Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widzialem takiego dobrego Eizo i nie mam zdania w czym mialby byc lepszy.

I to jest clue dyskusji. Jednak Ci co widzieli/zdecydowali się/mają, raczej nie widzą alternatywy. Jak Pan powiedział, coś w tym musi być.

Edytowane przez Tom01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez chcialbym jezdzic jakims Audi czy innym Maserati ale mam Punto i sobie chwale bo jezdzi mi sie dobrze.:D

 

Na swoim przykładzie, mogę napisać, że miałem Fiata, nawet trzy i z własnej woli nigdy więcej żadnego nie chciałbym musieć mieć. Co nas rózni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są skonstruowane z myślą o rozrywce, to mają tak dobrane matryce i dostrojone dopalacze, że problem niewystarczającej szybkości nie istnieje.

 

No właśnie że problem istnieje w przypadku odmian matryc PVA i MVA są wolne zarówno pod względem reakji pikseli jak i opóźnień wprowadzanych przez elektronike (popularny input lag - czasami aż nieprzyzwoity). Fakt w statycznych obrazach są świetne, ale w dynamice kuleją. Nawet na IPS i TN często trafiają się wolne jednostki dlatego trzeba szukać w internecie pomiarów przed zakupem.

 

Poza tym, to grupa monitorów spokrewniona z monitorami TV, które są używane w broadcastingu i postprocessingu video. A w tej dziedzienie, z definicji, nie może być jakiegokolwiek problemu z prędkością tworzenia obrazu.

Na pewno. Tylko że ich cena raczej nie zachęca zwykłego użytkownika.

Edytowane przez successfully

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie że problem istnieje w przypadku odmian matryc PVA i MVA są wolne zarówno pod względem reakji pikseli jak i opóźnień wprowadzanych przez elektronike

Coś dziwne teorie Pan tworzy. Przecież bywają identyczne monitory jeden z IPS, drugi z PVA i tą samą elektroniką. Jak więc "elektronika" w przypadku PVA może wprowadzać opóźnienie a przy IPS nie? Poza tym, średnio, czasy reakcji PVA i IPS z dopalaczami są podobne a nawet IPS jest nieco wolniejszy. Czas reakcji jest zależny od przejścia odcienia w odcień. Najdłuższe są przy mało różniących się kolorach. PVA ma dużą rozpiętość czasów min i max, IPS ma min i max w miarę równe, ale średnio znacznie dłuższe. Przykładowo czasy minimalne PVA już 10 lat temu osiągnęły poniżej 10-16ms, a IPS trzymał się bardzo długo 40-60ms. Przez długi czas PVA dominowały w monitorach uniwersalnych nad IPS-em i do tych monitorów wcześniej "zaimportowano" z telewizorów układy overdrive. IPS tymczasem siedział długo w działce graficznej, gdzie czas reakcji nie ma znaczenia. Dopiero niedawno, kiedy LG Display opracował technologię produkcji bardzo tanich e-IPS-ów i potężnie wsparł marketingowo rynek, wielu producentów zaczęło stosować te ekrany. Oczywiście już z dopalaczami. Agresywny marketing wmówił ludziom że IPS jest bezwarunkowo lepszy, w tym szybszy, i tak się to utrwaliło. A tymczasem to nie prawda.

 

Na pewno. Tylko że ich cena raczej nie zachęca zwykłego użytkownika.

Przecież pisałem, że dobre monitory nie są tanie.

Edytowane przez Tom01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to PA241W.

 

 

 

Jak to "dałoby się uzyskać"? Matryca ma swój konstrukcyjny punkt czerni i tyle. A bardzo niski przydaje się wtedy, kiedy w domku, wieczorkiem pracujemy przy jednej lampce.

Chodziło mi o dobranie monitorów, a nie grzebanie w w pkt. czerni który jest stały.

 

Nec 241, sx2462/cg243, hp lp2475 to praktycznie ten sam wyświetlacz z drobnymi zmianami pomiędzy rewizjami. Ich pkt. czerni jest na bardzo zbliżonym poziomie. Co więcej, sprzęty jak ( nec, eizo ) mają kontrastu nieco mniej z uwagi na elektroniczną kompensację. Co więcej więcej, mój lp2475 ma lepszą czerń niż 241pa który dostaje wciery. Dużą w tym zasługę ma dziwna regulacja jasnością w Necu. Zakres świetlówek kończy się trochę za szybko. Teoretyczny kontrast jest taki sam, ale ze względu że uzyskiwany przy praktycznie 2x większej jasności dyskwalifikuje\znacznie utrudnia użytkowanie Neca w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agresywny marketing wmówił ludziom że IPS jest bezwarunkowo lepszy, w tym szybszy, i tak się to utrwaliło. A tymczasem to nie prawda.

 

Racja bezwarunkowo na pewno nie są lepsze, ale E-IPS i S-IPS są szybsze od VA taka jest rzeczywistość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nec 241, sx2462/cg243, hp lp2475 to praktycznie ten sam wyświetlacz z drobnymi zmianami pomiędzy rewizjami.

Wersje dla NEC są z czujnikiem a dla EIZO to wersje tylko dla EIZO - z czujnikami, selekcjonowane i nie spotykane w żadnych innych monitorach. Trudno więc mówić o tym samym wyświetlaczu.

 

Co więcej, sprzęty jak ( nec, eizo ) mają kontrastu nieco mniej z uwagi na elektroniczną kompensację.

Przede wszystkim z uwagi na wyższe wymagania klientów odnośnie liniowości. Czerń w nich "zaczyna" się wyżej niż w monitorach niższych klas.

 

Racja bezwarunkowo na pewno nie są lepsze, ale E-IPS i S-IPS są szybsze od VA taka jest rzeczywistość.

 

Coś, zdaje się, mówiłem o sile marketingu? ;)

 

Ujmijmy to inaczej: Obecnie, w zalewie tanich, przeznaczonych dla niewybrednych klientów monitorów z e-IPS, da się znaleźć szybsze, z bardziej agresywnie dostrojonym dopalaczem, niż na PVA.

Edytowane przez Tom01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzę tak tę dyskusję i nasuwa mi się parę wniosków, bo zaczyna to trochę przypominać PC vs konsole swego czasu.

Kiedy składamy zestaw, zazwyczaj musimy godzić się na kompromisy. Przecież wiadomo, że im droższa karta tym szybsza (lepsza) lekko uogólniając. Rozważamy stosunek ceny do jakości. Masz pieniądze możesz podejść bezkompromisowo.

 

Po prostu, mamy tyle pieniędzy i już.

 

Wracając do meritum, pomińmy te dywagacje IPS vs VA itp. Te szybsze, tamte lepsze kolory, tu dołożyć, tu więcej wejść; przecież tak można z każdą częścią do kompa.

 

Krótko: przedziały cenowe - kompromis między wszystkimi czynnikami

 

1000 zł

1500 zł

2000 zł

 

Bez uników, bo sam przymierzam się do zmiany monitora (teraz poczciwy Philips 107P5 - tak, są jeszcze ludzie pracujący na crt :D )

Dla mnie wydanie już 1500 zł na monitor to naprawdę dużo. I osoby udzielające się w tym topiku muszą to zrozumieć, że są tacy ludzie i czytają ten wątek szukając porady, a nie przerzucania się nawet rzeczowymi argumentami.

 

Dylemat ma dotyczyć monitorów tej samej klasy lub takich, które wybitnie wykraczają poza swoje poletko i odpowiedzi na pytanie, co jest najbardziej kompromisowe.

A jak ktoś ma wystarczającą ilość pieniędzy, niech podchodzi do tematu bezkompromisowo.

Edytowane przez rudy 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą można by zrobić małe podsumowanie

monitor za 1ooo - Dell 2412 ?? ??

monitor za 15oo - Eizo FS2331

monitor za 2ooo - ?? ??

monitor za 25oo - Eizo EIZO S2233W i jeszcze parę zł więcej za EIZO S2243W

 

Sprawa byłaby prosta i łeb dyskusji ukręcony. Jedna osoba widzi różnicę, inna nie. Jednej przeszkadza, innej nie. Jeden blondynki inny brunetki itd .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu, mamy tyle pieniędzy i już.

Sporą dawkę wiedzy, która wynika z mojego, skądinąd technicznego wykształcenia, z elektroniki, optoelektroniki, mikroelektroniki i elektrotechniki, oraz przeszło 21 lat pracy w branży, przelałem na prowadzoną od kilku lat listę godnych uwagi monitorów: MVA.PL • Zobacz wątek - Listy polecanych monitorów do różnych dziedzin

 

Niestety, cudów nie ma. Ery też już nie. ;) Poniżej pewnego progu cenowego po prostu nie ma propozycji. Tak samo jak w każdej innej branży. Np nowy samochód poniżej 10 tys zł, nowy rower poniżej 99 zł, kilo kiełbasy ponizej 4,99 zł. Są takie kategorie cena/jakość, gdzie jakości już nie ma, bo nie ma za co. Stąd, w tych kategoriach nie ma dobrych wyborów i nie może być dobrych porad. Są jedynie kłamstwa nazywane reklamą tudzież marketingiem. Monitory, które nie są bublami, a zaczynają faktycznie spełniać swoje zadanie, "zaczynają się" od około 1400 zł. Koniec, kropka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta jak Pan Tom01 od dwóch stron próbuje namówić do kupna monitorów na które (za przeproszeniem) poprostu większości tu zgromadzonych nie stać ... no ale jak już mówiłem fajnie się czyta :)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta jak Pan Tom01 od dwóch stron próbuje namówić do kupna monitorów na które (za przeproszeniem) poprostu większości tu zgromadzonych nie stać ... no ale jak już mówiłem fajnie się czyta :)

 

Moja praca polega na uświadamianiu, nie naganianiu do zakupów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja praca polega na uświadamianiu, nie naganianiu do zakupów.

 

Broń boże (celowo z małej litery) proszę nie odbierać mojej poprzedniej wypowiedzi jako próbę ataku na Pana osobę, poprostu stwierdziłem że dobrze się czyta bo rozmowa byłą rzeczowa i pełna argumentów a nie jak to często bywa wyzwisk różnego rodzaju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie jak to często bywa wyzwisk różnego rodzaju :)

 

Szczerze mówiąc też jestem zaskoczony, bo dyskusje na forach "komputerowych" rzadko wyglądają tak spokojnie. Ale nie wywołujmy wilka z lasu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie było forum ma już parę lat a doliczając tweak'a to już szmat czasu. Przynajmniej część ludzi jest na poziomie. Takie tam złudzenia ....

 

 

Ha, przejrzałem daty naszych rejestracji - ostatnie 4 strony tematu - weterani się zebrali B-)

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, pewnie dlatego nam się tak spokojnie w tym temacie rozmawia. Ale ale -weterani a zapomnieli że OT zawsze bywał mocno ganiany ;) Proponuje więc wrócić do rozmowy na temat.

 

Moja praca polega na uświadamianiu, nie naganianiu do zakupów.

 

Obserwuję u ciebie od dawna tą postawę, za co słowa pełnego uznania się należą.

 

Na mva w wadach modelu fs2331 wytknąłeś brak regulacji podstawy. Powiedz proszę, nie ma kompletnie regulacji nawet w zakresie przechyłu o kilka stopni? Czy miałeś wtedy na myśli PIVOT?

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mva w wadach modelu fs2331 wytknąłeś brak regulacji podstawy. Powiedz proszę, nie ma kompletnie regulacji nawet w zakresie przechyłu o kilka stopni? Czy miałeś wtedy na myśli PIVOT?

 

Niestety, postawa jest całkowicie sztywna, jak w marketowych LG-kach. Co bardziej zdeterminowani wywalają ją i przykręcają normalną wielofunkcyjną stopę. Da się używaną kupić za 50-150 zł, nowe 150-250 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersje dla NEC są z czujnikiem a dla EIZO to wersje tylko dla EIZO - z czujnikami, selekcjonowane i nie spotykane w żadnych innych monitorach. Trudno więc mówić o tym samym wyświetlaczu.

 

Był jeden maniak na Hardforum co rozebrał swoje CG243W. Matryca to dokładnie ten sam model co montowany w LP2475W. Oczywiście są dodatkowe kwestie, jak wspomniany czujnik, selekcja i cała dalsza droga zanim taki panel wyląduje w sx/cg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie przed oczami U2711 z najnowszej rewizji czyli model znacznie lepszy. Odbywa w moim warsztacie długodystansowy test i nie mogę się doczekać kiedy go odeślę w diabły. ;)

 

Przepraszam ze sie wtracam, ale ten test mozna gdziekolwiek przeczytac online?

A tak wracajac do Tego Eizo FS2331-mam rozumiec ze ten model jest lepsza wersja od jego nastepcy(?) opartym na IPS-ie?

Przymierzam sie do zmiany monitora jakim jest Asus PA238 bo ten poziom czern czasami mnie dobija. Mowie o monitorze przedewszystkim dla gracza. Dziekuje za odp.

Edytowane przez hoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był jeden maniak na Hardforum co rozebrał swoje CG243W. Matryca to dokładnie ten sam model co montowany w LP2475W. Oczywiście są dodatkowe kwestie, jak wspomniany czujnik, selekcja i cała dalsza droga zanim taki panel wyląduje w sx/cg.

 

Widziałem szczegółowo bebechy wszystkich CG, rozbierałem sam kilka HP-ków, ale do głowy mi nie przyszło spisać kompletny symbol matrycy z tych modeli. Model główny jest na pewno ten sam, czyli IPS zrobiony przez LG Display a pod tymi hasłami kryje się jeden symbol "LM", potem przekątna, zero, wersja, po której można rozpoznać LVDS i ewentualnie dodatkowe oznaczenia. Pomimo pozornie takiego samego oznaczenia głównego, z całą pewnością nie możemy mówić o tym samym panelu. Ewentualnie prawie. A prawie robi różnicę. ;)

 

 

Przepraszam ze sie wtracam, ale ten test mozna gdziekolwiek przeczytac online?

Rzadko opisuję moniotry, a już szczególnie te które mało leżą w moim kręgu zainteresowania. Ten akurat tym bardziej, bo mam go ku własnemu polepszaniu doświadczenia, nie jest to robota na zlecenie. Na życzenie, skrótowo charakteryzuję niektóre znane mi dobrze monitory tu: MVA.PL • Zobacz dział - Krótkie recenzje monitorów W każdym razie, jeśli mogę pomóc, proszę pytać, postaram się maksymalnie obiektywnie odpowiedzieć. Oczywiście proszę nie oczekiwać w pocie czoła robionych porównań do jakichś Samsungów i innego barachła. :)

 

A tak wracajac do Tego Eizo FS2331-mam rozumiec ze ten model jest lepsza wersja od jego nastepcy(?) opartym na IPS-ie?

 

FS2332 nie jest następcą. FS2331 i FS2332 to dwa równolegle robione modele. W zastosowaniu domowym FS2331 jest wyraźnie lepszy, przede wszystkim dzięki ładnej, wielokrotnie lepszej czerni, braku srebrzenia i rozświetlania narożników. Jednak jak na monitor domowy, ma słabo ustawiony dopalacz i trzeba trochę pogrzebać. Paradoksalnie wyłączenie wynalazków dla graczy daje lepszy efekt niż włączenie. Dopiero linia wyższa S, np S2233W jest dostrojona perfekcyjnie czyli nie ma ani smużenia ani obwódek na szybkozmiennych obiektach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze typowy monitor dla graczy od Eizo to seria Foris.

Zreszta S2233W jest monitorem 22" calowym a mnie interesuje od23" wzwyz. Tak wiec co by Pan polecil w cenie tak do 2,5tys zl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze typowy monitor dla graczy od Eizo to seria Foris.

 

Tak, ale też bardzo "ekonomicznym".

 

Zreszta S2233W jest monitorem 22" calowym a mnie interesuje od23" wzwyz. Tak wiec co by Pan polecil w cenie tak do 2,5tys zl?

 

22" 16x10 jest większy niż 23" 16x9. A dodatkowo, przy rozdzielczości 1920x1200 jaką ma model S2243W ma większy obszar roboczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli prostokąt o przekątnej 22" ma większą powierzchnię niż taki o przekątnej 23" to chyba nie uważałem na matmie. Mniejsza z tym.

 

 

Potrzebuję monitor 24" z rozdzielczością 1920x1200 i koniecznie musi mieć regulację wysokości (większość monitorów jest dla mnie za niska, a nie lubię siedziec zgarbiony). Byłoby uroczo, gdyby ten monitor miał czujnik światła dopasowujący jasność ekranu w zależności od oświetlenia, jak to ma miejsce w moim macbooku, w każdym razie byłoby dobrze, jeżeli monitor będzie miał chociaż dedykowane temu 2 przyciski (bez błądzenia po menu).

 

 

Jaki najtańszy monitor spełniający te warunki jest godny polecenia? Budżet około 3000zł, chociaż dell kusi :P

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli prostokąt o przekątnej 22" ma większą powierzchnię niż taki o przekątnej 23" to chyba nie uważałem na matmie. Mniejsza z tym.

 

Ale te prostokąty mają inne proporcje boków! Przy zwiększeniu przekątnej i jednoczesnym zmniejszeniu stosunku boków, wcale nie przyrasta proporcjonalnie powierzchni. Poza tym, co zresztą znacznie ważniejsze, o postrzeganiu wielkości decyduje wysokość a nie przekątna. Ten mechanizm wynika z psychologii postrzegania i działa nie tylko u ludzi, ale i w świecie zwięrzecym. Nigdy nie powiemy o czymś "duże" co jest niskie i szerokie. A 23" jest niższy (!) niż 22".

 

Potrzebuję monitor 24" z rozdzielczością 1920x1200 i koniecznie musi mieć regulację wysokości (większość monitorów jest dla mnie za niska, a nie lubię siedziec zgarbiony). Byłoby uroczo, gdyby ten monitor miał czujnik światła dopasowujący jasność ekranu w zależności od oświetlenia, jak to ma miejsce w moim macbooku, w każdym razie byłoby dobrze, jeżeli monitor będzie miał chociaż dedykowane temu 2 przyciski (bez błądzenia po menu).

 

 

Jaki najtańszy monitor spełniający te warunki jest godny polecenia?

 

Jeśli dopuści Pan możliwość 22" 16x10 1920x1200 to najlepszym możliwym monitorem uniwersalnym na rynku w cenie do ok 2,5 tys zł jest EIZO S2243W. Proszę sobie poczytać, poszukać informacji o nim. To PRZEPAŚĆ jakościowa w stosunku do wszystkich DELLi i podobnych. Od 24-tki różni go tylko wielkość kątowa, co można zmieniać po prostu przysuwając się bliżej monitora. Wersja 24", oznaczona S2433W wykracza wyraźnie poza 2,5 tys zł.

Edytowane przez Tom01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sie ma S2243W do Forisa FS2331? Czy mam rozumiec ze seria FlexScan jest lepsza jakosciowo? I czy ten monitor takze sprawi sie w graniu?

 

Seria S jest lepsza od FS w każdej dziedzinie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...