4, 8, 16, ....

 

w przypadku ukrycia więcej niż jednego napędu wartość DWORD będzie równa sumie wartości poszczególnych napędów, np:

 

A + E = 1 + 16 = 17

 

Przed wpisaniem wartości DWORD zmieniamy System z Szesnastkowego na Dziesiętny

 

Wartość DWORD = 0 odkrywa (uwidacznia) ukryte napędy

Edytowane przez Henryk Kwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed zakładaniem systemu i skłaniam się do założenia osobnej partycji na plik stronicowania i mam pytanie nie związane z zasadnością tworzenia takowej partycji. Czy taką partycją można "ukryć", żeby nie była widoczna. Przecież i tak nie będę przeglądał pliku stronicowania.

Przynajmniej u mnie w praktyce nie wyszło z tego nic pożytecznego.

 

U siebie na Viście ustawione mam tak :

 

HDD0:

C: 15 GB System + Programy

D: reszta GB Dane

 

HDD1:

S: 3 GB Swap

E: reszta GB Dane

 

* wszystkie partycje na NTFS

 

(reszta HDD nie istotna)

 

I jak mam być szczery to nie zauważyłem żadnej zmiany na lepsze w porównaniu do opcji ze SWAP'em razem z systemem na partycji C:, ani system się szybciej nie ładuje ani mielenie dyskiem nie wydaje się mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swap = plik stronicowania, pamięć wirtualna

 

Właść. Systemu -> Zaawansowane, wydajność -> Zaawansowane -> Pamięć Wirtualna -> Zmień

 

I tam ustawiasz gdzie ma być ten plik wymiany, jego wielkość, itp.

A jaką radzicie daćwielkość czy ta standardowa bedzie ok mam 512 MB ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy dobrze mam poustawiane partycje ? http://chrobak.info/skrinszuter/uploads/5G53XC3D.jpg

I dzisiaj dostane jeszcze dysk 320GB i chcę tam zainstalować linuxa i Viste, i jak mam podzielić go by było wszystko optymalne?

na XPeka faktycznie wystarcza 10GB o ile nie instalujesz tam jeszcze softu typu Photoshop czy Corel; na Viste ustawiłem sobie już 35GB ale wszystko i tak pakuję na tą partycję (przy XPeku starczało mi 20)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zakupiłem nowy dysk, WD 320. Dziele sobie na partycję pod PartitionMagic 8, wszystko ładnie pięknie. Problem jest, kiedy instaluje Windows i chce z poziomu instalacji sformatować sobie dysk C. Zatrzymuje sie na 25 procentach i dalej nie idzie. Spróbowałem pod Windows, mój komputer, formatuj, dochodzi do pewnego momentu i sie zatrzymuje. Co dziwne podobnie jest z tego co widzę z pozostałymi partycjami. Pod PM sie formatując, mogę na nie nagrać dane, ale kiedy już chce zrobić "normalny" format pod Windą np nie idzie. Co może być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...