Skocz do zawartości
bamc

Nowy Dysk - W Jaki Sposób Podzielić żeby Uzyskać Najwyższą Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś wyjaśnićco to jest to SWAP ? I jak to umieścić na osobnej partycji ? (już sobie taką przygotowałem 2GB)

I co jeszcze można umiescić na tej partycji ? Zrobiłem aby wszystkie temp`y mi tam się zlatywały ale co jeszcze ?

 

Z góry dzięki :)

Edytowane przez GreenGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie plik wymiany pamieci powinno ci umieszczac na koncu dysku. ostatnia partycja dysku.

Praktycznie to teraz coś bez sensu napisałeś :wink:

 

Koniec dysku ( ostatnia partycja ) to najwolniejszy obszar dysku - więc czemu tak teoretycznie i usilnie chcesz ta umieszczać plik który będzie intensywnie przetwarzany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie cos mi sie pochrzanilo ;) wydawalo mi sie ze ktos mi kiedys mowil ze najszybsza czesc dysku jest na koncu. szczerze to nawet sie nad tym nie zastanawialem ;) dzieki za poprawke

Może miał na myśli po prostu zewnętrzną krawędź - kraniec - koniec zewnętrzny talerza. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat

Dysk 320gb. Zastanawiam się jak to sensownie podzielić. Czym więcej czytam tym mniej wiem. Proszę na to spojrzeć i powiedzieć czy jest ok.

 

C. System - 5Gb

D. plik stronicowania - 2Gb

E. Program files + Gry - 60 Gb

F. Filmy, muzyka, i cała reszta - to co zostanie czyli ~230 Gb

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem moze na czasie z kompami (zatrzymalem sie na swoim sprzecie), ale po co ci plik stronicowania przy 2gb ramu?

jak byś trochę poczytał to byś wiedział ze, rozszerzenie pamięci umieszczone na dysku znane jako plik stron a potocznie zwane SWAP, jest miejscem przeznaczenia dla danych które muszą znajdować się w pamięci, ale nie są używane w danym momencie, często nie są używane przez całe życie przykładowego programu lub systemu, po co trzymać je w pamięć RAM a nie na tym dyskowym rozszerzeniu ?

 

teraz mały przykład, dla zobrazowania problemu

 

załóżmy hipotetycznie że zejesteś zagorzałym graczem i grasz w jakąś łasą na zasoby pamięci grę, jeżeli nie masz pliku stron to cały system, łącznie z tymi częściami systemu które do działania gry nie są potrzebne inne programy uśpione podczas gry, muszą być w pamięci RAM zajmując cenną przestrzeń która mogła by zostać wykorzystana przez grę do poprawy płynności animacji :wink:

 

2GB RAM to nie dużo w obliczu pazerności dzisiejszych programów na RAM

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi odpowiedzieć na poniższe pytanie

 

Jaka będzie różnica w wydajności przy tych podziałach

 

1.

C. System - 5Gb

D. plik stronicowania - 2Gb

E. Program files + Gry - 60 Gb

F. Filmy, muzyka, i cała reszta - to co zostanie czyli ~230 Gb

 

a

2.

C. System, Program files + Gry - 60gb

D. plik stronicowania - 2Gb

E. Filmy, muzyka, i cała reszta - to co zostanie czyli ~230 Gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podział na wiele wyspecjalizowanych partycji ma przede wszystkim na celu ograniczyć fragmentacje zadziej modyfikowanych danych, więc żaden z tych podziałów nie jest optymalny musisz rozdzielić programy inne od gier

 

załóżmy ze zainstalowałeś nową gre i chcesz w celu poprawy wydajności jej pracy, zadefragmentować partycje na której leży, jeżeli zastosujesz specjalizację będziesz musiał zdefragnemtowac tylko stosunkowo małą partycje z samymi grami, a nie olbrzymią z grami programami itd... modyfikacje w systemie plików noszącym pliki gier nie będą miały wpływy na pliki muzyczne, zapisane na innej partycji pliki systemowe itd..., w razie awarii uszkodzeniu ulegną dane na jednej partycji a nie wszystkie dane, w podziałem nie chodzi tylko o wydajność ale o bezpieczeństwo i komfort pracy

 

natomiast, osobna partycja dla pliku strony jest po to, żeby zapanować nad ulokowaniem pliku na obszarze dysku ponieważ jest on nieprzenośny dla systemowego defragmentatora, trudno go po zainstalowaniu systemu "ładnie" ułożyć, dlatego żeby zaoszczędzić sobie pracy najlepiej jest stworzyć osobą partycje o zaplanowanej lokalizacji jak naj bliżej początku przestrzeni adresowej

 

C: System - 5Gb

D: plik stronicowania - 2Gb

E: Program files - 30 Gb

F: Gry - 30 Gb

G: Filmy, muzyka, i cała reszta - to co zostanie czyli ~230 Gb

 

pierwsze dwie partycje powinny być w takiej kolejności pozostałe dowolnie zależnie od preferencji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zawadaki

Dzięki. Teraz już wiem dokładnie o co chodzi.

Zostawiam taki podział

C: System - 5Gb

D: plik stronicowania - 2Gb

E: Program files - 30 Gb

F: Gry - 30 Gb

G: Filmy, muzyka, i cała reszta - to co zostanie czyli ~230 Gb

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z plikiem wymiany na osobnym dysku ?

 

Zrobienie czegos takiego podnosi wydajnosc- ale tylko jezeli jest na osobnym kontrolerze dysk ?

 

Moglbys to wyjasnic ?

 

Stawiam na nowo system.

Chcialem postawic raid 0 na dwoch brakudach .10, ale zostaje mi jeszcze stara barakuda .9- moze na nia swap wrzucic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z plikiem wymiany na osobnym dysku ?

 

Zrobienie czegos takiego podnosi wydajnosc- ale tylko jezeli jest na osobnym kontrolerze dysk ?

 

Moglbys to wyjasnic ?

 

Stawiam na nowo system.

Chcialem postawic raid 0 na dwoch brakudach .10, ale zostaje mi jeszcze stara barakuda .9- moze na nia swap wrzucic ?

plik stron pamięci może być na osobnym dysku i podnosi to wydajność, tylko wtedy kiedy oba dyski mają podobną wydajność, podłączenie do wspólnego czy osobnych kontrolerów nie ma znaczenia, trzeba tylko pamiętać ze dyski ATA muszą być na osobnych kanałach, dysków SATA to ograniczenie nie dotyczy

 

jeżeli stary dysk jest znacznie wolniejszy a raczej tak jest, niż RAID to nie ma sensu montować na nim pliku stron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak byś trochę poczytał to byś wiedział ze, rozszerzenie pamięci umieszczone na dysku znane jako plik stron a potocznie zwane SWAP, jest miejscem przeznaczenia dla danych które muszą znajdować się w pamięci, ale nie są używane w danym momencie, często nie są używane przez całe życie przykładowego programu lub systemu, po co trzymać je w pamięć RAM a nie na tym dyskowym rozszerzeniu ?

 

teraz mały przykład, dla zobrazowania problemu

 

załóżmy hipotetycznie że zejesteś zagorzałym graczem i grasz w jakąś łasą na zasoby pamięci grę, jeżeli nie masz pliku stron to cały system, łącznie z tymi częściami systemu które do działania gry nie są potrzebne inne programy uśpione podczas gry, muszą być w pamięci RAM zajmując cenną przestrzeń która mogła by zostać wykorzystana przez grę do poprawy płynności animacji :wink:

 

2GB RAM to nie dużo w obliczu pazerności dzisiejszych programów na RAM

Jeszcze nigdy przy 2 GB nie miałem 100% użycia pamięci a plik stronicowania skraca życie dysku i spowalnia pracę systemu.

@Zawadaki

Dzięki. Teraz już wiem dokładnie o co chodzi.

Zostawiam taki podział

C: System - 5Gb

D: plik stronicowania - 2Gb

E: Program files - 30 Gb

F: Gry - 30 Gb

G: Filmy, muzyka, i cała reszta - to co zostanie czyli ~230 Gb

Trochę bez sensu taki podział - ja bym po instalacji systemu zdefragmentował dysk i założył plik wymiany o stałym rozmiarze ( jeśli tak bardzo chcesz bo tak na prawdę JA bym w ogóle pliku stronicowania nie robił ) - dzięki temu ew. korzystanie z pliku stronicowania który jest położony bliżej krawędzi talerza będzie szybsze ( większy transfer ) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

A jak ty podzieliłeś?

Ja mam płytę bez zintegrowanego service pack więc musiałem zrobić pierwszą partycję 128 GB i 170 drugą - przy takim podziale korzystanie z dysku jest nieco uciążliwe i następnym razem zrobię jedną partycję ~300GB na cały dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko dlaczego uważasz , że "plik stronicowania skraca życie dysku i spowalnia pracę systemu". Większość , z tego co czytałem , uwaza że plik stronicowania w jakimś stopniu przyspiesza pracę systemu.

Dziwne - zawsze kiedy włączałem plik stronicowania to system chodził wolniej - nigdy szybciej.

 

Skraca życie dysku bo częściej zapisuje,odczytuje,kasuje / używa dysku - logiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak używane dysku skraca życie dysku tak samo jak czas jaki jest pod prądem, dysk jest po to żeby odczytywał i zapisywał dane, czy włączysz plik stron czy nie efekt będzie ten sam

 

uruchamiane systemu/programu skraca życie dysku bo odczytuje/zapisuje wiec trzeba sprzedać komputer puki jeszcze działa :lol2:

 

tak samo jak oddychanie i jedzenie skraca życie, to znaczy ze trzeba jak najszybciej zejść z tego świata, prawda.... no to jak kiedy przestaniesz wypisywać takie pierdoły, jak bardzo chcesz to sobie wyłącz ten plik masz moje błogosławieństwo

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak używane dysku skraca życie dysku tak samo jak czas jaki jest pod prądem, dysk jest po to żeby odczytywał i zapisywał dane, czy włączysz plik stron czy nie efekt będzie ten sam

 

uruchamiane systemu/programu skraca życie dysku bo odczytuje/zapisuje wiec trzeba sprzedać komputer puki jeszcze działa :lol2:

 

tak samo jak oddychanie i jedzenie skraca życie, to znaczy ze trzeba jak najszybciej zejść z tego świata, prawda.... no to jak kiedy przestaniesz wypisywać takie pierdoły, jak bardzo chcesz to sobie wyłącz ten plik masz moje błogosławieństwo

Wiesz - to jest jak z paleniem - jeśli nie trzeba to chyba lepiej nie palić ... nie ? :lol: Skoro można bezboleśnie wydłużyć życie dysku to czemu nie i nie wiem czemu sarkastycznie popadasz w dziwne skrajności. Masz włączony plik wymiany nawet jeśli bez potrzeby Twoja sprawa - ja nie widzę sensu we włączaniu pliku stronicowania przy obecnych programach i 2-4 GB ram. Nawet powiem więcej - plik wymiany przy obecnych aplikacjach i 2-4 GB RAM to wręcz bezsensowny pomysł niosący same praktycznie wady/minusy. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jezeli mam wybor- dokupic druga barakude do raid 0, albo wydac troche wiecej kasy na Raptora i postawic na nim system + te gry co musza sie szybko ladowac (np. sieciowki gdzie im szybciej sie zaladuje mapa tym lepsza bron sobie bierzesz) to co mam wybrac ? Co bedzie szybsze ?

 

Lepszy raid z barakud czy barakuda + raptor ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup Raptora taki RAID może nie działa właściwie, ale najpierw sprawdź czy twoja obudowa pozwoli uciszyć Raptora :wink:

 

Wiesz - to jest jak z paleniem - jeśli nie trzeba to chyba lepiej nie palić ... nie ? Skoro można bezboleśnie wydłużyć życie dysku to czemu nie i nie wiem czemu sarkastycznie popadasz w dziwne skrajności. Masz włączony plik wymiany nawet jeśli bez potrzeby Twoja sprawa - ja nie widzę sensu we włączaniu pliku stronicowania przy obecnych programach i 2-4 GB ram. Nawet powiem więcej - plik wymiany przy obecnych aplikacjach i 2-4 GB RAM to wręcz bezsensowny pomysł niosący same praktycznie wady/minusy.

hmmm ograniczanie zużycia dysku w ten sposób można obrazowo porówna do walki z efektem cieplarnianym przez ograniczanie emisji gazów jelitowych :D

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne - zawsze kiedy włączałem plik stronicowania to system chodził wolniej - nigdy szybciej.

Na którym SP to sprawdzałeś ostatni raz? Na SP2 też to zauważyłeś? Na SP2, w przeciwieństwie do wcześniejszego SP1 i gołego XP, ponoć jest inaczej i o ile w SP1 szybciej chodzi system bez pagefile, to z SP2 już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na którym SP to sprawdzałeś ostatni raz? Na SP2 też to zauważyłeś? Na SP2, w przeciwieństwie do wcześniejszego SP1 i gołego XP, ponoć jest inaczej i o ile w SP1 szybciej chodzi system bez pagefile, to z SP2 już nie.

Na windows ME , 2000 , XP , XP SP1 , XP SP2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...