Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

bo nie ma tv lcd z 16bit na kanal... przejrzyjcie sobie na szybko najnowsze, topowe modele sony, sharpa czy toshiby - wszedzie sie reklamuja 10bit.

Tak czy inaczej 10 bit/kanał jeśli ma tamten TV to w zupełności wystarczy (a ile ma na prawdę to bym musiał osobiście sprawdzić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uważacie że lepiej poszukać 22" SPVA? Cena na pewno niższa będzie...

Sa dwa raptem - jeden Eizo z cena na poziomie tych 24" oraz Lenovo L220x za 1300, jest o nim topic na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uważacie że lepiej poszukać 22" SPVA? Cena na pewno niższa będzie...

Wiesz imho to juz zabawa dla perfekcjonistow.

 

Ustawilem swoja 8bitowa Belinee na podobno optymalne 18 jasnosci i odpowiednie barwy temperatury (wedlug hardware.fr) i nie widze jakis strasznych gradientow itp bajerow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uważacie że lepiej poszukać 22" SPVA? Cena na pewno niższa będzie...

 

Sa dwa raptem - jeden Eizo z cena na poziomie tych 24" oraz Lenovo L220x za 1300, jest o nim topic na forum.

Jest jeszcze Gateway 21'' s-pva matryca samsunga sam posiadam i chwale :] mówi się że dobry gateway to loteria... zgadzam się ale są 2sorty z USA jeden pierwszy w nieoryginalnych pudełkach i tam są reaktywowane z serwisow a drugi sort org. pudełka itp powinno być ok. ja mam ten drugi i monitor super panoramka filmy super gry też. Początkowo miałem problemy ale to wina karty grzała się strasznie (pasywne chłodzenie) Tak więc getka polecam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Gateway 21'' s-pva matryca samsunga sam posiadam i chwale :] mówi się że dobry gateway to loteria... zgadzam się ale są 2sorty z USA jeden pierwszy w nieoryginalnych pudełkach i tam są reaktywowane z serwisow a drugi sort org. pudełka itp powinno być ok. ja mam ten drugi i monitor super panoramka filmy super gry też. Początkowo miałem problemy ale to wina karty grzała się strasznie (pasywne chłodzenie) Tak więc getka polecam :P

Ten gateway nie jest Full HD, najprawdopodobniej kupno Gateway to kupno naprawianej sztuki i na dodatek 1" mniejszy od Lenovo L220x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

full HD TV, ja też się zastanawiam nad sensownością zakupu monitora ~24" SPVA za 2000zł skoro mamy np samsunga TV full HD za 2400zł 32"

 

tu teścik samsunga TV za 2800zł:

3047497[/snapback]

Tylko te 32" ... to już krowa ... i gęstość też mała. Ale zapis barw 16 bit (oby na kanał ;) ) to już jest coś. Skoro da się wyprodukować i sprzedawać w cenie 2800 wyświetlacz z zapisem 16 bit/kanał z rozdziałką 1920x1080 i szeroką regulacją jasności to czemu ja nie mogę kupić 22"-24" 10 bit LUT 1920x1200 w cenie ~2000 PLN ? - rozwój monitorów LCD stoi od dwóch lat w miejscu i sprzedawany jest syf z bardzo powoli obniżającą się ceną .

 

Gdzie tanie modele full hd z zapisem 10-12 bit/kanał ? Gdzie technologia 100-120 HZ ?

Hmm możecie mi wytłumaczyć zatem jak to jest z tymi TV i monitorami?? Dlaczego te pierwsze sa tańsze (chodzi o LCD) od tych drugich??

 

Pytam bo na Pclabie jeden z forumowiczów zaprezentował reckę Samsunga LE32A551 który ma ponoć matrycę S-PVA, 5ms itp - twierdzi że obraz zyleta i w ogóle TV jest super i jak najbardziej nadaje się do używania go jako typowego monitora.... Cena to ok 2,5 koła czyli znacznie taniej niz monitor o przekątnej 24 cali tegoż Samsunga (245T) a czas reakcji lepszy i wielkosc dużo większa....

 

Tzn. chodzi mi o to czy TV LCD maja moze gorszą jakość obrazu czy bardziej smużą?? Moze technologicznie są mniej zaawansowane od typowych monitorów LCD?? Bo skoro technologia wykonania i zastosowane rozwiązania miałybyć podobne to skąd aż taka róznica w cenie?? :blink: I jaka opłacalnosc wtedy byłaby zakupu jakiegokolwiek monitora powyżej 24 cali??

 

Aha - i czy takie monitory/TV nadają się w ogóle do gier?? (smuzenie, input lag??)

Edytowane przez Domell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze że tani telewizor ma dobrą i szybką matryce. Do oglądania wiadomości jest super ale do gierek to sie nadawał nie będzie.

Co innego droższe modele TV. Wystrczy iść do MM itp i porównać modele tanie i drogie. To widac gołym okiem.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafa i Domel: większość rozwiązań stosowanych obecnie w monitorach zostało przejętych z TV:

-dopalacze które o ile pamiętam wystartowały w 2005r a które sprawiły że matryce VA stały się użyteczne do gier, były stosowane znacznie wcześniej w telewizorach

-kontrast dynamiczny wymuszający stosowanie przyzwoitej regulacji jasności lamp

-10bit kolor to już prawie standard w TV a w monitorach trzeba ze świeczką szukać takiego 10-14bitLUT

-aspekt 16:9 też od dawna stosowany w TV dopiero pojawia się w monitorach

-podświetlenie LED najpierw było stosowane w TV

 

To telewizory wyznaczają kierunek rozwoju wyświetlaczy LCD.

 

Sam nie wiem dlaczego jest taka różnica w cenie, podejrzewam że znacznie więcej sprzedaje się małych TV 32" niż dużych monitorów 24" stąd ceny tych pierwszych lecą mocno w dół. Kiedyś (~4 lata temu) miałem TV SAMSUNG 27" i był bezużyteczny jako wyświetlacz monitorowy z kilku powodów: ogromne piksle i mała rozdzielczość 1366, potężna jasność nie dająca się regulować, TV pobierał minimum 140W. Efekt po pół godzinie pracy łeb mnie bolał.

 

Dzisiejsze TV jak wspomniany samsung HD 32" ma bardzo szeroką reg jasności lamp, można go ściemnić żeby oczy nie bolały, żre tylko 70W co przy przekątnej 32 jest bardzo dobrym wynikiem. Rozdzielczość HD jest akceptowalna do PC...

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się poradzić wyjadaczy tematu w sprawie kupna nowego monitora. Przez ostatnie 9 lat używałem (i nadal używam pisząc tego posta) monitor 15" Sony Trinitron (CRT rzecz jasna). Myślę, że nadszedł czas zmiany, tym bardziej, że wspomniana 15" zaczęła niedomagać.

Na początku myślałem o 22" i wybrałem nawet model - LG L227WT. Następnie odkryłem istnienie Lenovo L220x, i spodobała mi się koncepcja posiadania monitora FullHD, jednak po namyśle zacząłem się obawiać małej wielkości plamki i w związku z tym zacząłem się zastanawiać nad monitorem 24" w którym myślę, stosunek rozmiaru do rozdzielczości jest bardziej optymalny. I tak przeglądając internet w poszukiwaniu jakiegoś sensownego monitora 24" w cenie ~1200 zł znalazłem LG W2452T-PF. Wiem, iż matryce TN mają gorsze kolory jednak nie zajmuję się profesjonalnie grafiką a AutoCAD wygląda chyba podobie na wszystkich typach matryc. Prosiłbym o kilka słów jeśli ktoś posiada tego LG, ewentualnie inne sensowne pozycje.

W skrócie monitor potrzebny mi jest do internetu, oglądania filmów,projektowania w AutoCAD'zie , grania, tworzenia dokumentów w Wordzie (mniej więcej ta kolejność). W moim przypadku monitor to zakup na długie lata więc pomyślałem, że FullHD byłoby wskazane.

Uprzedzając pytania o sprzęt, mam Athlona 2500+ i GeForce 6800 XT (wydajnościowo porównywalny chyba do 6600 bez GT), ale nie zamierzam grać w nowe gry (przynajmniej do zmiany reszty sprzętu) a Windows i np. GTA III czy NFS Underground raczej nie będą stanowić problemu przy natywnej rozdzielczości.

Edytowane przez Piterro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem Eizo FlexScan S2431W.

1. Monitor rewelacyjny.

2. Mialem wczesniej IIyame 24" na TN i z tym Eizo nie ma zadnego nawet najmniejszego porownania.

ad1. generalnie sie zgadzam.

ad2. napisz cos wiecej jak 1 zdanie :lol2:

malo jest uzytkownikow tego lcd. w szczegolnosci ze miales juz wczesniej lcd, w dodatku 24" wiec az prosi sie o opinie porownawcza.

 

 

//sorry za brak znakow pl. nie moj laptop wiec nie bede sie rzadzil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakims specem od monitorow.

Ale po pierwsze nie ma porownania dla jakosci obrazu miedzy Eizo a IIyama.

Obraz jest bardzo wyrazny. Równo podswietlony i nie ma zadnych przebarwień.

Nize zauwazyłem zadnych smużeń w grach.

I najwazniejsze wogole oczy nie bola. Przy TN po godzinie siedzenia zaczynalay bolic oczy i głowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafa i Domel: większość rozwiązań stosowanych obecnie w monitorach zostało przejętych z TV:

-dopalacze które o ile pamiętam wystartowały w 2005r a które sprawiły że matryce VA stały się użyteczne do gier, były stosowane znacznie wcześniej w telewizorach

-kontrast dynamiczny wymuszający stosowanie przyzwoitej regulacji jasności lamp

-10bit kolor to już prawie standard w TV a w monitorach trzeba ze świeczką szukać takiego 10-14bitLUT

-aspekt 16:9 też od dawna stosowany w TV dopiero pojawia się w monitorach

-podświetlenie LED najpierw było stosowane w TV

 

To telewizory wyznaczają kierunek rozwoju wyświetlaczy LCD.

 

Sam nie wiem dlaczego jest taka różnica w cenie, podejrzewam że znacznie więcej sprzedaje się małych TV 32" niż dużych monitorów 24" stąd ceny tych pierwszych lecą mocno w dół. Kiedyś (~4 lata temu) miałem TV SAMSUNG 27" i był bezużyteczny jako wyświetlacz monitorowy z kilku powodów: ogromne piksle i mała rozdzielczość 1366, potężna jasność nie dająca się regulować, TV pobierał minimum 140W. Efekt po pół godzinie pracy łeb mnie bolał.

 

Dzisiejsze TV jak wspomniany samsung HD 32" ma bardzo szeroką reg jasności lamp, można go ściemnić żeby oczy nie bolały, żre tylko 70W co przy przekątnej 32 jest bardzo dobrym wynikiem. Rozdzielczość HD jest akceptowalna do PC...

Czyli z tego wynika że to TV LCD są bardziej zaawansowane technologicznie od typowych monitorów?? Bo własnie moje obawy tyczące się TV LCD odnosiły się do wspomnianej przez Ciebie bardzo dużej plamki (pixela) poprzez co w przypadku pracy z bliska (czyli dla mnie ok 1-1,5M w moim pokoju) obraz wydawałby się beznadziejny bo wiadomo że typowe duze TV ogląda się raczej z pewnej odległosci dzięki czemu nie widac tych dużych pixeli i obraz jest bardzo dobry.... Monitory zawsze miały "ostrzejszy" obraz poprzez duzo mniejsze pixele....

Ja akurat jeśli chodzi o TV LCD w ogóle się nie interesowałem "co w trawie piszczy" dlatego też takie zdziwienie wywołało u mnie to, jak czytałem reckę na PCLabie wspomnianego już Samsunga 32 cali.... Zastanawiało mnie bowiem jak wygląda sprawa z tzw. Inputlagiem czy smuzeniem w grach.... Jeśli takie rozwiazanie okazałoby się co najmniej tak dobre jak tupowy monitor LCD to rzeczywiście nie warto przepłacać bo przezieć za ok 2,5k można dostac w najlepszym razie 24-calowy lub 26-calowy monitor....

Problem w tym tylko czy takie TV LCD jest uniwersalny w takim stopniu jak i tyupowe monitory, czy np. nadaje się głównie do ogladania filmów a w grach np. odstaje wyraźnie od monitorów nawet tych na S-PVA....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wynika że to TV LCD są bardziej zaawansowane technologicznie od typowych monitorów??

Typowy LCD TV (10 bit LUT - normalka) jest bardziej zaawansowany od typowego monitora LCD (zwykle 8 bit LUT). Jest to dziwne ... ale tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowy LCD TV (10 bit LUT - normalka) jest bardziej zaawansowany od typowego monitora LCD (zwykle 8 bit LUT). Jest to dziwne ... ale tak jest.

Hmm no to podaj racjonalny powód dlaczego jest az tak duża różnica cenowa miedzy monitorami a TV LCD?? Że za cenę takiego Samsunga 32" mozna kupić conajwyzej Samsunga 24" monitor?? Musi byc jakies wytlumaczenie.... :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako, że lubię grać w gry postanowiłem w końcu zmienić mój monitor(sygnaturka), przekonałem się ponieważ ceny monitorów znacznie spadły a ja chciałbym grac w wyższej rozdzielczości. Na nowy monitor mogę przeznaczyć 1500zł(max 1600). Monitor 24calowy, gry 70%, 30%filmy, oczywiście chciałbym aby oczy sie nie męczyły po długim użytkowaniu, ponieważ lubię przeglądać internet. Monitor musi mieć HDMI - będę grał na playstation3.

 

Czytałem ten wątek i najczęściej polecane są benq FP241VW oraz fujitsu siemens. Ich ceny przekraczają mój budżet. Proszę o jakieś propozycje w podanej cenie.

 

Pozdro :unsure:

 

Edit:

Mogą być propozycje z ebay.com jesli wysyłaja do Polski, nie znalazłem tam jednak tego benq.

Edytowane przez DeMeQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

male pytanko - o jakich 16 bitach na jaki kanal mowicie?

bo z tego co wiem to rgb ma 8 bit na kanal i w zupelnosci wystarcza do pokrycia 16 milionow kolorow.....a w tym calym syfie juz mozna sie pogubic

 

 

a co do tv - to skoro nadaje sie do tv by obraz byl plynny to nadaje sie tez do gier....

 

 

ps.demeq - wzialem jakiegos acera bo w tamtym momencie sam syf byl na rynku - cos z glowa bylo po 2300 a obecnie zamiast 24 " mam za ta kase 32" a ciut drozej 37" (wiadomo srednio do kompa nie ze wzgledu na wielkosc plamki ktora jest dosc wygoda by nie wsadzac ryja w ekran ale ze wzgledu na spore zuzycie energii) - TN bo doplacanie kupe kasy dla mva tez jest bez sensu - zwazywszy ze mamy tv niewiele drozej a wieksze....

do wzglednie gapienia sie przez wiekszosc czasu na wprost monitora tn jest ok - i tanio......przynajmniej mniej bedziesz stratny za dwa lata....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

male pytanko - o jakich 16 bitach na jaki kanal mowicie?

bo z tego co wiem to rgb ma 8 bit na kanal i w zupelnosci wystarcza do pokrycia 16 milionow kolorow.....a w tym calym syfie juz mozna sie pogubic

Kiedy coś zmieniasz w OSD a dokładnie w "nasyceniu" wartości R G B to potrzebna jest nadmiarowość aby nie powstawały różne anomalie (banding, taka sama barwa sąsiadujących odcieni kiedy oczywiście powinna być inna). Mamy 256 odcieni czerwonego x 256 zielonego i 256 niebieskiego czyli 8 bitów na kanał ... i dokąd nic nie zmieniasz w RGB to elektronika monitora 8 bit /kanał wystarczy. Jednak najczęściej jest tak że biały/szary przy ustawieniach natywnych wpada nam np. w żółć (generalnie wszystkie barwy są żółtawe) albo wszystko wpada w czerwień ... albo w inny odcień a my oczywiście chcemy aby kolory wyglądały naturalnie. W takich przypadkach tę naturalność osiągamy przez odjęcie którejś składowej (lub dwóch). I tutaj właśnie aby zrobić to bez bandingu itp. potrzeba więcej bit niż ma podawany obraz z karty graf ... aby wyświetlić tyle barw ile podaje karta graf (!!! - dziwnie to może brzmi ... ale tak jest)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do tv - to skoro nadaje sie do tv by obraz byl plynny to nadaje sie tez do gier....

A mnie zastanawia jak to jest z rozdzielczościami bo typowe monitory 24-calowe mają przeciez format 16:10 czyli 1920x1200 a TV fizycznie bodajże 16:9 (??).... Tak więc w związku z tym nie bedzie przypadkiem na TV jakiś bardziej rozciągnięty obraz?? :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jak to jest z rozdzielczościami bo typowe monitory 24-calowe mają przeciez format 16:10 czyli 1920x1200 a TV fizycznie bodajże 16:9 (??).... Tak więc w związku z tym nie bedzie przypadkiem na TV jakiś bardziej rozciągnięty obraz?? :huh:

Jak rozciągnięty? ... piksel ma proporcje 1:1 i w TV masz rozdzielczość 1920x1080

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko chodzi mi o gry a nie o sam obraz wysiwtlany np. w Windows.... Bo jak qwidze w wielu reckach kart graficznych to gry sa testowane w rozdziałce 1920x1200.... No chyba że wszystkie nowsze gry obsługują rozdziałki zarówno 1920x1200 j k i 1980x1080....

 

Tak czy inaczej THX za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...