Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Do 1440p to minimum 27" jest potrzebny monitor taki jak np mój u2713hm

... może, jeśli mamy oprogramowanie które nie działa poprawnie (nie skaluje się). Ja tam nie miałbym nic przeciwko 3200x1800 na ekranie 24" (to i tak dopiero ~150ppi). Oczywiście na takim gęstym ekranie to takie systemowe dpi itp. na 150-200%, a czasem i więcej musi być ustawione ... przynajmniej dla mnie, bo lubię duże, czytelne literki ;)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowy Windows 10 znacznie lepiej radzi sobie ze skalowaniem. Zresztą w wątku o 10tce opisywałem swoje doświaczenia. Nie tylko można "całością" zwiększyć skalowanie wszystkich elementów, ale także opisów zakładek, tekstów w menu i innych elementów. Nie testowałem najnowszych buildów więc nie potwierdzę czy nowe Menu Start potrafi się już skalować - gdy testowałem, jego rozmiar nie zmieniał się. Z chęcią przygarnąłbym 27 calowe Eizo o rozdzielczości 4K lub 5K - ideał do pracy z tekstem.

 

Zresztą sami zobaczcie jak wzrost rozdzielczości wpływa pozytywnie na jakość czcionek:

 

EV3237-skalowanie.jpg

 

Polecam też zaznajomić się z recenzją - pomimo, że to model 32 calowy i poraża ceną: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=1962&hilit=ev3237

 

Tylko poczekać 3-4 lata aż monitory o takich możliwościach stanieją do powiedzmy 3.000-4.000 zł ;)

Edytowane przez Grimlock
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowy Windows 10 znacznie lepiej radzi sobie ze skalowaniem. Zresztą w wątku o 10tce opisywałem swoje doświaczenia. Nie tylko można "całością" zwiększyć skalowanie wszystkich elementów, ale także opisów zakładek, tekstów w menu i innych elementów.

 

Ale przecież w windows 7 już tekst w menu się skaluje ... w sumie wszystko się tam już skaluje. Problem jest tylko z programami pokroju Gimp, Adobe Audition, WinISD, gdzie wszystko sztywne ... no chyba, że nawet z takimi sztywniakami sobie win10 poradzi, wyświetlając je np. z 2x powiększeniem bez rozmywania, przy ustawieniu systemowego dpi od 200% w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli, że możesz skonfigurować wielkość np. tekstu niezależnie od poziomu skalowania:

 

http://forum.purepc.pl/topic/362592-windows-10-technical-preview/?p=3911179

 

 

Co do pozostałych programów - twórcy pewnie zwrócą baczniejszą uwagę aby wszelkie ikonki i inne elementy "rysować" wektorowo, a nie rastrowo :) Gorzej z obrazkami i zdjęciami np. na stronach WWW ;)

 

Mam nadzieję też, że coraz bardziej upowszechniające się 4 i 5K wpłynie na przyłożenie się przez inzynierów do podniesienia wydajności zintegrowanych GPU z CPU (choć i tak najwięcej do powiedzenia mają deweloperzy optymalizując kod np. gier). 

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pozostałych programów - twórcy pewnie zwrócą baczniejszą uwagę aby wszelkie ikonki i inne elementy "rysować" wektorowo, a nie rastrowo :) Gorzej z obrazkami i zdjęciami np. na stronach WWW ;)

 

Z rastrowymi obrazami też da się problem rozwiązać. Przykład: na stronie www na polu 640x480 (zoom 100%/1:1/domyślny) umieszczasz obraz 1280x960 (czyli jest domyślnie wyświetlany w 50%) ... w efekcie do 200% powiększenia strony jakość się nie będzie pogarszała. Ja tak robię na jednej stronie i to działa bardzo dobrze w praktyce.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grimlock : gdyby ev3237 byl normalnym srgb jak reszta rodziny ev to bym 'zachorowal' i sledzil spadek jego ceny;) bo ogolnie jest swietny. A tak to sie wyleczylem niestety...

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grimlock : gdyby ev3237 byl normalnym srgb jak reszta rodziny ev to bym 'zachorowal' i sledzil spadek jego ceny;) bo ogolnie jest swietny. A tak to sie wyleczylem niestety...

 

Przede wszystkim pamiętaj, że typowy sRGB monitor, nie ma gamutu równego dokładnie sRGB, tylko jest to coś między 90-110% sRGB z bliżej niezdefiniowanym odchyłem. EV3237, z tego co pamiętam, ma gamut 89% AdobeRGB , więc jakoś kosmicznego przesycenia nie będzie. Poza tym w czym problem?

 

1) Przesycenie w filmach? -  są programy z profilowaniem do filmów (MPC-HC) i ten problem nie tylko nie wystąpi, ale jeszcze przy okazji barwy będą wyświetlane lepiej niż na większości nieoprofilowanych monitorach ~sRGB. Poza tym nowe filmy mogą być szeroko-gamutowe (standard REC 2020 czy jakoś tak dla 4K+), więc zakup wąskiego gamutu jest strzałem w kolano.

 

2) Przesycenie na zdjęciach? - przeglądarka zdjęć windowsa w trybie okna ładnie profiluje i problemu nie ma ... poza tym, są zdjęcia szeroko-gamutowe, i monitor ~sRGB wiele ciekawych barw nie wyświetli

 

3) Przesycenie na www? - Firefox obsługuje profilowanie, więc problemu nie ma (no prawie ... bo jeszcze są flash itp. rzeczy)

 

4) Przesycenie w grach? - na upartego też można coś wykombinować, choć mam monitor szeroko-gamutowy i nawet w grach jakoś żyję ... z resztą DX12 i Win10 może rozwiąże i ten problem.

 

Tak, czy inaczej, chęć kupna gorszego monitora (~sRGB) jest dla mnie trochę dziwna ... no chyba, że chcesz dla zasady tkwić w kiepskiej jakościowo przeszłości (sRGB to na prawdę kicha i nie wiem czy pokrywa to 1/3 gamutu widzianego przez człowieka!!!)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chce kupic monitor do laptopa. matryce mam w nim fullhd 16:9. monitor ma byc uzywany jako rozszerzenie pulpitu. rozumiem, ze nie bede mogl wykorzystac w pelni monitora 16:10 ? i czy jak ustawie drugi monitor w trybie portretowym to czy normalnie na laptopie bede mial 1920x1080 a na drugim monitorze 1080x1920? i czy ewentualnie w trybie portretowym moglbym wykorzystac 16:10 ?

ps. nie wiem czy to cos da, ale mam sli w laptopie

Edytowane przez dzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z roszerzonego Pulpitu pod Windows 7 I 8.1. Po podłączeniu laptopa - Thinkpad T420 przez stację dokującą do dwóch monitorów: Eizo EV2436 (po DisplayPort) I Eizo S1901 (po DVI).

Na każdym ekranie mam skonfigurowaną natywną rozdzielczość. Z ciekawości sprawdziłem - mogę dla wybranego monitora, niezależnie skonfigurować pivot.

Moja konfiguracja z poziomu Windows wygląda tak:

 

kIb14Qw.png
vaCfNv8.png

 

 

Jak widzisz - oba monitory są skonfigurowane z natywnymi rozdzielczościami - proporcje także są zachowane czyli 16:10 i 5:4.

 

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam zamiar kupić monitor. Rozważam między Dellem U2414H, a Iiyamą XB2483HSU-B1.

 

O Dellu przez wielu ludzi tu polecanym nie będę się rozpisywał.

 

Iiyama jest na matrycy AMVA, ma dobrą czerń, kontrast, kąty widzenia jak w IPS, trochę gorszą reakcję, ale pokrycie sRGB na poziomie 95%.

 

Co o tym myślicie? Dell pięknie wygląda, ale przecież nie o wygląd tu chodzi...

 

Cena atrakcyjna bo z Pivotem 900zł, a ze zwykłą stopką 800zł.

 

Na hard forum polecają, zagraniczne testy wypadają całkiem dobrze, a tutaj jedyna opinia jaką znalazłem to : "Monitor tybu najgorsze badziewie oparty o matrycę typu dno i wodorosty."

 

Oryginalne link do testu w jez. rosyjskim:

 

http://www.overclockers.ru/lab/58197/Rekomendovano_k_priobreteniju_obzor_i_testirovanie_monitora_Iiyama_ProLite_X2483HSU.html

 

a tutaj przepuszczony przez tłumacza Google:

 

https://translate.google.pl/translate?sl=ru&tl=pl&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.overclockers.ru%2Flab%2F58197%2FRekomendovano_k_priobreteniju_obzor_i_testirovanie_monitora_Iiyama_ProLite_X2483HSU.html&edit-text=

Edytowane przez Gumka23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z roszerzonego Pulpitu pod Windows 7 I 8.1. Po podłączeniu laptopa - Thinkpad T420 przez stację dokującą do dwóch monitorów: Eizo EV2436 (po DisplayPort) I Eizo S1901 (po DVI).

 

Na każdym ekranie mam skonfigurowaną natywną rozdzielczość. Z ciekawości sprawdziłem - mogę dla wybranego monitora, niezależnie skonfigurować pivot.

 

Jak widzisz - oba monitory są skonfigurowane z natywnymi rozdzielczościami - proporcje także są zachowane czyli 16:10 i 5:4.

 

Jak udalo Ci sie skonfigurowac natywne?

 

Mam Della u2412m + TV samsunga full hd i nie moge ustawic 16:10 na monitorze jak mam TV podlaczony...

 

Edit: Mowa oczywiscie o powielonym ekranie. Przy rozszerzonym jest ok.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak udalo Ci sie skonfigurowac natywne?

 

Mam Della u2412m + TV samsunga full hd i nie moge ustawic 16:10 na monitorze jak mam TV podlaczony...

 

Edit: Mowa oczywiscie o powielonym ekranie. Przy rozszerzonym jest ok.

 

Jak widać na screenie, też ma rozszerzony pulpit. Przy powielaniu ustawia się najniższa rozdzielczość z podłączonych ekranów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam.

 

Rozszerzony Pulpit = natywna rozdzielczość na każdym z monitorów

 

Powielony Pulpit = rozdzielczość taka sama na wszystkich wyświetlaczach uzależniona od najniższej rozdzielczości jednego z nich

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam zamiar kupić monitor. Rozważam między Dellem U2414H, a Iiyamą XB2483HSU-B1.

 

O Dellu przez wielu ludzi tu polecanym nie będę się rozpisywał.

 

Iiyama jest na matrycy AMVA, ma dobrą czerń, kontrast, kąty widzenia jak w IPS, trochę gorszą reakcję, ale pokrycie sRGB na poziomie 95%.

 

Co o tym myślicie? Dell pięknie wygląda, ale przecież nie o wygląd tu chodzi...

 

Cena atrakcyjna bo z Pivotem 900zł, a ze zwykłą stopką 800zł.

 

Na hard forum polecają, zagraniczne testy wypadają całkiem dobrze, a tutaj jedyna opinia jaką znalazłem to : "Monitor tybu najgorsze badziewie oparty o matrycę typu dno i wodorosty."

 

Oryginalne link do testu w jez. rosyjskim:

 

http://www.overclockers.ru/lab/58197/Rekomendovano_k_priobreteniju_obzor_i_testirovanie_monitora_Iiyama_ProLite_X2483HSU.html

 

a tutaj przepuszczony przez tłumacza Google:

 

https://translate.google.pl/translate?sl=ru&tl=pl&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.overclockers.ru%2Flab%2F58197%2FRekomendovano_k_priobreteniju_obzor_i_testirovanie_monitora_Iiyama_ProLite_X2483HSU.html&edit-text=

 

Odświeżę temat tym postem ponieważ sam zastanawiam się nad wyborem monitora i również mam na oku te dwa modele i jeden model od AOC, więc mamy kolejno:

 

- Dell U2414H

- Iiyama X2483HSU

- AOC i2369Vm

 

Zastosowania to głównie gry/www/filmy. W tej chwili mam 6 letni monitor Iiyama z matrycę TN więc pora na lepsze kolory. Który z tych monitorów będzie lepszy do gier?

Edytowane przez Skreedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dylemat. Mój poczciwy Philips 107P5 (tak, tak, są jeszcze ludzie, którzy używają crt) powoli odmawia posłuszeństwa (od czasu do czasu sobie "beczkuje" obraz - tzn. środkiem go zwęża - pomaga, póki co, czułe klepnięcie  :D ).

 

Nie chciałbym wydawać na monitor więcej niż 1000 zł (1100, to absolutne maksimum).

Przede wszystkim sporo oglądam filmów, całkiem dużo siedzę w necie, ale grać też gram.

 

Znalazłem stronę http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152 niby pomaga, ale te ceny...

 

Monitor kupuje się rzadko, dlatego chcę coś solidnego, jednak zrównoważonego w kategorii cena/jakość.

 

Poradźcie coś, bo z zestawienia na mva stać mnie tylko na NEC EA234WMi  (23''). Czy ten cal jest aż tak ważny? 

Jakieś propozycje?

W Dellu z postu wyżej podobno występuje zjawisko srebrzenia czerni w ciemnych pomieszczeniach, ale NEC to też IPS (czy tam tego zjawiska nie ma?).

Poradźcie coś dobrzy ludzie.

Edytowane przez rudy 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aktualnie znajdzie się w miarę przyzwoity monitor co najmniej 24", 8bit (bez frc), z w miarę przyzwoitymi kolorami i czernia, nie mrugający, o niskiej minimalnej luminescencji (często używany w nocy) w cenie do około 2000zl.

Co do gier to smużenie w eizo 1931 nie przeszkadza, więc .... monitor ma zastąpić właśnie takie eizo. Ideału na pewno nie ma, ale coś w miarę bliskiego.

 

Poczytalem trochę o NEC EA244WMi, chyba jest najbliższy spełnieniu założeń, chociaż wolałbym coś z eizo...

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aktualnie znajdzie się w miarę przyzwoity monitor co najmniej 24", 8bit (bez frc), z w miarę przyzwoitymi kolorami i czernia, nie mrugający, o niskiej minimalnej luminescencji (często używany w nocy) w cenie do około 2000zl.

Co do gier to smużenie w eizo 1931 nie przeszkadza, więc .... monitor ma zastąpić właśnie takie eizo. Ideału na pewno nie ma, ale coś w miarę bliskiego.

 

Poczytalem trochę o NEC EA244WMi, chyba jest najbliższy spełnieniu założeń, chociaż wolałbym coś z eizo...

 

Masz Della u2715 - full 8bit, brak PWM, dobre kolory i cena ok 2k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Czy LG 23MP67VQ-P jest tak samo dobry jak polecany wszędzie 23MP65HQ-P(praktrycznie niedostępny)? Mam do wydania ok 650zł, zależy mi na stosunkowo dobrej jakości obrazu i technologi Filcker Safe/Free, gdyż sporo czasu spędzam przed monitorem i męczą mi się oczy, więc każde usprawnienie w tym kierunku jest dla mnie na mega plus. Iluzja bezramkowego monitora też mi się tu podoba(nie tak jak w AOC ale jednak)

Ten model mógłbym odebrać od ręki w MediaMarkt (cena jak w sklepach internetowych)

Ps. Obejrzenie w warunkach sklepowych niewiele da, no chyba, że bym tam spędził 8h ;)

 

Dzięki!

Edytowane przez bleys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej Ej..Spokojnie Panowie! :)

 

Ja rozumiem, że to jest tani monitor, kupuje go świadomie. Staram znaleźć najlepszy w TEJ CENIE, także wypowidź @lukadev uważam za słuszna, zwrócił uwagę na coś ważne, o czego akurat większość kupujących nie jest świadoma. I nigdzien nie napisał "jakbyś dołożył 500zl.."

 

Nie wiem jak z samą jakościa orazu i wytrzymałością tych samsungów, ale z tego co widzę, nie posiadają najbardziej istotnej dla mnie - funkcji Flicker Free(safe). Nie można za to im odmówić ładnego wyglądu(imo). Jednak jak miałbym zapomnieć o FF to bym kupił AOC.

 

Poprzednie modele LG są bardzo polecane, dlatego zastanawiam się nad tym nowszym(?)

 

Pozdrawiam,

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...