Skocz do zawartości
Sysak

Który Linux Jest Dla Mnie?

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę tego spróbować i doinstalować sobie KDE. Ciekaw jestem czy to jest bezpieczne dla systemu gdyż kolega z pracy chciał zaistalować na Kabuntu Gnome'a i system już nie wstawał.

 

Jeśli chodzi o wygląd środowiska graficznego dzisiejszych Linuxów to Windows jest 1000 lat za murzynami. Nawet najnowsza Vista może się chować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='27 lis 2006, 22:54' post='2406110']

Muszę tego spróbować i doinstalować sobie KDE. Ciekaw jestem czy to jest bezpieczne dla systemu gdyż kolega z pracy chciał zaistalować na Kabuntu Gnome'a i system już nie wstawał.

Kabuntu to Ubuntu z KDE , zwykęł Ubuntu jest z Gnomem - niech kolega spróbuje po bożemu zainstalować wersję z zintegrowanym odpowiednim serwerem X-ów

 

' date='27 lis 2006, 22:54' post='2406110']

Jeśli chodzi o wygląd środowiska graficznego dzisiejszych Linuxów to Windows jest 1000 lat za murzynami. Nawet najnowsza Vista może się chować.

Szczerze : mało mnie obchodzą wodotryski w GUI.Mógłby nawet wyglądać jak w Windows 2000 . Gnome z i Ubuntu 5.10 całkowicie mi wystarczał .

 

PS:A Linux jeśli chodzi o umiejętność sprzedaży jest kilka lat świetlnych za MS-em .

Edytowane przez Haquim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)niech kolega spróbuje po bożemu zainstalować wersję z zintegrowanym odpowiednim serwerem X-ów

Jakiego Ty boga czcisz? :D

 

Po 'mojemu bożemu' to się system stawia i potem doinstalowuje resztę, a jak resztanie pasuje to sie ją zmienia na inną. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Ty boga czcisz? :D

Po 'mojemu bożemu' to się system stawia i potem doinstalowuje resztę, a jak resztanie pasuje to sie ją zmienia na inną. :)

Jak to jakiego ? oczywiście że Billa Bramkarza :lol:

Jak ktoś się pomęczył i zrobił wersję zintegrowaną to doceniam jego pracę i ją sobie instaluje .

Chcę mieć - KDE - kUbuntu,Xfce xUbuntu,Gnome Ubuntu itd. .

 

PS: Oczywiście to nie gwarantuje bezawaryjnej pracy , 1 mi się system posypał tzn. x przestały działać bo stwierdziły że karta graficzna jest juz Be i fuj , ale wtedy przeczytałem na FAQ co Bill radzi :

"Jeśli coś niedziała to pobierz updaty - tak też zrobiłem i wszystko jest od tej pory cacy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie podepne.

Mam problem tego typu ze po zainstalowaniu Kubuntu 6.10, Xy chyba nie potrafia wybrac odpowiedniego trybu graficznego (wybiera taki ktory monitor nie potrafi wyswietlic), co skutkuje tym, ze zamiast pieknego pulpitu widze piekne krzaki (obraz wyglada jak stereogram jakis).

Szczerze mowiac to takie krzaki pojawialy sie tez jak uruchamialem system z plytki, ale przed uruchomieniem z plytki mozna bylo sobie bylo wybrac rozdzielczosc itp, wiec w koncu z plytki sie odpalil w 1024 i jakos ta instalacje przeprowadzilem (co ciekawe nie wyswietlal mi kursora myszki).

 

A teraz pytanie, jak to naprawic?

Wiem ze jest plik xorg.conf ale nie bardzo wiem co w nim zmienic, jest tam jakas lista trybow, ale nie widzialem sekcji w ktorej bylby wybrany jakis konkretny tryb, takze jestem w kropce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thuGG

 

wywal wszystkie tryby tak jak radzil SGJ

 

aby ustawic sobie parametry monitora dla konkretnej rozdzielczosci wpisz w konsoli:

np.

gtf 1280 1024 100
(i wklej wynik w odpowiednie miejsce xorg.conf) - 100 jest to czestotliwosc odswiezania Edytowane przez greg505

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jakos sobie poradzilem, zainstalowalem driver nVidii, i wszystko bylo cacy, dopuki nie restrtowalem kompa. Po restarcie zamiast obrazu znowu kaszanka, okazalo sie, ze w pliku /etc/modules nalezy dodac wpis: nvidia.

No i teraz po restarcie smiga 1240x930@85Hz, czyli luz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabuntu to Ubuntu z KDE , zwykęł Ubuntu jest z Gnomem - niech kolega spróbuje po bożemu zainstalować wersję z zintegrowanym odpowiednim serwerem X-ów

A co ma zainstalowac xfree86 ???

Bo kde i gnome z serwerami X nie maja wiele wspolnego...

 

A co do sprzedazy to moze i linux jest 100 lat za windowsem bo jest za darmo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej a to Xfce to jakie jest? Wiem że można o tym dużo czytać na googlu ale zawsze o takich rzeczach piszą ludzie, którzy definitywnie przekonani są, że to jest najlepsze, a ci co myślą że to do d... to nawet nie chce im sie odzywac.

 

No to powiedzcie czy to Xfce zapewnia możliwość wyklikania (prawie) wszyskiego? Bo kiedyś bawiłem się ubuntu z gnomem to pare rzeczy dało się myszą załtwić, ale co bardziej skomplikowane sprawy to już były godziny frustracji z googlem zeby znalezc wlasciwa komende. W ogole ten linux wydal mi sie jakis taki plytki w kwestii okienek, a tymczasem użytkując Windowsy już długo wciąż znajduje jakieś nowe okienka :P

 

A co myślicie o fedorze? na uczelni mam tego enterprisowego red hata, no i nawet fajny, chociaz ja na nim uzywam tylko firefoxa czasami. Wiki twierdzi że fedora ma dobry support od rzesz uzytkownikow.

 

No i czym sie rozni rpm od pakietow debianowych? czy to jest tak ze rpm dziala jak windowsowe instalatorki a debianowe sa jakies bardziej skomplikowane? ten pomysl z windowsem to stad ze wiele programow na sieci jak juz jest dla linuxa to pod postacia tych rpm i niby mozna sobie zwyczajnie sciagnac i zainstalowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedzcie czy to Xfce zapewnia możliwość wyklikania (prawie) wszyskiego? Bo kiedyś bawiłem się ubuntu z gnomem to pare rzeczy dało się myszą załtwić, ale co bardziej skomplikowane sprawy to już były godziny frustracji z googlem zeby znalezc wlasciwa komende. W ogole ten linux wydal mi sie jakis taki plytki w kwestii okienek, a tymczasem użytkując Windowsy już długo wciąż znajduje jakieś nowe okienka :P

No cóż ja mam inne doświadczenie . Nie spotkałem się jeszcze z problemem który doprowadzawałby mnie do frustracji

 

A co myślicie o fedorze? na uczelni mam tego enterprisowego red hata, no i nawet fajny, chociaz ja na nim uzywam tylko firefoxa czasami. Wiki twierdzi że fedora ma dobry support od rzesz uzytkownikow.

<_< Mam inne zdanie. Jako system nie do nieobowiązkowej nauki lub rozrywki jak najbardziej .

Jako system do pracy/programowanie nie nadaje się.

A co to jest ten support ? Bo o ile wiem to Fedora jest oparta na RedHacie do którego support jest płatny.Chyba że masz na mysli forum Fedory

 

No i czym sie rozni rpm od pakietow debianowych? czy to jest tak ze rpm dziala jak windowsowe instalatorki a debianowe sa jakies bardziej skomplikowane? ten pomysl z windowsem to stad ze wiele programow na sieci jak juz jest dla linuxa to pod postacia tych rpm i niby mozna sobie zwyczajnie sciagnac i zainstalowac.

Oba działają podobnie to są różne formaty , różnych narzędzi się używa do ich tworzenia i tyle , i są przeznaczone dla różnych dystrybucji.

 

DEB

RPM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejna lama (czyli ja) beczy!!!!! ... a teraz do rzeczy! :)

 

mam na składzie (zassane obrazy):

-kubuntu 6.10 (x64 dvd)

-ubuntu 6.10 (x86 cd) - nie wiem, czy da rade na a64 bez przebojów?

-ubuntu 6.06 (x64 cd)

-openSUSE 10.2 (x64 dvd)

 

narazie tylko susełka nie instałowałem w tym tygodniu... ale moje wrażenia co do (k)ubuntu są "przeciętne"... zainstalowałem stery ATI i ... chyba jakaś kaszana była, bo mi sterownik wypisywał, że nie obsługuje tej wersji "X-ów" (nawet nie wiem, co to za zwierzę te X-y).

 

więc przejdę do tematu napiszę czego szukam w linuxie...

-obsługa kodeków/filmów (w miarę bezproblemowa)

-byłbym happy, gdyby dało się normalnie odpalić steama i CS:Source'a (!!!!!!! - więcej do szczęscia mi nie trzeba, ewentualnie inne wdoł$owe gry, programiki - screeny z CSSa widziałem właśnie robione na ubuntu)

-graficznego interface'u do firewalla... antywirek mile widziany (widziałem jakieś pandy dla linuxa za freeko chyba?)

-legalności (czy wszystkie składowe są do końca legalne? nie do końca obczajam "programy niewolne", czy jakoś tak).

 

na której dystrybucji jest to wykonalne? bo z tego co widziałem, stery ati wspierają suse, ale tam podobno krucho jest z kodekami?

 

 

i jeszcze jedno pytanie.... o co chodzi z tymi repozytoriami? na forum ubuntu coś wyczytałem, że nie wszystkie są właściwe... trochę się tu gubię (a właściwie, to błądze po ciemku).

 

ps: moje podejście do linuxa jest takie troche jak Sysaka... a wynika to poczęsci z tego, że wszędzie tematy ujmuje się sposób taki jak "konfiguracja ip tables"... a lama szuka "firewalla" i nie ma bladego pojęcia, co to ip tables jest i z czym się je... i tak jest ze wszystkimi linuxo-zagadnieniami... często rzuca się w poradniku temat techniczny (teoretyczny) a lama nie bardzo wie do czego to służy w praktyce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam problem, zainstalowalem sobie dzisiaj openSUSE 10.2. wszystko ladnie pieknie az do momentu w ktorym chcialem wlaczyc efekty pulpitu (compiz). sterowniki do mojego 7600gs byly standardowe z linuxa, wszystko bylo ok ale nie bylo akceleracji sprzetowej (teraz to wiem). zmienilem Xorg na GLX (tak pisalo w helpie), uruchomilem ponownie kompa i kupa. bez akceleracji grafiki mam projekcje slajdow na ekranie i nie wyswietla okienek (wlacza je bo po najechaniu kursorem na odpowiednie pola kursor sie zmienia np w "|" do pisania itp tylko ich nie wyswietla). domyslam sie ze blad tkwi w tym ze nie zainstalowalem oficjalnych sterow od nvidi ale teraz nawet nie moge nic zrobic w systemie, przynajmniej nie w trybie graficznym. myslalem zeby sie przelaczyc z GLX do xorg i zainstalowac stery ale sie nie da, chyba ze lini polecen. i tu tkwi drugi problem. stery mam na partycji ntfs a SUSE ich nie widzi, nie dodal ich (mandriva odrazu dodawala wszystkie partycje). moze mnie ktos naprowadzic co mam teraz zrobic? nie chce kazdego problemu rozwiazywac przeinstalowywaniem linuxa bo to bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyloguj sie, zaloguj w trybie tekstowym (powinna byc taka opcja na ekranie logowania), w tymze trybie tekstowym ustaw tak, zeby dzialalo, zaloguj sie w trybie graficznym(*), sciagnij i zainstaluj stery nVidii i dopiero kombinuj z Compiz ;)

 

(*) jesli dorwiesz odpowiedniego linka do ftp nvidii, to moze wszystko obskoczyc w trybie tekstowym; ew. skorzystac z tekstowej przegladarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyloguj sie, zaloguj w trybie tekstowym (powinna byc taka opcja na ekranie logowania), w tymze trybie tekstowym ustaw tak, zeby dzialalo, zaloguj sie w trybie graficznym(*), sciagnij i zainstaluj stery nVidii i dopiero kombinuj z Compiz ;)

 

(*) jesli dorwiesz odpowiedniego linka do ftp nvidii, to moze wszystko obskoczyc w trybie tekstowym; ew. skorzystac z tekstowej przegladarki.

Costi no wlasnie chodzi o to ze nie wiem jak mam w trybie tekstowym ustawic Xorg'a zamiast XGL'a. wiem jak zainstalowac stery nvidi (w koncu zajal mi pare godzin ten problem)

 

--------------

zainstalowalem stery nvidi, niby wszystko ok. uruchamiam kompa ponownie i....i kaplica. laduje linuxa ale w trybie tekstowym. kde nie chce sie wlaczyc mimo iz wpisuje "kde" albo "kdeinit" :( powoli mi zaczyna brakowac cierpliwosci do linuxa, teraz widac co pare lat na okienkach robi z czlowieka

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...