Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

EIZO wypuszcza nowy model na 23" matrycy IPS ... EIZO Foris FS2332 . Tradycyjnie dostajemy 10 bit korekcję gamma, więc dokładniej będzie widać co się dzieje głównie w cieniach. Kontrast deklarują 1000:1 (oczywiście statyczny) ... jednak jest jakaś opcja "contrast enhancer" 1500:1 - nie wiem czy to zwykły dynamiczny czy inne cudo.

 

EIZO FORIS FS2332 Home Entertainment Monitor

 

Ale matryca 6bit+FRC. Czyli to samo co w NECu, Fujitsu i LGkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd ta pewność? NEC PA231W oparty na 23" matrycy IPS też ma 6 bit ?

 

Jakbyś zadał sobie trud i przeczytał przynajmniej artykuł do którego podałeś link, to (być może) zorientowałbyś się że nowy monitor EIZO ma mieć matrycę typu IPS z podświetleniem LED . Jakbyś zadał sobie więcej trudu to sprawdziłbyś jaki typ matrycy oraz podświetlenia jest w PA231W i nie zadawałbyś retorycznych pytań.

 

Jak mowa o EIZO z matrycą typu IPS z podświetleniem LED to analogicznie mówiąc o NECu, Fujitsu, czy LG jest oczywiste że mowa o modelach z takim samym typem (IPS z podświetleniem LED) matrycy, a NIE "każdym modelem tych producentów"

Edytowane przez hey89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś zadał sobie trud i przeczytał przynajmniej artykuł do którego podałeś link, to (być może) zorientowałbyś się że nowy monitor EIZO ma mieć matrycę typu IPS z podświetleniem LED .

 

Po pierwsze to nie był artykuł, tylko link do strony produktu na witrynie producenta.

 

Po drugie dobrze wiem o tym że ten EIZO jest na IPS z podświetleniem LED więc nie wiem do czego pijesz.

 

I po trzecie skąd Twoja pewność że ten EIZO ma 6 bit matrycę?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój HP w2207 wyzionął ducha ot tak sobie bez żadnego ostrzeżenia i kupiłem najnowszego BenQ EW2430 Monitor zacny, (zarówno ekran, wyposażenie jak i design obudowy) ale czy wy naprawdę różnica między TN a VA jest tak wielka? Ok, zauważam ją, ale wcale nie uważam, że jest tak gigantyczna, żeby nazywać TN badziewiem i kazać każdemu laikowi dopłacać do va czy ips'ów. Moim zdaniem w zastosowaniach domowych 90% lam (takich jak ja ;-) ) będzie zadowolone z TN.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nie był artykuł, tylko link do strony produktu na witrynie producenta.

 

Po drugie dobrze wiem o tym że ten EIZO jest na IPS z podświetleniem LED więc nie wiem do czego pijesz.

 

I po trzecie skąd Twoja pewność że ten EIZO ma 6 bit matrycę?

 

 

Biorąc pod uwagę to, że nawet Tn w Eizo mają 8-bitową matrycę i 10-bitową tabelę LUT, śmiem wątpić że dali by IPS z 6-bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki monitor wielkości około 23-24" mógłby zastąpić Eizo 1931 ??

Budżet około 1500zł, chyba że po dołożeniu stówki lub max dwóch będzie naprawdę dobry sprzęt.

 

W pierwszej chwili pomyślałem o EIZO FORIS FS2332 ale po poszperaniu, w paru miejscach znalazłem info o tych nieszczęsnych 6-ciu bitach, a to przekreśla dla mnie ten monitor.

Czasami zdarza mi się przynieść "prace" do domu a to wymaga przyzwoitego monitora. 1931 już się wysłużył i jest trochę mały, a że muszę złożyć kompa, to i tak trzeba jakiś monitor kupić....

 

Sporo siedzę przed kompem w nocy, po ciemku lub przy słabym oświetleniu -> komp w sypialni :-( więc oprócz jakości obrazu i czasu reakcji (ach te gry....) zależy mi na dobrej regulacji podświetlenia, nie chcę "wypalać sobie oczu".

 

Z góry dziękuję za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nec trochę mały, jak już zamieniać 19" to na coś większego -> poziomo z 1024 na 1050 to znikoma różnica. Co prawda 1080 to nadal niewiele więcej, ale już parę px dodatkowo jest.

 

Co do eizo to może EV2333WH ??

P.S. acha, toms83 napisał o smużeniu ev2333, czyli kurcze odpada .... Aczkolwiek 1931 jest na PVA i jakoś smużenie mi nie za bardzo przeszkadza. Ale jeśli 2333 ma większe (a chyba ma...) to już kiszka....

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seria EV od Eizo to monitory biurowe, więc smużenie nie jest przeszkodą przy użytkowaniu ich zgodnie z przeznaczeniem.

 

Ciężko będzie Ci znaleźć coś co zaspokoi Twoje wymagania z budżetem do 2000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie dobrze. W takim razie przyjrzę się bliżej tym dwóm, co powyżej napisałeś.

Dzięki.

 

 

P.S.

Przedyskutowaliśmy jeszcze w domciu sprawę monitora.

I tak, nie zależy mi na ekstra dokładnym odwzorowaniu kolorów, wystarczy mi coś na poziomie amatorskiej obróbki zdjęć, bez kalibracji monitora. Z bardziej wymagających zastosowań ;-) to ma on głównie służyć do filmów i troszkę gier. Nacisk na prace w półmroku pozostaje (dobra regulacja podświetlenia). Przeglądanie neta i praca biurowa to się mniej liczą .... Po prostu przedkładam wielkość nad dokładność odwzorowania.

 

Jest parę monitorów IPS LED -> czy te nieszczęsne 6 bitów to ich wspólna cecha ???

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne piszesz o Dellu U2410 i HP LP2475w - to są monitory do biur, nie sprawdzą się podczas korzystania z nich nocą - jaskrawość w ich przypadku to ponad 120 nitów - nie pozwoli to na komfortowe z nich korzystania w kiepskich warunkach oświetleniowych.

 

Sam stojąc przed takim wyborem, przekładając rozmiar nad jakość wybrałbym Eizo Foris FS2331.

 

A może mógłbyś dołożyć troszkę i wziąć EIZO S2243W? Wprawdzie 22" ale 1920x1200...

Edytowane przez fructo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest parę monitorów IPS LED -> czy te nieszczęsne 6 bitów to ich wspólna cecha ???

 

Nie wiadomo ilu bitową matrycę daje EIZO w tym nowym Foris FS2332 ... może to być pełne 8 bit (+ oczywiście 10 bit korekcja gammy o czym już wspomniane jest w spec. na stronie producenta)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym Eizo Foris nigdzie nie piszą o 8-bitach, jeśli już to o 6-bitach, więc .... Co prawda Eizo, ale z drugiej strony jest to "tani" monitor jak na Eizo, wręcz bardzo tani.

 

Na rozdzielczości mi tak bardzo nie zależy, jak na wielkości obrazu. O zmianie monitora pomyślałem, bo i tak muszę jakiś kupić do kompa dziecka, a jak muszę, to czemu nie coś niezłego pod kątem filmów, niewiele tracąc na jakości w porównaniu z Eizo 1931. Wolę, żeby mała używała starsze Eizo 19" ale dobre, niż kupić jej jakieś TN ...

 

Jeśli 22" to chyba kierowałbym się ceną na NEC'a P221W. Bo wynika, ze dla kolejnego 1" lub 2" dobrej jakości to trzeba dołożyć 1ooo zł.

 

O Dellu U2410 i HP LP2475w to faktycznie czytałem że sobie "świecą" ....

 

Czyli żadnej sensownej alternatywy 23"-24" dla NEC'a P221W w cenie do 2ooo ni ma ?? :sad:

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam:] wczoraj dostałem LG E2370V-BF. po przesiadce z CRT trochę obaw miałem o kolory, smużenie, kąty, podświetlenie rogów. jestem totalnym laikiem, pewnie i TN byłaby niezła, ale ten LG na IPS to dla mnie bajka. kolory świetne (ustawienie predefiniowane "warm"), zmniejszyłem jasność do 50, bawię się jeszcze póki co trybami wyświetlania. grałem trochę w F1 2010, na kompie z sygnaturki o dziwo 1920x1080 przy ograniczonym AA szło około 25-30 fps. uśmiech z buzi mi nie znikał:] zakup wyjątkowo udany, kto poszukuje monitora do gier, filmów, netu, a boi się TNki - polecam! pozdrawiam:]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 22" to chyba kierowałbym się ceną na NEC'a P221W. Bo wynika, ze dla kolejnego 1" lub 2" dobrej jakości to trzeba dołożyć 1ooo zł.

 

O Dellu U2410 i HP LP2475w to faktycznie czytałem że sobie "świecą" ....

 

Czyli żadnej sensownej alternatywy 23"-24" dla NEC'a P221W w cenie do 2ooo ni ma ?? :sad:

 

Pewnego rodzaju rozwiązaniem jest zjechanie jasnością do 0 i regulacja kontrastem. Tracimy wtedy pewien zakres barw, ale jeżeli prawidłowe odwzorowanie nie jest najważniejsze, to jest to jakieś wyjście. Z czasem, świetlówki tracą moc i wróci się do fabrycznego kontrastu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już chyba wolałbym któregoś z tych "tanich" IPS ów 23" full hd. Czy wszystkie maja 6-bit ?? Może któryś by się nadał ?? Kolega powyżej chwali LG E2370V-BF. W sumie czasami siadam przy MVA -> HP 1965 i tez mi wystarcza, z zastrzeżeniem że muszę zjechać z jasnością i kontrastem w dół.

Eizo polubiłem za jakość, ale 24" Eizo to grubo za drogo, 22" też sporo kosztuje, za wyątkiem wątpliwego Forisa ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że IPS-y średnio nadają się do domu, przypuszczam, że chwalony przez kolegę wyżej LG również. Są jaskrawe, męczące, kontrast też nie najlepszy.

 

Ja się powtórzę - 22" Nec bądź Eizo, ewentualnie ten Foris.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma okazje nabyć monitor Dell U2412M w cenie 1079 zł brutto z pełną gwarancja 3YPP ES, opłaca sie?

- zastosowanie grafika, zdjęcia ale i czasami w coś chce pograć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem lg e2370v w porównaniu do benka z podpisu kolory bardziej jaskrawe, wzroku nie meczy gdyż bardzo mocno można ściemnić podświetlanie (choc benq tez miał spora regulacje), kontrast odrobine gorszy, czerń tez słabsza, czas reakcji lepszy, zużycie pradu około 20w mniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłbym do eizo fris

Może się ktoś orientuje, są dwa o przekątnej 23"

EIZO FORIS FS2331 i FS2332, pierwzy na PVA, drugi na e-IPS.

Jako, że model z e-IPS ma widmo 6-bitów to .....

 

Czy ten na matrycy PVA też ma jakieś ukryte haczyki ??

Sterowanie matryca jest uproszczone do 6 bitów, przy czym tablica koloru jest 10-bitowa.

-> cytat z MVA pl

:angry:

 

To wszystkie "Forisy" są 6-cio bitowe z lutownicą 10 bit??

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jasność 250cd, która przeważnie występuje w monitorach z podświetleniem LED to nie za mało? Przymierzam się (w końcu) do kupna większego monitora, prawdopodobnie będą 23 cale 16:9 tylko nadal mam dylemat nad modelem. Czy jasność nie jest przypadkiem decydującym parametrem w przypadku wyświetlania filmów? Zauważyłem, że telewizory LCD przeważnie mają 400cd albo i więcej, a w moim odczuciu (i chyba nie tylko moim) filmy na telewizorze wyglądają lepiej niż na monitorze i zastanawiam się, czy poziom jasności nie jest temu winny? Chyba niewiele modeli posiada janość 400cd, widziałem np HP ZR24w, ale pobór energii ~100W trochę odstrasza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jasności to ważniejszy jest zakres regulacji niż jasność maksymalna. Przynajmniej dla mnie.

250 w zupełności wystarczy, ale żeby komfortowo pracować wieczorem i w nocy to trzeba zjechać daaaleko w dół. Najlepiej do "0" -> taka teoretyczna regulacja. Bardziej bym się przyglądał zakresowi regulacji i sposobie regulacji. Duży zakres regulacji podświetleniem matrycy to podstawa. Niektóre monitory mają tak, że zakres regulacji jest nędzny a jeszcze dodatkowo regulacja odbywa się i podświetleniem i samą matrycą co jest kompletną pomyłką.

 

Dalej nie kupiłem monitora, czekam na dopływ gotówki albo jakiś model.

6-cio bitowe IPSy echhh .... ale czemu 6-cio bitowy PVA w Eizo Foris to już nie czaję ....

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6-cio bitowe IPSy echhh .... ale czemu 6-cio bitowy PVA w Eizo Foris to już nie czaję ....

 

Co do tych Foris ... można by napisać do EIZO, z prośbą o oficjalne stanowisko w tej kwestii. Bo właściwie to jedynie się domyślamy "co w nich być może" - chyba że coś mi umknęło i wiecie coś o czym nie wiem ;) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...