Skocz do zawartości
forest kila zbila

Plan Modyfikacji, Chief Big :-]

Rekomendowane odpowiedzi

Heja

 

Jako że w mediumkowej yesico zaczełem się gnieść dojżewam do zakupienia czegoś większego. Jako że przesiadka na budę większą o kilka cm jest imo bez sensu mierzę w szczyty i planuję bigtowera chiefa ;)

Będzie to albo czarny bravo albo czarny uni (coś mnie do uni ciągnie ;))

 

Obudowa ma być modyfkowana pod kątem uzyskania dobrych warunków do chłodzenia powietrzem i CISZY.

Klocki które do niej wejdą są ciche same z siebie:

Ninja + fander fx120b

3x fander fx120 do wentylacji

grafika z zalmanem 700cu, w 2d pasywnie, regulacja z traytoolsa - wentyl podpięty do karty (x800gto)

zasilacz to topower P526 ze zdjęctymi grilami, jest cichy choć są cichsze ;) nie zmieniam - imponuje mocą i stabilnością

dysk to P80 sp1614n, wisząc na gumkach nie grzeje się przesadnie i jest w wyciszonej budzie bezgłośny

 

Pierwsze pytanie: czym wykleić budę ?? gotowe maty ?? chyba jest kilka,, rozwiązanie nie jest niestety tanie.. jest za to wygodne

ew. gąbka akustyczna, 19zł za 50x100cm, 3mm grubości i jest zaskakująco skuteczna w tłumieniu cichego szumu, pewnie gorzej było by z wyciem i chrobotaniem ale takie odgłosy u mnie nie wystąpią ;)

 

Sama buda ma doceolo przejść jeszcze kilka modyfikacji:

- cięcie kratek na wentyle

- zatkanie wlotow bocznych

- cięcie spodu i dolot powietrza od spodu obudowy

 

Na czerowo zanznaczone miejsca na wentylatory (ninja zbiera z nad grafiki)

Dołączona grafika

 

Docelowo w kompie:

dfi nf4 ultraD - mostek pasywny

opek144, 3ghz @ 1,44, ninja + fander, +CLP

x800gto 700cu pasyw

160gb samsunga na miękim mocowaniu

2x512 ultrax BH5 lub 2x512 kingstonów ulk2-1g na tccd

 

Wracając do pytań

#1 - jak jest ze skutecznością mat dedykowanych do dużego chiefa ? warte ceny ?

#2 - czy da się z tej budy wyjąć ramkę 3,5" [tę na dyski] ?

#3 czy uni i bravo różnią się czymś poza frontem ?

 

tyle na razie ;) proszę o odpowiedzi, najlepiej wlascieli takich bigów z doświadczeniem z matami ;)

proszę też o komantarze do samego pomysłu ;]

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wykładaniai w środku - maty APP + gąbka akustyczna, ale lepiej taka falista(grubsza) a nie gładka. Wyjdzie dużo tanej niż gotowe rozwiązania a efekt będzie bardzo podobny.

 

Koszyk zawsze da się wyjąć - zależy tylko od narzędzi :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pianka akutyczna (prawdziwa nie falowana gombka ;)) nie jest tania i prawdziwe cycko-piramidki + maty wyjdą ~tyle samo~ co zestaw mat (do 120zł za bqt),,maty to 11zł za 50x50, potrzeba takich 5, 50x100 płaska p.akustyczna to 19zł, łącznie 60+40 wiec ceny zbliżone..

 

Co do wentylacji na ninji ma to wady i zalety ;)

moja poprzednia śp. plyta dfi nf4x w midiku nie dawała szans na zamonowanie wentyla na ninji z boku,, kolizja z zasilaniem,, na nowej może się uda... Wady - większe temp w 3d na cpu (choć nie tak dużo jak by się wydawało - był dodatkowy nawiew w stronę ninji), Zalety - grafika w 2d pasywna i po downclocku 42-44*c,, z dolotem od dołu grafa pewnie da radę pasywnie niezaleznie od umocowania wentyla na ninji więc jeśli się zmieści z boku - potestuję, karty pci nie bedą przeszkadzać, jest tylko mała sieciówka, dzwięk to zewn. pcm usb.

 

Co do wycinania szkieletu na dyski - miałem nadzieję że da sie to może po prostu wyjąć ;)

Do cięcia budy będe miał jakies oemowe wariactwo na temat dremela. grilom i spodowi da radę na pewno, czy da rade temu szkieletowi - pewnie tak, kilka tarcz wystarczy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cięcia.... hmmm... Chiefy mają grubą blachę... dremelopodobny - zależy jak bardzo "podobny"

 

Wydaje mi się że midi spokojnie by styknął.... nie musisz się martwić o chłodnicę :)

 

Kiedyś widziałem testy i ogólnie im mniejsza obudowa tym lepsza wentylacja

A najlepiej zamontować 2 wiatraki - 1 wyciągający z tyły (koło proca) i 1 w kominie (trza by ciąć) - też najlepszy sposob

 

W chiefie midi wszystko zmieścisz, nawet wiatrak w kominie - między górną ścianką a zasilaczem jest jakieś 5 cm przerwy - choć co do obudowy to kwestia gustu

 

Niedawno montowałem maty BeQuiet ale nie mam porównania - choć od APP + gąbka trochę droższe (też miałem dylemat) to jednak wygrał profesjonalizm i estetyka

(PS mam midi, kupiłem maty uniwersalne big i zabrakło mi na top - kupuj dedykowane ;))

 

A rozwiązanie ze spodem - nie bardzo mi się podoba - masa kurzu a wydajność wątpliwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm kumpel ma midi dragona,, jest w nim trochę wmiejsca ;) liczyłem że pojemność tej budy zapwni stabilniejsze temperatury

 

Co d chłodzenia od dołu - ma zalety. Oczywiście wymyśle jakiś filtr ;), zimne powietrze i zbierane z dywanu - tędy sie hałas nie wydostanie ;)

 

własnie dostałem malej zagwózdki ;) maty, foto z dragonem, uni jest w środku inna (wentylacja 120mm), to ne pasuje, fuck.

 

komin mam w obecnej budzie i zadanie swoje spałnia znakomicie ;) w bigt jest miejsce na 120mm na górze, tyle ze nie w pionie a poziomo..

 

jutro może podjade zobaczyć jak wygląda duży czief w praktyce i zmierzyć go z kółkami ;) na oko miał bym jakies do 5cm luzu od wysokości biurka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wentylatory (nie licząc prockowego) podłącz na 7V.

W dolny otwór w którym będzie wiatrak zrób albo kup coś w stylu moskitiery dużo kurzu zatrzymuje .

Unikaj małych wiatraczków jak się przy brudzą są naprawdę głośne nawet przy 5V

Ja nie mam żadnej maty wygłuszające i komputer chodzi cicho.

Jak kupisz jakieś wiatraki, nawet nowe to je dodatkowo nasmaruj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytał ze zrozumieniem ;) wentyle mam, te co wyzej + całą rodzinę arctica na szafie + pare innych

 

fakt nie pisałem o obrotach na fanderach

z sempkiem @ 2620mhz 1,55v wszystko świetni śmigało z:

ninja - 800rpm

tył - 700

komin - minimum, ~500

z przodu (zamocowany do 3,5") @ <700rpm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym że ten dolny wiatrok w podłodze znacznie poprawia komfort pracy karcie - mi sie zdaje że będzie ok

no i wiatraki na 7V haha - u mnie są wszystkie na 5 V :P

a u fortst-kila-zbila będa prwnie chodzić na 3-5 V

Edytowane przez lukaxz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym że ten dolny wiatrok w podłodze znacznie poprawia komfort pracy karcie - mi sie zdaje że będzie ok

No GPU pewnie tak, z pamięciami to niekoniecznie - jeśli kości są po obu stronach płytki to nic z tego nie wyjdzie

Poza tym jak zainstalujesz jakieś inne karty PCI (muzyczna...) to i tak zasłonią nawiew - lepiej już z boku - choć i tak uważam że to zbędne w cichym kompie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem widziałem i... i chiefy są co by nie mówić brzydkie :P big jest ogromny ale jest też ogromnie brzydki ;)

 

chyba zdecyduje się na coś takiego KLIK!

sporo dłuższe niż moja buda, funkcjonalne, w praktyce dużo wygodnijesze w środku,, wada - spora cena za tę wielkość,, do obejzenia będą w poniedzialek, przydało by się z 5cm w górę ale..

 

co do wykładania - chyba skończy się na paince akustycznej,, jej zaletą jest to że jest cieniutka i dobrze łapie cichy szum

buda będzie pewnie cięta od dołu,, wada - nie ma komina, będzie musiał nadrabiać wyciągający

 

co do nawiewu z dołu - on ma dmuchać w mostek (pasywny zalman na nf4 bez nawiewu to >50*c), reszta miała by lecieć w górę i przez ninję w wyciągajacy

imo jest lepsze rozwiązanie niż pompowanie z przodu i lepsze niż pomopowane z przodu z boku

sporą zaletą jest to że komp nie musi mieć dziór po bokach a tedy wydostają się dźwięki na które niestety się uczuliłem

 

jeśli nie czujesz potrzeby wyciszania - nie dotykaj,, jak juz zaczniesz - nie mów że nie ostrzegałem :P

 

edit: zakupiłem piano ;) fajna buda, juz oklejone boki/góra,, czeka na cięcie i reszte oklejania

Edytowane przez forest kila zbila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zachciało mi się zajrzeć pod biurko

 

dysk leży na dwóch warstwach gąbki i nie przenosi na obudowę nic

 

docelowo w grudniu kupuję zewnętrzną wypalarkę dvd i dysk zawiśnie w 5,25 więc nie przykładałem się za bardzo ;)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

co do wentylatorów - kwestia ustawienia w biosie -> muszę popracować nad jakimś fajnym zakresem aby w idle np do 45*c było zero rpm ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak polozylem dysk na 2 warstwach gabki (wyjetej z pudelka po mobo) to sie malo nie ugotowal - awaryjnie sie wylaczyl. nie jestem na 100% pewien ale chyba elektronika sie nagrzala i czujniki oszalaly. cud ze sie nie spalil ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od czego mialby sie ugotowac? dysk przeciez tylko lezy na gabce, nie jest nia owiniety. a poza tym przeciez stare (no w sumie to nie takie stare) baracudy mialy od spodu przykrecana pokrywe oslaniajaca elektronike, a jakby tego bylo malo to jeszcze wpychali tam taka zielona gabke (fabrycznie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego ale sie dysk gotowal, mowie, moze byla taka gabka ze nie przepuszczala powietrza, elektronika lezala na tej wlasnie gabce, a moze tylko komputer sie pomylil.

Ale hadek był mocno nagrzany, sprawdzałeś łapką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem to samo z dyskiem.....

ale wystarczy przykręcić do koszyka i cały koszyk dać na gąbkę... (te wyjmowane koszyki chiefa) - działa jak radiator

ale przeciez jak poloze dysk razem z koszykiem to wibracje dysku przejda na koszyk. czy ta gabka zamortyzuje je?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk to samsung więc... 33-35*c przy umiarkowanej pracy, pewnie ~42-44 przy defragmentacji się zrobi

 

jak widać na foto - przywidziałem zagrożenie dla elektroniki i jest tam trochę miejsca aby powietrze mogło się wymieniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...