Skocz do zawartości
Gość Bio

Matura ustna z języka polskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem, że tegoroczni maturzyści (chodzi o maturę 2007) mogli by napisać jaki temat wybrali na maturę ustną :] Jeśli ktoś by znalazł coś pomocnego to czyjegoś tematu to mógłby tutaj podrzucić info, rady, spostrzeżenia :]

 

Mój temat (pisze z pamieci, potem zrobie edita): Mroczna strona natury ludzkiej, złożoność psychiki w wybranych utworach literackich.

Jeśli chodzi o bibliografie to na razie:

„Zbrodnia i kara” - Fiodor Dostojewski

„Makbet” - William Szekspir

„Jądro ciemności” - Joseph Conrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co sobie utrudniac zycie.

Jesli nie idziesz na studia zw. z humanistyka to dobre tematy na mature to np. jezyk reklam.Ja wzialem owy temat znalazlem materialy do niego na necie w ciagu 5 min.Uczylem sie 11h przed matura od 21-24.Rano sobie jeszcze powtorzylem i 80% :D.Byla to jak najmniejsza linia oporu.Patrzac na niektorych ktorzy zbierali materialy przez kilka miesiecy uczyli sie tydz.-2 tyg. przed matura to mi sie ich poprostu zal zrobilo.Ale tak jak mowie jesli ktos Cchce isc na cos zw. z humanistyka to lepiej sie poswiecic.Obecnie jestem na Prawo i Administracja.

Powodzenia Przyszli Maturzysci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz katedry w świecie bla bla bla. Odwołaj się do literatury i sztuki"

 

Na początek oczywiście fragmenty katedry Bagińskiego. Może zaczepię też oko komisji na chwile przy Oblivionie. Troszke obrazów i jakaś książkę.

 

Ogólnie: jakoś to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już się przygotowujesz? Mówię ci, nie ucz się teraz, szkoda czasu tracić.

 

Ja miałem porównanie dzieła literackiego do jego adaptacji filmowej, wybrałem "Faraona" i pracę pisałem 2 dni przed egzaminem, a na egzamin uczyłem się raniutko tego samego dnia co egzamin i 20/20. Podziwiam ludzi, którzy już teraz o tym myślą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W filmie też ?...

 

bo mi właśnie takie coś chodziło po głowie ale się nie załapałem...(2 takie same tematy na klasę można było wziąć)...

 

Ogólnie jakieś te tematy takie...o były...ale nic, trzeba brać co dają...

heh no zapomnialem o filmie

 

w sumie byl jeszcze jeden temat jakis ciekawy do wyboru cos z niepodlegloscia ale jakos ten ze scenami batalistycznymi przypadl mi bardziej do gustu i mam nadzieje ze jakos dobrze pojdzie ;]

Kurde u mnie w klasie chyba polowa ma ten sam albo jakos bardzo podobny temat i jakos nikt nie mial nic przeciwko temu.

 

Już się przygotowujesz? Mówię ci, nie ucz się teraz, szkoda czasu tracić.

 

Ja miałem porównanie dzieła literackiego do jego adaptacji filmowej, wybrałem "Faraona" i pracę pisałem 2 dni przed egzaminem, a na egzamin uczyłem się raniutko tego samego dnia co egzamin i 20/20. Podziwiam ludzi, którzy już teraz o tym myślą.

no wsumie za ustny polski mam sie zamiar wsiasc kolo kwietnia ale moja sorka zobie wymyslila ze do konca grudnia trzeba oddac konspekt i to bedzie zaliczeniem tak jakby semestru.... Edytowane przez szwistak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zdawałem mature, mój temat na polskim to "podróże w czasie i przestrzeni na podstawie filmu i literatury" czy tak jakoś.

Nie było trudne, tylko szkoda mi koleżanki, która mnie musiała słuchać...

 

pozdro dla Sylwii :*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda matura tez 2006 ale temat "Obraz Zyda w literaturze - odwola sie do wybranych bla bla bla"

Prace ,mi napisal kumpel (ja mu podalem tylko jakie ksiazki) = wyszlo ok 5 stron A4 z ktorych zrobilem 4. Przeczytalem 3 razy przed matura dzien i ...85% - mam dar do mowienia a raczej sciemniania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem temat "Stylistyka języka dziennikarskiego w czasopismach” „Polityka”, „Newsweek”, „Fakt”, „Super Express”. Dokonaj jej oceny, określ cele, scharakteryzuj odbiorców czasopism."... W sumie dość łatwe, kupiłem książkę na ten temat i 3/4 tekstu prezentacji przepisałem stamtąd ;) Okrasiłem trochę cytatami z gazet i dodałem jeszcze pokaz slajdów w PP... wyszło z tego 95%.

 

 

Ale w październiku zeszłego roku to ja wogóle jeszcze nie myślałem o maturze ustnej z polskiego :) Prezentację zacząłem przygotowywać w długi majowy weekend po zakończeniu roku szkolnego. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ma ktoś pomysły jeśli chodzi o bibliografię do mojego tematu? dla przypomnienia:

 

"Mroczna strona natury ludzkiej, złożoność psychiki w wybranych utworach literackich. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o sugestie do tematu: Przemiana wewnętrzna bohatera literackiego. Omów na wybranych przykładach.

 

Chodzi mi dokładniej o przykłady takich postaci - jednak nie koniecznie tak bardzo popularnych i lekturowych jak np. Kmicic czy ks.Robak

Również interesuje mnie literatura współczesniejsza czy "mniej znana" w kregach maturalnych. Nie chce po prostu powielac tych postaci - bo zapewne nie tylko ja bede pisal tą prace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...