Skocz do zawartości
rogers

Athlon XP - ustawienie mnożnika na procesorze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Swój topic kieruje głównie do wszystkich tych użytkowników, którzy chcięliby bardzo podkęcić swojego AthlonaXP(Palamino) mnożnikiem, a których płyta główna niestety nie posiada możliwości jego zmiany z poziomu BIOSU (czyli konwencjonalna metoda odblokowania mnożnika łącząc mostki L1 nie mam żadnego zastosowania) jak jest to np. w przypadku płyt ECS.

 

Generalnie wszystkie AthlonyXP Palamino mają zakodowany mnożnik na mostkach L3 i L4 i na tych właśnie mostkach operację należy przeprowadzić.

Operacja ta będzie wymagała przecięcia a następnie połączenia kilku połączeń na w/w mostkach w zależności od procesora jaki posiadamy i mnożnika , który chcemy uzyskać.

Zarówno operacja jak i potrzebne przybory są bardzo podobne jak w przypadku odblokowania mnożnika na mostku L1 tyle tylko, że tu przydałby sie jakiś precyzyjny nożyk lub skalpel.

 

Pierwszą czynnością, jest oczywiście wyjęcie procesora. Należy zlokalizowac mostki L3 i L4. W zależności od posiadanego przez na AthlonaXp Palamino będą one połączone następujaco;

 

I oznacza mostek otwarty (niepołączony)

- oznacza mostek zamknięty (połączony)

AXP1600     AXP1700      AXP1800      AXP1900      AXP2000 (x10,5)     (x11,0)      (x11,5)      (x12,0)      (x12,5)L3  L4       L3  L4       L3  L4       L3  L4       L3  L4        I    I       -    -       I    -       -    -       I    -          I    I       -    -       -    -       I    -       I    --    -       I    I       -    I       I    I       -    I-    -       I    I       I    I       -    I       -    I

No i bierzemy się do roboty. Wybieramy mnożnik, który najbardziej nam pasuje i przerabiamy.

Np. Jeżeli posiadamy Athlona AXP1600+ aby ustawić mnożnik na 12,5 (AXP2000) wystarczy przeciąć dwa górne połączenia na mostku L4 a następnie połączyć dwa dolne połączenie tego samego mostku L4.

 

UWAGA: mostki są łączone pod powieżchnią płytki procesora. Naszczęście AthlonyXP wykonane sa z tworzywa sztucznego, awięc wbicie nożyka na głębokość ok 1 mm nie powinno stanowić problemu - jednakże należy uwazać aby nie zerwać przypadkiem sąsiadującego połączenia.

 

Tak jak w przypadku mostku L1, mostki L3 i L4 posiadaja laserowe nacięcia, także przy łączeniu należy pamiętać o zaizolowaniu dziór po laserze np Superglue. Więcej informacji technicznych dotyczących przyborów i szczegułów jak izolować i łączyć mostki znajdziecie w dziale FAQ w topicku Odblokowanie Mnożnka w Athlonach i Duronach.

 

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS tylko nie próbujcie ustawiać mostków w sposób jak widac powyżej 8) qurcze wszystko się rozjechało...postaram się to naprawić!!! Z góry przepraszam

 

 

Poprawiłam schemacik, żeby wyglądało tak, jak trzeba. Miope (edit 14.12.03)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...