Skocz do zawartości
Carson

[faq]:przelotka Pad Psx/ps2->pc

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem Wam przedstawić sposób na zrobienie, przelotki która umożliwia podłączenie do PCta padów/joy-ów od PSX'a i PS2. Ktoś by mógł zapytać: a po co mi taka rzecz? Ale chyba każdy, kto używał juz rożnych padów do grania pewnie wie, że najtrwalsze i najlepiej wykonane są oryginalne pady od właśnie PSX'a i PS2, więc dlaczego by ich nie wykorzystać. Przelotka jest na tyle ciekawie zaprojektowana (to nie jest mój projekt) ze pozwala podłączyć jednocześnie więcej niż jednego pada, teoretycznie można podłączyć nawet 5 padów, ale ja tego osobiście nie sprawdzałem, więc opisze Wam tylko przelotkę na jednego pada. Druga fajna sprawa jest to, że jeśli nasz pad posiada DualShock'a to ta przelotka również będzie pozwalała z niego skorzystać. Przelotka korzysta z portu drukarki. OK, koniec gadania, podam Wam teraz potrzebne rzeczy, niektóre z nich nie są koniecznie potrzebne, ale warto się w nie zaopatrzyć:

 

1. Wtyczka DB-25 (męska) z obudową

2. Gniazdo do pada (np. wylutowane ze starej "Sony", umówmy się ze będziemy nazywać to gniazdem PSX-pad)

3. 5 diód 1N914 lub 1N4148 (to nie są LEDy)

4. Około 1m kabla (7 żył)

 

--------Dodatki--------

5. Peszel około 1m

6. Zasilacz 9V (minimalnie 500mA)

7. Obudowa na gniazdo do pada

 

ad1

Wtyczka to koszt paru złotych.

Dołączona grafika

 

ad2

Z gniazdem może być problem, ale jak to mówią: "dla chcącego nic trudnego". Ja swoje gniazdo wylutowałem ze starego zepsutego PSX'a. Popytajcie znajomych, kolegów, może ktoś z nich trzyma gdzieś w pudle spaloną stara "sonke". Można spróbować też na pchlim targu gdzie sprzedaje się dużo ciekawych rzeczy. Jeśli nadal nie będziemy mieć gniazda to jest jeszcze jeden sposób, możemy kupić przedłużkę do pada. Nie wiem, jaka jest jej cena, ale jeśli ją kupimy to mamy od razu z głowy kupno kabla, obudowy na gniazd i peszla (osłonka na kable).

 

ad3

Myślę ze z tym nie będzie problemu, wystarczy udać się do sklepu z elektroniką, groszowe sprawy. Albo wylutować z jakiegoś starego czytnika CD, stacji FDD lub innego urządzenia gdzie jest elektronika. Ale najpewniej będzie zakupić te diody w sklepie. Pięć diod 1N914 albo 1N4148.

 

ad4

Napisałem ze potrzebne będzie około 1m kabla oczywiście, jeśli dla Ciebie taka przelotka/przedłużka będzie za krótka to możesz kupić więcej kabla, z tym, że nasza przelotka korzysta z siedmiu żył. Prawdopodobnie nie dostaniesz w sklepie kabla w izolacji z 7 żyłami wiec będzie trzeba pokombinować i kupić pojedyncze kabelki. Najlepiej żeby każdy był w innym kolorze. To jest naprawdę ważne, bo jeśli będziecie mieć 7 kabli w tym samym kolorze to nie wiem jak się w tym połapiecie żeby to polutować.

 

ad5

Peszel będzie nam osłaniał kable od wtyczki do portu drukarki aż po gniazdo do pada. Proponuje się w to zaopatrzyć, 1m peszla (oczywiście kupujemy tyle m ile metrów kabla) o średnicy zewnętrznej 1cm to groszowe sprawy. Jeśli zdecydujemy się na kupno przedłużki do pada (zamiast wylutowania samego gniazda ze starego psx'a) to mamy problem z głowy, peszel wtedy nie będzie potrzebny, bo kable są wtedy w szarej izolacji (takiej jak przy kablu od pada)

 

ad6

Zasilacz będzie potrzebny, jeśli będziemy chcieli korzystać z wibracji (dual shock). Jeśli komuś to nie potrzebne to niech nie kupuje zasilacza. Jeśli chcesz mieć, dual shocka to kup zasilacz, który daje 9V i minimum 500mA.

 

ad7

Obudowa, o której wspomniałem przyda się, jeśli nie będziemy chcieli np. wbudować gniazda w przedni panel kompa (taka zintegrowana z kompem przelotka) tylko mieć osobno podłączaną przelotkę którą będziemy mogli zabrać do kumpla (na jakaś sesje w fife albo pesa :) ) razem z padem. Jej rozmiar najlepiej dobierzecie jak będziecie już mieć samo gniazdo do pada (wylutowane ze starej sonki). Jeśli kupicie przedłużke to obudowa Wam nie będzie potrzebna.

 

Oczywiście oprócz wymienionych rzeczy będziemy jeszcze potrzebowali "narzędzi" takich jak: lutownica, cyna, kalafonia (niekoniecznie, ale ułatwia lutowanie), "obciągacz" izolacji z przewodów (niekoniecznie, zęby wystarczą), jakieś kombinerki/ucinaczki, to chyba wszystko, nic więcej nie będzie potrzebne.

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Zaczynamy:

 

1. Przycinamy nóżki wszystkich 5 diod na około 5mm. Przylutowujemy diody do pinów nr 5,6,7,8 i 9. Pamiętając o kierunku lutowania diod.

 

Symbol diod na schemacie:

 

Dołączona grafika

 

Numeracja pinów we wtyczce DB25:

 

Dołączona grafika

 

Tak wyglądają przylutowane diody do pinów we wtyczce DB25:

 

Dołączona grafika

 

Te bardziej kanciaste diody to diody starego typu z tego co mi wiadomo, teraz produkuje się owalne w pomarańczowym kolorze, więc niech nikt się nie wystraszy że diody na fotce wygladają inaczej niż te które kupił w sklepie.

 

2. Następnie zaginamy nieprzylutowane nóżki diod tak, aby wszystkie się razem stykały i łączymy je lutem, przypominam żeby nie przegrzać diod, lutujemy szybko i pewnie nie bawiąc się 5 minut włączoną lutownicą. Teraz, kiedy końce diod mamy już zlutowane razem zabieramy się za lutowanie kabelków.

 

Mniej-więcej tak to ma wyglądać:

 

Dołączona grafika

 

3. Mam nadzieje, że zaopatrzyliście się tak jak prosiłem o kabelki w różnych kolorach (jeśli nie to będziecie sami kombinować jak sobie z tym poradzić ;) ). Bierzemy siedem kabelków i przycinamy je na taka sama długość i lutujemy po kolei do punktów na wtyczce o numerach: 2, 3, 4, 10, 12, 18/19 (zlutowujemy te dwa piny jednym kabelkiem, tak jak na schemacie), i jeden kabelek do połączonych razem diod. Wszystko jest na schemacie wiec jak ktoś jest zdolny to sobie poradzi z samym schematem ;)

 

Schemat połączenia wtyczki DB25 z gniazdem PSX-Pad:

 

Dołączona grafika

 

4. Bierzemy kartkę i zapisujemy kolory kabelków i odpowiadające im nr pinów (w zależności jak to polutowaliśmy), teraz możemy wsunąć cale kable w peszel (który docinamy na trochę mniejsza długość niż kable) i zamykamy obudowę od wtyczki do portu drukarki (DB25). Jeśli nie mamy peszla to cóż, kable będą na wierzchu wiec łatwo je będzie urwać albo zniszczyć, chyba ze udało nam się kupić kabel 7-zylowy w izolacji albo przedłużkę do padów to problem mamy z głowy.

 

Teraz czas na nasze nieszczęsne gniazdo PSX-pad. Takiego gniazda raczej nie kupicie luzem w sklepie z elektronika, jak juz pisałem można je wylutowac z zepsutego PSX'a (pisze z zepsutego no bo kto będzie rozwalał działającą sonke żeby wypruć z niej gniazdo) albo popytać w jakiś serwisach/komisach gdzie naprawiają/sprzedają PSX'y, albo po prostu kupić przedłużkę dla padów od psx'a i ps2 (wtedy mamy kabel siedmio czy nawet 9cio żyłowy w izolacji + potrzebne gniazdo w które wpychamy wtyczkę od pada). Nie podam wam do jakich pinów lutujemy kable do gniazda ponieważ to gniazdo nie ma oznaczeń. Trzeba się kierować tym co jest w schemacie. UWAGA na schemacie jest widok gniazda PSX-pad i jego pinów, żeby ktoś nie pomyślał ze to rysunek wtyczki od pada i dopasował do tego kolejność kabli bo wtedy zrobi zwarcie a chyba nie musze mówić co będzie z kompem;)

 

5. Wiec bierzemy karteczkę gdzie mamy zapisane kolory kabli i ich nr i wg tego lutujemy kable do odpowiednich pinów w gnieździe PSX-pad. Jeszcze raz prószę o uważne lutowanie kabli żeby czegoś nie poprzestawiać lub pozmieniać, o zwarcie bardzo łatwo, wystarczy ze pomylicie dwa kable i możecie usmażyć MOBO i pewnie cos jeszcze. Jeśli chcecie mieć dualshocka to dolutowujecie dwa kabelki do gniazda (jak na schemacie) zapiszcie sobie który to + a który -. Później podłączycie do tego zasilacz. Pomieszanie kabli + z - grozi spaleniem kompa ;]

 

6. Kiedy juz wszystko macie polutowane proponuje jeszcze rozkręcić obudowę od wtyczki DB25 i upewnić się ze wszystko jest na swoim miejscu, lepiej stracić 10min więcej na robotę niż później "płakać" nad spalonym kompem. Jeśli wszystko jest OK, kombinujemy jakaś obudowę na gniazdo PSX-pad, chyba ze mamy przedłużkę do padów to mamy od razu obudowę z gniazdem.

 

7. Teraz podłączamy zasilacz, możemy to zrobić na stale lutując kable od zasilacza do gniazda PSX-pad albo zaopatrzyć się w jakieś gniazdo odpowiadające wtyczce od zasilacza. Musicie mieć 200% pewność ze dobrze podłączyliście + i - zasilacza z gniazdem PSX-pad. Jak ktoś trochę posmakował elektroniki i wie mniej więcej, co i jak na końcu zamieszczę schemacik jak "wyciągnąć" 9v z zasilacza komputerowego i schemat podłączenia dwóch padów od PSX/PS2., ale juz nic nie będę tłumaczył, bo to tylko dla ambitnych/ciekawskich ;) ewentualnie odpowiem na pytania (PW)

 

8. Mam nadzieje ze uporaliście się z umieszczeniem gniazda PSX-pad w obudowę. Jeśli wszystko macie podłączone możecie podłączyć pada, Jeśli wasz komputer nadal daje oznaki życia to znaczy ze chyba wszystko dobrze polutowaliście :D Jeśli nie to cóż, "wrzuć żeton and try again" :D. Jeśli polutowaliście wszystko zgodnie ze schematem możecie być pewni ze wszystko będzie działać i nic nie spalicie, sam zrobiłem taka przelotkę i działa do dzisiaj, jeszcze nic mi nie spaliła.

 

9. Teraz wystarczy tylko zainstalować te sterowniki (link) i skonfigurować pada, z tym nie powinno być żadnych problemów, przy instalacji należy podać adres z jakiego korzysta port drukarki (np u mnie to jest 0378) i juz możemy się cieszyć działającym padem ;) Jeśli nadal czekacie na ten schemacik zasilania pada z kompa to juz go podaje.

 

 

Obiecane schematy

 

Schemat przelotki na dwa pady:

 

Dołączona grafika

 

Schemat podłaczenia stabilizatora napięcia pod zasilacz (zasilanie dla dualshock'a):

 

Dołączona grafika

 

Jeśli ktoś z was zdecyduje się na zrobienie tej przelotki, którą opisałem, bądź tą na dwa pady to z chęcią zobaczę efekty Waszej pracy. Jest to moje pierwsze FAQ, więc prosze o wyrozumiałość. Jeśli macie jakieś pytania, rady dotyczące jakiś zmian w tym poradniku to dajcie znać.

 

edit: odswiezony link do sterow

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciesze sie ;) mam nadzieje ze ktos z tego skorzysta, troche jest chaosu w tym poradniku ale tu nie ma raczej nic trudnego ;) jesli bedzie mieli z czyms problemy to jestem do uslug ;) pozycze jakos na dniach aparat wiec wzbogace faq o nowe fotki lepszej jakosci i pokaz jak ta przelotka wyglada w moim wykonaniu

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faq napisany naprawde porzadnie, ale....

cały ten interes jest tylko dla prawdziwych fanatyków, bo patrzac na potrzebne komponenty i ilosc babrania, a potem na cene przejsciowki na allegro wybór jest dla mnie jasny...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faq napisany naprawde porzadnie, ale....

cały ten interes jest tylko dla prawdziwych fanatyków, bo patrzac na potrzebne komponenty i ilosc babrania, a potem na cene przejsciowki na allegro wybór jest dla mnie jasny...

Albo znudzonych przeciętnymi "gotowcami" chcący przeżyć jakąś przygodę (niemiałem na myśli zwęglenia mobo;) :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej no! :P temat nam psuje wyglad podforum :) Tak to mielismy przyklejone topici o konsolach a tu jakis o przejsciowce. Ja proponuje to wrzucic do dzialu gry i tam przykleic, bo jakby nie patrzec przejsciowka to nie jest alternatywna platforma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wytrzymam <_< jeszcze Im zle. to nie jest "jakis" temat tylko moj temat o przelotce ktora imho ma duzo wiecej wspolnego z alternatywnymi platformami (psx ps2) niz z grami, wiec nie marudzic B-)

ja nie mowie, ze temat zly :P tylko ze niepotrzebnie przyklejony. Juz lepiej zrobic jeden temat a w nim spis do wazniejszych tematow i w tym spisie powinien sie znaleźć wlasnie ten topic, ale IMO nie powinno sie odrazu przyklejac. No i rozumiem ze ma wspolnego z alternatywnymi platformami, bo w koncu chodzi o kontrolery tych alternatywnych platform. No ok, ale jesli ktos ma PS2 to gra raczej na nich na padzie. Wlasnie glownie graczom PC'towym ten tutorial by sie przydal, bo to oni czesto poszukuja dobrego pada, a rzadko zagladaja do tego dzialu tutaj. No i z grami ma duzo wspolnego, bo przeciez tej przeplotki bysmy nie robili po to, zeby rysowac w paincie czy pisac w word'zie za pomocą Dual Shock'a ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wytrzymam <_< jeszcze Im zle. to nie jest "jakis" temat tylko moj temat o przelotce ktora imho ma duzo wiecej wspolnego z alternatywnymi platformami (psx ps2) niz z grami, wiec nie marudzic B-)

No właśnie to jest temat carsonpoland i niemożna go przenosić :lol: jak by ktoś inny napisał to owszem ale nie on :D .

Do rzeczy, to po co go przenosić ma jakiś związek z konsolą, ma . Może jakiś napalony gracz zechce sobie popykać na swoim ulubionym padzie od ps-a na pececie i zainteresuje sie tym tematem ? :-P :rolleyes:

 

Edit: Pozatym decyzje o przenoszeniu podejmują moderzy :rolleyes:

Edytowane przez bryce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem tak. Wchodze w dział Alternatywne Platformy, patrze - topic'a nie ma. Mowie - gdzies go przeniesli. Patrze gry - nie ma. Patrze po forach - jest dzial joysticki i wchodze. Jest! Wniosek? Idealnie tu pasuje ;p W kazdym razie dzieki wielkie za faq (albo raczej tutorial, bo faq to najczesciej zadawane pytania ;) . Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zadaniem to jest bez sensu. Trzeba kupić mnóstwo rzeczy: kabelki, diody, przedlużacz, kabel, szukac gniazda od psx i zajmujemy port lpt który wykozystują starsze drukarki, a ktorego nie mają nowsze płyty np. moja p5w dh deluxe. Tracimy czas, a na allegro mamy gotowe przejściówki. Ja kupilem za 25 zł USB na 2 pady od ps2 z obsługa wibracji. Taniej wyjdzie kupic gotową niż bawic się tym. Ale jak ktoś ma czas i chęci to czemu nie? :huh:

Edytowane przez DeMeQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba moge mieć własne zdanie prawda?? Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem. Skoro jest to w moich genach to nie da się tego zmienić. Nie marudzę tylko stwierdzam fakty, które poparłem argumentami. Jest to o wiele droższe, czasochłone i skomplikowane niż gotowe przjsciówki na allegro.

Edytowane przez DeMeQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za to potem jaka satysfakcja ze sie samemu cos zrobilo :)

 

Pewnie, ze jest to trudniejsze i zapewne drozsze od kupna gotowca - ale sa ludzie, ktorzy lubia sobie podlubac. I wlasnie do nich jest to adresowane. Przymusu korzystania z tego przecie nie ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drozsze to nie jest napewno ;) mnie zrobienie przelotki kosztowalo niecale 5zl a na allegro przelotki sa za 20-30zl. dla mnie wybor jest oczywisty, ale jak nie ma sie narzedzi to faktycznie to sie nie kalkuluje bo musialbys kupic lutownice itp.

Jak doliczysz zasilacz, potrzebny w Twoim rozwiazaniu do korzystania z wibracji, to koszt sie wyrowna. Oczywiscie pomijam problem posiadaczy nowszych mobo pozbawionych LPT ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak podlacze DS2 przez ta przelotke to przyciski beda dzialac jak w ps2? tzn czy beda analogowe? (np. na X mam przyspieszanie w NFS, wcisne lzej X to wolno jade, wcisne mocniej to szybciej, itd ;) ) i czy sa jakies problemy z kompatybilnoscia z jakimis grami badz tez emulatorami (np. epsxe) ?

 

mam zamiar kupic pada do pc i teraz nie wiem czy brac cos na usb, czy lepiej DS2 + taka przejscioweczke zrobic

szczerze mowiac to pady do pc są biedne a te lepsze są drogie strasznie <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a od kiedy przyciski w padzie od ps2 dzialaja analogowo? z tego co wiem to tylko dwie galki pracuja jako analogi.

 

cozatyp pod wieczor wrzuce stery, albo poszukam w necie bo na rapidshare znow zniknie za jakis czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a od kiedy przyciski w padzie od ps2 dzialaja analogowo? z tego co wiem to tylko dwie galki pracuja jako analogi.

wikipedia

DualShock 2

 

When the PlayStation 2 computer entertainment system was announced, the controller included with it was the same as the Dual Shock analog controller, except it was black, added two additional vibration levels, was considerably lighter and all of the buttons (except for the SELECT, START, ANALOG mode, L3 and R3 buttons) were pressure sensitive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...