Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Szukam monitora do postawienia jako drugi monitor obok mojego obecnego monitora (LG W2452V mat 24" 1920x1200 - http://www.benchmark..._cz.3-1510.html)

 

Idealnie byłoby żeby miał 24, 1920x1200 (ale tu dopuszczam 1080) i koniecznie matowy ekran. Położenie naprzeciw południowego okna skutecznie odstrasza mnie od glare'ów. Hdmi nie potrzebne.

 

Przeznaczenie: pomocniczy monitor: internet, filmy, aplikacje biurowe

 

Budżet: około 800 PLN

 

Pomożecie?

 

Edit: rozglądając się po necie natrafiłem na dwa ineresujące mnie monitory, jeden za niecałe 700 drugi 1050. Czym będą się one dla mnie różnić? (rozdzielczość pomijamy)

1. LED BenQ GW2450HM

2. LED Dell U2412M

 

Nasuwają sie pytania:

- czy jako wspomniany monitor pomocniczy będę odczuwał różnicę między tymi dwoma?

- czy warto dopłacić do della - pod kątem zastąpienia nim mojego obecnego lcd?

Edytowane przez schakal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Producenci wszelkiej maści elektroniki użytkowej, chcąc mieć zapewnioną stałą sprzedaż produktów, muszą regularnie odświeżać swoje portfolio. Niekiedy za zmianami zwyczajnie nie nadąża technologia i trzeba się wesprzeć marketingiem, który „wyczaruje” dużą przewagę nowego nad starym, mimo braku faktycznych różnic z technicznego punktu widzenia. Oczywiście, monitory się temu trendowi nie opierają. Corocznie mamy przecież wysyp nowych modeli, których zmiany w stosunku do poprzedników ograniczają się do kształtu obudowy i dopisaniu kilku kolejnych zer przy kontraście dynamicznym. Pomijam już kwestię wypuszczania kilku bliźniaczych modeli, co było widać szczególnie przy okazji ostatnio testowanego Philipsa. Należy w tym miejscu oddać honor monitorom przeznaczonym do zadań profesjonalnych. których niezmienione konstrukcje sprzedawane są latami. Przejdźmy jednak do rzeczy...

Test BenQ GW2450HM - Nowsze AMVA, ale czy lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po sporej nieobecnosci na forum to moj pierwszy post, odrazu z pytaniem.

 

szukam monitora(ow) do stacji roboczej, mysle 22-24 cale bedzie optymalnym rozmiarem.

 

Monitor narazie 1, docelowo 2 lub 3 jeden obok drugiego, Najlepiej matryca matowa, raczej uklad pomieszczenia nie pozwala na ukrycie sie przed sloncem, Warunek konieczny, opcja obrocenia ekranu w pion (nie wiem jak sie ta opcja nazywa) do czytania dluzszych tekstow i wygodniejszego klepania kodu.

 

milo by bylo zeby mial hdmi.

 

Prosze o propozycje.

 

Budzet wstepnie nieokreslony, ma byc odpowiedni stosunek jakosci do ceny.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skieruj to pytanie do działu co kupić i podaj ile masz zamiar wydać na monitor.

 

Forum co kupić jest przeznaczone na wszystkie dyskusje/flejmy na temat wyboru, wyższości jednego produktu nad drugim. Tematyka tego działu to:

  • Procesory
  • Płyty główne
  • Pamięci RAM
  • Karty graficzne
  • Dyski twarde, nagrywarki
  • Obudowy i zasilacze
  • Gotowe zestawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morf82:

IPS nie nadaje się do domu - zbyt jasny. Pewnie zaraz wyskoczy na mnie grono posiadaczy Della, ale tak jest. Poczytaj temat.

 

Ja mam dużo trudniejszy problem:

Jeśli nie uśmiecha mi się wydawać ponad 13000 PLN na FS2331, to co innego do 1000 PLN?

 

Myślałem o XB2472HD, ale nie z takim podświetleniem:

http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2012/Iiyama_XB2472HD/iiyama_xb2472hd_22.jpg

 

U konkurencji (po zjechaniu jasności do akceptowalnego poziomu - zakładam gdzieś w granicach 30-40%) uzyskali coś takiego:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/homzik/iiyamax2472hd/podsw.jpg'>http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/homzik/iiyamax2472hd/podsw.jpg

 

I na koniec rzeczony Foris:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/homzik/iiyamax2472hd/podsw.jpg

 

Jak to ugryźć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. IPS nie są za jasne, jeżeli mówisz o sile podświetlenia. Oczywiście, zdarzały się modele ze zbyt małym zakresem regulacji podświetlenia. Problemem IPSów jest to, że przepuszcza ona więcej światła niż pozostałe ( w momencie wyświetlania czerni ) przez co z czernią jest jak jest. Dodatkowa kwestia to filtry polaryzacyjne. Eizo w nowym modelu CX240 zastosowało piekielne rozwiązanie które powoduje, że czerń pod kątem nie świeci i w odbiorze wydaje się jeszcze głębsza.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez tydzień przeglądam sieć pod kątem monitorów i trafiły do mnie jasne przesłania ogólne:

 

TN to wyrób monitoro-podobny dla tych, którzy chcą tylko wyświetlać obraz lub grać i oglądać filmy. Szybkie czasy reakcji, marne kolory i kąty.

 

IPS to monitor ze świetnymi kolorami i katami, ale ma słabą (czasami do tego fioletową) czerń, ziarno na szarym i wali po oczach na najniższych ustawieniach. Idealnie nadaje się do pracy w jasnych pomieszczeniach nawet dla grafików, nie nadaje się do oglądania Netu wieczorem przy lampce, ani tym bardziej oglądania filmów czy mrocznych gier, gdy monitor to jedyne źródło światła.

 

MVA/PVA ma minimalnie gorsze kolory i kąty od IPS, ale nie ma fioletowej czerni, ziaren na szarym i przede wszystkim nie wypala oczu przy słabym oświetleniu (lub jego braku). Niestety w budżetowych wersjach kąty nie powalają, a czasy reakcji mogą uprzykrzać życie fanom gier akcji. Jednak dla nocnych surferów i oglądaczy filmów to chyba najlepszy wybór. gdy głównym wyznacznikiem nie jest cena.

 

Dlatego też sam szukam czegoś z VA w nazwie, ale nie chciałbym wydawać 1300 na coś, co jest obecnie produkowane, bo czasy gdy monitory działały po 10-15 lat, skończyły się wraz z ostatnim Eizo w wersji CRT. Mam na strychu Eizo FlexScan F77S i myślę, że na ustawieniach automatycznych bije na głowę wszystko poniżej 1500-2000 PLN obecnie.

 

Wracając do tematu, zasięgałem języka u typowych znawców tematu i niestety (a może i na szczęście) każdy potwierdza słowa, że FS2331 to najtańszy normalny monitor, a reszta nadaje się tylko do marketu na wystawę, aby ustawić 100% i kusić klientów wypalającymi oczy kolorami.

 

Idąc dalej, czytam test Iiyamy X2472HD/XB2472 i patrząc na podane wyżej (w poprzednim moim poście) dane (równomierność podświetlenia) zastanawiam się, czy jest sens wydawać 1300, gdy ułomna wersja Iiyamy (bez regulacji) kosztuje w praktycznie połowę ceny Eizo, a ma przy tym minimalnie gorszą równomierność podświetlania. Kąty też ma gorsze, ale to już nie ma dla mnie większego znaczenia, gdyż ekran na służyć do kodowania i przeglądania Sieci - do filmów mam telewizor, więc nikt siedzący obok na gorsze kolory narzekał nie będzie.

 

Tu przy okazji chciałbym zapytać... Telewizor to LE37C650 i szczerze mówiąc matryca w nim jest genialna. Niestety nie udało mi się ustalić typu matrycy, bo TFT Active matrix to zdecydowanie zbyt ogólne dane. Czy są monitory z tym samym typem matrycy?

W rozsądnych pieniądzach oczywiście..

 

Edit:

Kolejne rewelacje:

http://pclab.pl/art47360-21.html

i strona 22 także.

 

Jakim cudem relatywnie tani BenQ kopie tyłki rywalom bardziej uznanych firm w branży monitorów i depcze po piętach monitorom z klasy wyżej, deklasując Forisa w kwestii podświetlenia?

Jeśli wynik tego testu jest miarodajny, to chyba mam zwycięzcę w kategorii jakość/cena...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie:D Jednak na monitorach się nie znam, a wydawało mi się, że 750 zł to w sam raz na monitor.

Jeśli chce wydać więcej, to będę musiał kupić gorszy procesor / kartę graficzną, a to też inwestycja na kilka lat ;) (bo składam cały komputer, z systemem, bebechami, obudową i monitorem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byk napisane:

"Aspect Ratio Control - Dell seem to have improved the aspect ratio options available at a hardware level with settings for 16:10 (U2413 only), 16:9, auto resize, 4:3 and 1:1 pixel mapping available. Good news for gamers and those wanting to connect external devices."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mistrzów.

Posiadam od 3 lat może więcej Dell 2209WA. Ogólnie jestem z niego zadowolony.

W sumie naszło mnie na zmianę na 24". Budżet w sumie +- 1.200 zł. Zastanawiam się nad Dell U2412M - to już chyba LED? Użytkuje 65% Internet , 20% film , 15% gry. Co przyjemnego można teraz kupić ? Cena/Jakość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Dell 2209WA w pracy a w domu Dell U2412M. Za 1200 zł 24 cale nic lepszego nie kupisz. Dopiero od powiedzmy 2000 zł coś by się znalazło.

 

To samo. Jak czekam x miesięcy zeby wyszło coś konkretnego to nie ma, dopiero po paru miesiacach od zakupu wypuszczaja takiego newsa.

 

Za tą cenę którą sobie zażyczyli to imo nie warto go kupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

1. IPS (..) wali po oczach na najniższych ustawieniach. Idealnie nadaje się do pracy w jasnych pomieszczeniach nawet dla grafików, nie nadaje się do oglądania Netu wieczorem przy lampce, ani tym bardziej oglądania filmów czy mrocznych gier, gdy monitor to jedyne źródło światła.

2. (...)ale nie chciałbym wydawać 1300 na coś, co jest obecnie produkowane,

3. czasy gdy monitory działały po 10-15 lat, skończyły się wraz z ostatnim Eizo w wersji CRT.

4. Mam na strychu Eizo FlexScan F77S i myślę, że na ustawieniach automatycznych bije na głowę wszystko poniżej 1500-2000 PLN obecnie.

5. (...) zasięgałem języka u typowych znawców tematu i niestety (a może i na szczęście) każdy potwierdza słowa, że FS2331 to najtańszy normalny monitor, (...)

 

Minęło sporo czasu a nic się nie odzywasz jaki finisz zakupowy. Jestem ciekaw jak sie sprawa zakończyła.

Po pierwsze : dlatego, że mało osób celuje w Eizo; choćby, tak jak ty, w te tańsze. Po drugie : jak piszesz: miałeś już z ich produktem kontakt. Po trzecie : moim zdaniem i FS2331 i -2 i EV2333 i -5 i -6 mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

 

Ad1. ? Co ma IPS do tego. Kwestia regulacji przez monitor. Raczej na pewno w każdym Eizo zjedziesz do poziomu optymalnego choćby w najmroczniejszej smoczej jamie bez żadnego w niej światła.

Ad2. 1300-1500pln to bardzo dobra cena za dobry monitor z matrycą IPS czy S-PVA i rozmiar 23".

Ad3. Po pierwsze dramatyzujesz. Po drugie nic nie produkuje się już z założeniem wiekuistym. Choćby dlatego, że sami świadomie wcześniej się tego pozybywamy. Ty też.

Ad4. Nie sądzę. Zresztą to jak porównać osobówkę z terenowym 4x4. W obu prawdziwe jest twierdzenie : dobrze jadą po drodze.

Ad5. 2lata temu hurra optymistyczne było iż najtańszym dobrym był NEC EA231WMi za 1900pln. Znajomemu kazałem taki kupić. Zadowolony. Chyba z miesiąc się cieszył wracając sprzed lcd w kancelarii do domu.

 

Poza tym: wystarczy założyć, że teoretycznie "dopłacasz" 200pln do 5letniej gwarancji D2D, 100pln za wyraźnie lepszej jakości materiały, 100pln za wysoką fabryczną powtarzalność, 100pln za najlepszy design/wygląd na rynku LCD. I od razu lepiej się kupuje Dołączona grafika

 

// PS. Odnośnie żywotności: S2431W, 57miesięcy, 13433h. (pomijając pewną irytującą rzecz w narożniku Dołączona grafika , ale olałem wysyłkę na serwis by sprawdzić z czyjej winy).

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

// PS. Odnośnie żywotności: S2431W, 57miesięcy, 13433h. (pomijając pewną irytującą rzecz w narożniku Dołączona grafika , ale olałem wysyłkę na serwis by sprawdzić z czyjej winy).

 

No, ładny wyniczek. :)

Ja niestety przez częste zmiany monitorów nie mam takich wyników, wszystkie tysiaki godzin rozłożone na kilka paneli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując obecną chwilę

 

do 1500 zł to Eizo FS2331

do 2000zł to Dell U2413

 

Można tak przyjąć ????

 

I zasadnicze pytanie - zastosowania domowo multimedialne -> czy warto dopłacać do u2413 mając w alternatywie Eizo 2331 ???

Za Dellem: 24", 16:10, ustawna podstawka, menu ekranowe

Za Eizo: jest to Eizo, tańszy, czy coś jeszcze ???????

 

Z tym "jest to Eizo" to nie przesada. Pracuje na wielu monitorach od kilku juz ładnych lat, wszystkie Eizo działają jak za nowości. Inne łącznie z niegdyś chwalonym HP LP1965 juz albo siadły, albo przechodzą powoli w kierunku żółtych kolorów itp.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując obecną chwilę

do 1500 zł to Eizo FS2331

do 2000zł to Dell U2413

(...) czy coś jeszcze ?? (...)

 

Wiem, że akurat nie w tym kontekście pytałeś.

EIZO EV2436w : 24", 16:10, IPS i 1900pln:

http://monitory.mast...ev2436w-bk.html

Sądzę, że można go z Dellem U2413 zestawić w klasie 'do 2k'. Szukaj testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do obeznanej osoby, posiadam od ponad 6 lat benq fp241w (24 cale 16:10 matryca chyba mva). W sumie jestem zadowolony z niego, ale ciekawi mnie zestawienie go z nowszymi konstrukcjami do powiedzmy 2000 zł np wymienione w powyższym poście eizo czy dell? Odczułbym jakąś różnicę na plus w obrazie? Nie mam możliwości sprawdzić ich na żywo stąd pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne MVA od AUO ( czyli ten producent którego masz matrycę w swoim Benq ) to paść nieziemska. Jest dużo gorzej niż kiedyś. PVA od Samsunga już nie ma. Za 2 tysie możesz kupić przyzwoite Eizo EV2436, na IPS. Na pewno ucierpi czerń oraz będzie bardziej ziarnista powłoka ekranu, ale cała reszta powinna być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...