Skocz do zawartości
adrian

Pentium III 512kB Tualatin vs. Celeron 256kB Tualatin

Rekomendowane odpowiedzi

:!: Naprawde szukalem :!:

 

Czy ktos z Was widzial jakies porównanie wydajności ostatniego z PIII (z 512kB cache) i Celka T o podobnych czestotliwosciach? Moze jakies wiesci o "podkrecalnosci"?

Jesli dobrze kojarze to roznia sie tylko wielkoscia cache - z drugiej strony to podobno duzo daje.

 

Pytam, bo teraz juz mozna kupic w miare niedrogo taki procesor (np. 1.13GHz) i sie troche zastanawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miedzy C tualatinem a PIII tualatin nie jest tylko roznica w cache.

Sa tez PIII tualatin z 256kB cache. PIII jest na szynie 133 Mhz a celek na 100 Mhz - i to jest tez zasadnicza roznica. Mozna podkrecic celka do FSB 133 ale nie zawsze jest to takie proste. A wtedy Celek jest taki sam jak PIII z 256kB cache - odroznia je wtedy tylko nazwa.

Widzialem gdzies porownanie ale nie pamietam gdzie. Poszukam moze podam link.

Oczywiscie PIII z 512 kB cache bedzie najlepszym prockiem w tej konfrontacji ale o jego podkrecalnosci nic nie wiem niestety. Wiem tylko, ze za najszybszego celka 1.4Ghz z 512 kB cache trzeba dac okolo 800 pln :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde ja to bym sie wogule nie zastanawial. jesli tylko kasa byla to odrazu PIII. one zawsze byly, sa i beda lepsze od celkow. Tak pozostanie, a roznica naprawde caaaaaaalkiem sporawa. PIII 1ghz to juz naprawde wporzo proc i mozna zbudowac niezly sprzecik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro sa te PIII 1Ghz, 1.13Ghz, 1.2 Ghz.

Mozna za calkiem przystepna cene je kupic.

Ale nie zamienialbym mojego celka na PIII 1.2 nawet z 512 kB cache bo wzrost wydajnosci w granicach 10% mnie nie interesuje. Ale taki juz 1.4 to ponoc niezle idzie.

Dowiedzialem sie, ze te PIII sie prawie nie kreca :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest :D

http://www.benchmark.pl/artykuly/testy/PII...eleron1300.html

ale cos nie wierze temu testowi bo tak samo taktowany PIII i Celeron a wychodzi, ze celek szybszy - oczywiscie lol.

 

i

http://www.tomshardware.pl/cpu/20010919/index.html

z tym, ze to porownanie bezposrednio do athlona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Kaeres za nawal informacji :)

Jak dla mnie z tych testow mnie wychodzi, ze PIII T 512kB jest szybszy o wiecej niz 10% od Celka T. Zwlaszcza w gierach - co mnie interesuje najbardziej. Szkoda, ze nie mamy tu (na forum) zadnego posiadacza co by sie wypowiedzial o "krecalnosci" w/w procka :(

 

Chyba sobie policytuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, patrzalem teraz na allegro i P III 1.2Ghz (256 cache) z "kup teraz" za 650 pln, a lykaja go za 450 pln z podziekowaniem :P

A na cennikpc jest PIII 1.26 za 1140 pln :D, a na allegro taki sam za 850 pln :D

Podejrzewam, ze nawet uzywany PIII 1.4 bedzie oscylowal w granicach 1k :):):) - totalny lol.

Intel przestal jego produkcji bo byl szybszy od nowo przychodzacych wtedy P4 willamate :D

Nawet od pierwszych P4 0,13u jest szybszy :D - w niektorych testach z hardware co podalem jest szybszy od P4 1.8Ghz (i to mowa o PIII 1.26 :D).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Szkoda, ze nie mamy tu (na forum) zadnego posiadacza co by sie wypowiedzial o "krecalnosci" w/w procka"

 

mamy :)

 

z tym, że ja nie próbowałem na niczym poza fabrycznym boxowym wiatraczkiem. Mam PIIIT 1.266 - chodzi bardzo stabilnie na fsb 150, czyli około 1.430. Max udało mi się na płycie MSI z 815ept (czy jakoś tak) na fsb 161 ale nie pamiętam na jakim zasilaniu (ale napewno podniesionym). na płytce ABIT ST6R tylko 150. Do dziś chodzi na tym msi, ale na 150 bo mam dysk Barac'a IV a na forum wszyscy straszą, że padnie :)

Jeśli masz tanio to bierz - ale chyba cena dzisiejsza (są jeszcze w hurtowniach i co więcej np. w abcdata są cały czas nowe dostawy - chyba z zapasów intela) na wolnym rynku PIIIT to przewyższa P4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnią się nie tylko wielkością cachu i magistralą. PIII posiada jakiś specjalny algorytm, teraz już nie pamiętam jak się nazywa, ale odpowiada on za dobór instrukcji jakie ładowane są do cachu, no i PIII umożliwia pracę wieloprocesorową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TIRa procesorów czy spadnięte z TIR'a procesory :twisted: ?

tira procków to pewnie nie (ciekawe ile weszło by boxowych do tira 8O ) bo już ich pewnie tyle we wszystkich hutowniach w RP nie ma.

Spadniętych z tir'a też nie - ale nie obraził bym się gdym znalazł leżącą na drodze paczkę procków - szczególnie takich drogich :D (pod warunkiem, żebym jej wcześniej nie rozjechał :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie - wieloprocesorowość - stare celerony chyba można było uruchomić parami? tua niestety już nie - sprawdzałem :(

Kondiash - jak sobie byś przypomniał co to za algorytm to daj znać, bo ciekawi mnie jak by to się miało do tua mających 256 cache (czyli 1.2Ghz bo chyba tylko ten jeden T. miał mniejszy cache tzn. nie 512).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnią się nie tylko wielkością cachu i magistralą. PIII posiada jakiś specjalny algorytm, teraz już nie pamiętam jak się nazywa, ale odpowiada on za dobór instrukcji jakie ładowane są do cachu, no i PIII umożliwia pracę wieloprocesorową.

A u mnie sa 2 Celki i jakos chodza "wieloprocesorowo" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondiash - jak sobie byś przypomniał co to za algorytm to daj znać, bo ciekawi mnie jak by to się miało do tua mających 256 cache (czyli 1.2Ghz bo chyba tylko ten jeden T. miał mniejszy cache tzn. nie 512).

To coś sie nazywa pobieranie wyprzedzające albo preodczyt jak kto woli , zostosowane jest to również w AXP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, patrzalem teraz na allegro i P III 1.2Ghz (256 cache) z "kup teraz" za 650 pln, a lykaja go za 450 pln z podziekowaniem :P

A na cennikpc jest PIII 1.26 za 1140 pln :D, a na allegro taki sam za 850 pln :D

Podejrzewam, ze nawet uzywany PIII 1.4 bedzie oscylowal w granicach 1k :):):) - totalny lol.

Intel przestal jego produkcji bo byl szybszy od nowo przychodzacych wtedy P4 willamate :D

Nawet od pierwszych P4 0,13u jest szybszy :D - w niektorych testach z hardware co podalem jest szybszy od P4 1.8Ghz (i to mowa o PIII 1.26 :D).

Rany boskie... toz to Antek TB 900 chodzil porownywalnie z PIII 1 GHz, a TB 1 GHz dawal mu ostro w kuper... :roll:

Na jaka cholere ludzie chca takie pieniadze wydawac, skoro za 120 zl mozna miec ATB 1GHz? 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Na jaka cholere ludzie chca takie pieniadze wydawac, skoro za 120 zl mozna miec ATB 1GHz? "

 

L€€_$HY - jest sens wydawać kase, ale wg mnie tylko w dwóch przypadkach:

1. kiedy masz już dobre mobo pod PIIIT

2. kiedy stawiasz sobie serwerek np. linux/bsd - szczególnie dwuprocesorowy - choć xeon na bazie P4 nie jest dużo droższy, niech ktoś mi pokaże tanią płytę pod niego.... a pod 2xPIII można jeszcze taką gdzie niegdzie dostać.

a co do tego porównania - to PIII 1Ghz to nie był tualatin i do tego miał 256 cache więc to nie o to chodzi.

Na pewno natomiast nie ma sensu składać nowego kompa na PIII.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem kiedyś celerona 1,2T i dał się podkręcić na 1,5 bez ruszania napięcia i na boxie. Co do różnic między PIII i celkiem, to jest różnica taka, że PIII ma 2x szerszą magistralę do L2. Żeby dolać oliwy do ognia to napiszę, że Celeron T też ma 512kB L2 pod tą blachą. Niestety połowa jest zablokowana. Ciekawe, czy nie da się czasem odblokować? Co do procesorów Intela jest jeszcze coś takiego jak mikrokod. Myślę, że tylko tym się różni cel od pIII (oczywiście tual). Wiem też, że linux na jądrze 2.4 jest w stanie podczas bootowania aktualizować ten mikro kod. Wnioski wyciągnijcie sami.

 

PS. Gloam, widzę, że jesteś z Łodzi i masz dwuprocesorową płytę. Odezwij się do mnie na maila. kowall_ptk@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co mi przyjdzie z takiego niby odblokowanego celka w takim systemie ?

Skad masz wogole to info o tym, ze celek ma 512kB (polowa zablokowana) ?

Podaj jakies zrodlo, moze odblokowac sie da ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do różnic między PIII i celkiem, to jest różnica taka, że PIII ma 2x szerszą magistralę do L2.

Kto Ci takich bajek naopowiadał ?Zarówno P3 coppermine ,tualantin i celerony coppermine i tualantin mają taką samą szerokość szyny danych l2 wynoszącą 256bitów.

P3 Katamai miało 64bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam PIII 1GHz kupilem go w wersji OEM. Z podkrecaniem stabilnie mi chodzi na szynie 155 bez zmiany napięcia jak zwieksze napiecei to stabilnie chodzi nawet na 160 ale jak jest juz powyżej 155 to mi 3DMark nie przejdzie do konca. Ale jeden plus intela ten mój procek bardzo mało mi sie grzeje i mam wszysko na 7V i komp ma tem w granichach rozsądku no jak podkręce i gram to napiecei daje na 12 V ale to chyba noralne ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...