Skocz do zawartości
inadees

Komputer W Granicach 5,5 K Zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

A więc nadszedł ten moment, w którym muszę kupić nowy komputer. Stary się coraz bardziej biesi (ba, od jakiegoś czasu próbuje nawet żyć własnym życiem :mur: ), a na dodatek jest już tak stary, że nie ma co w nim wymieniać podzespołów, bo i tak nic sensownego się już w niego nie włoży.

 

Proszę Was więc o doradzenie, co wybrać? Ja się niestety nie orientuję; wiem jedno - po przejrzeniu forum, sercem nowego sprzętu ma być Intel Core2Duo. Ale co dalej? Nie mam pojęcia... nie wiem co wybrać, by wszystko do siebie pasowało. Jaka grafa? Jakie pamięci? Mogę Wam tylko powiedzieć, do czego komp będzie służył i ile mam na to gotówki:

- mogę wydać koło 5 - 5,5 tys. zł wraz z monitorem LCD (może być ewentualnie _ciut_ więcej, bo nie wymieniam kompa co sezon);

- żona wykorzystuje kompa głównie do obróbki dźwięku, w użyciu jest SoundForge i Adobe Audition (montuje wywiady);

- oboje lubimy fotografować, więc w ciągłym użyciu jest Photoshop;

- ja (przyznaję się bez bicia) lubię też pograć, głównie w cRPG, ale i FPS nie są mi obce;

- miło jest też obejrzeć czasem jakiś film.

 

W sumie, jak widać, ma to być typowa maszyna przeciętnego Polaka: i do pracy, i do rozrywki. Moje dodatkowe preferencje są takie. Komp ma być cichy (nie zależy mi szczególnie na podkręcaniu procka i wodnym chłodzeniu) i stabilny (żadnych mobo typu LuckyStar czy podobne). Dobrze byłoby, gdyby karta graficzna miała wyjście TV. RAMu to chyba tak z 2 GB. Czy kupować osobną kartą dźwiękową, czy też są jakieś dobre zintegrowane z płytą? Z mojego starego komputera na pewno mogę wykorzystać FDD, myszkę, klawiaturę i, być może, zasilacz. To Chieftec ATC 1336H 360W; starczy, by pociągnąć nowy zestaw?

 

Liczę na Waszą pomoc. "Weźcie" więc moje pieniądze i wirtualnie je wydajcie :D

 

Aha, jeszcze jedno. Jestem z Wawy, zakupy robiłbym prawdopodobnie w komputroniku. A może możecie polecić jakiś inny sklep w stolicy?

 

Pozdrawiam

 

ps. to mój pierwszy post - Witam wszystkich serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze najlepiej przeznaczyc 3500zł ma bude, a 2000zł wlożyc w lcd'ka. C2D przy tych funduszach bedzie najlepszym wyjsciem

 

*e6300 ~ 760zł, można tez na procka ninje zalożyc ~ 140zł (przynajmniej cicho bedzie :wink: )

*Gigabyte ds3 ~ 580zł

*2x 512mb Geil 800MHz cl4

*7600gs Galaxy 256mb Zalman ~ 520zł

*Seagate 250gb (16 cache, NCQ) ~ 330zł

*Zasilator: hmmm... myśle ze Topower 400 P5 U12 OEM powinien dac rade ~ 200zł

*Bude według uznania. Najlepiej jakiegos biga bo nowe gf z dx10 strasza wielkoscia

 

W sprawie monitora Ci nie doradze bo niezbyt sie znam, ale znajdzie sie paru fachowcow ktorzy Ci pomoga :wink:

Edytowane przez AcsShaDe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeciwienstwie do poprzednikow przeczytalem Twjego posta i zauwazylem, ze nie podkrecasz.

 

W takim przypadku absolutnie nie bierz e6300 tylko e6400 lub e6600. Juz e6400 jest zauwazalnie szybszy.

 

Polecana plyta ds3 to plyta do o/c. Jak nie krecisz, nie ma sensu jej kupowac, bo czasem sprawia rozne niespodzianki (a to problem z kompatybilnoscia RAMU, a to cos innego). Jak musi byc markowa, to bierz ASUSa P5B, jak nie az tak bardzo, to jakiegos ASROCKa za 250-300zl. Czasy niestabilnosci ASROCKa odeszly, plyta stabilna jak (niemal) kazda inna. Mialem ASUSA, mam Asrocka, roznicy brak.

 

Ram moze byc ten 2x 1gb Geil 677mhz, alsolutnie nie oplaca sie doplacac do 800Mhz czy cl4. Za kilkaset zloty dokupilbys 0.5% wydajnosci. Lepiej w to miejsce dolozyc do e6600.

 

Grafika - zalezy, jak czesto grasz. Obydwie wyzej podane sa najlepsze w swojej cenie. Ztanszych - 7300gt. Tez pograsz.

 

Dzwiekowke kup zewnetrzna, jak zona montuje wywiady, to moze nie lubic szumow, piskow itp, ktore moga (ale nie musza) pojawic sie na integrze. Zalezy jaka masz teraz karte i czy jestes z niej zadowolony.

 

Reszta wg. uznania. NIe wiem jak z LCD - jest w Polsce acer al2216ws za 1300zl i ma 22'', ale do profesjonalnej obrobki grafiki sie nie nadaje. Za to do zastosowan domowych idealny. Zajrzyj na forum o monitorach.

Edytowane przez komisarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku absolutnie nie bierz e6300 tylko e6400 lub e6600. Juz e6400 jest zauwazalnie szybszy.

Taaa expert sie znalazl... Zobacz jaka jest rożnica w smarkach miedzy e63, a e64 - prawie żadna. W windzie tez prawie nie zauwazalna, wiec nie ma sensu pakowac sie w taki sprzecik. Co do Conroe to sie zgodze bo 4mb cache'u robi swoje. Tylko po co ? To jest procek dla overclockerow wiec sam widzisz...

 

Polecana plyta ds3 to plyta do o/c. Jak nie krecisz, nie ma sensu jej kupowac, bo czasem sprawia rozne niespodzianki (a to problem z kompatybilnoscia RAMU, a to cos innego). Jak musi byc markowa, to bierz ASUSa P5B, jak nie az tak bardzo, to jakiegos ASROCKa za 250-300zl. Czasy niestabilnosci ASROCKa odeszly, plyta stabilna jak (niemal) kazda inna. Mialem ASUSA, mam Asrocka, roznicy brak.

Juz nie ma problemow z gr pro, bo wyszedl nowy bios. Zostaje tylko wkestia 6600gt i 7900gs. Z tym podkrecaniem to troche racji jest, wiec p5b (nawet nie dlx) starzy spokojnie :wink:

 

Ram moze byc ten 2x 1gb Geil 677mhz, alsolutnie nie oplaca sie doplacac do 800Mhz czy cl4. Za kilkaset zloty dokupilbys 0.5% wydajnosci. Lepiej w to miejsce dolozyc do e6600.

Do e63 zastanawiał bym sie czy wsadze 667, ale do Conore'a nigdy :mur: 667 cl5 ograniczaja procka w duzym stopniu Edytowane przez AcsShaDe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AcsShaDe niestety w testach E6300 jest znacznie gorsze od E6400. niby mała różnica a czasami pare(nawet czasami sporo) klatek więcej na E6400 jest :P E6300 przy 1,8Ghz nie może skrzydeł rozwinąć te procesory dopiero powyżej 2,1GHz pokazuja pazurki ;]

Edytowane przez Reynevan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa expert sie znalazl... Zobacz jaka jest rożnica w smarkach miedzy e63, a e64 - prawie żadna. W windzie tez prawie nie zauwazalna, wiec nie ma sensu pakowac sie w taki sprzecik. Co do Conroe to sie zgodze bo 4mb cache'u robi swoje. Tylko po co ? To jest procek dla overclockerow wiec sam widzisz...

Obejrzyj z łaski swojej jakies testy a potem sie produkuj. Najlepiej juz z linkiem, ktory moglby potwierdzic to co piszesz.

 

Do e63 zastanawiał bym sie czy wsadze 667, ale do Conore'a nigdy :mur: 667 cl5 ograniczaja procka w duzym stopniu

Ciekawe, ciekawe. j/w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor Intel Core2 Duo E6300

Płyta główna Asus P5B Deluxe Intel P965

Pamięć RAM GoodRam DDR2 2 x 1GB 800MHz CL4

Karta graficzna 7600GS Galaxy 256 Zalman

Dysk twardy IDE/SATA Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)

Monitor LCD Fujitsu-Siemens P19-2

Zasilacz Zasilacz Topower 400 P5 U12 OEM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AcsShaDe niestety w testach E6300 jest znacznie gorsze od E6400. niby mała różnica a czasami pare(nawet czasami sporo) klatek więcej na E6400 jest :P E6300 przy 1,8Ghz nie może skrzydeł rozwinąć te procesory dopiero powyżej 2,1GHz pokazuja pazurki ;]

Ale Tobie chodzi o non oc, ale na extreme to duzej roznicy nie widac :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bardzo dziękuje za rady. Oto co mi z Waszą pomocą wyszło:

 

- procesor: Core2Duo 1,86 bulk

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=30678

 

- wentyl na niego: Scythe Ninja Plus

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=24687

(o to Wam chodziło? kurcze, jakie monstrum! same radiatory i żeberką wystarczą? nie jest jeszcze do tego potrzebny jakiś wentyl? czy boxowy wentyl jest naprawdę taki głośny?)

 

- płyta główna: Gigabyte GA-965P-DS3 Intel P965

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=30020

 

- RAM: GeIL Dual 2x 1GB DDR2 667 MHz CL5

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=31885

(takie mogą być? nie będzie to wąskie gardło dla reszty kompa? Znalazłem jeszcze takie coś:

GeIL Dual Ultra 2x 1GB DDR2 800 MHz http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=24722; różnica w cenie niezbyt wielka, więc może wziąć te szybsze?)

 

- karta graficzna: GeForce 7600 GS Galaxy 256MB HDTV & DVI (500/1400 1.2ns) (PCI-E) Zalman

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=30973

(cicha? nie chcę mieć wyjca w kompie? I pytanie tak jak wyżej: nie będzie wąskim gardłem?)

 

- HDD: Samsung SpinPoint P120S 250 GB (SATA II, 8MB cache, NCQ)

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=18949

(bo jakoś mam słabość do samsungów: dużo gorzej wypada od tego?: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (8MB, Serial ATA II, zapis prostopadły http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=29115)

 

- DVD: NEC DVD+/-RW AD-7170A bulk white

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=32499

(nikt nie wspomiał o DVD. To może być? wziąłem pierwsze z brzegu...)

 

- Zasilacz: Topower 400 P5 U12 OEM

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=27530

 

 

Z grubsza jest już wszystko. Na razie wychodzi ok. 3900 zł. Brakuje budy, ale to już na miejscu coś wybiorę (chcę, żeby z przodu miała panel z gniazdami i żadnych drzwiczek zamykających dostęp do DVD). Acha, no i jeszcze monitor LCD. Co polecacie?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy kloccie sie o procki- nic o C2D nie wiem.

Na pewno 2x1GB. Polecam GoodRamy PRO 800 Mhz, a w grafike conajmniej 7900GS Galaxy 1.2+Zalman VF-900Cu... cisza i tak podkrecisz- stabilnosc jak obiad u mamuski w weekend.

Dalej- a czemu NIE podkrecisz? Przy wymianie chlodzenia na niewiele drozsze procesor i tak bedzie bardzo chlodzy, chlodzenie ciche a wydajnosc wieksza mniejszym kosztem- ja bym jednak temu uzytkownikowi wcisnal na sile zestaw z O/C to po 2-3 latach zobaczylby... ile zaoszczedzil ;D

LCD- Z mojej strony NEX90GX2 albo panorama- jesli ci starczy.

Obudowa- TT Swing/Mambo/Soprano ;D

Z Zasilaczy- na pewno cos powyzej 500W- nie ma bata.

To tyle o ile z mojej strony- niech reszta sprobuje ustalic inne czesci ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung jest ok, nie sadze, zebys zauwazyl roznice bez programu testującego. W dalszym ciagu namawiam na szybsza wersje core duo. Chyba, ze zdecydujesz sie na podkrecanie, ale wtedy i inna plyta i inne pamieci...

 

Z Zasilaczy- na pewno cos powyzej 500W- nie ma bata.

Chetnie zobaczylbym jakies uzasadnienie, 400W spokojnie to uciagnie i nawet sie nie spoci.

Edytowane przez komisarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta zasilka 500w tos wypalil

e64 moim zdaniem goodram 667 do zastosowan tych co podales bedzie wystarczajacy

wymiana wentylatora na procku skoro nie bedziesz krecil tez mija sie z celem a jak kiedys go kopniesz o 200-300 mhz to boxowy spokojnie da rade

mobo asrocka tez nie jest zlym pomyslem 200 stowki w kieszeni a prawdopodobnie roznicy nie zauwazysz

co do grafy to jest to kwestia jak duzo bedziesz grac wiec moze w koleinosci cenowej 7300gt>7600gt>7900gs

Buda jaka ci sie spodoba

zasilator 450 (topower antec chieftec tagan) wejdz sobie do topicu o zasilkach i poczytaj troche cobys wybral najcichszy za rozsadne pieniadze

Co do sklepui w wawie byle nie komputronik na calym zestawie dasz 400 500 zeta wiecej niz w normalnym sklepie google i szukaj

pozdro

Edytowane przez s@ncho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nikt nie wspomniał o DVD to ja wspomnę, bo co do innych części to dużo lepiej sie znacie, a ja wspomogę się testami z gazety CHIP. A więc na pierwszym miejscu w testach nagrywarek DVD:

Samsung SH-S182D

na drugim:

Lite-On SHW-16H5S

 

Ceny są normalne więc poszukaj w komputroniku bo pamiętam że widziałem te nagrywarki, ja bym ci polecał Lite-On bo jakoś od dłuższego czasu robi napędy optyczne i ja też mam Lite-On i w ogóle mam większe przekonanie.

 

A co do dysku to ja bym brał Seagate z tego samego powodu co wyżej, uważam, ze Seagate będzie po prostu lepszy (według mnie samsung robi dobre tylko monitory i pamięci na karty graficzne, ale to tylko moje zdanie).

 

Aha i jak starczy ci kasy to kup GeForce 7900GS też z chłodzeniem Zalmana zamiast 7600GS.

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mobo asrocka tez nie jest zlym pomyslem 200 stowki w kieszeni a prawdopodobnie roznicy nie zauwazysz

A który konkretnie model?

 

EDIT:

 

I dołożę jeszcze jedno pytanie: a co sądzicie o tej karcie - GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=4416 Czy ten system chłodzenia jest wystarczający?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez inadees

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dołożę jeszcze jedno pytanie: a co sądzicie o tej karcie - GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E) http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=4416 Czy ten system chłodzenia jest wystarczający?

 

Jeżeli nie masz zamiaru podkręcać to spokojnie wystarczy. Tutaj masz link do tej samej kart, ale MSI:

MSI

 

Zależy tylko jaką firmę wybierzesz, bo poza producentem niczym się nie różnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A który konkretnie model?

Mysle, ze ta bedzie dobra:

http://www.asrock.com/product/ConRoeXFire-eSATA2.htm

 

bardzo dobrze wyposazona, niedroga (300zl):

 

Tu masz recenzje:

http://www.ocworkbench.com/2006/asrock/Con...e-eSATA2/g1.htm

http://www.vr-zone.com/?i=3779

 

bardzo pozytywne. Dostala "Editor's Choice VALUE For Performance Award!"

 

Do o/c sie nie nadaje, ale poza tym bardzo dobra plyta, ma tez nienajgorsza dziwekowke zintegrowana, moza wyprobowac.

 

 

Jeszcze wtrace slowko o monitorach - rozwaz, czy chesz brac 4/3 czy panorame.

 

A grafika - cicha pipa to niezly wybor, przynajmniej cicho bedziesz mial w kompie.

Edytowane przez komisarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Uff, znalazłem w końcu trochę czasu, więc jeszcze parę pytań.

 

Jeżeli nie masz zamiaru podkręcać to spokojnie wystarczy. Tutaj masz link do tej samej kart, ale MSI

Jednak zostanę przy tym Asusie. Co prawda zajmuje dwa "sloty", ale - tak mi się przynajmniej wydaje - dzięki temu zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła na zewnątrz.

 

Po wszystkich Waszych radach wykluło mi się coś takiego:

- procesor: Core2Dou 1,86

- mobo: AsRock CONROEXFIRE-eSATA2 Intel 945P

- RAM: GeIL Dual Ultra 2x 1GB DDR2 800 MHz CL4

- grafa: GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe II 256MB TV & DVI (PCI-E)

- HDD: Samsung SpinPoint P120S 250 GB (SATA II, 8MB cache, NCQ)

- DVD: Samsung SH-S182D

- zasilacz: Topower 400 P5 U12

 

Budę sobie wybiorę na miejscu. A LCD? Dużo dobrego czytałem o BenQ FP91GP, tylko że go w sklepach nie ma. Może poczekam, albo w tego Fujitsu-Siemens p19-2 wejdę. I jak? Są jakieś słabe punkty takiego zestawu?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o nagrywarke, to bral bym LG GS-H20L, jakiegos NECa, lub Pioneer. Plyte glowna - moze cos od bardziej znanego producenta -Asus lub Gigabyte, nawet jezeli nie podkrecasz. Grafika moze byc. Bude wolal bym sobie zamowic oddzielnie, bo to co zwykle maja na stanie to tanie goowna Codegen/Modecom, ktore sa do kitu w porownaniu z Chiefteciem czy Antekiem. Kup od razu jakies dobre chlodzenie na CPU - np tego Scythe co proponowal inadees.

 

@arthurrr:

To ze cos dobrze wypadlo w testach u Chipa, nie oznacza ze faktycznie jest takie dobre. Lepiej jednak sie bazowac na doswiadczeniach innych userow z forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś słabe punkty takiego zestawu?

Słabe punkty sa dwa - kupujesz pamięc 800Mhz cl4, za która zapłacisz dużo, a której nie masz żadnych szans wykorzystąc (chociazby dlatego, ze płyta obsługuje max 667MHz, co oznacza, ze jak je do niej wsadzisz, to będą pracowały z obnizonym zegarem). Napisałem juz to wyżej, ale napiszę jeszcze raz - na core duo nie ma zadnej zauważalnej różnicy miedzy pamięciami ddr2 800 i ddr2 667. Liczne testy sa do samodzielnego odszukania w internecie.

 

Drugim słabym punktem jest procesor - nie podkrecasz, wiec dorzuc 150zl do e6400 - znaczna roznica, jak na te 300MHz. Sam sie zdziwilem. A skad wziac te 150zl? Oczywiscie kupujac tansze pamieci, wtedy nie 150 a nawet 300-400zl taniej wyjdzie.

 

Co do monitorow to obydwa sa dobre, bralbym tanszy, czyli benq, najlepiej doplacajac 60zl za gwarancje na brak martwych pikseli (co oferują niektóre sklepy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku q**a co ty pi****lisz ? Jakis koles z tweak.pl ma ds3 i 800Mhz, ktorych nie potrafi tego skonfigurowac to nie znaczy, ze memki nie ida na 800Mhz cl4 na tym Gigusiu

 

Chlopczyku naucz sie czytac, bo nie wyjdziesz poza podstawowke. Na jakim "gigusiu"? Zanim ponownie zechcesz przelac swoje flustracje w tak prostackiej formie na forum, przeczytaj przynajmniej 3 ostatnie posty, w tym ostatni post z nowym zestawem kupujacego, a moze uda ci sie nadazyc za tym tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...