Skocz do zawartości
luk1999

Odblokowanie W Bios Dodatkowych Opcji V1.38

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przeglądałem wiele wątków na temat BIOSU i wydaje mi sie ze użytkownik luk1999 potrafiłby mi pomóc:) A wiec pytanie do Ciebie: Mam płyte głowna gigabyte GA-G33M-S2, proc C2D E4300 i pamieci 2x512 Patriot LLK DDR2 800MHz. Problem polega na tym ze w biosie mam tylko mnozniki pamieci 3.33 i 4.0 takze przy fsb 300 proc ma 2.7Ghz a pamieci 1000Mhz - po kilkudziesieciu mhz wiecej sie kończa, jest to max dla nich. Probowalem edytowac bios programem modbin - widac ukryte opcje (chyba 2.0 i 2.4) - pozmienialem je na "selectable" i niby wszystko w porzadku ale niestety okazalo sie ze modbin nie potrafi poprawnie zapisac biosu - zamiast 1024kb jest 1025kb. Kombinowalem tez programem cbrom ale tez bezskutecznie. Wyczytalem ze odpowiednie mnozniki pojawiaja sie dopiero w momencie wlozenia procesora z odpowiednim standardowym fsb (mniejsze mnozniki przy 1066 i 1333mhz) takze na pewno jest mozliwosc ich odblokowania. Moja prosba jest taka abys zerknal na ten bios a nuż sie uda i bede mogl podkrecic procesor wyzej. Oto link do biosów (teraz wgrany jest F2):

 

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherb...?ProductID=2557

 

Pozdrawiam i witam wszystkich na forum

Nicaraguall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, obejrzę wieczorem BIOS. Jednak to, że mnożniki nie są dostępne dla proców z niskim FSB może wynikać z ograniczeń samego chipsetu, więc nie rób sobie wielkich nadziei :). Próbowałeś zrobić FSB_SEL moda na 266MHz (czy jak to się nazywa)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale czytałem na forum ze ludzie probowali na bliźniaczo podobnej plycie G33M-DS2R i nie dzialalo. Jest jeszcze mod na fsb 333Mhz ktorego nie probowalem. Jesli chipset mialby byc czyms ograniczony to tylko specjalnie przez inżynierów>:| grrr. Na plycie

G33M-DS2R na nizszych mnoznikach pamieci, fsb 400Mhz chodzi podobno bez problemu (plyta jest naprawde bardzo podobna). A rekord to cos okolo 514Mhz:) Takze ludzie z gigabyte'a zrobili by wielkie swinstwo jakby sie tego nie dalo odblokowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde chyba sie udalo:)))) zapisałem bios modbinem w oryginalnej wielkosci 1024kb. Otwierajac modbina wykrywa go i ma dokladnie tyle bajtow co oryginalny bios. Ale jak sprawdzic nie wgrywajac biosa czy wszystko jest ok??:) Gdyby on dzialal to bylby to pierwszy bios tej plyty na necie z odblokowanymi wszystkimi mnoznikami:)

 

Oto zmodowany przeze mnie bios:

Bios f4 beta Zmodowany

 

Bios f4 beta Oryginalny

 

Moze zerkal bys na niego i jakos sprawdzil czy wszystko jest ok?

Edytowane przez Nicaraguall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nicaraguall

 

Mam G33M-DS2R i procka z fsb 200. Te nieszczęsne dzielniki pamięci to imho jedyna wada tej płytki.

Z tego co wiem to bsel mod nie działa więc można odpuścić. Brak dzielników dla fsb 200 to na szczęście nie jest ograniczenie chipsetu. Np. na Asusie p5k-vm wszystko działa bez problemów.

Mam nadzieję, że ci się uda i będę miał wreszcie te 4.0ghz :)

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, że dopiero teraz, ale nie miałem dostępu do kompa, na którym zostawiłem bios:

g33ms2.zip

Generalnie, jeśli otworzysz plik w modbinie i struktura bios wygląda tak samo, jak przed modyfikacją, to jest 98% (w przypadku edycji modbinem) oraz 99,9% (przy ręcznej _EN_CODE.BIN/_ITEM.BIN), że wszystko będzie w porządku. Ale na 100% będziesz wiedział, jak zrobisz flasha :).

 

Jak obadasz, to daj znać (nawet jeśli nie będzie działał).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luk1999

To znaczy ze ten bios zamieszczony przez Ciebie jest zmodyfikowany, czy nic nie zmieniales? Pozatym jesli zalozmy bios nie bedzie dzialal to chyba w takim wypadku tylko programator pomoze. Chociaz kiedys po zflashowaniu komp restartowal sie 5 razy az pojawila sie czarny ekran z opcja aby przywrocic poprzednie ust, takze moze jest jakies zabezpieczenie na plycie.

 

@aldam

Ten bios co zmodyfikowalem jest do G33M-S2 a tutaj masz do G33M-DS2R ktory tez ostatnio zmodyfikowalem:

 

G33M-DS2R F6 zmodowany

 

Biosu raczej juz nie bede flashowal poniewaz po pierwsze to nie jest moj komputer i moglbym narobic tej osobie niezlego klopotu a po drugie sciagnalem najnowszy oryginalny F6 i w nim pojawila sie opcja 2.66, takze wiecej flashowania nie planuje. Ale skoro luk1999 mowi ze na 98% powinno dzialac to sprobuj:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy pozostaje tylko hotflash lub zaprogramowanie na programatorze (gorzej, jeśli płyta ma wlutowany BIOS). Zabezpieczenia niby tam jakieś są, ale z tego co się orientuję, to działają tylko w przypadku, gdy flashowanie zostało przerwane (np: brak prądu) i kość nie została do końca zaprogramowana (po prostu sprawdzana jest przy starcie kompa suma kontrolna BIOS, która w przypadku zmodowanego BIOSu będzie poprawna). Chyba tylko u CrashFree BIOS u ASUSa pozwala na "odratowanie", choć do końca nie wiem, jak to jest.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po drugie sciagnalem najnowszy oryginalny F6 i w nim pojawila sie opcja 2.66, takze wiecej flashowania nie planuje.

jaki f6? tylko do wersji S2 czy jest też do ds2r?

 

Ale skoro luk1999 mowi ze na 98% powinno dzialac to sprobuj:)

ale wciąż jest te 2% <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

 

Trafiłem tu do Was jakoś i czytam sobie o modyfikacjach biosu.

Posiadam płytę Asus K8N i na niej najnowszy BIOS. Bios ten daje małe możliwosci overlockingu, wiec chciałem sobie go odblokowac i tutaj napotkalem problemy. Do odlokowania ukrych opcji, uzylem programu AMIBCP i nawet udalo mi sie uaktywnic ukryte opcje, ale po sflashowaniu biosu moich zmian w samym biosie nie widac, natomiast w samym pliku .rom sa one nadal widoczne.

 

Nie wiem co dalej poczac, szukalem czegos przez google ale nie znajduje odpowiedz :( Czy ktos z Was moglby mi pomoc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie, bo skoro na teoretycznie słabszą plyte jest bios z mnoznikiem 2.66 to czemu nie ma na ds2r?

 

@luk1999

Sprobuje moze w przyszlym tyg wgrac Twoj bios. Jesli bedzie dzialal poprosze Cie o edycje do DS2R :)

Edytowane przez Nicaraguall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Trafiłem tu do Was jakoś i czytam sobie o modyfikacjach biosu.

Posiadam płytę Asus K8N i na niej najnowszy BIOS. Bios ten daje małe możliwosci overlockingu, wiec chciałem sobie go odblokowac i tutaj napotkalem problemy. Do odlokowania ukrych opcji, uzylem programu AMIBCP i nawet udalo mi sie uaktywnic ukryte opcje, ale po sflashowaniu biosu moich zmian w samym biosie nie widac, natomiast w samym pliku .rom sa one nadal widoczne.

 

Nie wiem co dalej poczac, szukalem czegos przez google ale nie znajduje odpowiedz Czy ktos z Was moglby mi pomoc?

Z amibcp w wersji dla amibios 8 ogólnie nie miałem większej styczności (używam go tylko do przeglądania). Jakich opcji nie możesz odblokować (dzielników pamięci 150/183)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak jest to opisane w pierwszym poście - wypakowałem _EN_CODE.BIN cbromem (najlepiej wersja 1.55 lub nowsza), pozmieniałem w edytorze hex bajt za "ukrytym" napisem z 0x01 na 0x00 i wrzuciłem _EN_CODE.BIN cbromem do pliku z BIOS.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problemy z cbromem, nie dziala u mnie poprawnie, roznych wersji probowalem. Chyba cos mam z windowsem. A czy moglbys zrobic to jeszcze raz z biosem do DS2R? Tzn odblokowac wszystkie dzielniki pamieci?

 

EDIT: Probowalem edytowac bios DS2R i w podbinie pokazuja sie wszystkie opcje "selectable" ale tak: Po pierwsze przy edycji hex edytorem okazalo sie ze dzielniki pamieci powtarzaja sie z 10 albo 20 razy:/ Po drugie o co chodzi z tymi spacjami (0x20)?? Gdzie ja mam to wrzucic i po co??

 

EDIT2: Raz wypakowalem _en_code.bin, edytowalem i wrzucilem z powrotem. Drugi raz edytowalem wypakowany _en_code.bin i wrzucilem jeszcze raz. Czy dobrze zrobilem??

Edytowane przez Nicaraguall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Probowalem edytowac bios DS2R i w podbinie pokazuja sie wszystkie opcje "selectable" ale tak: Po pierwsze przy edycji hex edytorem okazalo sie ze dzielniki pamieci powtarzaja sie z 10 albo 20 razy:/

Ja odblokowałem wszystkie (było ich chyba z 10).

 

Po drugie o co chodzi z tymi spacjami (0x20)?? Gdzie ja mam to wrzucic i po co??

Spacjami można wypełnić puste miejsce (czasami jest to potrzebne).

 

EDIT2: Raz wypakowalem _en_code.bin, edytowalem i wrzucilem z powrotem. Drugi raz edytowalem wypakowany _en_code.bin i wrzucilem jeszcze raz. Czy dobrze zrobilem??

Najlepiej jest przed wrzuceniem _en_code.bin usunąć stary moduł przełącznikiem /Release - tak na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest zmodyfikowany bios:

 

DS2R

 

aldam mozesz go przetestowac. Dowiedzialem sie ze te plyty gigabyte maja zabezpieczenie i w najgorszyp przypadku pojawi ci sie czarny ekran z opcja przywrocenia starego biosu. Flashuj tylko @BIOS'em gigabyte'a.

zasiłka w serwisie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazalo sie ze ten tez nie dziala Nie wiem co gigabyte robi z tymi biosami... Przeciez zmienilem tylko 2 cyferki >:/

A przed wgraniem nowego _en_code.bin wyrzuciłeś stary (/release)? Którego cbroma używałeś (207 i 208 mogą uwalić strukturę BIOSu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie wyzucilem starego. Uzywalem cbroma 1.55. Probowalem 2 raz - usunalem stary przez release, zmieniajac 2 cyfry z 0x01 na 0x00 dodalem w puste miejsce 0x01 aby suma hash byla taka sama i faktycznie byla, tylko po dodaniu tego do calego biosu jak sprawdzalem winhex'em czy sumy sa takie same to sie roznily :/ Takze ja nie umiem tego zrobic. Prosze Cie abys Ty sprobowal zmodowac DS2R. Ludzie z zagranicznego forum tez Cie prosza :P

Edytowane przez Nicaraguall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...