Skocz do zawartości
EXO3

Pc + Laptop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako że jestem laikiem totalnym w tych sprawach, więc liczę na pomoc naszych drogich użyszkodników ;)

 

Pytanie jest krótkie:

Czy dało by rade zrobić coś takiego:

net do kompa stacjonarnego (przez kabel)											   /-->net od providera (kabel) --> [tajemnicze coś?] 											   \												 net do laptopa (najlepiej wifi[?])

Chodzi o to by net na laptopie był do dyspozycji w każdym momencie - bez włączania stacjonarnego PC.

Następna sprawa to czy warto pakować się w net wifi, czy jednak lepiej pomęczyć się troche z kablem? są jakieś wady takiego domowego neta bez sznurka?

 

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość - szukałem na google itp ale chce żeby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczył co i jak mam zrobić/kupić/połączyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam też „ekspert” nie jestem ale w miejsce „tajemnicze coś?” należy wstawić router i najlepiej z obsługą wifi [skoro piszesz że chcesz miec lapka bezprzewodowo] Jaki to najlepiej poczytaj w tym dziale na temat tego co najbardziej się opłaca. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest krótkie:

Czy dało by rade zrobić coś takiego:

net do kompa stacjonarnego (przez kabel)											   /-->net od providera (kabel) --> [tajemnicze coś?] 											   \												 net do laptopa (najlepiej wifi[?])

Chodzi o to by net na laptopie był do dyspozycji w każdym momencie - bez włączania stacjonarnego PC.

Następna sprawa to czy warto pakować się w net wifi, czy jednak lepiej pomęczyć się troche z kablem? są jakieś wady takiego domowego neta bez sznurka?

Witam.

Oczywiście że się da. Musisz tylko kupić router z wifi, poleca tego klik. Wpinasz kabel od providera w router. Do jednego z portów podłączasz zwykły, nie crossowany kabel sieciowy i wpinasz go do karty sieciowej w komputerze stacjonarnym. Wchodzisz do ustawień routera przez http i wpisujesz dane, takie jak ip, maska, brama, dns'y podane przez dostawce neta i to wszystko. Net będzie pomykał nie zależnie na obydwu komputerach.

Co do Twojego drugiego pytania to powiem tak - mam w domu trzy laptopy, dwa korzystają z wifi - strony, gg, poczta - i transfery są w granicach 35kb/s. Zupełnie wytarcza i nie narzekają że net się rwie itd. Osobiście korzystając z laptopa w domu, podpinam go pod kabel - być może to przyzwyczajenie, a transfery nie różnią się znacznie... Tak więc decyzja należy do Ciebie.

 

---

Pozdrawiam

Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodać mogę jedynie, że router polecony przez Hugstera faktycznie jest bardzo dobry i na prawde warto sie nim zainteresowac. Pamietaj takze zeby pozmieniac hasla, nazwy uzytkownika i włączyć zbezpieczenia. Kreatory ustawien powinny Cie przez to poprowadzic za reke. Jezeli zas chodzi o kabel to nie sadze, zeby sprzetowi tej klasy robilo roznice jaki dasz, wiec sie raczej nie przejmuj. Urzadzenia dla uzytkownikow domowych same wykrywaja co maja wpiete i sie dopasowywuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam tutaj swoje pytanie. Mam router już i mam taką sieć ale chciałbym by komputer stacjonarny podłaczony kablem do kompa mogł sie komunikować z laptopem ktory lączy sie przez WiFi.

Chodzi o postawienie servera na LANie i wymiane plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komputer stacjonarny podlaczony kablem do kompa? niezbyt rozumiem...

 

Jezeli lapie o to o co CI chodzi to masz router z modemem adsl do neo i router ten ma wbudowany switch np 4 portowy gdzie masz kompa stacjonarnego i masz tez access point do WiFi gdzie masz laptopa. W takim układzie oba komputery powinny sie komunikować bez problemu.

 

Chociaz z drugiej strony to ten server burzy ta koncepcje. Chyba, ze masz dwa stacjonarne i jeden ma byc serverem plikow...

 

Opisz dokladniej o co Ci chodzi bo ciezko pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. Moze zle napisalem.

Mam 3 urzadzenia:

1) Komputer stacjonarny

2) Laptop

3)Router

 

Mam stałe łacze szeroko pasmowe podłaczone do routeru--> router podłaczony do komp. stacj. za pomoca kaba a do laptopa za pomoca WiFi.

 

Teraz chce by laptop i komp. stacj. mogly stworzyc siec Lan.

 

Btw. mam router z 802.11n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli komputery działają w jednej sieci - do wszsytkich, zarówno po kablu jak i bezprzewodowo router rozsyła sygnał to one już są w sieci i tworzą lan. Robiłeś kretor sieci? Czy wogołe w "Moje miejsce sieciowe" nie widzisz komputerów ?

 

---

Pozdrawiam

Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czyli rozumiem, że opcja DHCP w routerze jest wyłączona. Skoro ustawiałeś ip, dns'y, maske i bramę ręcznie i internet Ci działa to sprawdź grupę roboczą wszystich komputerów - powinna być taka sama. Możesz też spróbować 'puścić' kreator sieci -> Panel sterownania > Połączenia sieciowe > Konfiguruj sieć w domu, lub małej firmie. Ewentualnie spróbuj wysłać ping z jednego do drugiego komputera i zobacz czy przechodzą. Napisz jakie są efekty...

 

/p.s - domyślam się, że wszędzie jest Windows XP?

 

---

Pozdrawiam

Hugster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...