Skocz do zawartości
luk1999

Odblokowanie W Bios Dodatkowych Opcji V1.38

Rekomendowane odpowiedzi

W ASRockach są tylko BIOS-y AMI 7 lub 8. To, że plik ma rozszerzenie BIN, nie znaczy, że jest to BIOS AWARD-a. Może gdzieś przez przypadek zapisałeś go z tym rozszerzeniem?

 

Przy użyciu aplikacji AMIBCP widzę w biosie zaszytą opcję Processor Frequency Multiplier i myślę nad jej odblokowaniem i ewentualnym wypróbowaniem. Przy czym skalowanie jest od 0 do 3F w systemie szesnastkowym (czyli 63) w dziesiętnym. Kiepskim więc pomysłem wydaje się zgadywanie, za jakie wartości opowiadają poszczególne pozycje. Natomiast jakąś domyślną ustawić trzeba, żeby uruchomić komputer, wejść do bios i ją przestawić. Jakieś pomysły? Próbował ktoś cokolwiek w tym kierunku? Zapewne zaraz dowiem się, że mnożnik w BB nie da się zmienić.

Moje pytanie brzmi: fizycznie się nie da czy nikt nie próbował?

To nic ci nie da ;). Jak ustawisz na sztywno jakąś wartość powyżej, to po prostu załaduje maksymalny mnożnik procesora albo nie wstanie. To co robi BIOS w momencie ustawiania mnożnika niczym się nie różni od tego, co robi pod windą systool czy inny program. Ot, zwykłe zapisanie do odpowiedniego rejestru PCI jakiejś wartości, którą procesor i tak odrzuci, jeśli będzie większa od FIDmax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luk1999 mam pytanko....

Czy dasz rade zmodyfikowac bios plyty dfi p45 dk t2rs ?

Chodzi mi o przydzielenie dodatkowych dzielnikow dla pamieci.

Np. do juz istniejacych dodac taki, przy ktorych pamieci ddr2 1066 mhz cl5 mogly chociarz pracowac z swoimi natywnymi zegarami przy fsb procesora (q9550) 471 mhz.

Przy terazniejszych dzielnikach i fsb 471 moge uzyskac albo 946 mhz albo 1132 mhz.

Pierwsza opcja zaniza mi pamieci a druga jest za wysoka i komputer jest niestabilny.

 

Bios:

 

http://forum.purepc.pl/redirect.php?url=http%3A%2F%2Fimg.lanparty.tw%2FUpload%2FBIOS%2FCM%2FD245D914.zip

 

Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem. Poszperałem troche w biosie programem modbin i znalazłem opcje 6th gear ktora jest zablokowana. Siedzi ona w zakładce dotyczacej podkręcania procesora. Zrobiłem tą opcje na selected ale i tak jest zablokowana. Czy autor tematu jest w stanie mi napisac czemu? Link do biosu: Mój odnośnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie jak w temacie. Z tego co sprawdzalem za pomoca amibcp nie ma tam zakladki dotyczacej tego rodzaju pamieci. Znowuz kontroler w prockach amd pod socket am3 posiada obsluge pamieci ecc, dlatego tez mam pytanie albo 2 nawet czy bez zakladek w biose dotyczacych pamieci ecc, podana plyta powinna wstac ??. Oraz przeszukałem siec i znalazlem np. takie tematy

Any way to confirm ECC functioning? - [H]ard|Forum

i sprawdzilem amibcp biosy od tej plyty i plyty na 890 gx pod am3. Obydwie posiadaja zakladke dotyczaca ecc. I teraz drugie pytanie:

Jezeli plyta bez zakladki dotyczacej ecc nie wystartuje to czy mozna wyciac ta sekcje z biosu biostara i przezucic do biosu asrock. Uprzedzam ze za bardzo na tym sie nie znam zajmuje sie tym dopiero od 2 dni ( dlatego lopatologicznie prosze ) . Pozdrawiam i dziekuje za jakakolwiek pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Luk1999 mam taka małą sprawę. Nabyłem płytę Asus P7H55-M LX z biosem 0402. Otworzyłem ten bios za pomocą AMIBCP3.46. Po otwarciu okazało się, że opcja Jumperfree Configuration, która jest zablokowana w biosie, jest tam jak wół. Masz może możliwość jej odblokowania? W taki sposób aby była dostępna pod klawiszem F4? W recenzjach tej płyty, był bios 0401 w którym ta opcja z ukrytym klawiszem była aktywna i można ją było wywołać. Niestety Asus użytkowników tej płyty zrobił w balona i zablokował tą funkcję. Będę wdzięczny za każdą pomoc w tej sprawie, ewentualnie wskazówki jak ta opcje odblokować.

post-151180-0-33111800-1299057783_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie łatwiej poprosić autora recenzji z np. Fraza o beta-BIOS?

Zablokowane opcje w AMIBCP zwykle były wyświetlane na seledynowo. Za ukrywanie tych opcji raczej odpowiada jakiś kawałek kodu. Wątpię, żeby dało się to odblokować z poziomu AMIBCP.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, posiadam P55-GD65 i w biosie mam tylko 3 progi do prędkości wentylatorów (50, 75, 100%). Skoro jest ta opcja to byłby ktoś w stanie zmodyfikować/dodać progi np co 5% ? Ew powiedzcie mi w jakich tabelach mógłbym znaleźć te informacje.

 

Może ktoś jeszcze zobaczyć czy da się w tym biosie coś odblokować ? Może kontrole i odczyt z FAN4 (na mobo jest, w biosie nie ma) tak jak w P55-GD80

 

Tutaj link do najnowszego biosu:

http://www.msi-polska.pl/index.php?func=downloadfile&dno=13308&type=bios
Edytowane przez oswaldini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś może edytyowac bios do płyty głównej ze zintegrowaną grafiką?

 

Mam laptopa T61P i chciałbym mu wgrać w BIOS ze zmienionymi na stałe ustawieniami karty graficznej Quadro FX570M dla trybu 3D.

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, stosowałem się do powyższych poradników, no ale cóż... widocznie nie każdemu jest pisana znajomość edycji BIOS. Mój problem polega na tym, że mam płytę główną do której nigdzie nie mogę znaleźć aktualizacji BIOS, mianowicie jest to ASUSTEK Computer INC. model P5GC-TVM-SI, chipset Intel i945G. Mój BIOS to AMI v.0602 08/13/2007 (dodaje w załączniku). Jak wspomniałem wyżej nigdzie nie mogę znaleźć aktualizacji do tego BIOS, a nie posiada on widocznych opcji overclockingu, po otwarciu powyższego bios w AMIBCP (wersja windowsowa) znalazłem w zakładce BIOS strings takie właśnie opcje, ale nie potrafię dodać ich do BIOS, czy ktokolwiek byłby w stanie mi pomóc?

 

Dziękuję z góry

 

 

Dopiero zorientowałem się, że załącznik nie został dodany (brak uprawnien do wysyłania tego typu plików) wrzucam więc mój BIOS tutaj - http://wyslijto.pl/plik/p3s4qo1jm9

Edytowane przez Gracjan88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zakładce Strings może być cokolwiek (np. pozostałości kodu BIOS-u od innego modelu płyty). Tak jak już pisałem wielokrotnie, jak nie widzisz opcji na liście, to ich nie wyczarujesz we (w miarę) prosty sposób.

 

Próbował ktoś może edytyowac bios do płyty głównej ze zintegrowaną grafiką?

 

Mam laptopa T61P i chciałbym mu wgrać w BIOS ze zmienionymi na stałe ustawieniami karty graficznej Quadro FX570M dla trybu 3D.

 

Może to coś pomoże, o ile lapek ma BIOS AWARD-a. W przypadku AMI można się pobawić MMTOOL. Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ciebie luk1999. Czy dodawales kiedys do biosow obsluge duzych dyskow powyzej 137 GB, chodzi o bariere LBA48.

Mam laptopa, w ktorym nie rozpoznaje wiekszych dyskow, a w przypadku zainstalowania systemu na takim dysku sypie po dluzszym uzytkowaniu bledami i pewnie historia ta jest Ci dobrze znana. Od razu mowie - tworzenie mniejszych partycji do 137 GB nie wchodzi w gre. Jest to laptopa Dell C840 na chipsecie Intel 845MP, obsluguje dyski 2,5'' na ATA. Bios jest Phoenixa.

 

Dodam, ze mam wgrany najnowszy bios z oficjalnej strony Della

http://support.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?c=us&l=en&s=gen&os=WW1&osl=en&catid=&impid=&SystemID=LAT_PNT_P4_C840

Mozna tam wybrac wersje Non-Packaged w pliku C840A131.EXE, Bios ekstraciach!e sie przelacznikiem "/writeromfile" w linii polecen (wyslalbym samemu zalacznik, ale mam zablokowana mozliwosc ich dodawania - "Błąd Nie masz uprawnień do wysyłania tego typu plików").

 

[Dla informacji]

Mozna uzyc nastepujacych przelacznikow:

Classic

Reportstatus

Norburesults

Rburesults

Writeromfile

Writehexfile

Writehdrfile

Wipeclean

Wipeall

Verbose

Prgboot

Noreboot

Nopause

Info

Forcetype

Forceit

Factory

Edvu

Boot

 

Przykladowo pod tym linkiem: Drivers and Downloads

znajduje sie bios w wersji A04 do della D810 z dodana obsluga IDE 48-bit LBA. Moze sie przyda. Podobnie w tym watku: Latitude D610 request - fix for 137GB BIOS limit gosc dodaje obsluge duzych dyskow (z pewnymi problemami) do notebooka della.

 

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkiTech

Witam

 

Czy w tym LINK już bardzo starym BIOS-ie można jeszcze coś zrobić co usprawni jego pracę, doda nowe opcje lub pozwoli na bez awaryjne przełączenie FSB z 100 na 133 ?

 

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chciałbym prosić o pomoc w dodaniu nowego ucode do biosu Asusa P5LD2-VM DH.

 

Płyta oficjalnie nie obsługuje procesorów serii e5x00 ale po włożeniu e5400 odpala i wyświetla komunikat :

 

Intel CPU uCode loading error

Press F1 to continue

 

Na elektrodzie znalazłem info, że ktoś dodał obsługę do podobnej płyty ale nie napisał jak to zrobił :(.

 

Płyta Asus P5LD2 rev.2.01 i E4500 problem i jego rozwiązanie

 

 

Link do oryginalnego biosu P5LD2- VM DH

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5LD2VM_DH/#download

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc (opis/przepis/instrukcję/bios).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie łatwiej napisać do tej osoby lub bezpośrednio do producenta płyty?

Większość narzędzi jest przestarzała i w praktyce BIOS po modzie może spowodować, że płyta nie wstanie.

Co do zabawy z ucode, to albo amimm albo mmtool z pierwszego posta. Sprawdzasz jaki kod ma moduł ucode i podmieniasz go na właściwy. Licz się jednak z tym, że mogą one nie działać z BIOS-ami ASUS-a (różniły się one częściowo strukturą).

The New Rebels Haven Forum!!: Using MMTool(AMI BIOS)

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka bardzo pomógł!

 

Podmieniłem ucode i władowałem biosa do płyty i komp wstaje !!! :D

 

Niestety płyta źle ustawia parametry procka :( a dokładniej ustawia FSB na 100MHz co daje mi prędkość proca 1,35GHz :( W biosie nie mogę ustawić FSB więcej niż 132MHz...

 

Da się coś na to poradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam biosa toshiba 2.10 z laptopa toshiba satelite L505-138 chce usunąć lub sciągnać blkokade procesora mam cos w rodzaju CPU lock (simlock) laptop odpala tylko na jednym procku inne sa zablokowane chce wymienic procesor z i3 m330 na i5. ale po wymianie lap nie wstaje. Producent opisał to jako blokade przed uszkodzniem laptopa i tylko serwis moze to zmienic, blokada jest w biose. Nie moge go otworzyc z tych programów które sa u was zamieszczone. bios teoretycznie jest phonix-a.

Edytowane przez opu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prześledziłem forum i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem, dlatego postanowiłem spytać.

Wszystko zaczęło się jak postanowiłem trochę zmodernizować mój sprzęt, po przejrzeniu opinii z internetu, zdecydowałem się na zakupu nowego procesora,

wybór padł na INTEL XEON X3360. Moja płyta to EVGA 790I ULTRA - http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-660-oem/specifications.

Po wgraniu najnowszego biosu P.10, nadszedł dzień na montaż nowego procesora i tu zaczęły się problemy, a mianowicie przy każdej próbie uruchomienia sprzętu, płyta zaczęła sypać błędami i wszystko kończyło si na błędzie E4, po kilku godzinnej walce, postanowiłem wrócić do starego procesora Q6600 i tu również wystąpiły problemy, każde uruchomienie kończyło się wyświetleniem błędu 7F i komunikatem, ze trzeba od nowa wgrać system. Po wgraniu wszystko jest OK.

Chcąc dowiedzieć się co mogło się stać poszperałem po forach i dowiedziałem się, że problem może tkwić w BIOS-ie, a mianowicie prawdopodobnie trzeba wgrać do BIOS-u microkody tego procesora ze strony Intela programem CBROM 195.

Znalazłem stronę gdzie jest to wyjaśnione, ale nie jest to dla mnie zrozumiale, bo jestem laikiem w temacie.

 

Oto jak to zostało opisane:

 

  1. [*]
Create a blank file "ncpucode.bin"
 
type NUL > NCPUCODE.BIN
[*]Extract the existing cpucodes from the BIOS image:
 
cbrom195.exe BIOS.BIN /nc_cpucode NCPUCODE.BIN
[*]Merge existing and the new cpucodes:
 
copy /b ncpucode.bin + cpu00010676_plat00000004_ver0000060f_date20100929.bin + cpu00010676_plat00000040_ver0000060f_date20100929.bin + cpu0001067a_plat00000044_ver00000a0b_date20100928.bin ncpucode.bin
[*]Make it "read-only" to prevent from deletion after the update is complete:
 
attrib +R ncpucode.bin
[*]Update the BIOS image with the new cpucodes:
 
cbrom195.exe BIOS.BIN /nc_cpucode NCPUCODE.BIN
[*]Double check that cpucodes have been added:
 
intelmicrocodelist.exe BIOS.BIN
At the end of the output you should find the following lines:
 
CPUID=10676 UpdateRev=60F 2010/09/29 Checksum=8FE1A243 PlatformID=2CPUID=10676 UpdateRev=60F 2010/09/29 Checksum=8FE1A207 PlatformID=6CPUID=1067A UpdateRev=A0B 2010/09/28 Checksum=B007E7B0 PlatformID=2,6
Also, you may use cbrom to ensure that cpucodes have been successfully added:
 
cbrom195.exe BIOS.BIN /D
[*]Now flash modified BIOS image and you're done!

 

Prawdopodobnie nie jest to trudne, ale ja będąc totalnym laikiem nie potrafię tego zrozumieć,  może ktoś jest w stanie mi to jakoś wyjaśnić krok po kroku?

 

 

a może przyczyna leży po stronie sprzętu, więc podam jaki mam zestaw:

 

EVGA 790I ULTRA SLI - http://www.evga.com/articles/389.asp

GTX 660 1.5 Gb 192 bit OEM - http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-660-oem/specifications

OCZ NVIDIA SLI-Ready Edition 4GB (2 x 2GB) - http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820227326

Western Digital VelociRaptor WD6000HLHX 600 GB - http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-35-cala/wd-velociraptor-wd6000hlhx-600-gb

Modecom Volcano Extreme 1000W - http://pclab.pl/art32215-3.html

SilentiumPC Fera 2 HE1224 - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/silentiumpc-fera-2-he1224-test.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, poszło. Plusik też poleciał do ciebie.

Nie znalazł by się jaki tutek do tego jeszcze?

Zasadniczo to zależy mi głównie na zmianie dostępnych wartości regulatorów FAN PWM

Program oferuje dostępne warianty w BIOS ale nie mam możliwości dodania kolejnych lub zmiany wartości poszczególnych tzn.

 

dla wentyla CPU są jak widać na dołączonym obrazku w zakresie od 0-87,5% w przedziale co 12,5%

dla wiatraków FAN1 & FAN2 w zakresie od 50-100% w przedziale co 10%

 

Chciałbym aby wybór oferowany w obu przypadkach był pełny tj. dla CPU dodać do zakresu opcję 100% a dla FAN1&2 mniejsze niż 50%

 

Niestety opcje AUTO oraz regulacją temperatury dla CPU całkowicie mijają się z celem i najwyraźniej nie działają zgodnie z teoretycznym założeniem przeznaczenia czyniąc dla mnie zakup 3 sztuk wentylatorów PWM całkowicie poronioną inwestycją dlaczego chciałbym dokonać wspomnianych modyfikacji.

 

Wie ktoś może z bardziej doświadczonych BIOSmoder-ów jak można dodać brakujące opcje wyboru lub co edytować w HEX aby wprowadzić dodatkowe zmiany?

 

-----------------------------------

 

Da radę tym programem dodać wiersze tak aby było gdzie dopisać brakujące ustawienia czy najlepiej zmienić w hex16 dostepne wartości na odpowiednie?

 

post-210474-0-34182600-1406654226_thumb.jpg

Edytowane przez Generał Daimos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, właściwie to pośrednio udało mi się.

Chciałem dodać więcej możliwości wyboru zwiększając dostępny zakres, ale z braku laku ograniczyłem się do edycji już istniejącej liczby.

Zmiany jakie wprowadziłem, z lewej to co było, z prawej to co jest:

 

CPU FAN

0% - 12,5%

12,5% - 25%

25% - 37,5%

37,5% - 50%

50% - 62,5%

62,5% - 75%

75% - 87,5%

87,5% - 100%

 

FAN1 & FAN2

50% - 0%

60% - 20%

70% - 40%

80% - 60%

90% - 80%

100% - 100%

 

Edycja polegała na zwykłej zmianie, wartości HEX16 program obliczał automatycznie, po zakończeniu wystarczyło po prostu zapisać zmiany Ctrl-s

Ponieważ "wbudowany" w BIOS M-Flash nie widział pliku BIOS-u po edycji, skorzystałem z programu "AFUD238S.exe" dostarczonego wraz z plikiem BIOS-u przez producenta płyty.

Po odpaleniu dyskietki startowej z pendrive procesu flash-owania dokonałem komendą: "AFUD238S E7751IMS.AB0 /P" a po zakończeniu procesu standardowo clear CMOS metodą na baterię.

Płyta posiada podwójny BIOS jednak jak się okazało, flash z poziomu DOS nadpisał obie kości.

Działanie wprowadzonych zmian stwierdzam jako niepodważalne, choć nadal nie działa to tak jak powinno z założenia a daje jedynie ręczną możliwość konfiguracji.

Regulacja temperaturą dla CPU FAN to czysta fikcja, zmiana wartości nadal nic nie zmienia poza wartością wyświetlaną, natomiast funkcja Auto dla wiatraków systemowych odpala je analogicznie FAN1 ok. 90% FAN2 ok 100%

Po modyfikacji, posiadane wentylki o zakresie działania 400-1600RPM zyskały zdolność pracy na mniejszych obrotach niż przed modyfikacją na najmniejszych ustawieniach.

Producent w tej płycie fatalnie skopał zarządzanie wentylami, we wcześniejszej P67A-C45 jaką posiadałem, FAN CPU PWM poprzez temp. działało bezbłędnie.

post-210474-0-11931000-1406883438_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zgłoszę się po pomoc w edycji biosu płyty P5E-VM SE. Dokładnie chodzi mi o włączenie opcji AHCI. Mam ssd któremu tryb IDE nie służy gdyż pracował tak dłuższy czas. Znajdzie się dobra dusza, która ulituje się nade mną i moim SSD? Załączyłbym plik biosu jednak forum mi na to nie pozwala.

 

Za okazaną pomoc będę naprawdę wdzięczny, zarówno ja i mój SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...