Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pewien problem z ktorym nie potrafie sobie poradzic, moze ktos z forumowiczow to przerabial.

Kupilem monitor Samsung 2493 hm. Podpialem do swojego kompa ladnie wszytsko dziala, rozdzielczosc natywna 1920*1200 pojawila sie we wlasciwosciach ekranu tak jak powinno byc mimo ze pisalo monitor plug and play. Po szybkim wgraniu sterownika moim oczom we wlasciwosciach ukazalo sie 2493 hm na 8800GT czyli zgodnie z tym co mam.

Komp jeszcze w miare ale akurat dostalem Stalkera Czyste niebo ktory optymalizacja nie grzeszy smilies/wink.gif. W natywnej gra odpada, wiec chcialem zejsc o oczko nizej. I tutaj pojawil sie problem. W opcjach nie bylo zadnej rodzielczosci panoramicznej nizszej niz natywna. Potem zobaczylem ze nigdzie nie moge dac 1680*1050 nawet na pulpicie z prostej przyczyny. Nie ma takiej do wyboru.

System to Xp sp3, sterowniki forcaware 177.xx WHQL. Pogrzebalem troche w panelu nv i znalazlem zakladke w ktorej zaznaczone bylo "skalowanie przez monitor" zmienilem na "skalowanie przez nvidia" i od razu na pulpicie pokazala sie rozdzielczosc do wyboru 1680*1050. W stalkerze tak samo od razu moglem zmniejszyc. Niestety po restarcie znowu znikly panoramiczne rozdzielczosci nizsze niz natwyna. W tym momencie sie juz poddalem. Co ciekawe Everest pokazuje ze monitor obsluguje te rozdzielczosci.

 

Macie moze pomysl jak spowodowac zeby w ludzki sposob kazda gra lub program widzaily te rodzielczosc?

Jeszcze dodam ze monitor podlaczony DVI. Nie chce mi sie w jakies power stripy bawic bo to bez sensu.

 

Z gory dzieki za nawet malutkie podpowiedzi. Mam jeszcze kilka dni na zwrot w razie czego ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nvcplui.exe /zarządzanie dostosowanymi rozdzielczosciami/ odznacz ukryj rozdz. których komputer nie wyświetla poprawnie kliknij

 

UTWÓRZ:

 

ustaw sobie 1680x1050

auto

wpisz odswierzanie

kliknij TEST

po tescie kliknij OK

uruchom grę

rozdziałka się pojawi

 

pozdro

Edytowane przez IbanezRG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

zastanawiam sie czy jest sens czekania na HP LP2475w czy brac HP LP2465 poki jeszcze cena sporo nie podskoczyla?

monitor do grafiki i do grania

 

z gory thx za pomoc

Edytowane przez magus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

zastanawiam sie czy jest sens czekania na HP LP2475w czy brac HP LP2465 poki jeszcze cena sporo nie podskoczyla?

monitor do grafiki i do grania

 

z gory thx za pomoc

Z powodu zast. przy grafice nie bardzo. On ma zapis 8 bit/kanał, więc po kalibracji barw w OSD będziesz miał podbarwienia lub banding.

 

To już lepiej dopłacić do EIZO S2231W (10 bit/kanał), ma co prawda wide gamut ale można go przekalibrować na węższy stary sRGB jeśli musisz pracować na takiej przestrzeni.

 

ps. co do HP LP2465 - LAG wyczuwalny, smużenie nieistotne (FPP UT1), równomierność luminacji nie za rewelacyjna

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powodu zast. przy grafice nie bardzo. On ma zapis 8 bit/kanał, więc po kalibracji barw w OSD będziesz miał podbarwienia lub banding.

 

To już lepiej dopłacić do EIZO S2231W (10 bit/kanał), ma co prawda wide gamut ale można go przekalibrować na węższy stary sRGB jeśli musisz pracować na takiej przestrzeni.

 

ps. co do HP LP2465 - LAG wyczuwalny, smużenie nieistotne (FPP UT1), równomierność luminacji nie za rewelacyjna

Grafika to glownie flash(animacje) ew. troche photoshopa, after effects'a, moze troche 3d maxa... input lag mozna zlikwidowac na kartach ati a taka zamierzam kupic (4870), nie jestem super profesjonalnym grafikiem ale tez chcialbym kupic juz cos w miare fajnego po przesiadce ze starego wysluzonego crtka hp 20'. Wiem ze nei ma uniwersalnego monitora ale chcialbym jednak kupic taki ktory bylby calkiem niezly i do grafiki i do gier, dlatego czekam caly czas na jakas profesjonalna recke LP2475w no i pojawienia sie go w koncu w sklepach bo cena tu tez odgrywa znaczaca role. Tylko meczy mnie juz troche to czekanie szczegolnie ze ceny zaczynaja isc nieco w gore:/

Edytowane przez magus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sklepie HP:

http://www.sklephp.pl/sklep/template_main....itors%20catalog 2040zł brutto czyli taniej niż zapowiadano

tak na stronce hp juz jest od jakiegos czasu ale wczesniej byl za 2.4k mila niespodzianka :) 2k za taka matryce no to rewelka sie zapowiada, tylko jeszcze recki na prad.de brakuje mi do szczescia :P

ciekawe kiedy pojawi sie w innych sklepach... stawiam ze niebawem

 

dzieki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem trochę recenzji na prad.de i radzę je traktować z przymrużeniem oka. Już prędzej podchodzą mi te z X-bit ... tam nie bredzą przynajmniej takich kłamstw (czytając prad.de można odnieść wrażenie że monitor nadający się do grafiki to każdy z matrycą inną niż TN - LOL) To na X-bit obnażają błędy wyświetlania i tak powinno być ! (np. pokazali błędy ostrości na Lenovo L220x).

 

A najlepiej to przeczytać recenzję na X-bit i prad.de ... bo na X-bit pewne rzeczy też są nieteges ... i dodatkowo pooglądać recenzje na svethardware aby mieć jakiś obraz prawdy ;)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za link, musialem slabo szukac

I widzę że jak przeczytamy czwartą recenzję na TFT central to odkryjemy jeszcze coś nowego ;) Te zdjęcia smużenia dobrze że zrobili ... ale powinni ujednolicić dokładnie barwę (korekcja jasności i kontrastu zdjęcia do np. printscreena) np. wg. tła ... bo tak to te zdjęcia są nieco mylne !

 

Very good black depth mean detail in darker scenes is not lost. Very good in this regard for an IPS matrix

Piszą że dobra głębia czerni oznacza detale w cieniach - są w błędzie ... głębia czerni to jedno ... a dobra elektronika to co innego.

 

ps. NEC WGX 2 PRO na S-IPS gubił mi dużo detali w cieniach ... i nic dziwnego skoro nie różnicował pierwszych kilku odcieni ... po kalibracji problem się pogłębiał.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, do tych wszystkich recenzji trzeba mieć dosyć duży dystans. Każdy serwis ma swoje "kryteria" oceny i dla jednych coś będzie ok, dla drugich nie do przejścia.

 

Prawda jest taka, że kupno monitora to jest bardzo ciężka kwestia. No chyba że komuś starczy pierwszy lepszy na TN.

 

Co do tego HP 2475W, to tam chyba zachwycali się czernią w porównaniu do innych matryc na SIPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LP2475w ma sie ponoc pojawic w normalnych sklepach za tydzien a cena to cos kolo 1.9k - 2k. przeczytalem cala recke na tft central i wydaje sie ze monitor z taka matryca za taka kaske bedzie dobrym zakupem, ale z drugiej strony trzeba bedzie go niezle przekalibrowac i tego sie mocno obawiam:( to bedzie moj pierwszy panel lcd i nigdy nie bawilem sie w kalibracje... czy dla takie noobka jakim ja jestem w tym temacie bedzie to mozliwe z poziomu jakiegos softu, czy raczej ciezka sprawa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można opierać się na dokonaniach innych. Szczególnie tych co mają kalibratory i udostępniają profile ICC oraz konkretne parametry ustawień.

 

np. tu: http://www.hardforum.com/showthread.php?t=...971&page=31

 

Ja liczę na cenę 1700 patrząc na przebitkę na innych produktach w sklepie HP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuśćmy że chcesz kalibrować tylko przez OSD. Co byś chciał osiągnąć?

 

- ściśle określoną temp. barw? - 6500 , 7500 ...

- ściśle określoną przestrzeń barw - sRGB- 72% NTSC , max monitora- 92% NTSC

 

W recenzji są podane nastawy dla niektórych trybów ... na oko tego dobrze raczej nie zrobisz.

 

Przy kalibracji modelu z 8 bit LUT powstaną pewne błędy (banding, podbarwienie części odcieni) ... ale czasem lepiej jest to robić niż nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg. ciebie jak ktoś nie ma odpowiednich urządzeń to po wyjęciu z pudła niech nie zagląda w OSD bo niema sensu tak?

 

Wiele osób/recenzentów podaje swoje nastawy i na podstawie tego powstaną widełki wartości w zakresie których monitor będzie wyglądał możliwie najlepiej. Ja doceniam tego typu informacje bo wystarczy jasność, kontrast, RGB i gamma podane na talerzu i każdy monitor przejdzie metamorfozę. Czekam na test na benchmark.pl bo wg ich nastaw monitor potrafi się mocno zmienić na plus.

 

Nie wiem czego oczekujesz, ale 90% użytkowników jak dostanie tego typu podpowiedź będzie bardzo zadowolona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można opierać się na dokonaniach innych. Szczególnie tych co mają kalibratory i udostępniają profile ICC oraz konkretne parametry ustawień.

 

np. tu: 3095666[/snapback]

Przypuśćmy że chcesz kalibrować tylko przez OSD. Co byś chciał osiągnąć?

 

- ściśle określoną temp. barw? - 6500 , 7500 ...

- ściśle określoną przestrzeń barw - sRGB- 72% NTSC , max monitora- 92% NTSC

 

W recenzji są podane nastawy dla niektórych trybów ... na oko tego dobrze raczej nie zrobisz.

 

Przy kalibracji modelu z 8 bit LUT powstaną pewne błędy (banding, podbarwienie części odcieni) ... ale czasem lepiej jest to robić niż nie.

 

chcialbym zeby skalibrowanie bylo w miare uniwersalne czyli do grafiki do gier itp moze za duzo wymagam ale po prostu totalnie sie na tym nie znam :(

 

co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg. ciebie jak ktoś nie ma odpowiednich urządzeń to po wyjęciu z pudła niech nie zagląda w OSD bo niema sensu tak?

To zależy.

 

Weźmy NEC WGX 2 PRO który na dzień dobry ma "źółte barwy" - pierwsze co robiłem to tak manipulowałem nastawami by przynajmniej na to oko odcienie szarego były szare a nie żółte (w osd zmniejszyłem nieco zielony i znaczniej czerwony) ... powstał banding (na szczęście dosyć dobrze rozproszony) - wada monitorów z zapisem 8bit/kanał powstająca zawsze po manipulacji nastawami RGB przy reprodukcji obrazu o tej samej głębi bitowej ale i tak było lepiej niż bez korekcji.

 

Natomiast jeśli mamy monitor z lekko zimnymi kolorami ... to lepiej nic nie ruszać (nie dostrajać by było całkiem dobrze) bo obecna temp. kolorów mieści się w granicach przyzwoitości a zaoszczędzimy na niszczeniu gradientów.

 

Oczywiście jak ktoś jest wymagający to i tak ruszy ... i aby uszło mu to bezkarnie kupi model z zapisem 10 bit/kanał ;)

 

chcialbym zeby skalibrowanie bylo w miare uniwersalne czyli do grafiki do gier itp moze za duzo wymagam ale po prostu totalnie sie na tym nie znam :(

 

co radzicie?

Ciężko jest ustawiać punkt bieli na oko ... można się posilać recenzją.

 

Ja ustawiam temperaturę na ~7500K (nastawy w monitorze bardzo kłamią - podaję wynik pomiaru kolorymetrem) - moim zdaniem najbardziej uniwersalna ... pomiędzy ciepłym 5000K a zimnym 10000K.

 

Wg. animowanego wykresu :Dołączona grafika

http://en.wikipedia.org/wiki/D65

 

... punkt przy 7500K ma najbardziej wyrównaną "moc" światła bliżej krańców spektrum.

 

6500 K jest na mój gust nieco za ciepły a 9300K nieco za zimny.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest ustawiać punkt bieli na oko ... można się posilać recenzją.

 

Ja ustawiam temperaturę na ~7500K (nastawy w monitorze bardzo kłamią - podaję wynik pomiaru kolorymetrem) - moim zdaniem najbardziej uniwersalna ... pomiędzy ciepłym 5000K a zimnym 10000K.

 

Wg. animowanego wykresu :

 

Dołączona grafika

 

http://en.wikipedia.org/wiki/D65

 

... punkt przy 7500K ma najbardziej wyrównaną "moc" światła bliżej krańców spektrum.

 

6500 K jest na mój gust nieco za ciepły a 9300K nieco za zimny.

powiedzmy ze chcialbym ustawic temp na 7500K, czy jest mozliwe zrobienie tego dobrze jakims softem? jesli tak to jaka jest cala procedura?

czy moze rzeczywiscie szukac jakis gotowych profilow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzmy ze chcialbym ustawic temp na 7500K, czy jest mozliwe zrobienie tego dobrze jakims softem?

Nie wiem jak ... więc chyba nie :P

 

ps. wg. recenzji możesz go ustawić na 6500K bo podali nastawy - zawsze to coś ... choć z drugiej strony nie wiem jak duża jest rozbieżność pomiędzy różnymi egz. tego modelu

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ... więc chyba nie :P

 

ps. wg. recenzji możesz go ustawić na 6500K bo podali nastawy - zawsze to coś ... choć z drugiej strony nie wiem jak duża jest rozbieżność pomiędzy różnymi egz. tego modelu

czyli wystarczy w OSD ustawic Brightness, Contrast i poszczegolne wartosci RGB bez bawienia sie w tworzenie profilu? troche tego nie czaje, wiec pytanie moze wydac sie smieszne :( no wlasnie rozbieznosc moze byc...

 

ps. pojawil sie na allegro, cena bardzo fajna :) http://allegro.pl/item437193250_hp_24_flat...5w_kd911a4.html

Edytowane przez magus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wystarczy w OSD ustawic Brightness, Contrast i poszczegolne wartosci RGB bez bawienia sie w tworzenie profilu? troche tego nie czaje, wiec pytanie moze wydac sie smieszne :( no wlasnie rozbieznosc moze byc...

 

ps. pojawil sie na allegro, cena bardzo fajna :) http://allegro.pl/item437193250_hp_24_flat...5w_kd911a4.html

 

Niezła cena. Może się skuszę. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. pojawil sie na allegro, cena bardzo fajna :) http://allegro.pl/item437193250_hp_24_flat...5w_kd911a4.html

ech pośpieszyłem się z zakupem, gdybym wiedział że HP będzie za 1700zł to nie kupił bym samsunga TN, zwłaszcza że samsung po 3 dniach od nowości się zepsuł :(

 

 

 

Nowy model NEC 24WMGX3 24" AMVA:

http://www.prad.de/new/news/shownews_tft1885.html

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech pośpieszyłem się z zakupem, gdybym wiedział że HP będzie za 1700zł to nie kupił bym samsunga TN, zwłaszcza że samsung po 3 dniach od nowości się zepsuł :(

 

 

 

Nowy model NEC 24WMGX3 24" AMVA:

http://www.prad.de/new/news/shownews_tft1885.html

 

Jak naprawisz to wystaw na sprzedaż. Co jak co, ale TN a H-IPS to spora różnica. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...