Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

... może po prostu ściągnij profil dla swojego modelu ...

 

Szczerze mówiąc nie ufam profilom producentów, dla których na ten przykład defaultowa luminancja rzędu 380 cd/m2 jest o.k. (jak w przypadku tego HP LP2475W)

Wolałbym profil pochodzący z kalibracji jakimś przyzwolitym kolorymetrem pod target 120-140, 2.2, D65. Zresztą mniejsza o target ważne, że zdjęte z żywca.

Niestety to co mogę znaleźć w sieci to jedynie profile icm. Ot np.:

3127171[/snapback]

Podziałałem jakimś clear type tunerem z M$ Power Toys - tam był wizard, nie konkretne ustawienia :) Efekt był nieco lepszy od zmiany czegośtam-gamma w rejestrze windy.

 

Sama kalibracja monitora niewiele tu pomogła.

 

Tak, tak... chodzi o ten tuner z PowerToys. Wychodzi na to, że to pozycja obowiązkowa w przypadku tego monitora. W sumie powinna być to cecha matrycy (w tym wypadku dość świeża technologicznie H-IPS) ale... no właśnie ale inne dajmy na to NEC 2690WUXi albo jeden z modeli Hazro nie cierpią na ta czerwoną przypadłość, a mają tą samą matrycę.

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtaniej za ile znalazlem na dzien dzisiejszy to 1684zl.

Da sie i taniej troszki :)

Ja dzis wieczorem odbieram LP2475W, tak ze czeka mnie weekend zabawy z nim i dopasowywania go do swoich potrzeb.

Mam nadzieje ze nie zawiode sie na nim, nie planowalem go kupowac, ale pomailowalem z gosciem z allegro ktory sprzedawal wczesniej monitorki HP, okazalo sie ze jeszcze sztuke czy 2 bedzie mial, w bardzo atrakcyjnej cenie, tak ze nie mialem wyboru i sie zdecydowalem :)

 

Jak odbiore zdam relacje pewnie jak sie sprawuje, podejrzewam ze to szok spoty bedzie po przesiadce z TN, ktora juz zaczela mnie po prostu irytowac czasem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie i taniej troszki :)

Ja dzis wieczorem odbieram LP2475W, tak ze czeka mnie weekend zabawy z nim i dopasowywania go do swoich potrzeb.

Mam nadzieje ze nie zawiode sie na nim, nie planowalem go kupowac, ale pomailowalem z gosciem z allegro ktory sprzedawal wczesniej monitorki HP, okazalo sie ze jeszcze sztuke czy 2 bedzie mial, w bardzo atrakcyjnej cenie, tak ze nie mialem wyboru i sie zdecydowalem :)

 

Jak odbiore zdam relacje pewnie jak sie sprawuje, podejrzewam ze to szok spoty bedzie po przesiadce z TN, ktora juz zaczela mnie po prostu irytowac czasem...

Mam wrażenie, że te tańsze monitory to od pracowników HP odkupowywane. Każdy z nich ma chyba prawo co 3 miesiące nabyć coś "firmowego", a cena jest zacna, bez dwóch zdań.

Jest tylko pewien niuans... nie ma pewności czy nie są to sprzęty B-grade albo refurbished ze zwrotów z kanału sprzedaży. Nie mówię, że tak jest... mówię, że tak być może... zalecam obejrzeć egzemplarz i zapewnić sobie możliwość zwrotu.

To ostatnie może być jednak trudne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie i taniej troszki :)

Ja dzis wieczorem odbieram LP2475W, tak ze czeka mnie weekend zabawy z nim i dopasowywania go do swoich potrzeb.

Mam nadzieje ze nie zawiode sie na nim, nie planowalem go kupowac, ale pomailowalem z gosciem z allegro ktory sprzedawal wczesniej monitorki HP, okazalo sie ze jeszcze sztuke czy 2 bedzie mial, w bardzo atrakcyjnej cenie, tak ze nie mialem wyboru i sie zdecydowalem :)

 

Jak odbiore zdam relacje pewnie jak sie sprawuje, podejrzewam ze to szok spoty bedzie po przesiadce z TN, ktora juz zaczela mnie po prostu irytowac czasem...

TN'ka zaczęła irytować? Niemożliwe. :wink:

Gratuluje sprzęta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i LP2475W wrócił do sklepu.

Nie mogłem znieść faktu, że lewa część ekranu jest lekko niebieska, a prawa różowa.

Ten kompletnie beznadziejny gradient temperatury barwowej niczym się nie dał skorygować, nie ustąpił po 100 godzinach świecenia, prawdę mówiąc nic nawet nie drgnęło.

Niemal 20 lat rozwoju technologii a ci nie potrafią wyprodukować równo świecącego ekranu z czarną a nie mleczną czernią. Zaczynam się rozglądać za jakąś dobrą 24 crt, która jeszcze pociągnie te 4-5 lat zanim wyciągną kasę z tego gniota i szanownie obdarzą konsumentów czymkolwiek z: SED, FED czy OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa zabawka od NEC'a

3132692[/snapback]

Jak zwykle szczerze i bez ogrodek:wink:

Hehe, zabójcze porównanie.

Jednak muszę cofnąć to co napisałem.

 

Ten NEC ma 10 bitowy zapis barw (zupełnie o tym nie napisano w podanym odnośniku więc potraktowałem go jak kolejny, nic nie wnoszący, tandetny model MVA będący odgrzewanym kotletem z przed lat) więc nie powinno być takich strat w cieniach jak przy NEC WGX2PRO. Obawiam się trochę matrycy A-MVA ... ale może jest mocno poprawiona wzgl. tego co widziałem w Philips 200WP7ES (srebrzenie czerni pod kątem, różowienie np. na białym).

 

Ciekaw jestem czy można go kalibrować sprzętowo (niestety wątpię). Ciekawe też jaki ma gamut i jak ma wyregulowany overdrive.

 

Obudowa "glossy" - nie w moim guście akurat, no ale niektórym może się podobać

 

ps. z tego testu ( 3133465[/snapback]

No i LP2475W wrócił do sklepu.

Nie mogłem znieść faktu, że lewa część ekranu jest lekko niebieska, a prawa różowa.

Ten kompletnie beznadziejny gradient temperatury barwowej niczym się nie dał skorygować, nie ustąpił po 100 godzinach świecenia, prawdę mówiąc nic nawet nie drgnęło.

Niemal 20 lat rozwoju technologii a ci nie potrafią wyprodukować równo świecącego ekranu z czarną a nie mleczną czernią. Zaczynam się rozglądać za jakąś dobrą 24 crt, która jeszcze pociągnie te 4-5 lat zanim wyciągną kasę z tego gniota i szanownie obdarzą konsumentów czymkolwiek z: SED, FED czy OLED.

Zadowoli Cię wyższy jakościowo model na IPS z polaryzatorem A-TW. Mnie miło zaskoczył NEC 2690 UXI ... dobra czerń (jak na IPS) , brak srebrzenia/złocenia/fiolecenia pod kątem ... ogólna jednolitość w kwestii samej matrycy (pewne zastrzeżenia mam do równomierności luminacji - może widziałem średnio udany model). ... można go kalibrować sprzętowo.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i LP2475W wrócił do sklepu.

Nie mogłem znieść faktu, że lewa część ekranu jest lekko niebieska, a prawa różowa.

Ten kompletnie beznadziejny gradient temperatury barwowej niczym się nie dał skorygować, nie ustąpił po 100 godzinach świecenia, prawdę mówiąc nic nawet nie drgnęło.

Niemal 20 lat rozwoju technologii a ci nie potrafią wyprodukować równo świecącego ekranu z czarną a nie mleczną czernią. Zaczynam się rozglądać za jakąś dobrą 24 crt, która jeszcze pociągnie te 4-5 lat zanim wyciągną kasę z tego gniota i szanownie obdarzą konsumentów czymkolwiek z: SED, FED czy OLED.

No niestety LCD, nawet te najświeższej produkcji mają sporo wad. To samo mnie trochę irytowało jak dostałem swojego HP. Tyle lat a oni nadal wypuszczają niedopracowane modele. Aha, jeżeli czerń na tym HP Ci nie odpowiadała, to w takim razie musiałbyś już celować w matrycę SPVA, one mają sporo większy kontrast, lepszy punkt czerni. Oczywiście nie wszystkie, wiadomo.

Z crt może być spory problem, dobry model i to jeszcze w tym rozmiarze.

 

Zadowoli Cię wyższy jakościowo model na IPS z polaryzatorem A-TW. Mnie miło zaskoczył NEC 2690 UXI ... dobra czerń (jak na IPS) , brak srebrzenia/złocenia/fiolecenia pod kątem ... ogólna jednolitość w kwestii samej matrycy (pewne zastrzeżenia mam do równomierności luminacji - może widziałem średnio udany model). ... można go kalibrować sprzętowo.

Polaryzator świetna sprawa. Ale co do Nec 2690, to:

- musiałeś trafić w miarę dobry model ( mój miał bardzo nierówne podświetlenie, nie mówiąc już o tym, że prawa dolna powierzchnia ekranu na białej planszy przechodziła w różowy!!, te nierówności co są na HP to mały pikuś do Neca );

- czerń w Necu dobra, ale HP ma sporo lepszą, wielki plus;

 

Ogólnie wiadomo, monitor o olbrzymich możliwościach, ale jak na taką cenę, to się chłopaki nie postarali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polaryzator świetna sprawa. Ale co do Nec 2690, to:

- musiałeś trafić w miarę dobry model ( mój miał bardzo nierówne podświetlenie, nie mówiąc już o tym, że prawa dolna powierzchnia ekranu na białej planszy przechodziła w różowy!!, te nierówności co są na HP to mały pikuś do Neca );

- czerń w Necu dobra, ale HP ma sporo lepszą, wielki plus;

Heh ... a myślałem że to tamten NEC był nieudany (te nierównomierności luminacji). W takim razie pozostaje NEC spectraview x-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2690 to już niestety cena nie dla mnie, 2490 niedostępny w Polsce.

Wide gamut ok... ale bez hardware 3D LUT taki monitor nie nadaje się kompletnie jako allrounder. Nie da się niczym innym skompensować rozwichrowanych podstawowych czy to na pulpicie czy w większości aplikacji bo niestety większość nie jest colour-aware.

LUT'em na poziomie karty grafiki to sobie można tylko gammę ułożyć, neonowe kolory pozostaną.

A jakie to potrafi być upierdliwe to wie tylko ten kto próbował na takim szerokim gamucie ustawić sobie prawidłowo obraz na przykład z tunera TV, życzę powodzenia.

Wide gamut bez sprzętowego LUT'a jest jak maluch z silnikiem porshe, nie dość że nie pomaga to przeszkadza. Dla szerokiego użytku się nie nada a profesjonalista będzie patrzył na elastyczność kalibracji i oleje z daleka.

 

Właśnie sobie czytam, że LP2480, flagowiec HPeka z podświetleniem led (subtelna cena 8 polskich kafli) ma kłopoty z jasnością w rogach. Nosz kur... ..ać, to czego oni potrzebują żeby równo doświetlić panel, światła z supernowej??, skoro nawet led'y nie wystarczą...

 

Tak sobie zaglądam mniej więcej co 1,5 roku co w wyświetlaczach piszczy. Biorę jakiegoś debeściaka w kategorii price to performance i patrzę co się zmieniło. Możecie się ze mną nie zgadzać ale technologia lcd jest z mojego punktu widzenia martwa.

Trzy lata temu kupiłem sobie TV lcd 37 cali (panel sharpa). Hp'ek którego miałem ostatnio w domu nie miał wcale lepszej czerni! Przez trzy lata nie zmieniło się w tej materii nic - przynajmniej w rozsądnym przedziale cenowym. W międzyczasie przeleciały niemal dwie generacje procesorów (cpu i gpu)... nawet wśród projektorów do kina domowego nastąpil wyraźny postęp.

A tutaj od razu czuję się jak w domu: input-lag, zniekształcenia sample-and-hold (nadal 60Hz), nierównomierność podświetlenia nawet smużenie... stary dobry technologiczny geriatryk.

 

No nic... do zobaczenia za półtora roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że technologia LCD stoi wśród monitorów w miejscu od lat to nic nowego (120 Hz dopiero kulawo wprowadzają a 10 bit LUT z możliwością kalibracji w tańszym segmencie panoram to unikat w postaci NEC serii P ).

 

Co do wide gamut - ja nie mam problemu ... wystarczy włączyć profilowanie w firefox, w filmach jest OK (i tak nie mam nawet 100% NTSC), IrfanView obsługuje profilowanie (chwilowo i tak jadę na windowsowej która też korzysta z profilu). Takie ograniczanie się do bardzo wąskiej sRGB nie jest dobre jeśli chcesz zobaczyć coś więcej.

 

ps. w jakich aplikacjach chcesz korygować kolory poza graficznymi typu GIMP, wyświetlającymi filmy, zdjęcia ew. gry ?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zaglądam mniej więcej co 1,5 roku co w wyświetlaczach piszczy. Biorę jakiegoś debeściaka w kategorii price to performance i patrzę co się zmieniło. Możecie się ze mną nie zgadzać ale technologia lcd jest z mojego punktu widzenia martwa.

Chyba się nie zgodzę: masz w mojej sygnaturce 2 monitory lcd

 

Acer AL732 kupiony za prawie 2500 PLN 4 lata temu : 17", matryca TN, 16ms

Belinea 2485 kupiona w grudniu 2007 - 2350 PLN : 24", Matryca MVA, 6ms opóźnienia - jest szybsza, wieksza, lepiej swieci (kolory+katy) jedyne czym ustepuje Acerowi to ubogie wyposazenie w kable.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belinea 2485 kupiona w grudniu 2007 - 2350 PLN : 24", Matryca MVA, 6ms opóźnienia - jest szybsza, wieksza, lepiej swieci (kolory+katy) jedyne czym ustepuje Acerowi to ubogie wyposazenie w kable.

Ale ile to trwa?? :blink:

Twoja Belinea jest nadal daaaaaleko w tyle za dobrym i duuzo straszym CRT, wiec to ma byc postep??

Prawda jest taka, ze wpakowali w ten "cud technologiczny" miliardy i teraz musza sobie odbic...

Lcd jest rzeczywiscie martwe w kontekscie rozwoju i imho bylo juz takie w momencie wypuszczenia pierwszego wyswietlacza na rynek.

PODOBNO ta technologia zostala stworzona z mysla tylko i wylacznie o biurach, przedsiebiorstwach itp., ale ktos poczul money money

Edytowane przez trymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ile to trwa?? :blink:

Twoja Belinea jest nadal daaaaaleko w tyle za dobrym i duuzo straszym CRT, wiec to ma byc postep??

Prawda jest taka, ze wpakowali w ten "cud technologiczny" miliardy i teraz musza sobie odbic...

Lcd jest rzeczywiscie martwe w kontekscie rozwoju i imho bylo juz takie w momencie wypuszczenia pierwszego wyswietlacza na rynek.

PODOBNO ta technologia zostala stworzona z mysla tylko i wylacznie o biurach, przedsiebiorstwach itp., ale ktos poczul money money

Nie idealizuj tak CRT który miał problemy z geometrią, ostrością, awaryjnością ... pobierał też więcej energii i był wielką krową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja Belinea jest nadal daaaaaleko w tyle za dobrym i duuzo straszym CRT, wiec to ma byc postep??

Jasne ciekawe jaki CRT dawał mi 24" widocznego obszaru mieszcząc się na biurku o 80 cm głebokości :)

A co do CRT to powiem tak - odetchnałem z ulgą jak pozbyłem się lata temu 15" CRT na trintronie i przesiadłem na 17" LCD, głównie ze względu na ostrość obrazu.

 

Ten monitor cierpi na brak zlacz, wiec imho lepiej dolozyc do HP...

Ma DVI jak ktos nie uzywa konsoli to styknie.

 

Natomiast niestety jest to wide gamut :(

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast niestety jest to wide gamut :(

Innego nie warto kupować.

 

@Kyle

 

Jak w IrfanView włączyć CM? Jakiś plugin potrzebny?

Jest potrzebny jakiś plug ale dopiero teraz miałem czas go przetestować ... nie działa ... nie wiem czemu. Nadal używam przeglądarki z Visty która szybko i bezbłędnie korzysta z profilu icc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam starego Paint Shop Pro ver. 7.00. Bez problemów obsługuje profile, ale przeglądanie na nim zdjęć nie jest super wygodne. <_<

Ja używam GIMP 2.6 - ale to do obróbki (obsługuje szybko profilowanie, łatwe jest też osadzanie profili). Do przeglądania nadal służy standardowa przeglądarka z Visty (szybko profiluje). Do www Firefox 3.0.3 ... po włączeniu profili wszystko OK poza prędkością ... przydała by się wersja 64 bit.

 

Nadal szukam szybkiej i darmowej (nie Microsoftowej) przeglądarki. Podobno jest jakaś przeglądarka nikona która dobrze czyta profile.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vista jest jakas dziwna z tymi profilami:/ z tego co widze to tylko profil wchodzi mi w vistowej przegladarce zdjec, nawet na pulpicie jest chyba lipa, probowlaem power stripa i MCW(monitor calibration wizard) i zadnych rezultatow na wymuszanie profilu, zenada troche :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na wstępie chciałbym się przywitać - cześć :)

 

Widzę, że poszukujecie przeglądarki zdjęć obsługującej zarządzanie kolorami do monitorów Wide Gamut.

Polecam Fast Picture Viewer.

Wystarczy załadować swój profil ICC tutaj: Menu -> Display... -> Enable Color Management... -> Override target profile

Przetestowane na Windows XP i HP LP2475w - kolory takie jak powinny być... wreszcie.

Przeglądarka jest darmowa, szybka, zawiera histogram i parametry zdjęcia.

Wadą jest brak możliwości obracania zdjęć.

 

pzdr

qbson

Edytowane przez qbson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...