Skocz do zawartości
luk1999

Odblokowanie W Bios Dodatkowych Opcji V1.38

Rekomendowane odpowiedzi

Luk1999 a czy jest taka możliwość, że bios pomija tą funkcje bo "za dużo opcji jest włączonych" w tym momencie i nie ma jak zmieścić tego na obrazie ?

 

(takie głupie pytanie ale jestem już u kresu załamania nerwowego przez tą płytę ... :D )

Edytowane przez Puchacz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych opcji to raczej nic nie bede miał :( Mam CPU Configuration ale tam nic nie mogę zmieniać, jak mówiłem zero opcji O/C :(

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

///Edit.

Dostałem zmodyfikowany bios (dzięki Luk1999 :wink: ), ale nie mogę go wgrać :cry: . Winflash włączył się raz, a teraz wyskakuje błąd i sie nie załącza (raport o błędach), wczoraj sie włączył i wywalił że nie może otworzyć pliku z biosem (this is not bios rom file czy jakoś tak), nie otworzył nawet backupu który sam utworzył... :blink: )

Próbowałem też Awdflash spod ntfs-dosa, otworzyłem go z dysku i miałem tylko pole do wpisania nazwy pliku (z tego co wiem powinno też być coś o backupie, ale nie było), więc wpisałem i zaczął mi wywalać takie oto łańcuchy znaków:

Dołączona grafika

potrwało to chwile i zatrzymało sie, po restarcie kompa nic sie nie zmieniło. Co jest? :angry:

 

///Edit2.

Udało sie wgrać biosa, płyta pochodziła pół dnia i........ właśnie jedzie do mnie nowa <lol>, właściwie nie wiem co jest z nią nie tak, po włączeniu zasilania komputer sam sie włącza, wentylator od procesora kręci sie z maksymalnymi obrotami, chipset i proc sie grzeje. Niby wszystko ok oprócz tych obrotów, no i oczywiście czarny obraz, tzn monitor zachowuje sie jakby komp był wyłączony. Jest jakiś sposób naprawy płyty??

Edytowane przez Kamilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to do flashowania BIOSów w ASUSie i ASRocku należy używać firmowych narzędzi do flashowania (znajdziesz je pewnie na stronie producenta razem z BIOSem). Możesz też spróbować uniflash (jest chyba w linkach w moim pierwszym poście).

 

Puchacz1 >> Raczej nie bardzo chce mi się wierzyć w taką możliwość ;).

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość santiagos

Mam BIOS do płyty MSI K9N Neo-F na nForce 550, BIOS AMI.

Chciałbym odblokować funkcję vcore, które domyślnie nie ma w BIOSie.

 

Jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam płytę MSI K8NGM2-L z biosem AMI i próbuje coś z niego wycisnąć. Na razie udało mi się namierzyć zakładkę w biosie odpowiedzialną za zmianę napięcia procesora ale nie mogę jej uruchomić :( tzn. Zaznaczam, żeby była widoczna a w biosie dalej jej nie ma :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karol-s, santiagos >> Gdybyście doszli metodą prób i błędów, który bajt w pamięci CMOS jest odpowiedzialny za zmianę vcore (raczej tylko dla procków z Cool'n'Quiet), wtedy możnaby zmienić je "ręcznie". Postaram się w ciągu paru dni doprowadzić do porządku edytor CMOS mojej własnej roboty (dostępne na necie edytory to zabytki, nie działają z NForce). Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chwilowo mam inny problem niż Vcore - max FSB jakie mogę ustawić na tej płycie to 250 :( i niestety na tym kończy się skala w biosie :( Przydało by się coś około 280MHz, a z regulacją napięcia na procu i pamięciach(max w biosie można dać 2,85V - a ja potrzebuje około 3,5V) to myślę, że i 300MHz może być mało

 

Wcześniej miałem Epoxa 8rda3i, który w pewnym momencie ot tak sobie przestał działać - czytaj spalił się.

Procek kupiłem od kumpla i wiem, że na DFI LanParty śmigał nawet 2800MHz. Procek to Venice 3000+ z jakiejś dobrej serii.

Na płytę już nie starczyło kasy i musiałem kupić ten wynalazek :( i próbuje wycisnąć z niego więcej niż producent przewidział :D

 

Pozdro!

Edytowane przez karol-s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luk1999, słuchaj, jest ciekawa robota do zrobienia, skompilowanie biosu do mojej mobo z nowszym biosem do kontrolera sata od Silicona, podjąłbyś się ?? Mam problemy z tym kontrolerem i nowszy bios to moje jedyne wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luk1999, słuchaj, jest ciekawa robota do zrobienia, skompilowanie biosu do mojej mobo z nowszym biosem do kontrolera sata od Silicona, podjąłbyś się ?? Mam problemy z tym kontrolerem i nowszy bios to moje jedyne wyjście.

Nie jest to znowu jakaś wielka filozofia, trzeba tylko na miejsce starego modułu PCI-Addon ROM od SATA wgrać nowy - parę minut roboty w cbromie. Możesz podesłać BIOS i rom (maila wysłałem ci na pw).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prosty sposób raczej nic nie zwiększysz.

Wydaje mi się, że najprostszym sposobem byłoby napisanie PCI-Addon Romu w asm, który odczytuje wartość z pamięci CMOS i ustawia odpowiednie HTT (np: dla wartości 201 - 202, 203 - 204, 203 - 206... itd). Co do programowania generatora HTT warto byłoby się skontaktować z autorem np: SpeedFana lub ClockGena.

Zawsze też można napisać maila do producenta :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: w BIOSie GB GA-8GEM667 mogę ustawić maksymalne timingi 2.5-3-3-7. Potrzebuje wyższych. Sprawdzałem BIOS modbin6 ale nie ma wyższych wartości, które można by odblokować. Możliwe jest dodanie nowych wartości timingów (3-3-3-8)?

Edytowane przez Twiggy696

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 3 sposoby:

 

1. programem thaiphoon burner przeprogramować SPD pamięci (można użyć gotowego SPD od innej pamięci z wyższymi timingami - ważne jest, ile kostek jest na module (4, 8 czy 16) oraz czy jest jedno czy dwustronny).

 

2. napisać prosty moduł ISA-ROM, ustawiający na sztywno CL=3.

 

3. napisać moduł ISA-ROM i odpowiedni program do zmiany timingów pod np: windows lub DOS (można go wtedy umieścić na bootowalnej płycie CD-R) - tak ja zrobiłem, tworząc BIOS z regulacją zaawansowanych timingów pamięci dla mojego BIOSTARa - http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...%BDentry2502224

 

Punkt 2 i 3 wymaga zorientowania się, które rejestry PCI są odpowiedzialne za zmianę timingów - najłatwiej zmieniać je pod windows programem MEMSET, a później sprawdzać, co uległo zmiane w wpcre.

 

Jak już wiesz, co zmienić, to można skorzystać z gotowego szablonu tictac'a:

use16						ROM_SIZE_IN_BLOCK = 1; 1 means ROM size is 1 block (512 bytes)	ROM_SIZE_IN_BYTE = ROM_SIZE_IN_BLOCK * 512 ROMStart:	db 0x055, 0x0AA 			db (ROMEnd - ROMStart)/512		jmp MAIN	db	0			times (256)-($-$$) db 0 		MAIN:	pushfd	push	eax	push	ebx	push	bx	push	dx	push	si	push	ds	push	bp			;==============================================================================mov eax,0x80000060										;adresmov dx,0xcf8out dx,eaxmov dx,0xcfcin eax,dxand eax,0xffffff3f										;maskaor eax,0x000000c0										 ;wartośćout dx,eax;==============================================================================	pop bp	pop ds	pop si	pop dx	pop bx	pop ebx	pop eax	popfd					retf					times (ROM_SIZE_IN_BYTE-$) db 0	PREV_CHKSUM = 0	repeat $	load CHKSUM byte from %-1	CHKSUM = (PREV_CHKSUM + CHKSUM) mod 0x100	PREV_CHKSUM = CHKSUM	end repeat	store byte (0x100 - CHKSUM) at ($-1)  ROMEnd:
Zmieniasz tylko 3 stałe: adres, wartość i maskę. Pamiętaj, że zmieniasz od razu 4 bajty!

Jak jesteś zainteresowany, to możesz pisać do mnie na gg (po 18).

Powyższy kod ustawia TRAS na 5 na płycie z chipsetem VIA KT400/600.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ASUS ma BIOS AMI 8. Może jutro pokombinuję.

Wygląda na to, że jest szansa na dodatkowe dzielniki pamięci (150 i 183, może nawet: 120 i 140).

Jak masz wolny czas, to ściagnij mój edytor CMOS:

http://republika.pl/przewody_zaplonowe/prog/ace001.rar

Następnie ustawiaj w BIOS dzielniki pamięci na kolejno: 200, 266, 333, 400MHz i dla każdego ustawienia rób zrzut do pliku (File -> Save CMOS Data to File) - staraj się nie zmieniać nic poza dzielnikiem. Podeślij mi je na maila <ciach>.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ASUS ma BIOS AMI 8. Może jutro pokombinuję.

Wygląda na to, że jest szansa na dodatkowe dzielniki pamięci (150 i 183, może nawet: 120 i 140).

Jak masz wolny czas, to ściagnij mój edytor CMOS:

http://republika.pl/przewody_zaplonowe/prog/ace001.rar

Następnie ustawiaj w BIOS dzielniki pamięci na kolejno: 200, 266, 333, 400MHz i dla każdego ustawienia rób zrzut do pliku (File -> Save CMOS Data to File) - staraj się nie zmieniać nic poza dzielnikiem. Podeślij mi je na maila: luk1999@gmail.com.

 

Sorry chodziło mi o biosa do ASUSA A8N-E (takiego aktualnie posiadam bo MSI o którym wcześniej pisałem zdechło :( )

 

Pliki o które prosisz zaraz wyśle!

 

Pozdro!

Edytowane przez karol-s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z jakimś programem dało by radę pokombinować z BIOSem od ASRocków 939Dual??

AMIBCP 3.13. Ale na cuda nie licz :-/

Sorry chodziło mi o biosa do ASUSA A8N-E

No i wszystko jasne. Właśnie ściągnąłem BIOS do K8N-E i miałem wkleić screena z AMIBCP z otwartym BIOSem :).

 

EDIT:

Zapomniałem napisać, żebyś nie podsyłał tych plików - przy BIOSach AWARDa nie jest to konieczne.

Link do BIOS:

ASUS A8N-E

 

odblokowane: dzielniki pamięci: 150MHz i 183MHz oraz mnożniki HT: 1,5x i 2,5x.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z jakimś programem dało by radę pokombinować z BIOSem od ASRocków 939Dual??

Sprawdziłem, nic nie jest ukrytego :) (znaczy sie jest 1 funkcja i tak po grzyba nie potrzebna), poprostu bidne te kontrolery, sa w naszej płytce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link do BIOS:

ASUS A8N-E

 

odblokowane: dzielniki pamięci: 150MHz i 183MHz oraz mnożniki HT: 1,5x i 2,5x.

 

Z tym biosem jest coś nie tak :(

Nie działa mnożnik HT 2,5x (1,5 nie sprawdzałem) i ... (to będzie trudne do wyjaśnienia)...

po wybraniu dzielnika pamięci 150 lub 183 i ponownym wejściu w zakładkę z tymi ustawieniami widnieje tam wartość 100 ale dzielnik jest ustawiony odpowiednio dla wartości 150 lub 183 (zależy co wybraliśmy wcześniej).

 

Poza tym wszystko śmiga jak należy - wielkie DZIĘKI za ten biosik!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

W biosie mam ustawione htt=200 mnożnik 9.

Teraz zabawa z pamięcią:

- daje w biosie 200 no i mam dzielnik pamięci 9 czyli DDR400 (wszystko ok)

- daje w biosie 183 i zapisuje zmiany, komp się resetuje, wchodzę do biosu i mam ustawione 100 - nic nie zmieniam i ładuje winde i sprawdzam np. everest i mam dzielnik 10 i ddr366. ale jak sparawdzę odczyt danych do pamięci to widać spadek względem ddr200 i widać również wzrost wydajności względem dzielnika 11 tj 166 w biosie czyli ddr333

- tak samo wygląda sytuacja z prędkością 150 - dzielnik jest dobrze ustawiony tylko w biosie pokazuje źle.

 

Natomiast mnożnik ht ustawiony na 2,5x powoduje, że płyta leci na mnożniku 3,0x.

 

Coś jeszcze wyjaśnić??? Sprawdzić??? - Nie ma problemu!

Jakiej wersji biosu użyłeś jako bazowej??? 1013???

 

Pzodro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

płyta msi K9NU Neo-V (am2) i problem taki z biosem że posiada ograniczony zakres napięć na procka. maxymalne napiecie to 1,3V (procek x2 3600) no i poszalec nie mozna - FSB 210 max.

zauważyłem że zakres napięć sie zmienia w zależności od CPU, przy zwykłym athlonie 3000 problem był ten sam z tym że na stanadardowych napieciach mozna było go lekko podkręcic.

 

nie pozostało nic innego jak spróbować wyedytować bios... :unsure:

program AMIBPC v3.13, bios ver.1.5

 

no i od razu pierwsze pytanko: poprzednie wersje AMIBPC miały coś takiego jak programik SIMULATE, dzięki czemu można było odpalić bios w systemie i sprawidzić czy zmiany dały jakiś efekt. bez tego ciężka sprawa bo za kazdym razem trzeba wgrywać nowy bios, restart itp. itd. czy macie namiary na taką wersje programu AMIBPC v3.13 która zawiera ten dodatek bądz inny program za pomocą którego można odpalic bios AMI??

 

no to jedziemy dalej z edycją biosu: jak widac na obrazku-1.jpg pozycja Adjust CPU Voltage, pole ACCESS/USE ma do wyboru kilka opcji. standardowo jest usatwione na RESERVED. zmieniałem to na różne wartości i dup@ nie przynosi to żandych zmian, zakres napięć ciągle taki sam. zastanawiające są pola Failsafe i Optimal tam jest standardowo ustawione są wartości 1F a do wyboru jest 00-1F (czyli cał zakres szesnastkowo - tak mi sie wydaje), ale nie bardzo wiem z czym to ugryźć.

 

poszperałem dalej w zakładce BIOS Strings są jakby wszystkie "słowniki" pól, wartości które są do wyboru w biosie. znalazłem tam np. czestotliwości pamięci (obrazek 2.jpg) i zmiana tych wartosci powoduje faktyczną zmianę po wgraniu biosu. są tam również wartości napięcia procka (obrazek 3.jpg)i mam troche stracha tu grzebać i ogarnia mnie pewna niepewność :unsure: szczerze mowiąc bo jeżeli to bios ustawia napięcia wg procesora to przy moich modyfikacjach może być dym :rolleyes:.

 

PROSZĘ O PORADĘ BARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH BIOS-EDITORÓW :D . CZY COŚ DA RADE Z TYM GUPIM BIOSEM ZROBIC, CZY LEPIEJ PŁYTE WYMIENIC.

 

pozdrawiam

post-146622-1174468389_thumb.jpg

post-146622-1174468807_thumb.jpg

post-146622-1174469160_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...