Skocz do zawartości
mib

Porownanie: Frost 2 Slim Vs Frost 2 Slim (nikiel)

Rekomendowane odpowiedzi

Test blokow Frost 2 Slim (rev 2 ) i Frost 2 slim rev 2 niklowane

 

Niedawno Raelitynet wypuscila na rynek nowa wersje Frost2 slim’a z niklowanym spodem.

Tak przygotowany spod ma zabezpieczyc miedz przed sniedzieniem, które niestety psuje ladny wygląd bloku. Szczerze musze przyznac ze poniklowany blok wyglada pieknie. Do idealu brakuje chyba tylko czarnej zapinki zamiast tej srebrnej.

 

Kilka fotek:

post-9866-1160942842_thumb.jpg

post-9866-1160942676_thumb.jpg

post-9866-1160943200_thumb.jpg

post-9866-1160943325_thumb.jpg

 

 

W temacie o tym bloku pojawilo się kilka opinii (nie będę ich przytaczal kto będzie chciał to sobie zajrzy), ze niklowanie obniza wydajność bloku. Mój test ma na celu zdementowanie tudzież potwierdzenie tej tezy.

 

Majac troche czasu wpadłem na pomysl zrobienia porównania wlasnie tych dwóch blokow.

 

Sprzet uzyty:

CPU: AMD X2 3800 Toledo,

MOBO: DFI LAN PARTY ULTRA-D

BLOKI:

-Frost 2 slim stara wersja

-Frost 2 slim niklowany spod

PASTA: Arctic Silver 5

CHLODNICA: FREEZER 2x120mm

NAWIEW: 2x Fander 120mm

POMPA: Atman 305@inline

REZERWUAR: w zatoce 5,25

Procedura testowa:

-do pomiaru uzyte zostaja 2 programy zczytujace temperatury z czujnikow: Coretemp beta wersja 0.9.0.91 i MBM 5.3.70. Zczytywane sa temperatury poszczególnych rdzeni jak rowniez ogolna temperatura procesora.

-do obciążenia procesowa uzyty zostaje program ORTHOS w wersji 0.41.110.18,

-dodatkowym czynnikiem jest prędkość wentylatorow na chlodnicy, możliwe sa 2 ustawienia. Minimalnie i maksymalnie ustawione potencjometry na wentylatorach. Minimalna prędkość wynosi: ~530 obrotow, maksymalna natomiast ~1300.

 

-DFI ma takie a nie inne czujniki, nie dysponowalem np cyfrowym termometrem ani niczym podobnym.

-warunki zewnetrzne to prawie stala temperatura w pomieszczeniu okolo 18 stopni.

Możliwe opcje ustawien wygladaja tak:

 

1. X2 3800@2000MHz default Vcore

Frost 2 slim

-Fander min, 30minut Orthos

-Fander max, 30 minut Orthos

 

Frost 2 slim niklowany

-Fander min, 30minut Orthos

-Fander max, 30 minut Orthos

 

2. X2 3800@2800MHz defcore

Frost 2 slim

-Fander min, 30minut Orthos

-Fander max, 30 minut Orthos

 

Frost 2 slim niklowany

-Fander min, 30minut Orthos

-Fander max, 30 minut Orthos

 

Opracowanie wyników:

-z wynikow poszczególnych czujnikow wybrałem ostatnie 60 odczytow i wlasnie je przedstawielm w postaci wykresow. Są to ostatnie minuty (około 2-3 minut) dzialania Orthosa, wiec po ustabilizowaniu się temperatur.

 

Wyniki:

 

1. X2 3800@2000MHz Cu vs nikiel (core temps i socket temps)

 

Temperatury rdzeni

 

post-9866-1160943594_thumb.jpg

post-9866-1160943653_thumb.jpg

 

Temperatury socket

 

post-9866-1160943693_thumb.jpg

post-9866-1160943731_thumb.jpg

 

 

1. X2 3800@2800MHz Cu vs nikiel (core temps i socket temps)

 

Temperatury rdzeni

 

post-9866-1160943799_thumb.jpg

post-9866-1160943872_thumb.jpg

 

Temperatury socket

 

post-9866-1160943930_thumb.jpg

post-9866-1160943972_thumb.jpg

 

 

 

Wnioski:

 

Jak widac na zalaczonych wykresach jest pewna roznica w pomiedzy blokami. Mozna sie nawet pokusic o stwierdzenie ze niklowanie nie pogarsza a w recz przeciwnie poprawia wydajnosc blokow. Widac to szczegolnie w przypadku wyzszych czestotliwosci procesora (roznica okolo 1-2 stopnie). Wiaze sie to prawdopodobnie z duzo lepsza powierzchnia spodow. Spody niklowane sa elektrolitycznie a wiec jest to cienka o stalej grubosci warstwa.

 

Pozdrawiam mib

 

EDIT przeniesienie zdjec/screenow na serwer PurePc

 

EDIT 2

 

Wrzucam screena z dzialajacym ORTHOSEM (brak czasu na testy).

Procek puszczony na 2950MHz napiecie 1,7V FAnder'y na maxa

 

temperatury:

 

core 1 56

core 2 50

 

socket 45 stopni

post-9866-1161114196_thumb.jpg

 

Wiec nie jest zle. Frost 2 dobrze sobie radzi na niemalej juz grzalce (okolo 200W).

Edytowane przez mib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w nich dziwnego? Nie ma różnicy, bo z jakiej przyczyny miałaby być? Teraz czekam na porównanie do podwójnego Frosta.

Roznica jest minimalna ale jest. Na wysokich taktach niklowany spod jest troche lepszy.

Popartz na wykresy na 2800MHz rdzeni i socketa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznica jest minimalna ale jest. Na wysokich taktach niklowany spod jest troche lepszy.

Popartz na wykresy na 2800MHz rdzeni i socketa.

Jak sam napisałeś, może wynikać z lepszego szlifu spodu. Widziałem wykresy. A tak cienka warstwa niklu w żaden sposób nie pogorszy wydajności (jak to niektórzy wcześniej sugerowali).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy własnie niklowany bardziej mi się podoba - chętnie zamieniłbym swojego na wersje niklowaną ;)

Mój to jeszcze ta stara wersja, z plusem i dwoma tymi łukami, które nie są gładkie, a takie.. karbowane ;)

 

kiedy własnie niklowany bardziej mi się podoba - chętnie zamieniłbym swojego na wersje niklowaną ;)

Mój to jeszcze ta stara wersja, z plusem i dwoma tymi łukami, które nie są gładkie, a takie.. karbowane ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

mi tam wogle niklowany sie nie kojazy z ALU.

Za jakis czas sam powymieniam bloki na niklowane.

 

PS: @mib > dobra robota!

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeeeeeeeee ten miedziany to pierwszej czystości nie jest....

Ten miedziany to chodzil w ukladzie cos kolo 3-4 tygodni i sie tak zabrudzil. Nie chce mi sie co kilka tygodni rozkladac i skladac ukladu.

 

Sam mial dobry pomysl aby bloki poniklowac. :]

 

 

A co do porownania z F3duo to moze... moze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio nie wiedziałeś co oznacza słowo "miniaturka" a teraz masz problemy ze słowem "może" ech...

W przeciwieństwie do ciebie mistrzu wiem co to jest miniaturka (szybko, wyedytuj raz jeszcze tamten temat, żeby nikt nie zobaczył), a moim jedynym problemem jest zalew różnej maści analfabetów. /ot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujcie dziewczyny.. nie chce mi sie czytać pyskówek...

 

 

Pomysł nie był do końca Sama... Mate juz kilka ładnych miesięcy temu niklował swoje bloki. Nawet takowy miałem i prezentował sie wyśmienicie. Z alu sie nie kojażył bo za bardzo błyszczał... bardziej ze srebrem ;>

 

I po 3 miechach w układzie wyglądał jak nowy. O czym w przypadku miedzi nie może być mowy.

 

Pozostaje jeszcze tylko jedno zasadnicze pytanie. Czy Liquid Pro sie z tym nie gryzie... jeżeli nie to niklowanie jest 100% dobrym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nie był do końca Sama... Mate juz kilka ładnych miesięcy temu niklował swoje bloki. Nawet takowy miałem i prezentował sie wyśmienicie. Z alu sie nie kojażył bo za bardzo błyszczał... bardziej ze srebrem ;>

I po 3 miechach w układzie wyglądał jak nowy. O czym w przypadku miedzi nie może być mowy.

Pozostaje jeszcze tylko jedno zasadnicze pytanie. Czy Liquid Pro sie z tym nie gryzie... jeżeli nie to niklowanie jest 100% dobrym rozwiązaniem.

ktos gdzies opisywal, ze nie, wiec rozwiazanie jest ok. Najwazniejsze ze nie pogarsza to wydajnosci, co zreszta byloby conajmniej dziwne.

 

Ciekaw jestem jak jest z osadami na takim bloku, czy schodza latwo czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...