Skocz do zawartości
Gość Bio

Matura ustna z języka polskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety matury ustne są niezbyt sprawiedliwe, bo ich wynik zalezy od komisji - u jednej sie zda, u innej nie :P . U mnie byly dwie komisje - u jednej wszyscy zdali, a u drugiej sporo osob nie zdalo, a znaczna część tych co zdała, miała wyniki <50% :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zostalem dobity przez moja dziewczyne,

 

wybrala temat "adaptacje filmowe dziel literackich" bez konsultacji ze mna, po czym oznajmila ze jej pomoge - obiecalem pomoc.

zaproponowalem filmy - przemyslala i zaakceptowala

dalem ksiazki i filmy

napisalem praktycznie caly plan + bibliografie

odpowiadam na kazde pytania odnosnie prezentacji

zrobilem pokaz slajdow

 

i uslyszalem "taaak, pomagasz mi wiesz, wielka pomoc..."

 

na stos z nia i patrzyc jak skwierczy na wolnym ogniu ;)

 

 

ja juz prawie polowe wypowiedzi mam gotowe, ale ciagle cos wypada niespodziewanego :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie dogodzisz kobiecie, ale temat fajny żałuje ,że sobie takiego nie wybrałem.

Może mi ktoś powiedziec jak miescić w plane to że potrzebuje lapciaka,odtwarzacz dvd projektor multim.,windows xpsp2 i bla bla

-mam zrobić kolejny pod punkt typu dodatkowe materiały czy jak:)?

no temat super, zaluje ze sam nie mialem takich mozliwosci...

zaproponowalem tematyke wojenna

Pianista, Lista Schindlera, Czas Apokalipsy

 

 

odnosnie Twojego pytania - tak, osobny pkt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

 

Mam prosbe sprawdzie czy w miare dobrze napisalem moj ramowy plan wypowiedzi ewentualnie zaproponujcie swoje sugestie.

 

TEMAT: Literatura a filozofia – przedstaw problem na wybranych przykładach literackich.

 

RAMOWY PLAN WYPOWIEDZI

1. Teza: Filozofia, inspiracją dla literatury, na przestrzeni wszystkich epok literackich.

 

2. Ograniczenie zakresu badawczego do – Odrodzenia, Romantyzmu i XX-lecia międzywojennego.

 

3. Obraz człowieka poczciwego według Mikołaja Reja.

a) Filozofia stoicka i epikurejska jako inspiracja do napisania „Żywota człowieka poczciwego”.

b) O traktacie filozoficznym „Żywota człowieka poczciwego”

c) Jak według Mikołaja Reja powinien żyć człowiek poczciwy czyli godny czci?

 

4. Genezyjska koncepcja świata Juliusza Słowackiego

a) Filozofowie niemieccy jako, ojcowie teorii romantycznego światopoglądu oraz postulaty przez nich głoszone.

b) Okres rozterek i sprzeczności w życiu Juliusza Słowackiego (1842-1845). Wpływ Andrzeja Towiańskiego.

c) Przedstawienie genezyjskiej filozofii Juliusza Słowackiego w modlitwie „Genezis z ducha”.

d) Rola narodu polskiego w filozofii Juliusza Słowackiego. Wiersz „Uspokojenie” jako przykład rewolucji prezentujący genezyjską definicje tego wydarzenia.

 

5. Filozoficzny wymiar poezji Bolesława Leśmiana.

a) Filozofia egzystencjalna jedną z inspiracji dla twórczości Bolesława Leśmiana.

b) Charakterystyka poezji Bolesława Leśmiana. Relacje człowieka z Bogiem oraz Leśmianowskie neologizmy.

c) Sens życia według Leśmianowskiego „Szewczyka”.

d) Utwór „Dziewczyna” jako symbol dążenia do celu.

e) Życie po śmierci widziane oczyma „Urszuli Kochanowskiej”.

 

6. Wnioski: Przez kolejne epoki literackie przewijała sie dla nich charakterystyczna myśl filozoficzna i, wraz ze zmianą poglądów filozoficznych zmianie ulegała cała literatura.

 

Może być ???

Edytowane przez pieklo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

A to nie jest tak, że w planie prezentacji się ujmuje literaturę podmiotu i przedmiotu ? Ja mam narazie takie prezentacje w szkole na lekcji i dokladnie tak nam to każą robić...(tzn z literaturą pod i przedmiotu..)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

 

Mam prosbe sprawdzie czy w miare dobrze napisalem moj ramowy plan wypowiedzi ewentualnie zaproponujcie swoje sugestie.

 

TEMAT: Literatura a filozofia – przedstaw problem na wybranych przykładach literackich.

 

RAMOWY PLAN WYPOWIEDZI

1. Teza: Filozofia, inspiracją dla literatury, na przestrzeni wszystkich epok literackich.

 

2. Ograniczenie zakresu badawczego do – Odrodzenia, Romantyzmu i XX-lecia międzywojennego.

 

3. Obraz człowieka poczciwego według Mikołaja Reja.

a) Filozofia stoicka i epikurejska jako inspiracja do napisania „Żywota człowieka poczciwego”.

b) O traktacie filozoficznym „Żywota człowieka poczciwego”

c) Jak według Mikołaja Reja powinien żyć człowiek poczciwy czyli godny czci?

 

4. Genezyjska koncepcja świata Juliusza Słowackiego

a) Filozofowie niemieccy jako, ojcowie teorii romantycznego światopoglądu oraz postulaty przez nich głoszone.

b) Okres rozterek i sprzeczności w życiu Juliusza Słowackiego (1842-1845). Wpływ Andrzeja Towiańskiego.

c) Przedstawienie genezyjskiej filozofii Juliusza Słowackiego w modlitwie „Genezis z ducha”.

d) Rola narodu polskiego w filozofii Juliusza Słowackiego. Wiersz „Uspokojenie” jako przykład rewolucji prezentujący genezyjską definicje tego wydarzenia.

 

5. Filozoficzny wymiar poezji Bolesława Leśmiana.

a) Filozofia egzystencjalna jedną z inspiracji dla twórczości Bolesława Leśmiana.

b) Charakterystyka poezji Bolesława Leśmiana. Relacje człowieka z Bogiem oraz Leśmianowskie neologizmy.

c) Sens życia według Leśmianowskiego „Szewczyka”.

d) Utwór „Dziewczyna” jako symbol dążenia do celu.

e) Życie po śmierci widziane oczyma „Urszuli Kochanowskiej”.

 

6. Wnioski: Przez kolejne epoki literackie przewijała sie dla nich charakterystyczna myśl filozoficzna i, wraz ze zmianą poglądów filozoficznych zmianie ulegała cała literatura.

 

Może być ???

Pewnie że może być. Ja mam ten plan stworzony z samych haseł. Maksymalnie sobie tym pomagam, a komisja za bardzo nie wie co dany punkt oznacza ; ]

 

A ustny polski już 5 maja!

 

To moja bibliografia

"Katedra jako obraz swiata"

 

1. Literatura podmiotu

• Kochanowski J. : Czego chcesz od nas Panie W: Fraszki, pieśni, treny. Kraków 2003

• Kochanowski J. : O kaznodziei W: Fraszki, pieśni, treny. Kraków 2003

• Krasicki I. : Dewotka W: Monachomachia Bajki Satyry. Warszawa 2003

• Przyboś J.: Notre-Dame W: Równanie serca. Warszawa 1938

• Dukaj J. : Katedra W: W Kraju Niewiernych. Warszawa 2004

• Rej M. : Baba, co z pasyją płakała W: Wybór Pism. Warszawa 1979

 

 

2. Literatura przedmiotu

• Rzehak W. : Pieśni religijne i filozoficzne W: J. Kochanowski : Fraszki, pieśni, treny. Kraków 2003

• Zaworska H. : Sztuka podróżowania. Kraków 1980, s 191-201

• Chrzanowski J: Mikołaj Rej W: Historia literatury niepodległej Polski. Warszawa 1974, s. 132-133

• Chrzanowski J: Ignacy Krasicki W: Historia literatury niepodległej Polski , Warszawa, s. 572-575

• Katedra w Encyklopedii Popularnej PWN, Warszawa 1999, s. 366

 

3. Materiały pomocnicze

• Prezentacja

• Film „Katedra” Bagiński Tomasz

 

Podczas prezentacji będę korzystał z komputera.

Edytowane przez poca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mom temat: Zapożyczenia w języku polskim – dawne i współczesne, ich źródła i znaczenie dla rozwoju języka. Ocena przydatności zapożyczeń we współczesnej polszczyźnie.

 

A tak wyglada konspekt pracy:

Bibliografia

Literatura przedmiotu:

1. Nowy słownik poprawnej polszczyzny, [red.] Markowski A., Warszawa 2003, stąd: zapożyczenia.

2. Walczak B., Między snobizmem i modą, a potrzebami języka czyli o wyrazach obcego pochodzenia w polszczyźnie, Poznań 1987.

3. Markowski A., Kultura języka polskiego¸ Warszawa 2006, stąd: Sposoby wzbogacania leksyki, Wyrazy mylone, ss. 162-167 i 183-185

 

Plan prezentacji:

1. Wstęp

• Definicja zapożyczeń

• Podział zapożyczeń

2. Jak powstaje zapożyczenie

3. Zapożyczenia w świetle epok i ich źródła

• Bohemizmy i germanizmy

• Italianizmy, latynizmy, hungaryzmy i rutenizmy

• Galicyzmy oraz wpływy języków zaborców

4. Zapożyczenia współczesne

• Polszczyzna współczesna

• Anglicyzmy i internacjonalizmy

5. Znaczenie zapożyczeń dla rozwoju języka i ocena ich przydatności.

6. Podsumowanie

 

Materiały pomocnicze

1. Prezentacja multimedialna

• Komputer

• Projektor

• Płyta CD

 

 

Ustną mam 12 maja. Macie jakies sposoby zeby sie nauczyc całosci prezentacji w miare bezbolesnie i mało "czasochłonnie"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele, ja sie dopiero jutro biore za pisanie pracy :mur: jak zwykle to moje odkladanie wszystkiego na ostania chwile daje o sobie znac. W koncu moim ulubionym slowem jest: "pozniej". Cale szczescie ze temat mam w miare "laitowy" a polak ustny dopiero 15 maja

 

-----------------------------------------------

 

Panowie jak myslicie czy taki plan prezentacji nadaje sie do takiego tematu "Komputer i internet - kolejne narzedzia czy nowa jakosc w swiecie kultury?"

 

1. Wstep

a) Powstanie Internetu

 

2. Miejsce Internetu w naszym zyciu

a) Wplyw Internetu na nasze zycie

b) Wirtualna przestrzen spoleczna

c) Zrzeszanie grup ludzi

d) Mozliwosc uczestniczenia w tworzeniu kultury

e) Nowe mozliwosci dla mlodych artystow

f) Prawa autorskie i inne problemy

g) Dobra kultury dostepne dla wszystkich?

h) Wplyw internetu na kulture

 

3. Podsumowanie i wnioski

a) Komputer i internet tylko narzedziem?

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem kolezance prace do poprawienia (błędy stylistczne, zbędne info, nieciekawe fragmenty itp) no i z 3,4 stron zrobiło się 7 a 7 stron w 15 minut to nawet chyba nie przeczytam, jak to cholera skrócić ?

Ah, no i nie wiem czy wypuszczac komisje i nie wyjaśniać słowa 'motyw' które jest w temacie, bo byłby to pewniak do pytań imo..

 

Polski ustny dopiero 17, i wtedy tez kończe przygodę z matura :P

Która jakoś mi latai powiewa, dziwnie nie obawiam sieitp, a próbnej z polaka nie zdałem przez prace w której zrobiłem pare błędów rzecozwych i ogólnie niezbyt na temat bo byłem na kacu i lac mi sie chciało :P

Planuje przejrzec notatki z całego LO i powtórzyc wszystkie leORT: ORT: ORT: ktury.. a majca.. ? majce bede robił po polskim :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój plan.

 

Temat: „Język Internetu. Przedstaw charakterystyczne jego cechy na przykładzie wypowiedzi z wybranych list dyskusyjnych”

 

 

1. Powstanie Internetu

a) sieć globalna

B) źródło wiedzy

c) rozwój zainteresowań

 

2. Emoticony

a) wyrażanie myśli

B) odzwierciedlenie uczuć

 

3. Zapożyczenia i odrzucenie zasad pisowni

a) akronimy

B) brak znaków diaktrycznych i interpunkcji

c) charakterystyczna stylizacja

e) skracanie wyrazów

 

4. Funkcje komunikatu językowego

a) informatywna

B) impresywna

c) artystyczna

 

5. Masowość i komercjalizacja

a) fikcyzacja

B) artykuły specjalistyczne

c) stosowanie wulgaryzmów

 

6. Akcja BYKOM – STOP

 

7. Podsumowanie: Język Internetu zjawiskiem nieustannych zmian.

Edytowane przez Spylon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

Kurde jak to jest z przygotowaniem. Mój kuzyn zdaje teraz mature i on tylko słyszał coś tam o prezentacji maturalnej a o planach dowiedziala sie jego klasa dzien przed terminem oddawania. I jak on ma to zdać :| ?

 

A ja jestem w 1 LO i juz mam za sobą 3 prezentacje a 4 teraz po długim weekendzie. Mam to super opanowane juz teraz a w klasie maturalnej to będzie bajka według mnie.

 

Biedny mój kuzyn ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

Oj no poca daj spokój :D

 

Może nie nic nie wiedziały bo to by było przegięcie ale z tego co mi kuzynek opowiadał to przygotowanie zerowe do tej prezentacji mają.

Edytowane przez f.e.a.r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat: Koncepcja świata przedstawionego w utworach fantasy. Przedstaw zagadnienie na podstawie twórczości Sapkowskiego i Tolkiena.

 

Jako tako 'regularnej' pracy chyba nie napisze, mam wersję roboczą, bardziej zbiór notatek i z tego zamierzam sie nauczyć i mówic z głowy. Mysle ze nie bedzie tak zle bo sam wszystko robiłem, to i wiecej w czerepie zostało. Na nauke chyba se tydzien jeden zostawie, bo na razie musze na pisemne zakuwac

Edytowane przez Caehl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś ma temacik:

Koniec i początek - wizja stworzenia i zagłady świata w Literaturze malarstwie i filmie. Omów na wybranych przykładach -

to mogę podesłać dobrze ocenioną prackę, a nuż komuś leszcze się przyda bo mnie już nie...

ja już na szczęście po ustnym polskim teraz zakówanko do matmy i fizy :|

Edytowane przez Zawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, niestety w mojej szkole nie kazdy moze miec taki temat jak chce:( ja na poczatku wybralam sobie sobie motyw Kobiety w roznych tekstac kultury i przegralam go:( wiec pozostalam przy temacie: ja narrato. omow ewolucje narracji pirewszoosobowej na wybranych przykladach :mur: nie mam zielonego pojecia jakia literature moglabym do tego dopasowac, moglby mi ktos pomoc:( prosze o pomoc i moze jakis kontakt moje GG: 3380166, czekam na jakakolwiek podpowiedz, pozdrawiam Marta:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, niestety w mojej szkole nie kazdy moze miec taki temat jak chce:( ja na poczatku wybralam sobie sobie motyw Kobiety w roznych tekstac kultury i przegralam go:(

Wtf? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak są rózne tmeaty to latwiej pisać - przynajmniej nikt Cie nie oskarży o plagiat (ile różnych bibliografi może być na jeden temat?).

 

Pozatym jak komisja ma słuchać 5 prezentacji na ten sam temat to się nie dziwie że wkońcu zaczeli by oblewać te osoby. 3 to jeszcze można przetrwać i nie paść z nudów.

 

Nie masz wolnych innych tematów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam temat:

" Zanalizuj wybrane felietony (lub eseje) pochodzące z różnych epok. Jak ich twórcy wykorzystują możliwości tego gatunku?"

 

Wybralem felietony ;)

 

No i teraz to co wybralem:

 

Bolesław Prus --> Stefan Kisielewski --> Krzysztof Skiba

 

Ci trzej panowie beda bohaterami mojej prezentacji. Musze teraz znalezc 3 felietony (dla kazdego po jednym) o podobnej tematyce, dzieki czemu bede mogl porownac roznice wynikajace z okresu, w ktorym dani artysci tworzyli ;)

Moze znacie tworczosc felietonistyczna w/w autorow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...