Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

.. ze moze mi byscie mogli cos polecic ? jakis monitor do grafiki WEB? obecnie korzystamz IIYAMY 19 cali i jestem zadowolony, chcialbym kupic jakis lepszy monitor 24 cali, myslalem o IIYAMIE E2407HDS fajnie wyglada :P ale ma ta matryce TN a ona nie jest za dobra do grafiki.. ja siedze minimum 10 godzin dziennie przy kompie niechce doszczetnie oslepnac :) pozatym chcialbym by monitorek mi sluzyl czasami do grania w starcrafta 2, sporo sie nacyztalem tez o tym HP'ku ale on najtaniej za 2000 zl .. a to troche za drogo :( doradzcie mi co kupic

Monitor do grafiki, 10 h dziennie przed kompem i nie masz 2000 zł na monitor ? Człowieku jest lato, idź na pole zbierać ogórki, kapustę itp, aż uzbierasz na: Eizo ColorEdge CG242W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor do grafiki, 10 h dziennie przed kompem i nie masz 2000 zł na monitor ? Człowieku jest lato, idź na pole zbierać ogórki, kapustę itp, aż uzbierasz na: Eizo ColorEdge CG242W.

CG od razu nie potrzeba. :wink:

Moim zdaniem powinieneś trochę do zbierać, w końcu monitor kupuje się raz na długi czas. A w ogóle, to jaki budżet, bo tak to wróżymy z fusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh.. jakbym wiedzial czym az takim rozni sie monitor za 2000 i monitor za 1000 ;p to bym pewnie i kupil ten za 2000 jedyne co wiem toto ze sie rozni panelem ? TN sa beznadziejne itp.. ale nawet nie wiem dlaczego sa beznadziejne jedynie slyszalem ze sa :) ale co tak naprawde jest w nich beznadziejnego ? jakbym zwiekszyl budzet do 2000 to jaki bsycie doradzali 24 calowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh.. jakbym wiedzial czym az takim rozni sie monitor za 2000 i monitor za 1000 ;p to bym pewnie i kupil ten za 2000 jedyne co wiem toto ze sie rozni panelem ? TN sa beznadziejne itp.. ale nawet nie wiem dlaczego sa beznadziejne jedynie slyszalem ze sa :) ale co tak naprawde jest w nich beznadziejnego ? jakbym zwiekszyl budzet do 2000 to jaki bsycie doradzali 24 calowy ?

Będziesz pracował z grafiką ... na TN jak patrzysz na wprost (oczy np. w okolicy 3/5 ekranu na wysokości i w centrum szerokości) to barwy w górnej części widać że są inne niż w dolnej (np. jak na cały ekran wylejesz delikatny pomarańczowy kolor) ... czyli jeden kolor widzisz jako multum barw - taki prosty przykład. Efekt jest więc taki że kolory są przekłamane choćby z powodu samej char. kątowej matrycy TN.

 

Kolejna sprawa to paleta barw i dokładność zapisu. TN mają matryce 6 bit (6 bit R + 6 bit G + 6 bit B = 18 bit RGB = 262 tys. barw) reszta (z 16,777 mln) jest symulowana za pomocą ditheringu - z tego powodu obraz na TN jest nieco mniej "gładki", trudniej dostrzec niuanse ... ponadto w TN stosuje się też czasem FRC ... można dostrzec pewne niestabilności / "mrowienie" (ostatnio to widziałem na Fujitsu 19" TN )

 

I jeszcze dokładność zapisu barw przez elektronikę ... w wielu monitorach stosuje się 8 bit LUT ... teoretycznie tyle by wystarczyło gdyby nie była potrzebna korekcja matryc LCD (czyli gdyby miały idealnie liniowy przebieg GAMMA) ... ale matryce nie są liniowe i trzeba je linearyzować. Jeśli wyrównasz matrycę korzystajac przy pomocy 8 bit LUT to będziesz miał banding ... jeśli nie wyrównasz to będzie nieliniowa gamma (np. nieproporcjonalne rozjaśnienie w jasnych miejscach wzgl. cieni).

 

Przy 10 bitowym zapisie da się wyrównać przebieg gammy bez bandingu ... obecnie w znośnych cenowo monitorach chyba tylko EIZO (praktycznie wszystkie) i NEC (1990SX,P221W i modele UXI) stosują 10-12 bit zapis barw

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki Kyle :)

 

Wiec.. rozumiem :P monitory inne jak TN poprostu sa lepsze maja lepsze kolory itp itd chyba nigdy nie widzialem innego monitora jak te co sa na TN :) co za obciach ;] no ale taka prawda.. ale oczy bola tak samo ?:P zreszta... chyba zdecyduje sie na tego HP chyba ze mi jakis inny polecicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oglądałeś w marketach lub coś na ten styl, to zapewne nic innego niż TN nie było. Taka bolesna prawda, że niszowe produkty mają wzięcie i ciężko zobaczyć "na oczy" coś lepszego. :wink:

Oczy bolą od złych nastaw monitora lub słabych możliwości regulacyjnych samego monitora ( wysoka jasność, mimo obniżenia regulatora "jasności" do minimum ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec.. jaki mam monitor kupic ? do tej pory dobrze mi sie praowalo na tej 19 calowej iiyamce.. ale przy 26 iiyamce to tragedia byla... wiec teraz tojuz jestem glupi i nie mam pojecia co kupic :( ten HP jest fajny ale kosztuje 2000 zl.. sam nie wiem niech mi ktos cos doradzi :/ moze powniennem pomyslec o.. 22-23 calowym ale to juz by nie bylo tak fajnie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magia cyferek ? ... 32 cale to dopiero byłoby fajne? ... jakość zupełnie nie istotna ? :razz:

:biggrin:

Siedziałem jakiś czas temu na 26", ale piksel obleśny był. :lol2:

 

@Narhir

Ale jaki budżet? W granicach 2 tys. to bierz HP LP2475W. W 22" bierz Dell 2209WA, cena do 1200 zł. Oba modele są na IPS, czyli prawie najlepsze co jest. To są moje typy, myślę że większość się zgodzi. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Narhir

Ale jaki budżet? W granicach 2 tys. to bierz HP LP2475W. W 22" bierz Dell 2209WA, cena do 1200 zł. Oba modele są na IPS, czyli prawie najlepsze co jest. To są moje typy, myślę że większość się zgodzi. :wink:

Proponuję abyś spytał pani dr. czy masz oszczędzać na monitorze - koniecznie wspomnij o tych 10 h dziennie. Do propozycji kolegi tomsa83 dorzucę taką:

EIZO FlexScan EV2333W-H

23 cale, rozdzielczość 1920×1080p pikseli,

Współczynnik kontrastu statycznego 3000:1, jasność na poziomie 300cd/m2,

- Odpowiedź: czarny biały czarny 25ms

- Czas reakcji: średnio tonowe 7ms

Kąty widzenia 178/178 stopni.

Energooszczędna matryca EPEAT GOLD – 25 W ; Pobór mocy :

- Maksymalna 45W

- Standard 25W

Złącza D-sub, DVI-D i DisplayPort. Wyjście słuchawkowe.

System EcoView Sense (funkcja oszczędzająca energię, polegająca na tym, że monitor przełącza się samoczynnie w tryb oszczędności energii jeśli nie wykryje ruchu przed monitorem przez 40 sekund oraz przywraca normalny tryb pracy po powrocie użytkownika).

Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej (EV2333W-HBK) i szarej (EV2333W-HGY).

Cena 560 USD

W japońskich sklepach pojawi się w połowie lipca 2009 - akurat masz czas by na niego zapracować :o)

http://www.eizo.co.jp/products/lcd/ev2333wh/index.html

Na swojej stronie Eizo twierdzi, że monitor jest przyjazny dla oczu :+)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chce kupił monitorek do 1,5K. I tylko nie wiem co wziąć. czy właśnie tego Dell'a 2209wa czy jakąś 23 na TN w HD. Monitor będzie w dzień zarówno do gier (przeważnie FPSY i symulatory wyścigowe, więc zależy mi na braku smużeń, bo mój HX-95 smuży) i do pracy biórowej, a w nocy do filmów/tv.

 

Proszę o propozycje i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznac ze nowe Samsungi na Cpva wystartowały z swietną ceną http://www.gral.pl/preview/Samsung/Samsung...Full_HD_03.html

No tak ale czemu u licha uparli się na 16:9? Standardem jest 16:10 i takie proporcje są najlepsze. Komputer nie służy tylko do oglądania filmów hd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardem jest 16:10 i takie proporcje są najlepsze. Komputer nie służy tylko do oglądania filmów hd...

no niestety standardem jest dziś 16:9 i raczej nic tego nie zmieni,nowe monitory które wychodzą to tylko 16;9(są wyjątki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Teraz mam dylemat czy ten Samsung 23', czy Dell 2209WA? Czy te monitory mają szansę smużyć? Ja potrzebuje j/w pisałem szybkiego monitora, a TN odpada ze względu na jakoś kolorów.

Ten samsung dosyć smuży ... do gier lepiej DELL ... Z drugiej strony Samsung ma super wysoki kontrast (3000:1 - oczywiście KONTRAST a nie dynamiczny pic na wodę) więc do filmów może być lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale czemu u licha uparli się na 16:9? Standardem jest 16:10 i takie proporcje są najlepsze. Komputer nie służy tylko do oglądania filmów hd...

Niestety przyszła głupia moda na pakowanie formatu telewizyjnego 16:9 do monitorów. Mi osobiście brakowałoby tych 120 pikseli. Nie mówiąc już, że jak gra obsługuje tylko "kwadratowe" rozdzielczości, to nie ustawimy na takim rozpłaszczonym naleśniku 1600x1200, tylko max to 1400x1050. Pełno niewykorzystanego miejsca. :angry: Uprzedzając pytania, tak są takie gry i w nie regularnie gram. :wink:

 

 

Ok. Teraz mam dylemat czy ten Samsung 23', czy Dell 2209WA? Czy te monitory mają szansę smużyć? Ja potrzebuje j/w pisałem szybkiego monitora, a TN odpada ze względu na jakoś kolorów.

Dell jest lepszy do gier, ma niższy czas reakcji i nie smuży, ma lepsze kąty, nie gubi tony detali w cieniach i nie ma śmiesznego formatu 16:9. Tyle ode mnie. :wink:

 

A tu masz trochę lektury:

- test Samsunga F2380 nr1 - klik;

- test Samsunga F2380 nr2 klik;

- a tu coś akurat dla Ciebie, pojedynek Dell vs Samsung - klik

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie to ze nie ma monitora 24LCD na dobrej matrycy który by kosztował ok 1500-1600zł(moze oprócz BenQ) Warto poczekać na LG W2420 na IPS w cenie ok 400 euro .Chociaż może nie bo u nas zażyczą sobie za niego 2000-2200. :angry:

 

Poszperałem i niestety W2420P jest wycofany i nie ujrzy światła dziennego wiec pozamiatane.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie to ze nie ma monitora 24LCD na dobrej matrycy który by kosztował ok 1500-1600zł(moze oprócz BenQ) Warto poczekać na LG W2420 na IPS w cenie ok 400 euro .Chociaż może nie bo u nas zażyczą sobie za niego 2000-2200. :angry:

 

Poszperałem i niestety W2420P jest wycofany i nie ujrzy światła dziennego wiec pozamiatane.

Mnie bardziej dziwi że nawet za 4 K nie można kupić 24" na dobrej matrycy z 10 bit LUT i 120 Hz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem i niestety W2420P jest wycofany i nie ujrzy światła dziennego wiec pozamiatane.

No właśnie miałem pisać że jest wycofany ale zdążyłeś sam się dokopać.

 

Mnie bardziej dziwi że nawet za 4 K nie można kupić 24" na dobrej matrycy z 10 bit LUT i 120 Hz ...

120Hz to w ogóle nie można kupić. Oczywiście pomijam 2 modele na TN oraz CG232. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę przeceniacie te 120Hz w monitorach LCD. Parafrazując znaną wypowiedź, 60Hz powinno wystarczyć każdemu :D

 

Ważniejszą rzeczą jest wg mnie podświetlenie LED, to powinno stać się standardem bo gwarantuje mniejszy pobór energii i równomierne podświetlenie ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę przeceniacie te 120Hz w monitorach LCD. Parafrazując znaną wypowiedź, 60Hz powinno wystarczyć każdemu :D

 

Ważniejszą rzeczą jest wg mnie podświetlenie LED, to powinno stać się standardem bo gwarantuje mniejszy pobór energii i równomierne podświetlenie ekranu.

Popatrz jak w TV 120 Hz zmniejsza smużenie ... masakrycznie. Dodatkowo przy włączonej synchromnizacji i dwóch buforach będziesz miał, jeśli Twoja karta w danej grze potrafi renderować np. 48 fps 40 fps a nie 30 fps jak przy 60 Hz ... ponadto będziesz miał mniejsze opóźnienia.

 

A LED ? ... LED nie ma nic do równomierności podświetlenia od tego zacznijmy (mowa o LED krawędziowym), a w kwestii poboru energii ... mój poprzedni CRT 19" pobierał ponad 100W ... obecny LCD pobiera jakieś 3x mniej więc ...

 

Oczywiście lepiej jest mieć LED (łatwiej sterować jasnością (stabilniej), dodatkowa oszczędność energii też nie zawadzi, gamut CCFL co prawda osiąga okolice 100% aRGB ale w LED jest łatwiej osiągnąć takie zakresy) - ale zdecydowanie wolałbym 120 HZ od podświetlenia LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę przeceniacie te 120Hz w monitorach LCD. Parafrazując znaną wypowiedź, 60Hz powinno wystarczyć każdemu :D

 

Ważniejszą rzeczą jest wg mnie podświetlenie LED, to powinno stać się standardem bo gwarantuje mniejszy pobór energii i równomierne podświetlenie ekranu.

Hehe, właśnie jest na odwrót. Podświetlenie krawędziowe LED wnosi nie wiele ( jak już to RGB LED, tam to są spore korzyści np. HP LP2480 ). A w tej chwili LCD kuleją jeśli chodzi o płynność obrazu. Smużenie można w tej chwili włożyć między bajki, czasy reakcji są na tyle dobre, że faktycznego smużenia nie ma, za to jest problem płynności z racji braku 100/120 Hz.

 

A co do samych TV, to tam jest lepiej, ale to i tak jest średnie rozwiązanie, bo TV tak samo jak monitor wyciąga ze źródła tylko 50/60Hz i wewnętrzne procesory obrabiają sygnał i dają więcej Hz. Niestety, bardo często powstają w takim obrazie duszki, artefakty przy poruszających się obiektach. Tak źle i tak nie dobrze. Także w tej chwili czekamy na monitor który weźmie sobie z grafy 120Hz i będzie pięknie. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jak z jakością.,ten prosty desing mi sie podoba jakby zszedł do 1500zł to by była ciekawa propozycja.A znając zycie cena szybko powedryje do 2200zł :rolleyes:

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...