Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Ja przez pewien czas mialem pozyczonego Della 3007WFP i w sumie nie widzialem roznicy miedzy jakoscia matryc IPS i TN. Jedynie wielkosc samego monitora przywalila mi. Po paru tygodniach pracy na nim, uznalem ze na takim monitorze bardzo dobrze sie pracuje, wiec powrot na 22 cale jakie wczesniej mialem nie wchodzi kompletnie w rachube. Bardziej jestem sklonny na tego 27 cali LG ktorego wczesniej wymienilem, no ale jest odradzany, wiec wybor padnie raczej na propozycje nr 2 czyli tego 24 - calowke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczynam sie jeszcze zastanawiac nad LG 23 w2353V-pf , nowy 730zl , a 2486L 1280zl, duza roznica... kupie "kozaka" a i tak za chwile bedzie przestarzaly. tak jak pisalem ze 4lata temu kupilem 17 samsunga jedna z najdrozszych bo na spva, dalem ok 1300zl, inne kosztowaly ok 900zl, a teraz wezme za uzywke tyle samo... grac specjalnie nie gram, tylko filmy czasem, internet... hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimuszek ale monitory to nie jak reszta softu, nie starzeją się tak szybko. Inna kwestia, jak kupisz niezłego lcd w tej chwili, to potrzymasz sporo czasu, bo w lcd za wiele już nie wprowadzą ( oczywiście jest sporo rzeczy które mogliby zmienić, ale się na to nie zapowiada ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby tak, zawsze tak myslalem i robilem, z 10lat temu byla dorga 17 Sony E200 , bo monitor sie kupuje na lata, ze 4 lata dorga jak juz pisalem 17 lcd 173P+ bo monitor przeciez kupuje sie na lata.... i co, ano to ze sie zestarzal tylko troszke wolniej niz sprzet. oczywsice dalej jest fajny, pieknie swieci, ale zrobil sie zwyczajnie maly...

a najgorsze jest to ze 4 lata temu s-pva bylo drozsze ale bylo, wydawalo sie ze pva z doplaczem to bedzie przyszlosc, minelo parel at a tu dalej kupa, nawet jest gorzej, same TN-ki , troche je poprawili ale dalej katy kiepskie, podswietlenie nierowne itd.

czekalem na samsunga 2380 , mial byc rewolucja a jest wszedzie bardzo krytykowany.

stad moj dylemat czy warto wydawac na monitor 1200 i wiecej zlotych jak i tak za 4-5lat bede go chcial zmienic... bo beda jakies projektory, rozdzielczosci 2x wieksze niz teraz full hd itp

a te TN-ki za 800-1000zl sa dla normalnego zjadacza chleba naprawde niezle. 2486L mnie oczarowal, jest piekny , tylko czzy warto wydac prawie drugie tyle za jeden cal wiecej na matrycy (w porownaniu do 23 np w2353V ) za wciaz tylko TN-ke. gdyby to byl faktycznie LED, ale to tylko slogan reklamowy z podswietleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz rację. Ale...

 

Każdy monitor robi sie mały i następuje to po 2 do 3 tygodni. :razz:

Moja 24" na początku też była olbrzymia, po jakimś czasie się tak przyzwyczaiłem że było mi za mało i wziąłem 30". Na początku 30" też było wielkie ( w sumie to już i tak jest kawał ekranu ) ale po kilku dniach było już mniejsze wrażenie, a na 100% mogę powiedzieć, że jakbym został z 30" na dłużej, to znów bym się przyzwyczaił i było by normalnie.

 

Z drugiej strony, faktycznie monitor kupuje się na min. 3 lata, ale zazwyczaj jest to więcej. Parę lat temu, monitory lcd dopiero wchodziły na rynek, dlatego królowały 17", a 19" to był luksus ( sam miałem Nec 1970NX na IPS, najlepszy lcd jaki miałem, do dziś nie znalazłem tak neutralnego monitora jak ten Nec, a przerzuciłem ponad 20 lcd'ków ). Praktycznie nic więcej na tamten okres nie było. Dopiero potem zaczęły wychodzić 20" i 21", pojawiały się pierwsze panoramy. Następne lata przyniósł wysyp monitorów 24" z 1920x1200 i reszta "calówek". Także ktoś, kto zakupił lcd w początkowych latach, miał na co zmieniać ( bo były już większe i z większą rozdzielczością ). Niestety/stety rozwój lcd stanął w miejscu. 24" już są, 30" które ze względu na swoją rozdzielczością ( 2560x1600 ) nadają się bardziej do pracy też są. Nic więcej w tej materii już nie będzie, gdyż motorem napędowym jest HDTV ( przemysł telewizyjny ), gdzie króluje rozdzielczość Full HD 1920x1080. Stąd też bardzo kiepski rozwój 30" lcd ( Samsung, HP, Apple wydali po 1 monitorze i żadnych nowych rewizji nie ma od kilku lat! ). Wszystko stoi i niestety nie zapowiada się, że coś się zmieni.

HDTV nie potrzebuje na chwilę obecną większej rozdzielczości, także rynek monitorów też stanie.

 

Od jakiegoś roku? nastała moda na kastrowanie 24" lcd do rozdzielczości 1920x1080. Dziabną 120 pikseli i już jest super wypasiona nowość. Dołożą LED ( głównie do TN ) i kolejny "klejnot" w nowościach. A faktycznie jest to cofanie się w rozwoju. Tną ekran, dają led ( dobra świetlówka lepsza niż 90% tych ledów ) a jakość jak była z d..y tak jest. Nierówne podświetlenie, bad piksele, ostatnio modne w monitorach zafarby, ziarnista powłoka odblaskowa i wiele innych syfów.

 

Z drugiej strony, skoro piszesz, że chcesz zmienić za 4/5 lat i się zastanawiasz czy wydać 1000 zł czy 1200 zł. W tak długim okresie koszt tak się rozłoży, że będzie to mała różnica. Pamiętaj, za te 4 lata nie będzie za bardzo na co zmieniać. Faktycznie co by w monitorach się przydało, to 120Hz, Led ( najlepiej RGB LED ) i w końcu normalna jakość a nie śmietnik.

 

:blurp:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie, na razie to wyglada jak cofanie sie w rozwoju, o tym pisalem

zmiana spva na TN

gdyby to byla roznica w cenie 200zl to oczywiscie , nie ma co sie zastanawiac, moj dylamt zrodzil sie po obejrzeniu i przeczytaniu opinii na temat 23 w2353v-pf za cene 730zl a 24 o ktorej pisalem najpierw w2486l (podswietlenie led, ale caly czas tylko TN) za 1280zl , wiec tu jest duza roznica...

chyba poczekam jeszcze pare dni na tego nowego lg 2220p na IPS , moze to bedzie najlepsza alternatywa na moje dylematy, heh

(tyle ze 22 wydaje mi sie malutki, a 24 w ogole nie jest zapowiadana... kiedys byla )

 

dzieki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie, czy ktos moze mi odpowiedziec o ile procentowo (powierzchnia ekranu) od zwyklej 17 LCD jest wieksza panorama 22cale, 23cale i 24cale

byla kiedys na forum taka fajna rozpiska z wielkosciami ekranu, ale niestety nie moge tego znalezc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio pomagałem znajomemu wybierać fullHD do Xboxa i kompa no i wybór padł na http://www.shopmania.pl/shopping~online-mo...~p-1596363.html cena troszkę poniżej 1k i wrażenia dla mojego oka jak na TN to bardzo fajnie, szczególnie cieszy równomiernie podświetlona matryca do tego wszystkie porty jakich dusza zapragnie, pilot i 23 caliki, ładny design + niebieska dioda za dymionym plastikiem dzięki czemu nie wali po oczach jak latarka no i cena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje kupić monitor 23", 24". Początkowo myślałem o 23'' LG Flatron W2361V-PF ze względu na cenę. Niestety im więcej czytałem tym bardziej zgłupiałem :P.

Da się znaleźć jakiś fajny monitorek za nieduże pieniędze z podświetleniem LED?? Jakby miał jeszcze HDMI to by bosko było.

W weekend chętnie pojechałbym do jakiegoś sklepu obejrzeć może kupić. Doradźcie coś bo jak zaczołem czytać wcześniej o matrycach itp. to nie miałem pojęcia o czym piszecie.

Przeznaczenie to głównie filmy i gry :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcin.r z podświetleniem LED są tylko TN, więc jeśli Ci ta matryca nie przeszkadza, to można śmiało się rozejrzeć. No i nie napisałeś jaka kwota, bo to głównie determinuje czy jest kasa na coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chciałbym się zmieścić w 1000PLN :P, chociaż nie wiem czy LED będą w tej kwocie. W komputroniku niby mają monitory w okolicach kwoty, którą podałem, z podświetleniem LED, przynajmniej tak piszą. Chce uniknąć rozjaśnienia przy brzegach ekranu. Rodzaj matrycy w zasadzie mi nie przeszkadza, bo nie wiem jakie są różnice miedzy nimi, chociaż może lepiej żebym nie wiedział bo naprawdę chciałbym się zmieścić w 1000 PLN :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio pomagałem znajomemu wybierać fullHD do Xboxa i kompa no i wybór padł na http://www.shopmania.pl/shopping~online-mo...~p-1596363.html cena troszkę poniżej 1k i wrażenia dla mojego oka jak na TN to bardzo fajnie, szczególnie cieszy równomiernie podświetlona matryca do tego wszystkie porty jakich dusza zapragnie, pilot i 23 caliki, ładny design + niebieska dioda za dymionym plastikiem dzięki czemu nie wali po oczach jak latarka no i cena

Tak się składa, że posiadam od jakiegoś czasu LG M2394D-PZ. Jak dla mnie dobry wybór, wziąłem go w promocji w Media Markt za 1000 zł i nie żałuję. Ma 2xhdmi, dvi, vga, RCA, cinch, 2xSCART - wszystkie bodajże porty jakie są ;). Podświetlenie nie jest równomierne, jak to w TN, jakość obrazu jak to w TN, czarny nie jest czarny a biały nie jest biały. Monit ogólnie daje radę, jednym pstryknięciem pilota przełączam się na TV i później spowrotem na PC, fajna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym właśnie pisze byłem mocno zdziwiony, że TN nie ma bleedów i równomiernie świeci widać się taki egzemplarz trafił. Z kolorami to norma nawet o tym nie wspominam o całej reszcie wad TN także bo te są powszechnie znane.

Monitor jest ok spodobał mi się choć chwile siedziałem w menu po kupnie zanim ustawiłem coś co przypominało nie przejaskrawione barwy ;) ogólnie jak na TN to dobry ekran jest a jak jeszcze wyrwiemy za 1k to można się cieszyć z dobrego nabytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

No to już wiesz

Dzięki!!

 

No to może inaczej. Jakieś propozycje do 800, 1000, 1200, 1400 (PLN). Więcej nie wydam!!!! :P

 

A coś takiego daje rade??

LG Flatron W2486L-PF

Edytowane przez marcin.r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie sprawa jest:

LG W2343T-PF czy Benq G2420HD ( G2420HDBE? ).

Nie zależy mi na HDMI bo nie mam konsoli i miał raczej nie będę. Wolałbym chyba 24'' ale przed sekundą przeczytałem, że te 24'' w benq to 23,6''. W sumie różnica zatem niewielka. Do LG skłania mnie gwarancja 30dni na pixele, natomiast do Benq mam sentyment po moim obecnym FP91GP :D ( tak, wiem inna matryca... ). Zatem co lepiej wziąć? I co do benq jeszcze jedno pytanie, HD czy HDBE? HD jest droższy od HDBE, ale niby HDBE to ten nowszy model z nowym AMA?

Jakaś porada dla zagubionego podróżnika for?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jakbym napisał o pomoc w wyborze monitora z matrycą inną niż TN, to czy bym uzyskał większą pomoc :P.

Dzisiaj byłem i oglądałem monitorki, faktycznie różnica jest, ale doszedłem do wniosku po co mi to skoro monitora pod sufitem wieszał nie będę, ani też nie będzie stał na ziemi. Dzisiaj pewnie zamówie LG Flatron W2486L-PF z podświetleniem LED bo kąty ma lepsze niż reszta TN-ek. Niestety nie ma testu na stronce

 

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...2=5159&ph=1

 

a nikt się tutaj nie wypowiedział na jego temat. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da rade kupić w miarę niezły monitor do 1400 zł z dobrym czasem reakcji, rozdzielczością 1920x1080, HDMI z matrycą inną niż TN?

 

Może trzeba rozdzielić temat na monitory "z matrycą TN" i "z matrycą inną niż TN" :P. Ludzie by wiedzieli gdzie uderzyć o pomoc ;)

Edytowane przez marcin.r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka osób na forum, które dosyć "siedzą" w monitorach że tak powiem :wink: , a takie osoby TN'ek raczej nie użytkują, to też z pomocą w tym zakresie jest biedniej.

 

Ta rozdzielczość jest absolutnym wymogiem? Bo jeśli tak, to na chwilę obecną świetnym wyborem jest NEC EA231WMi ( test ), tylko nie ma HDMI :( ( jest D-Sub, DVI, Display Port ). Cena w okolicach 1500 zł, IPS.

 

Niestety przy tej cenie, to 23/24 i TN, albo 22" na czymś innym ( Dell 2209WA, HP LP2275W ). Ogólnie wybór nie TN jest mały, zwłaszcza w 22".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell 2209WA całkiem nieźle się prezentuje, chociaż LG Flatron W2361V-PF patrząc na tej stronie co na początku rzuciłem kolorystycznie bardzo nie odbiega. Niestety nie mam jak porównać z LG Flatron W2486L-PF :/ jest tam niby mniejsza wersja 22" i np. kolory ma do du.y, ale ona ma inną rozdziałkę. Ma to jakieś znaczenie? Bo może nie warto wywalać 1300 zł na W2486L-PF, gdzie W2361V-PF kosztuje +/- 800 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można sugerować się parametrami mniejszego monitora, bo nastawy monitorów z modelu na model mogą być kolosalne inne. Także 2286 może diametralnie różnic się od 2486. Niestety to nie Eizo :wink: które fabrycznie ma niezłe nastawy, do tego sztuka w sztukę jest prawie równa.

 

Imo, po przejrzeniu strony LG, żadnych różnic między tymi modelami nie ma ( znaczących ). Modele 2286L/2486L mają podświetlenie LED i na tym różnice się kończą. Zaletą LED jest mniejsze zużycie prądu, z tym że TN i tak pobierają najmniej ze wszystkich monitorów. Także znaczących różnic w poborze nie będzie, parę wat mniej na ledowym.

 

Imo 2, szkoda kasy na 2486, lepiej brać 2361, a część z 500 zł przeznaczyć na prezent dla dziewczyny. :wink:

 

Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, info które znalazłem na szybko:

- dyskusja na frazpc - klik;

- rzut okiem - klik;

- mini recenzja użytkownika 2486L - klik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo 2, szkoda kasy na 2486, lepiej brać 2361, a część z 500 zł przeznaczyć na prezent dla dziewczyny. :wink:

Myślę że to jedna z lepszych porad jakie pojawiły się ostatnio w tym temacie :) Jestem tego samego samego zdania co toms83. Jeśli ma się kupować monitor na TN to lepiej wziąć coś tańszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...