Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

 

Na dniach mialem zamowic ten monitor

http://www.agito.pl/powyzej-19/acer-24-lcd...352.338580.html

ale zauwazylem tez tego BenQ'a

http://www.agito.pl/powyzej-19/benq-24-lcd...352.333221.html

 

Czy roznica pomiedzy nimi jest az taka (czyt. warto doplacic tego 1tys?)?

Chodzi mi glownie o 2ms vs 5ms i elektronike obu modeli - czy ja napewno zauwaze to grajac na PS3 i X360 , gdyz jak ma to byc tylko na papierze to w sumie nie warto mi placic ok 1800 za Acera - nie ukrywam ale jest on Moim faworytem lecz staram sie patrzec trzezwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle tez Mi sie tak zdaje ale co bys powiedzial na tego

http://www.allegro.pl/item558104514_acer_2...v_gw24m_ce.html

wlasnie go wypatrzylem i cena do parametrow jest naprawde ladna. Jedynie co rozni go od 24G ( poza dopalaczami tymu ULTRA killer colour management:)) ) to kontrast dynamiczny ,ktory i tak w sumie nie odzwierciedla wydajnosci (podswietlanie,rozdzialka,wejscia,czas reakcji = to samo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kontrast dynamiczny nawet nie patrz. Ten Acer P241W wygląda ciekawie:

 

- DVI

- 2ms wskazują na dopalacz

- cena 750

 

Dziwi mnie jedynie tylko 2 letnia gw.

 

... pozostaje poszukać jeszcze informacji o "wielkości" LAG'u , o zakresie regulacji jasności ... i innych parametrach które nie są podawane przez producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam juz plan wyboru.

jeden z tych 4:

http://www.morele.net/porownaj/26/191390,8...,168636,168639/

 

tu poszczegolne modele:

1.BenQ V2400W 9H.0F9LB.QBE Czarno-srebrny

2.Samsung SyncMaster T260 LS26TWHSUV Czarno-bordowy

3.Acer G24 oid ET.LE904.005 Miedziany

4.BenQ FP241W 9J.L2R72.ASE Czarno-srebrny

 

1.BenQ jest tutaj poniewaz ten monotor jest ok (slyszalem)

2.Samsung gdyz ma 26''

3.Acer (od poczatku faworyt) gdyz jest poporstu awsome ale nadal chce spojzec na niego zimnym okiem.

4.BenQ gdyz ma S-IPS matryce a kosztuje tyle co reszta.

 

Osobscie intersuje mnie ACER VS BenQ z S-IPS.

Czy ten BenQ z IPS bedzie odpowiedni jezeli monitor bedzie wykoszytany w 85% gry , 15% filmy i TV (mam tuner LCD) - czy jednak Acer lub Samsung.

Prosze pomozcie bo juz niemam energii by szukac dalej ( wczoraj na allegro jakis kolo przebil mnie o 10zl w aukcji na ok 15sec przed koncem.......).

Jakie argumeny wskazecie takimi sie pozluze i zakupie cos z tego zestawienia:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pkt. 4 to ten Benq nie ma SIPS tylko P-MVA, w opisie jest błąd. Co do porównania, to ten Benq byłby lepszym wyborem, reszta to standard na TN. Jeszcze jedna kwestia, nie wiem jak FP241W ale wersja WZ miała minimalną jasność 170 cd/m2. W nocy ( ja to nawet w dzień nie mogłem ) nie idzie przy czymś takim wysiedzieć.

 

26" ( dokładnie 25,5" ) przy TN to będzie spory problem. Kąty są słabe, góra będzie ciemniejsza od dołu. Kwestia czy Ci to będzie przeszkadzać czy nie. Testy 2 pozostałych masz na prad.de:

 

BenQ V2400W

Acer G24

i właśnie z tych 2 bym coś wybierał ( chyba że FP241W ma dobrą regulację jasnością, w co akurat wątpię ).

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za testy. (wiem juz wiecej na co zwracac uwage)

Mam jeszcze dwa ostatnie pytania:

1. Czy Matryca tego BenQ'a z P-MVA bedzie dobrze sprawowac sie w grach?

2. Zalozmy ze podswietlanie (siedze ok 2m od monitora) nie bedzie mi przeszkadzac to czy wybral bys tego BenQa czy moze Acera?

Cena w sumie ta sama tylko gdzies wyczytalem ze matryce P-MVA lepsze sa do pracy (grafika itp) niz do gier a znowu TN lepsze do dynamicznego obrazu nic pracy (wolne obrazy graficzne/statyczne itp).

No to dzis juz cos zamowie:)) (ale sie najaralem na tego Acera hehehehe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam w czasie krótkiej przygody z FP241WZ to smużenie było widać, zwłaszcza ciemnych elementów na jasnym tle. Pamiętam jak grałem wtedy w HL2 i patrząc na drzewo na tle nieba przy ruchach było widać smugi gałęzi.

Co do podświetlenia, to nie wiem czy wiesz o co mi chodzi. Ten Benq nawet na 0 brightness był tak jasny, że nie szło wyrobić. Ale ja jestem dosyć wybredny jeśli chodzi o minimalny poziom jasności monitorów, może dla Ciebie nie będzie to żaden problem.

Z tych typów które podałeś, raczej skłaniałbym się w stronę TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dzis w koszyku bedzie G24 Predator.

Co do podsiwietlania to ja w sumie nie lubie za bardzo zaciemnien i zawsze rozjasniam troche ( takie skrzywienie) no ale nie bez przesady ze widze slonce jak MGS4 :))

@Kyle

@Toms83

Dziekowa za pomoc. Nawet nie wiecie ile krwi mi to upuscilo.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się rozpisywać o wiarygodności testów na benchmarku, do których należy podchodzić z dużo większą rezerwą niż do innych ale zakładając nawet, że test był przeprowadzony rzetelnie, można wysnuć prosty wniosek, trafił im się wadliwy egzemplarz do testowania i tyle zresztą nie pierwszy raz mają pecha co do monitorów LCD, wcześniej też były takie przypadki o ile mnie pamięć nie myli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się rozpisywać o wiarygodności testów na benchmarku, do których należy podchodzić z dużo większą rezerwą niż do innych ale zakładając nawet, że test był przeprowadzony rzetelnie, można wysnuć prosty wniosek, trafił im się wadliwy egzemplarz do testowania i tyle zresztą nie pierwszy raz mają pecha co do monitorów LCD, wcześniej też były takie przypadki o ile mnie pamięć nie myli.

 

To może rozwiń. W czym są nierzetelni? Jak zwykle wszyscy wszystko wiedzą najlepiej :f

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może rozwiń. W czym są nierzetelni? Jak zwykle wszyscy wszystko wiedzą najlepiej :f

Ja dla odmiany nie będę ich oceniał ale mam takie pytania na początek:

- dla czego kontrast przy części pomiarów został zredukowany do 30 % ? ... zapewne chcieli osiągnąć jasność 140 cd - gdyby zrobili to za pomocą samej mocy lamp uzyskali by głębszą czerń, lepszy kontrast i szerszy gamut (?) niż przy paskudzeniu za pomocą redukcji kontrastu

- dla czego podają zakres regulacji jasności (to 0-100%) przy zredukowanym kontraście i jasności (moc podświetlenia) zamiast podać jasność przy samej regulacji mocy podświetlenia ? ... cel jest taki aby pokazać zakres regulacji jasności bez niszczenia obrazu (kontrast, jakość czerni) ... po paskudzeniu nastawą kontrastu wiemy tyle co nic

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie korzystania z monitora przy kontraście 100% inaczej niż w przyłbicy spawalniczej.

 

Na TFTCcentral testowali na CR50%. Zresztą ten model zachowuje równomierny poziom kontrastu niezależnie od ustawienia jasności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie korzystania z monitora przy kontraście 100% inaczej niż w przyłbicy spawalniczej.

 

Na TFTCcentral testowali na CR50%. Zresztą ten model zachowuje równomierny poziom kontrastu niezależnie od ustawienia jasności.

Mam u siebie ustawiony kontrast na max (czyli 50%+100%RGB - bo mówię oczywiście o kontraście natywnym a nie procentowych cyferkach w OSD) i pomimo tego że lubię dosyć ciemny obraz nie ma mowy o "przyłbicy spawalniczej" .

 

ps. jasność mam w okolicach 80 cd

 

ps. na TFT central jak sam zauważyłeś nie robią tak podstawowych błędów, a równomierny kontrast po regulacji jasności wskazuje na to że cały zakres regulacji jasności odbywa się za pomocą regulacji lamp (a nie jak w niektórych modelach gdzie dolny zakres jest "obsługiwany" przez zmianę barw matrycy)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie korzystania z monitora przy kontraście 100% inaczej niż w przyłbicy spawalniczej.

 

Na TFTCcentral testowali na CR50%. Zresztą ten model zachowuje równomierny poziom kontrastu niezależnie od ustawienia jasności.

No na Hp powyżej 80% zaczyna się przebitka. Dla mnie nawet przy jasności 0 jest za jasno i muszę posiłkować się zmniejszaniem kontrastu.

 

Mam u siebie ustawiony kontrast na max (czyli 50%+100%RGB - bo mówię oczywiście o kontraście natywnym a nie procentowych cyferkach w OSD) i pomimo tego że lubię dosyć ciemny obraz nie ma mowy o "przyłbicy spawalniczej" .

 

ps. jasność mam w okolicach 80 cd

 

ps. na TFT central jak sam zauważyłeś nie robią tak podstawowych błędów, a równomierny kontrast po regulacji jasności wskazuje na to że cały zakres regulacji jasności odbywa się za pomocą regulacji lamp (a nie jak w niektórych modelach gdzie dolny zakres jest "obsługiwany" przez zmianę barw matrycy)

Te testy na benchmark.pl to raczej trzeba traktować z przymrużeniem oka. Tak samo mnie zdziwiło po co robili pomiary po zmniejszaniu kontrastu. Wtedy nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może rozwiń. W czym są nierzetelni? Jak zwykle wszyscy wszystko wiedzą najlepiej :f

Dlatego napisałem o założeniu, że test był przeprowadzony rzetelnie. Po przeczytaniu go mam takie odczucie choć pewności mieć nie można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Mam u siebie ustawiony kontrast na max (czyli 50%+100%RGB )

2. bo mówię oczywiście o kontraście natywnym a nie procentowych cyferkach w OSD) (...)

3.ps. jasność mam w okolicach 80 cd (...)

ad1. mam to rozumieć jako standardowy w eizo kontrast 50% a to 100%RGB jest "gain" z OSD?

ad2. w jakim sensie kontrast natywny? i czym się owy różni od "cyferek OSD? /używałeś kalibratora 'czy_cóś?'

ad3. tak z ciekawości: ile to jest % dla EIZO S2231W w trybie custom ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. mam to rozumieć jako standardowy w eizo kontrast 50% a to 100%RGB jest "gain" z OSD?

ad2. w jakim sensie kontrast natywny? i czym się owy różni od "cyferek OSD? /używałeś kalibratora 'czy_cóś?'

ad3. tak z ciekawości: ile to jest % dla EIZO S2231W w trybie custom ?

odp 1. W wielu monitorach suma 150 % w OSD [RGB(100/100/100)+kontrast50= to samo co RGB po 75 + kontrast 75)] to max kontrast natywny i akurat w EIZO też co sam sprawdziłem - jak ? - o tym niżej.

 

odp 2. Kontrast natywny jest to maksymalny kontrast między białym i czarnym (np. mierzonym wg. standardu ISO czyli ta "szachownica) przy pełnej palecie. Jeśli zmniejszasz kontrast poniżej natywnego to po prostu obcinasz elektronicznie paletę przy pomocy matrycy. Jeśli podnosisz kontrast powyżej natywnego to masz "przepalenie barw" czyli barwy np. od 177 do 255 mają jedną wartość (jeden kolor) czyli 255 - widać na gradiencie jako "zlanie" jasnych odcieni w jedną barwę ... czyli też obcinasz paletę.

 

Praktycznie kontrast natywny określa się maksymalnie zwiększając kontrast bez "przepalenia" (łatwo to zobaczyć np. mając gradient 256 pasków kolejnych odcieni). Często są to skończone ("okrągłe" może raczej) wartości procentowe w OSD wielu monitorów (np. wspomniana suma 150)

 

Monitor LCD ma jeden stały kontrast ... kontrast natywny ... to nie CRT gdzie zwiększało się kontrast przez podnoszenie napięcia. Zmiana kontrastu w LCD od natywnego zawsze będzie skutkowała ucinaniem palety barw (lub "ciekawym" rozjazdem punktu bieli jeśli zmieniłeś RGB wzgl. siebie i przez podnoszenie kontrastu "przepaliłeś" niektóre kanały).

 

odp 3. ~80 cd bieli w EIZO S2231W to jest ok 30% mocy świecenia lamp przy max kontraście natywnym

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam zamiar w najblizszym czasie kupic monitor 24''. Po przeczytaniu 20 ostatnich stron tego tematu sklanialem sie ku Samsungowi T240. Ale ostatnio znalazlem ten monitor NEC w cenie ok 1400 zl

 

NEC24WMCX

 

Warto doplacac 200zl do tego Neca zamiast kupowac Samsunga? Mial ktos moze stycznosc z tym monitorem?

Zastosowanie u mnie bedzie tylko do PC ( gry, filmy, przegladanie netu).

Edytowane przez pit1309

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wdaje mi się że raczej nie warto, parametry nieco lepsze ma samsung, chociaż kąty widzenia lepiej wyglądają w NEC (ale przy matrycach TN to i tak prawie bez znaczenia)

A jeśli zależy ci na kasce i na dobrej jakości to sprawdź sobie W2452V którego możesz mieć za mniej niż 1200 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem zasięgnąć waszej opinii odnośnie tego modelu. Warto go brać ??

 

BENQ

 

Warto, mam go od miesiaca - kupowany u tego samego sprzedawcy, wtedy jeszcze za 1200 ;)

 

Sprawdza sie zarowno do PC jak i Xboxa 360.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powolutku Nec 2490 wchodzi na rynek Polski. Na razie na skąpcu jest w 3 sklepach. Także odnowiona wersja 2690 też pojawia się w sklepach. Już bym kupował ( oczywiście z jasną ramką :lol2: ) gdyby nie to, że ten 2490 ma kosmicznie wysoka minimalną jasność ( na poziomi 150-170 nitów ). :sad:

No i po ptokach jak dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 0% jasności ma 158cd .... to ja się nie dziwię że przy sprzętowej kalibracji do np. 120cd (+oczywiście reszta parametrów) kontrast tak leci na pysk.

 

ps. o ile spadek do np. 600:1 z ~830:1 jest zrozumiały o tyle 200:1 jest już czymś dziwnym ... błąd programu kalibracyjnego/zła obsługa ?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...