Skocz do zawartości
luk1999

Odblokowanie W Bios Dodatkowych Opcji V1.38

Rekomendowane odpowiedzi

0. Zmiany.
 

1.38
- Nowe wersje Mmtool: 4.50 oraz 5.00. Obsługują AMI EFI.

1.37
- Nowy Amibcp 4.55. Obsługuje AMI EFI.
 
1.36
- Nowy Amibcp 4.53. Obsługuje AMI EFI.

1.35
- Nowy modbin 2.04.03 oraz cbrom 1.98. Oba z 2008 roku.

1.34
- Nowe Amibcp 3.46 z 2008 roku.

1.33
- Nowe Amibcp 3.37 z 2007 roku.

1.32
- Nowy CBROM 1.95 z grudnia 2007: możliwość dodawania/zamiany modułów HT Init i Agesa.

1.31
- Modbin 2.03.02 i 2.04.01 z Digital Life Forum.

1.3
- Flashowanie kości programowanych szeregowo (Biostar, Foxconn, Abit) - rozdział 6.
- Dodane: Winflash 1.92 i AwdFlash 8.83.
- Wyrzucona część przestarzałych programów.
- Poprawione błędy powstałe na skutek przeniesienia forum do nowej wersji.

1.2.4
- Dodane FAQ (rozdział 5, przed linkami)

1.2.3
- Nowe wersje Modbin'a i Winflash'a!

1.2.2
- Kilka zmodyfikowanych BIOSów do płyt ASUS'a.

1.2.1
- Na forum Rebelshaven pojawiła się paczka, zawierająca nowe narzędzia do obsługi BIOSów AMI 8. Podaję linka - 3,2MB :
Tool 8 RC1

Sprawdziłem nowe AMIBCP 3.xx na szybko - dodano obsługę BIOSów min. takich jak przy nowych płytach MSI (co ciekawe - można je otworzyć zarówno AMIBCP 7.60 jak i AMIBCP 3.xx, ale edytować tylko tym drugim).

1.2
- Zmieniłem informacje na temat modułów ISA ROM oraz PCI Addon ROM.
- Zmiana "historii" firmy Award.
- Patch do zmiany MAL i RP z poziomu Setupu przy starcie komputera.
- Przykładowy BIOS z MAL i RP do Jetway'a 754GT6-P: a05m1_z_napisami.zip

1.1.2
- Dodałem trochę linków.
- Winflash 1.54 - program do akutalizacji BIOSu pod Windows (BIOSy Award/Phoenix 6).
- Nowa wersja cbrom 1.55
- BIOS dla ASUS A8N5X z odblokowanymi dzielnikami pamięci: 150 i 183.
A8N5Xmod.zip - nie flas[ciach!]cie, jeśli winrar/winzip pokazuje wam, że plik jest uszkodzony.

1.1.1
- Dodałem nowe wersje AMIBCP dla BIOSów AMI 8. Można nimi otworzyć min. BIOSy ASUSa K8N!
- Link do topicu poświęconego budowie modułów PCI Addon ROM na forum Rebels Haven.
- Mała reorganizacja kolejności i drobna kosmetyka...

1.1
- Dodałem narzędzia do edycji BIOSów AMI.
- Podstawowe informacje na temat budowy i typów BIOSów.

1.0
- Wersja pierwsza.

1. Narzędzia.

AWARD 6.00
- Winflash 1.92 - program do aktualizacji BIOS z poziomu Windows - zalecany do update kości programowanych szeregowo.
WinFlash_1.92.zip
- awdflash 8.83 - program do aktualizacji BIOS z poziomu DOS.
awdflash883.zip
- winflash 1.76 - program do aktualizacji BIOS z poziomu Windows (można za jego pomocą zgrać nasz obecny BIOS do pliku).
winflash_176.zip
- modbin 2.04.03 - program do odblokowania funkcji BIOS
modbin6_2_04_03.zip
-modbin 2.04.01 - program do odblokowania funkcji BIOS
MODBIN6_2.04.01.zip
- modbin 2.03.02 - program do odblokowania funkcji BIOS
MODBIN6_2.03.02.zip
- modbin 2.01.02 - program do odblokowania funkcji BIOS
modbin6_2_01_02.zip
- modbin 2.01.01 - program do odblokowania funkcji BIOS, obsługuje BIOSy 4Mb!
Modbin6_nowy.zip
- cbrom 1.98 - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.
CBROM_198.zip
- cbrom 1.95 - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.
CBROM32_195.zip
- cbrom 1.82 - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.
CBROM_182.zip
- cbrom 1.55 - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.
CBROM_155.zip

AMI EFI (Aptio BIOS)
- amibcp for windows 4.55 - przeglądanie i edycja EFI.
AMIBCP4.55.zip
- amibcp for windows 4.53 - przeglądanie i edycja EFI.
AMIBCP4.53.zip

- mmtool 5.01 - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.

MMTool_500.zip

- mmtool 4.50 - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.

MMTool_450.zip

AMI 8.00
- AFUWin 4.?? - program do aktualizacji BIOS z poziomu Windows.
afuwin4.zip
- amibcp for windows 3.46.
AMIBCP346.zip
- amibcp for windows 3.37.
AMIBCP337.zip
- amibcp for windows 3.13 - można otworzyć min. BIOS ASRocków K8, nowych płyt MSI z BIOSem AMI8.
AMIBCP313.zip
- mmtool - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.
MMTool.zip

AMI 7.00
- amibcp 7.60 - program do odblokowania funkcji BIOS.
BCP760.zip
- animm - program do edycji struktury BIOS - dodawanie, usuwanie modułów.
AMIMM.zip

Multiplatformowe:
- com2rom - program, który przekształca program *.com (czysty kod bez nagłówka) w moduł PCI addon ROM - można go później dodać do dowolnego BIOSu.
com2rom.zip

2. Informacje początkowe.

Większość dostępnych płyt głównych posiada BIOS napisany przez jedną z dwóch firm: Award/Phoenix (Award był kiedyś osobnym producentem BIOSów, ale firma została wchłonięta przez Phoenixa w roku 1998) lub American Megatrends (AMI).

Jeśli chodzi o BIOSy Awarda, to spotkać możemy się z dwiema odmianami:
- 4.50 (płyty główne z epoki przed Slot A/Socket A oraz P3 Tualatin)
- 6.00 (najnowsza wersja).
Starsza wersja może być zapisywana w kostkach o maksymalnej pojemności 2Mb (256kB), nowsza - 4 lub 8Mb.

BIOSy AMI występują w dwóch wersjach:
- 7.00 (Płyty starsze od K8 - poza ASRock)
- 8.00 (można go spotkać głównie w nowszych płytach).
Starsza wersja obsługuje kostki o pojemności maksymalnej 4Mb, zaś nowsza nie ma problemów z kostkami 8Mb.

UWAGA! Każdy z wymienionych BIOSów wymaga innych narzędzi do edycji!
Jak poznać, jaki mamy BIOS? Np. za pomocą CPUZ:



wersja.png
BIOS AMI v7

cpuz_phoenix.gif
BIOS Award/Phoenix v6 (czasem cpuz może wyswietlać napis Award)


Jako ciekawostkę mogę podać, że najnowsza wersja BIOSu AMI8 (można ją spotkać w płytach MSI na NForce 5 i niektórych z chipsetem ATi) może zostać otworzona przez AMIBCP 7.60; jednak edycja BIOSu w tej wersji programu nie jest możliwa.

Pamięć CMOS
Ustawienia BIOSu są zapisywane w pamięci CMOS. Pamięć ta może mieć następującą wielkość:
- 64 bajty (antyki typu 486, pierwsze Pentium);
- 128 bajtów (większość płyt głównych z epoki K7, P3 i starsze P4);
- 256 bajtów (standard na dzień dzisiejszy).

Pierwsze 64 bajty służą do przechowywania takich danych jak: bieżący czas, czas uruchomienia komputera (timer), ustawienia dysków twardych itp. Dopiero w dalszej części znajdują się zaawansowane ustawienia (napięcia, timingi pamięci itp). Oprócz ustawień zapisywana jest tzw. suma kontrolna, która jest obliczna na podstawie zawartości pamięci CMOS między 16 a 128 bajtem (zakres może zależeć od producenta płyty). Jeśli jest niewłaściwa (np: po zresetowaniu zworką), to przy starcie komputera uzyskamy odpowiedni komunikat.

Do pamięci CMOS możemy się dostać pod DOS przez porty 0x70 (podanie adresu) i 0x71 (zapisanie / odczyt komórki) na płytach ze 128-bajtowym (lub mniejszym) CMOSem. Na płytach z NForce, aby uzyskać pełny dostęp należy skorzystać odpowiednio z portów 0x72 i 0x73 (dla płyt z chipsetem Intela: 0x74 i 0x75). Porty 0x70 i 0x71 umożliwą dostęp tylko do pierwszych 128 bajtów.
Można zrobić to np. w Turbo Pascalu (tylko DOS/Win9x):

function GetCMOSByte(address: byte): byte;
begin
  Port[$70]:=address;
  GetCMOSByte:=Port[$71];
end;
procedure SetCMOSByte(address, data: byte);
begin
  Port[$70]:=address;
  Port[$71]:=data;
end;

Jeśli chcecie wykonywać operacje na pamięci CMOS w pisanych przez siebie programach dla windows, polecam zastosowanie bibiloteki WinIO firmy Internals. Jeśli programujecie w Delphi, będziecie potrzebować jeszcze dwóch unitów: unit1 i unit2.
Przed odczytem (lub zapisem) danych z pamięci należy wywołać funkcję:

InitializeWinIo();

Na zakończenie należy dodać następującą linię:

ShutdownWinIo();

3. Struktura BIOS.

Każdy BIOS składa się z kilku-kilkunastu części, tzw. modułów. Poniższy screen przedstawia wygląd przykładowego BIOSu AMI 8:
mmtool.png
Podstawowym elementem każdego BIOS jest tzw. Bootblock. Jest to z reguły mały program, który jest uruchamiany zaraz na samym początku, po naciśnięciu przycisku power. Zajmuje najwyżej kilka kilobajtów, w jego skład wchodzi prosty program do flashu BIOSu - pozwalający naprawić BIOS po nieudanej aktualizacji (albo i nie icon_smile3.gif). Na pewno nie raz zauważyliście, że podczas akutalizacji jest on kasowany i zapisywany osobno, zajmuje on też "osobne miejsce" w kostce BIOS - jest z reguły "umieszczony" na "końcu".
Kolejnymi modułami są Setup Server oraz Setup Client, które to odpowiadają za tzw. Setup, czyli program, w którym przy starcie komputera zmieniamy konfigurację BIOS.
P6 microcode - to moduł przechowujący dane na temat procesorów.
Romid - przechowuje nazwę BIOSu.
OEM Logo - obrazek, który jest pokazywany przy starcie komputera. Obecność jego nie jest obowiązkowa, więc jeśli chcecie się go pozbyć, bo np: nie widzicie komunikatów przy starcie komputera, a nie macie w BIOS opcji pozwalającej na jego wyłączenie, można po prostu go wyrzucić.
MultiLanguage - plik przechowujący (w nowszych wersjach AMI 7 z setupem w wersji 3.xx oraz we wszystkich AMI8) stringi z BIOSu. Można je edytować, a w wersji AMI8 prawdopodobnie również odblokować te niewidoczne. Może być kilka takich modułów - jeśli BIOS jest dostępny w kilku językach.
PCIOptionROM (PCI Addon ROM) - jest to program ze specjanym nagłówkiem, który może być np: BIOSem karty graficznej, karty sieciowej, sterownikiem dla DOS dla karty muzycznej... W ten właśnie sposób można "wstrykiwać" do BIOSu własny kod, który będzie wykonywany przy starcie komputera. Format tego modułu jest niezależny od BIOSu, poza tym moze on zostać umieszczony np: w kostce EEPROM np: karty sieciowej!

Przykładowa struktura BIOSu AWARD 6.00:
cbrom.png
System BIOS oraz XGROUP code (w niektórych BIOSach może być również YGROUP) zawierają w sobie min. kod programu Setup. W pierwszych wersjach 6.00 zawierały również stringi (czyli ciagi znaków) wyświetlane w tym programie. _EN_CODE.bin to odpowiednik modułu MultiLanguage, podobnie jak PCI Driver - PCI Addon ROM. ISA ROM to okrojona wersja PCI Addon ROM. Nie wymaga ona "podpięcia" pod fizyczne urządzenie do wykonania kodu.

4. Odblokowanie dodatkowych funkcji w AWARD 6.00

Co właściwie można odblokować w BIOS? To zależy od konkretnej płyty głównej - czasem znajdziemy tam zablokowane dodatkowe napięcia dla CPU, RAM, zaawansowane timingi pamięci, czasem zdaża się, że nie ma tam już nic ciekawego. Z reguły jest tak, że jeśli jakaś płyta jest bardzo popularna i wychodzą do niej tzw. "modowane" BIOSy, to nic więcej nie da się w nich odblokować.

Pewne możliwości edycji BIOSu daje program modbin, jednak potrafi on narobić niezłego burdelu - więc po każdej modyfikacji BIOSu sprawdźcie, czy nie zmienił się rozmiar pliku i spróbujcie otworzyć go ponownie modbinem.
UWAGA! Modbin wymaga, aby edytowany plik miał rozszerzenie *.bin!

Na warsztat wziąłem BIOS do płyty BIOSTAR TFORCE 6100 s939.
Po otwarciu pliku modbin'em i wejściu w opcję NB-->SB HT Speed zobaczymy coś takiego:
3.gif
Natomiast w Memclock Frequency:
1.GIF
Aby odblokować te opcje wystarczy teoretycznie zmienić z "Non-Selectable" na "Selectable":
4.gif
Dobrze by było móc nazwać opcję między "133MHz" a "166MHz" - "150MHz", jednak z poziomu modbin'a jest to niemożliwe.
2.gif
Jeśli odblokujemy opcje "183MHz" oraz "150MHz", to po sflashowaniu BIOSu i uruchomieniu setupu obydwie opcje będą dostępne; z tym, że "183MHz" będzie wyświetlane, a zamiast "150MHz" będzie puste pole. Podobnie sytuacja będzie wyglądać przy wyborze mnożników 1,5x oraz 2.5x dla opcji NB-->SB HT Speed.

Teraz pora na rozwiązanie problemu icon_smile3.gif.
Potrzebny będzie jakiś edytor szesnastkowy z możliwością wyszukiwania danych tekstowych (ja używam starego Hex Workshop'a).

Pierwszym krokiem będzie wypakowanie tego modułu do pliku. Robimy to komendą:

CBROM215.EXE CU51M127.Bin /group Extract

gdzie "CU51M127.Bin" to nazwa waszego pliku z BIOS.
Plik otwieramy za pomocą edytora szesnastkowego. Wyszukujemy w nim pierwszy interesujący nas ciąg: czyli częstotliwość pamięci. Możemy podać np: 133MHz.
6.gif
Zwróćcie uwagę, że po każdej nazwie opcji znajduje się bajt, zawsze równy 0x00 lub 0x01 (np: string "100MHz" a później 0x00). Jest on odpowiedzialny za to, czy dana opcja jest widoczna (0x00) czy nie (0x01). Nazwy opcji mogą mieć różne długości, jednak nie zwiększajcie ani nie zmniejszajcie rozmiaru pliku _EN_CODE.BIN. Wolne miejsca można wypełnić spacjami (0x20). Ja zrobiłem coś takiego:
7.gif
A teraz pora na odblokowanie mnożników HT. Szukamy np: "4x" lub "800MHz" (w zależności od płyty):
8.gif
Możemy to zrobić na przykład tak:
9.gif

Teraz pora na dodanie edytowanego pliku _EN_CODE.BIN do BIOS'u. Robimy to komendą:

CBROM215 CU51M127.Bin /group _EN_CODE.BIN

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zobaczyć wyniki naszej pracy za pomocą modbina. Jeśli wszystko poszło dobrze, to powinien otworzyć bez problemów plik z naszym BIOS'em:
10.gif
11.gif

Na koniec jeszcze taka ciekawostka. Spójrzcie na poniższy screen:
12.GIF
Opcje w czerwonym prostokącie, mimo że są "Selectable" to nie są normalnie dostępne w BIOSie. Aby je uaktywnić, należy je przenieść. Najpierw należy zaznaczyć wybrane opcje przyciskiem SPACE (kolor czcionki zmieni się z szarego na biały), a następnie przesunąć kursor w miejsce, gdzie chcemy aby były umieszczone:
13.gif
i wcisnąć INSERT:
14.gif

5. FAQ.

Odpowiedzi na kilka często zadawanych pytań (niekoniecznie w tym temacie icon_smile3.gif):

P: Otworzyłem BIOS od mojego ECS, jednak nie mogę znaleźć tam zablokowanej regulacji napięcia na procesor do 3V i na RAM do 5V (a tyle potrzebuję) i żeby płyta robiła FSB 600MHz. Jak je odblokować?
O: Modbin to bardzo prosty program i dodanie nim czegokolwiek do BIOS nie jest możliwe. Poza tym takie opcje jak regulacje napięć zależą również od sprzętu (po prostu musi fizycznie istnieć na płycie odpowiedni układ regulujący napięcie).

P: Mam tanią płytę główną, która nie ma żadnych opcji pozwalających na overclocking. Czy mogę wgrać do niej BIOS od wyższego modelu, który takie opcje posiada?
O: Jeśli płyty są tego samego producenta i na tym samym chipsecie, to istnieje całkiem spora szansa na to, że płyta wstanie. Jednak opcje dotyczące regulacji napięć prawdopodobnie nie będą działać, jest za to duża szansa na poprawne działanie timingów pamięci.

P: Chciałbym przeflashować BIOS, ale Winflash wyrzuca komunikat, że nie jest od tego modelu płyty. Co zrobić?
O: Należy skorzystać z dosowego AWDFLASH i dodać przełącznik /QI, wymuszający aktualizację (wpisz „awdflash /?”, aby uzyskać pomoc dotyczącą składni).

P: Otworzyłem BIOS do płyty pod K8 (s754/s939/sAM2) w modbinie. Widzę w nim możliwość regulacji napięcia procesora aż do 1,55V, ale w BIOS mogę je podnieść maksymalnie do 1,4V (mam procesor z domyślnym 1,35V) – dlaczego pozostałe ustawienia są niedostępne? Jak je odblokować?
O: Po prostu wiele tańszych płyt dla K8 pozwala na regulację napięcia tylko przez tzw. VID (C’n’Q). Maksymalne napięcie jest obliczane podczas startu komputera (jest zawsze wyższe od domyślnego o 0,05V) i ukrywane są w Setupie opcje wyższe od niego. Z poziomu modbina nie da się tego odblokować. Aby podnieś napięcie na cpu, spróbuj zrobić drut-moda z www.ocinside.de.

P: Czy BIOS zmodyfikowany modbinem będzie poprawnie działał (sprawdziłem strukturę i wygląda poprawnie)?
O: Na 98% uruchomi się i będzie działał poprawnie. Edycja poprzez modyfikację modułu _EN_CODE.BIN daje większą pewność – można liczyć, że na 99,9% będzie wszystko ok.

P: Nie mogę otworzyć BIOSu modbinem (to jest na pewno AWARD 6.00) – jak mogę odblokować jakieś opcje?
P: Odblokowałem w modbinie opcje, ale po zapisaniu BIOS i ponownym otworzeniu dalej są niewidoczne.
O: Spróbuj opcji z edycją _EN_CODE.BIN.

P: Za pomocą cbrom dodałem do BIOSu zmodyfikowany moduł _EN_CODE.BIN, ale struktura BIOS została uszkodzona – pozostał tylko moduł system.
O: Przed wgraniem _EN_CODE.BIN usuń jego starszą wersję (z BIOSu) za pomocą przełącznika /Release.


cbrom bios.bin /group Release

P: Odpalam modbin pod Windows XP/2000 i nie mogę nic zrobić – program się „zawiesza”.
O: Spróbuj przełączyć na pełny ekran (ALT+ENTER). Jeśli nie pomoże, to użyj emulatora DOSBOX.

P: Odblokowałem opcje w BIOS, ale żadna z nich nie jest widoczna w Setupie – co zrobić?
O: Po prostu fragment kodu w BIOS podczas startu komputera ukrywa je i raczej nic się z tym nie da zrobić (za pomocą modbina).

P: Otwieram plik z BIOSem za pomocą winrar’a – pokazuje mi, że jest tam jeden plik 128kB – o co chodzi?
O: BIOS zbudowany jest z modułów spakowanych LHA – winrar traktuje go jako archiwum (przy czym widzi tylko pierwszy z nich).

6. Flashowanie kości SPI (programowanych szeregowo)

Kości DIP8 SPI można znaleźć w wielu nowych płytach głównych - od dłuższego czasu stosuje je BIOSTAR, niedawno zaczęły się również pojawiać w konstrukcjach od Foxconna i Abita. Oto kilka dobrych rad dotyczących flashowania płyt wyposażonych w takie kości.
Jak zawsze sugeruję robić aktualizację z poziomu Windows przy użyciu programu Winflash 1.92. Jest ona banalnie prosta: zaznaczamy opcję "Update all" i klikamy File -> Update BIOS. Proces potrwa około 2 minut.




winflash.jpg


Jeśli z jakiś powodów musicie robić flash z poziomu DOS, to należy to wykonać przy użyciu awdflash w wersji 8.83 lub wyższej, następującą komendą:

awdflash bios.bin /py/sn/cp/Wb/cd/ch

Flash z użyciem tylko 3 pierwszych przełączników potrafi zakończyć się na płytach BIOSTARa zgonem.

7. Linki.

* Pinczakko's Guide to Award BIOS Reverse Engineering - "Biblia" każdego młodego BIOS-hakiera icon_wink2.gif

* ROMOS - system FREEDOS (kompatybilny z MS-DOS) w kostce BIOS - obsługa FAT32, cdromów, wbudowana prosta nakładka a'la Norton Commander! Dostępne są źródła, można się trochę dowiedzieć na temat tworzenia modułów PCI Addon Rom.

* Topic prowadzony przez Polygona na forum Rebels Haven - poświęcony tworzeniu modułów PCI Addon ROM - z gościnnym występem tictac'a icon_wink2.gif .

* station-drivers.com - baza min. BIOSów, niestety troszkę nieaktualna.

* www.bios-drivers.com - inna strona zawierająca całkiem sporo BIOSów icon_smile3.gif.

* www.wimsbios.com - dużo informacji na temat BIOSów, ich rozpoznawania oraz flashowania. Jest też forum icon_wink2.gif.

* www.award-bios.com - strona Awarda.

* www.ami.com - strona American Megatrends.

* www.phoenix.com - strona Phoenixa.

* Uniflash - uniwersalny program do flashowania BIOSów AMI i AWARD.

* google.pl icon_wink2.gif Wbrew pozorom wiele ciekawych rzeczy można znaleźć zupełnie przypadkiem...


8. Zmodyfikowane BIOSy
Nie flas[ciach!]cie, jeśli winrar/winzip pokazuje wam, że plik jest uszkodzony!
BIOSów do płyt ASUSa nie należy flashować Winflashem, tylko narzędziami ze strony producenta!
- A8N5X v0902: odblokowane dzielniki pamięci: 150 i 183.
A8N5Xmod.zip
- ASUS a8n sli deluxe: odblokowane dzielniki pamięci: 150 i 183 oraz mnożniki HT: 1,5x i 2,5x.

- A8N-SLI_M1.rar :odblokowane dzielniki pamięci: 150 i 183 oraz mnożniki HT: 1,5x i 2,5x.

- ASUS A8N-E :odblokowane dzielniki pamięci: 150 i 183 oraz mnożniki HT: 1,5x i 2,5x.

- A8NE-FM: odblokowana regulacja HTT, mnożniki HT oraz dzielniki i timingi pamięci. Brak blokady PCI.

- MSI k8n neo 4 platinum (rev 3.0):
- odblokowane dzielniki 150MHz i 183MHz
- odblokowane mnożniki HT: 1x, 1.5x, 2x

- Sapphire A9RD580Adv autor: Twiggy696: Odblokowana zmiana napięcia RAM: 2.5, 2.6, 2.75, 2.9 [V]. Monitoring ciągle pokazuje 2.6V, mimo ustawienia innej wartości. Ale wszystko wskazuje na to, że działa, RAM nagle zaczął działac na 430MHz po ustawieniu 2.75V:)

Jeśli chciałbyś zamieścić tą instrukcję gdzieś indziej, proszę o wcześniejszy kontakt ze mną.

Edytowane przez luk1999
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować - choć jestem na 99% pewny, że się nie da. Inaczej już dawno jakiś "BIOS-haker" :D (w rodzaju tictac'a albo honeyx) by to zrobił. Poza tym jest to BIOS AMI, który nie jest wcale taki łatwy do edycji. Nie wspominając już o tym, że ASRock strasznie miesza w tych BIOSach, żeby tylko zaoszczędzić miejsce w kostce. Otwórz BIOS amibcp, a sam przekonasz się, o czym piszę :).

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO wartoby dodać pare rzeczy, zrobić z tego FAQ i wrzucić do tego działu. "Art." bardzo ciekawy. :)

Popieram, super art :)

 

Próbowałem otworzyć bios swojej płyt GB K8NSNXP i GB K8NS ale niestety nie udało mi się go załadować (w płytach baaardzo by się przydało HT 2,5)

 

@luk1999 http://tw2005.giga-byte.com/Download/Downl...ios_k8nsnxp_f15 - spróbuj czy to ci się otworzy. (bios chyba 2 MB to może przez to :mur: :?:)

 

W paru płytach 754 np. Asus jest taka opcja że w przypadku proców z c'n'q jest regulacja napięcia CPU itp to sądze że dało by się to odblokować również dla sempów 2500/2600/2800 ?

 

pozdro.

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolobos >> No właśnie to jest nowa wersja modbin'a (2003r.) obsługująca BIOSy 4Mib (ten BIOSTAR i mój JETWAY mają właśnie takie kostki). Znalazłem ją zupełnie przypadkiem na jakimś forum (nazwy niestety nie pamiętam...).

 

Spookie >> Modbin wcale nie jest do niczego potrzebny - przeczytaj uważnie cały temat :). Zerknąłem do tego BIOSu (rzeczywiście nie da się otworzyć modbinem... dziwne - ten od K8NS można) i jest padaczka - nie ma wogóle mnożników 1,5x oraz 2,5x - Gigabyte też trochę miesza w BIOSach - na pocieszenie dodam, że na K8NS też nie da rady. Poza tym HT 2,5x na NF3 to i tak stabilne (przy wysokim HTT) raczej nie będzie, więc nie ma co płakać :).

Z ASUSem będzie problem - ma BIOS AMI 8 (potrzebny AmiBCP for windows), ale zwisa przy próbie zapisu zmienionego BIOSu; ASUS, podobnie jak ASRock, "zabawia" się z BIOS'ami.

Trzeba zobaczyć, w którym module BIOS zapisywane są informacje o tym, które opcje są dostępne, a które nie (prawdopodobnie jest to Multi Language). Dodatkowych dzielników RAM oraz mnożników HT brak.

 

Sysak >> Postaram się zrobić to jutro (dodać linki i parę info na temat biosów ami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym otworzyc bios od mojego asrocka? Da rade tym programem?

 

 

Edit. Nic nie kapuje w amibcp, jezeli jest ktos (a napewno jest) zdolniejszy ode mnie i mógl by spróbować odblokowac zwiększanie vcore dla sempronów 2800 i 3000, byłbym bardzo wdzięczny. Najnowszy bios jest na stronie asrocka.

Edytowane przez NeoMagNeT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porzebujesz starego AMIBCP dla BIOSu AMI7. Do ściągnięcia ze strony Borg Number One. Jutro podam linki, dziś już idę w kimono. Ale nie spodziewaj się rewelacji - ASRock za ostro przerabia BIOSy - na K8 Upgrade NF3 nawet pamięć CMOS ma 256 bajtów, zamiast standardowych 128 - mają problemy przez te dodatkowe karty, umożliwiające obsługę dodatkowych procesorów. Na odblokowanie napięcia raczej nie licz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy bios na tej płycie głównej Gigabyte K8N-PRO SLI można wymuszać O/C ? bo u mnie denerwuje komunikat o "nalezy przywrócic do domyslnego ustawienia cos tam ble ble"? jesli to co trzeba zrobic? oczywiscie moja płyta ma dwa biosy jesli nie uda to moge przywrócic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OOO ktoś coś napisał :).

Byćmoże pomogłaby jakaś mała łatka na rejestry PCI chipsetu, tylko trzebaby było wiedzieć na jakie. Możesz spróbować skopiować zawartość rejestrów PCI od kogoś, kto ma sensowną płytę na tym samym chipsecie (przy użyciu wpcre), a następnie zmieniać po jednym u siebie po kolei i testować oc pod windowsem clockgenem (załadowanie od razu całej konfiguracji pradwopodobnie spowoduje zwis :) ).

 

Gdyby to było takie proste, ktoś dawno by już to zrobił :).

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, modbin szaleje :). Ale zawsze pozostaje ręczna edycja modułu _EN_CODE.BIN. UWAGA: należy go najpierw usunąć z BIOSu komendą Release, a dopiero następnie dodać zmienioną wersję - samo dodanie modułu zniszczy to strukturę BIOSu! W nocy postaram się napisać, co trzeba zrobić. BIOS masz u góry w moim pierwszym poście.

A8N5X.gif

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to co mam zablokowane nie mogę odblokować zamieszczam screena . Dokładniej mowiąc robi sie selectable , ale nie pamięta tej wartosci i kiedy zapisuję dalej wraca do non selectable :(. Jakies pomysły ??

Edytuj bios w dosie.

Edytowane przez Twiggy696

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jupiiii to teraz wykorzystam moje gskille :* buziaki dla luk1999 ;). Jeszcze tylko jedno pytanie. Oryginalny bios ma 512kilo a ten waży 399 . Czy coś może być nie tak po flashowaniu??

Edytowane przez Gregor1230

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpakuj go, to będzie ważył 512kB :D Powinien działać na 99% - otwierałem go modbinem i cbromem; wszystko wygląda dobrze...

 

Ściągnij go jeszcze raz, bo jakiś wałek wyszedł z tym plikem, co podałem go za pierwszyma razem. Nie wysłało mi kilku ostatnich bajtów z pliku. Teraz powinno być wszystko OK.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wina tego, że robił to pod windą - winna jest prawdopodobnie nietypowa struktura BIOSu.

Z doswiadczenia wiem ze ma znaczenie czy bios jest edytowany w windowsie czy w dosie. U mnie jakiekolwiek zmiany w biosie i ich zapisanie w windzie nie przynosilo rezultatu, przy ponownej edycji biosu opcje znowu byly ukryte. Po edycji w dosie nie bylo tego problemu. Zreszta w opisie do modbina jest napisane zeby edytowac w czystym dosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...